Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır - 2019

Emeklilik planlaması yapanların ilk aşamada yapması gereken emeklilik yaşını hesaplamaktır. 1999 ve 2008 yılları ile ara dönemlerde yapılan bazı mevzuat düzenlemeleri ile emeklilik yaşını hesaplamak biraz karmaşık hale gelse de bu makalemizde emeklilik yaşınızı hesaplamanız için bilmeniz gereken bütün bilgileri anlaşılır bir şekilde sizlere aktarmaya çalışacağız. 

Yazımızın hemen başında SGK üzerinden ve e devlet üzerinden emeklilik hesaplamasını nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağız. Alt başlıklarda ise emeklilik yaşı hesaplaması ile ilgili bilmeniz gereken diğer bütün detayları aktaracağız. Bu yazımızda aşağıda ki konu başlıklarından bahsedilmiştir. 

 • 2019 Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır?
 • Erkeklerde emeklilik yaşının tespit edilmesi
 • Kadınlarda emeklilik yaşının tespit edilmesi 

BU YAZILARIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Malulen Emeklilik Hakkında Bütün Detaylar
Yaş Hesaplama - Kaç Yaşındayım

Yeni düzenlemede bir kişinin emeklilik hesaplaması yapılırken bugüne kadar geçirdiği hizmet süresi, işe girme tarihi, prim miktarı gibi hususların hepsi dikkate alınarak emeklilik yaşı hesaplanmaktadır. Bu nedenle emeklilik yaşınızı hesaplarken aşağıda yer alan SGK mevzuatlarına göre anlattığımız yazımızı dikkatli okumanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte SGK'nın e devlet sistemi üzerinden emeklilik yaş hesaplamasını da sizlere anlatmış olacağız. 

2019 Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

SSK'lı olarak çalışanlar emeklilik yaşını en rahat ve güvenilir şekilde SGK üzerinden yada  e devlet üzerinden hesaplayabilir. Yada aşağıda vereceğimiz bilgiler ekseninde kendinizde hesaplayabilirsiniz. 

SGK Üzerinden: 

Emeklilik yaşını hesaplamak isteyenler için pratik bir çözüm üreten SGK, onlara hızlı bir sistem üzerinden sorgulama yapma imkanı tanımıştır. Bu hesaplamayı yapmak için hemen aşağıda verdiğimiz SGK'nın resmi sorgulama sayfasını ziyaret ediniz. 

uyg.sgk.gov.tr/nezaman/  (Resmi SGK sayfasına gider)

emeklilik hesaplama

Yukarıda yer alan sayfayı ziyaret ediniz. Bu sayfa resmi SGK sitesine aittir. 

 • 1- numaralı yer ziyaret ettiğiniz adres bilgisidir. Sayfanın başında kilit işaretinin olup olmadığına dikkat ediniz.
 • 2- numaralı bölümde gireceğiniz her bilgi çok önemlidir. Cinsiyet, doğum tarihiniz ve ilk ne zaman SGK lı olarak işe başladığınız tarih emeklilik hesabınızda direk dikkate alınır.
 • 3 - numaralı bilgiler ise ek bilgilerdir. Bunlardan da varsa girmeniz gereken muhakkak işleyiniz tabloya ve gönder diyerek sonucu görünüz.

Bu adresi ziyaret ettikten sonra karşınıza çıkan bazı bilgileri tam ve doğru olarak girmeniz gerekecektir. Cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama yılı, ssk prim ödeme gün sayısı, yurtdışı gün sayısı, 3600 günün dolduğu tarih vs. bu sorulardan bazılarıdır. Bu sorulan soruları eksiksiz olarak doldurduktan sonra, gönder yazısına tıklayarak emeklilik yaşı sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Emeklilik Yaşının Belirlenmesi:

1999 yılının Eylül ayına kadar kadınların 38, erkeklerin ise 43 yaşında emekli olması söz konusu oluyordu. Bu tarihten itibaren ise emeklilik koşullarında ağırlaştırmalar yapıldı. Öte yandan prim ödeme gün sayısında da aynı şekilde yükselmeler meydana getirildi. 1999’dan sonra emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltilmesine karar verildi. Bu yüzden kişilerin bulunduğu alan ve diğer koşullara göre değişik yaşlarda emekli olması netleştirildi.

Erkekler İçin Emeklilik Yaşı Hesaplama:

Erkekler için en son Mayıs 2008 tarihinde yapılan değişiklikler yeni emeklilik yaşını ortaya çıkarmıştır. Bu tarihten sonra erkeklerin 7200 prim gününü ve 60 yaşını doldurması gerekiyor. Kademeli olarak yapılan emeklilik, 65 yaşına kadar ulaşabiliyor.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile bu tarihten itibaren yapılan emeklilikte şu tarz değişikliklere gidilmiş ve kademeli sisteme geçilmiştir. 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe giren kişilerde normal emeklilik şartı uygulanırken, bu kişilerden 4/A kapsamında bu şartlar beklenmektedir.

 • 7200 günü 31 Aralık 2035 tarihine kadar tamamlamış olan erkekler 60,
 • 7200 günü Ocak 2036- Aralık 2037 tarihleri arasında tamamlayan erkekler için 62,
 • 7200 günü Ocak 2038-Aralık 2039 tarihleri arasında tamamlayan erkekler için 63,
 • 7200 günü Ocak 2040-Aralık 2041 tarihleri arasında tamamlayan erkekler için 64,
 • 7200 günü Ocak 2044-Aralık 2045 tarihleri arasında tamamlayan erkekler ise 65 yaşında emekli olmaya hak kazanacaklardır.

