Evlilik İzni Kaç Gün 2022

Kamu kurumlarında yada özel sektörde çalışan bütün çalışanlar için 2022 yılı için evlilik izni kaç gün ?  Memurlarda evlilik izin süresi ile özel sektörde SSK'lı olarak çalışan işçiler için evlilik izin süresi ve bu sürenin ne zaman başladığı ile ilgili olarak bir çok sorunun cevabını yürürlükte olan mevzuatlara göre anlattık. İnsan Kaynakları Uzmanımız  Uzm. Adem SUBAŞI'nın hazırlamış olduğu bu makalemiz evlilik izni konusunda merak edilen bütün soruların cevabını güncel mevzuatlara göre aşağıda açıklamıştır.  

Evlilik İzni Kaç Gün?

Özel sektör çalışanlarında 3 gündür. İzin tarihi nikah tarihi yada düğün tarihinden başlatılır. Bu tarihlerin hafta sonuna yada resmi tatile gelmesi izin tarihlerini değiştirmez. Örneğin Cumartesi evlenen bir kişinin evlilik izin tarihi Cumartesiden başlar ve Pazartesi dahil olmak üzere son bulur. Salı işbaşı yapmak zorundadır. 

MEMURLARDA VE KAMU KURUMLARINDA SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞAN MEMURLARDA  7 gündür.  İzin tarihi nikah tarihi yada düğün tarihinden itibaren başlatılır. İznin başlangıç tarihi özel sektörde olduğu gibi nikahın kıyıldığı yada düğünün yapıldığı tarihten başlar. Tatil gününe denk gelmesi tarihleri değiştirmez.

Kamuda çalışan işçilerde evlilik izni her kamu kurumu için sözleşme ile belirlenir. En az 3 gün olmak zorundadır. Ancak kamuda çalışan işçi sendikaları kendi kurumlarına göre bu süreyi daha uzun olarak anlaşmış olabilir. Dolayısı ile 4D işçiler evlilik izin kaç gün şeklindeki sorularını sadece kendi kurumlarına sormalıdır. İnternette bu konuda kesin bir bilgiyi size kimse veremez. 

Bütün bu çalışan gruplarında dair açıklamalarımız aşağıda ayrı ayrı anlatılmıştır. 

Evlilik Sonrası Kimlik Yenilemeyi Unutmayınız: 

https://yeni-kimlik.com/evlilik-sonrasi-kimlik-yenileme.html 

Özel Sektör Evlilik İzni Kaç Gün?

Özel sektörde SSK'lı olarak çalışan bir kişinin evlilik izni 3 (üç) gündür. (Kaynak : 4857 Sayılı İş Kanunu’ nun Ek Madde 2’ si)

Özel Sektör Çalışanlarında Evlilik İzni Hangi Tarihte Kullanılır?

Nikah tarihinde yada düğün tarihinde kullanabilirsiniz. Düğün ve nikah tarihlerinin farklı olması durumunda iki tarihten birini tercih etmek zorundasınız. Yani ya sadece düğün tarihinde yada sadece nikah tarihinde kullanabilirsiniz. 

Ayrıca izin süresi iş günü olarak hesap edilmez. Evlendiğiniz tarih resmi tatile gelmiş ise eğer o tarihler için daha sonra izin hakkınız kesinlikle olmaz. Örneğin: Bayram tatilinde evlendiniz ve 3 günlük süre tamamen tatil gününe denk geldi. Bu durumda o izin hakkınız maalesef yanar. 

Evlilik izni için işyerine teslim edilmesi gereken evrak var mı?

Evlenme izni, bir dilekçe ile insan kaynaklarına ya da işverene bildirilir. Dikkat edilmesi gereken şey, bu bildirimin nikah tarihinden önce gerçekleştirilmesidir. Talep edilmesi durumunda, nikah günü alındığını ispatlayan belge de teslim edilir.

İşçilerin çocuklarının evliliği için izin hakkı var mı?

Maalesef işçi statüsünde çalışanların sadece kendi evliliği için izin hakkı bulunmaktadır. 

Memurlarda Evlilik İzni Kaç Gün?

Memurlarda evlilik izni 7 gündür. Bir memur kendisi evlendiği zaman 7 gün izin kullanabildiği gibi çocukları evlenince de 7 gün evlilik izni kullanabilir. (Kaynak : 657 DMK'nın 104. maddesinin B fıkrası). 

4B sözleşmeli memurlarda ve 45/A sözleşmeli memurlarda da benzer şekilde 7 gündür. 

