En İyi Türkçe Ve İngilizce Akademik Makale Siteleri

Makale Siteleri

Türkçe ve İngilizce akademik yayınları bulabileceğiniz pek çok site vardır. Bu siteler için en güvenilir olanları ve en çok kullanılanları sizler için derledik. Gelin hep beraber en iyi makale siteleri'ni beraber inceleyelim.

En İyi 5 Türkçe Akademik Makale Sitesi

1.Google Akademik

Yalnızca akademik makale konusunda hizmet verene Google Akademik, 2004 yılında faaliyete geçirilmiştir. Siteye “scholar.google.com.tr” adresinden ulaşılabilir.

2.Dergi Park Akademik

Fen Bilimleri (Çevre, Gıda Bilimi, Mühendislik, Ortak Disiplinler, Temel Bilimler, Tıp, Veterinerlik, Ziraat) ve Sosyal Bilimler (Beşeri Bilimler, Din Bilimi, Eğitim, Hukuk, Kamu Yönetimi, Otelcilik, Konaklama, Spor ve Turizm, Sanat, Siyasi Bilimler) alanlarında çok sayıda akademik makaleye ulaşabileceğiniz bir sitedir. Siteye “dergipark.org.tr” adresinden ulaşabilirsiniz.

3.TR Dizin

2013 yılının sonuna kadar UVT adıyla yürütülen sistemin adı sonradan TR Dizin olarak değiştirilmiştir. Ulakbim’in oluşturduğu TR Dizin, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler konularında çok sayıda bilimsel makale içermektedir. Siteye “trdizin.gov.tr” adresinden ulaşılabilir.

4.Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Tez Merkezi

Türkçe akademik kaynak arayanlar için son derece kapsamlı bir arşivi olan YÖK Tez Merkezi’nde aradığınız konularda onlarca Türkçe makale bulabilirsiniz. Siteye ulaşmak için “tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi” bağlantı adresine tıklamanız yeterlidir.

5.Megep

Mesleki ve Teknik Eğitim Programlar ve Öğretim Materyalleri’ne internet üzerinden ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Yeterliliğe dayalı ya da kazanımlara dayalı program modüllerine ulaşmak için “megep.gov.tr” adresini kullanabilirsiniz.

En İyi 5 İngilizce Akademik Makale Sitesi

Yabancı bilimsel makale siteleri Türkçe bilimsel makale sitelerine göre çok daha fazladır. Tüm dünyada en çok kullanılan 5 akademik makale sitesi şu şekildedir;

1.Science Direct

Akademik literatür programlarından biri olan Science Direct sitesinde tam metinli dergi makalelerini ücretli ya da ücretsiz olarak okuyabilirsiniz. Genetik, biyokimya, moleküler biyoloji, kimya, mühendislik, tıp ve veterinerlik gibi pek çok konuda yazılmış bilimsel makaleleri inceleyebilirsiniz. Siteyi “sciencedirect.com” adresinden açabilirsiniz.

2.Springer Link

Matematik, fizik, astronomi, mühendislik, mimarlık, hukuk, kimya, malzeme bilimi, davranış bilimleri ve çevre bilimleri gibi pek çok konuda yazılmış akademik makaleleri ücretli ya da ücretsiz olarak Springer’da bulabilirsiniz. Siteye “link.springer.com” adresinden ulaşabilirsiniz.

3.Research Gate

Dünyada en çok ziyaret edilen akademik içerik sitelerinden biri olan Research Gate, ücretli ya da ücretsiz makalelere erişebileceğini bir platformdur. Bu sitede yazarları takip edebilir ve onlarla iletişime geçebilirsiniz. Siteye “researchgate.net” adresinden erişebilirsiniz.

4.Nature

Çok sayıda akademisyenin kaleme aldığı bilimsel makaleleri nature.com adresinden okuyabilirsiniz. Yayınlanan son araştırmalar, istatistikler ve diğer tüm bilimsel verileri incelemek için “nature.com” adresini kullanabilirsiniz.

5.PubMed

Daha çok bilimsel tıp makalelerinin yer aldığı PubMed, 30 milyondan fazla derginin ve online kitabın yer aldığı muazzam bir arşivdir. Sitedeki içerikleri incelemek için “pubmed.ncbi.nlm.nih.gov” adresine tıklayabilirsiniz.

Sonuç olarak İngilizce ya da Türkçe olarak yazılmış akademik makalelere Google Akademik, Dergi Park, TR Dizin, YÖK Tez Merkezi, Megep, Sciende Direct, Springer Link, Research Gate, Nature ve PubMed gibi sitelerden erişebilirsiniz. İçeriklerin bazıları ücretli bazıları ise ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.