Kadınlar İçin Emeklilik Yaşı Hesaplama:

Kadınların emekli sayılabilmesi için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. İlk olarak emekli olmak için belirlenmiş olan yaş şartın yerine getirmelidirler. Emekliliği getirecek olan sigortalılık süresinin tamamını doldurmalıdır. Son olarak da prim hizmet gününü doldurmuş olmaları bekleniyor. Belirtilen üç şarttan biri sağlanmadığı takdirde kadınların emekli olması mümkün değildir.

Kadınlar için emeklilik yaşı hesaplama işleminde üç tarih büyük bir önem içermektedir. Özellikle 8 Eylül 1999 öncesi, 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri arası, 30 Nisan 2008 sonrası bu tarihler arasındadır. 8 Eylül 1999 tarihinden öncesinde iş hayatı devam eden kadınların ise, daha erken tarihlerde emekli olacağını belirtmek gerekir. Özellikle staj günlerinin de emeklilik için herhangi bir etki etmediğini belirtmek gerekiyor.

1 Mayıs 2008 tarihinden sonra 7200 prim gününü dolduran kişiler 58 yaşında emekli olmaya hak kazanabilir. Bunun yanında 1 Ocak 2036 tarihinde 7200 prim gününü dolduranlar 59 yaşında emekli olurken, 31 Aralık 2039 tarihinde 5400 günlük prim gününü dolduran kadınlar 63 yaşında emekli olacaklardır. Tarihler 1 Ocak 2048 yılını gösterdiğinde ise 5400 prim gününü dolduran kadınların 65 yaşında emekli olacağını belirtmek gerekir.
SGK, BAĞ-KUR ve emekli sandığı için emekli yaşı hesaplama işlemleri yine Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi sitesinden yapılabilmektedir. Kendi kurumunuza ait olan adrese giderek istenen bilgiler üzerinden tüm sorgulama işlemlerini anında bitirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Sorgulama İşlemleri:

Öte yandan bu işlemi yapabilmek için daha farklı yöntemleri kullanarakta işlemi hemen sonlandırabilirsiniz. E-Devlet bunun için oldukça iyi bir yol olurken, kişilerin her türlü iş sorgulamasını yapmasına imkan tanımaktadır. Bu açıdan herhangi bir araştırma yapmaya gerek kalmadan işlemin tüm sonuçları doğrudan görebilmenize imkan tanıyan bir sistemdir.

E-Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra birkaç basit adımı kullanarak tüm sorgulama işlemlerini yerine getirmeniz mümkün bir hal alır. Sisteme giriş yazısına tıkladıktan sonra, hemen karşınıza bir formun geldiğini göreceksiniz. Bu formda sizden istenen bilgiler ise T.C kimlik numarası ve E-devlet şifrenizdir.

Bunları sisteme eksiksiz bir şekilde girdikten sonra, ekranın üst kısmında yer alan e-hizmetler sayfasına giriş yapmanız gerekir. Buradan da sosyal güvenlik kurumu başlığına ulaşarak altındaki hizmetlerden bulunduğunuz bölümü işaretlemeniz gerekir.

Sistem üzerinden işlemleri doğru bir şekilde yapabilmeniz için mensubu olduğunuz bölüme göre hareket etmeniz gerekir. Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlıysanız o zaman sistem üzerinden 4A hizmetleri başlığına giriş yapmanız gerek. Eğer Bağ-kur adına prim ödemeleri yapıldıysa, bu sefer 4B hizmetlerini kullanmalısınız. Emekli sandığına bağlı olan kişiler de 4C hizmetlerine tıklayarak tüm sorgulama işlemlerini düzenli olarak buradan yapabilirler.

2019 Emeklilik Maaşı Hesaplama:

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmet sayesinde bu işlemi basit bir şekilde yerine getirilmek artık mümkün bir hale gelmiştir. Tabi burada da her kuruma göre farklı bir bölümü kullanmanız gerektiğini unutmamanız gerekir.

4A Emeklilik Maaşı Hesaplama:

4A Emeklilik maaşı hesaplama için belirtilen adres üzerinden sisteme giriş yapmanız yeterlidir. Burada sorulan T.C kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfus ili, doğum tarihi vs. gibi bilgileri doldurarak sorgula yazısına tıklamanız gerekir.

4B Emeklilik Maaşı Hesaplama:

Bağkur’ a bağlı olarak çalışan kişilerin sorgulama yapabilmeleri için 4B kanalını ziyaret etmeleri gerekir. Buradan T. C kimlik NO ve güvenlik kodu alanları doldurularak işlem tamamlanabilir.

4C Emeklilik Maaşı Hesaplama:

Aynı şekilde 4C üzerinden de sorgulama yapmak için belirtilen adresi ziyaret ederek gerekli olan form doldurulması gerekir. Burada hizmet yılı, hizmet ayı, derece, kademe gibi sorguları doğru şekilde doldurarak hesapla yazısına tıklamanız gerekecektir. Bu sayede tüm işlemleri hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.