İlginizi Çekecek En Güncel Yazımız: Nikah İçin Hangi Belgeler Gerekli

https://yeni-kimlik.com/nikah-basvurusu-ve-gerekli-belgeler.html 

Memurlarda Evlilik İzni Ne Zaman Başlar?

Düğün tarihinde yada nikah tarihinde bu izin hakkınızı başlatabilirsiniz. Ancak bu tarihlerden sadece bir tanesini kullanma hakkınız vardır. Örneğin 1 Nisan tarihinde Nikah kıydınız ve düğününüzü ise 1 Haziran tarihinde yapacaksınız. Bu durumda düğün davetiyeniz ile birlikte bu izin hakkınızı düğün tarihine erteleme hakkınız vardır. Ancak her iki tarih için ayrı ayrı düğün izni kullanamazsınız. 

Bu durunda bu izin hakkının başlangıç tarihi ya nikah tarihinin kıyıldığı tarihtir yada düğünün olacağı (davetiyede yazılı tarih) tarihtir. 

Memurlar Hangi Yakınları İçin Evlilik İzin Kullanabilir?

Kendiniz için ve sadece çocuklarınız için kullanabilirsiniz. (Kaynak : 657 DMK'nın 104. maddesinin B fıkrası). Kardeşiniz, amcanız, kayınbiraderiniz gibi hiçbir yakınınızın evliliği için bu izni kullanamazsınız. 

Memurlarda Düğün ve Nikah Tarihleri Farklı Olması Durumunda Evlilik İzni Hangi Tarihte Kullanılır?

Düğün ve nikah töreninin farklı olması durumunda memur çalışanın talebi esastır. Konuya ilişkin 657 DMK'da tam bir açıklık olmamakla birlikte Devlet Personel Başkanlığının 18/05/2011 tarihinde yayınladığı 9645 sayılı görüşü esas alınmaktadır ve bütün kamu kurumlarında bu görüş esas alınır. 

4B Sözleşmeli Memurlarda Evlilik İzni Kaç Gün?

Hemen yukarıda memurlar için yaptığımız açıklamaların tamamı 4B sözleşmeli memurlarda ve 45/A sözleşmeli memurlarda da aynen geçerlidir. Dolayısı ile sözleşmeli memurlarda evlilik izni 7 gün olup, isterse nikah tarihinde isterse de düğün tarihinde kullanabilir. 

İşçilerin evlilik izni süresi uzatılabilir mi?

İşçilerin belirtilen 3 günlük evlilik izni süresi asgari süreler olduğu için azaltılamamakla birlikte, bireysel ya da toplu iş sözleşmelerinde süreyi arttırmak mümkündür.

Evlilik izni için hangi tarih dikkate alınıyor?

Evlilik iznini kullanmak için baz alınan tarih, nikah tarihidir. Fakat, eğer nikah ve düğün farklı tarihlerde gerçekleşiyorsa; tercih izni kullanacak olan personele bırakılmaktadır.

Birden fazla evlilik yapanlar için izin düzenlemesi nasıldır?

Birden fazla evlilik yapanlar, her evliliği için ayrı ayrı evlilik iznini kullanabilmektedir ve maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmaması gerekmektedir.

Evlilik izni sadece 3 gün mü kullanılabiliyor? Yıllık izinle birleştirilebilir mi?

Evlilik iznini tabi ki yıllık ücretli izinle birleştirebilirsiniz. Tabi bunu işyeri prosedürlerine uyarak ve gerekli yazılı bildirimleri de atlamadan yapmalısınız.

4D Kamu İşçilerinde Evlilik İzni Kaç Gün?

Kamuda çalışan işçiler de özel sektör çalışanları gibi İş Kanununa tabidir. Ancak kamuda çalışan işçilerin özel sektör işçilerinden farklı olarak sendikal haklardan kazanımı şeklinde daha fazla izin hakları olabilir.  Her kamu kurumunda ayrı işçi sendikası vardır. Her kamu kurumu ayrı ayrı sözleşme imzalar. Dolayısı ile kamu kurumlarında işçilerde evlilik izni en az 3 gün olmak üzere ayrı ayrı düzenlenir. 

Özet: Bu yazımızda bütün çalışan gruplarının evlilik izni kaç gün sorusuna en güncel mevzuatlara göre cevap verdik. Yukarıda her meslek grubu için ayrı ayrı açıklama yaptık. Web sitemizdeki her içerik her türlü mevzuat konusunda gerçek uzman kişilerce oluşturulduğu için güvenerek sayfalarımızdaki bilgilerden istifa edebilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER YAZILARIMIZ:

https://yeni-kimlik.com/evlilik-icin-saglik-raporu.html 

https://yeni-kimlik.com/ceyiz-listesi.html