Evlilik Sonrası Kimlik Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır 2022

Evlendikten sonra kimlik değiştirme işlemlerini anlattığımız bu yazımız Nüfus Genel Müdürlüğünün belirlemiş olduğu usul ve esaslara göre anlatılmış olup, 2022 yılı için yapmanız gereken bütün adımları anlatmaktadır. Evlendikten sonra kimlik değiştirme süresinden de bahsettiğimiz bu yazımızda bilmeniz gereken bir çok detayı mevzuata uygun olarak bu yazımızda anlattık. 

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirmek Zorunda mıyım?

Evlendikten sonra kimlik değiştirme yeni kimlik kartı kullanan kişiler ile eski nüfus cüzdanı kullanan kişiler için farklıdır. 

Nüfus Cüzdanı Kullanan Kişilerin Durumu:

Nüfus cüzdanını henüz değiştirmeyip kullanmaya devam edenler her durumda evlilik sonrası kimliklerini yenilemeye gitmek zorundadır. Evlilik akdinden sonra ( nikahın kıyılması ile birlikte) her iki çiftinden nüfus kayıt bilgileri değişmektedir. Erkek tarafında Medeni Durum bilgisi sadece "evli" olarak değişmekle birlikte, kadın tarafında "nüfusa kayıtlı olduğu yer, aile kütüğü ve soyadı değişikliği" gibi  bir çok değişiklik söz konusudur.  Bankacılık ve diğer bütün resmi işlemlerinizde sorun yaşamamak için zaman kaybetmeden kimliğinizi değiştirmeniz gereklidir. 

Yeni Kimlik Kartı Kullananların Durumu:

Yeni kimlik kartı kullanan kişilerde ise erkeklerin kimliklerini değiştirme zorunluluğu yok. Kadınlarda ise soyadı değişikliği varsa eğer kimliklerini yenilemek zorundalar. 

İlginizi Çekecek Makalemiz: 

https://yeni-kimlik.com/evlilik-izni-kac-gun.html 

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme Süresi 

Evlendikten sonra kimlik değiştirme süresi

  • Nikah işlemini kıyan makam ( Belediye yada Müftülük) 10 gün içinde nikah akdinizi 2 nüsha halinde nikahın kıyıldığı ilçe Nüfus Müdürlüğüne bildirmekle yükümlüdür.
  • Bu süre maksimum 10 gündür.  Yani nikahın kıyıldığı makam isterse aynı gün (1. gününde), isterse de 10. gününde nikahınızı Nüfus Müdürlüğüne bildirmekle mükelleftir. 11. güne sarkma durumu olamaz. 
  • Nüfus Müdürlüğü ise kendilerine ulaşan nikah evraklarını sisteme girerek bütün nüfus bilgilerinizi güncellemekle mükelleftir. 

Evlendikten Sonra Kimliğini Yenilemek İçin Nüfus Müdürlüğüne Ne Zaman Gitmeliyim?

Öncelikle e Devlet sisteminden girerek nikahınızın sisteme işlendiğini kontrol etmenizi öneririm.  Bunun sebebi nikahınızı kıyan Belediye yada Müftülüğün evraklarınızı Nüfus Müdürlüğüne ulaştırması ve memurlar tarafından bu evrakların sisteme işlenmesi gereklidir.  Randevu alıp gittiğinizde evliliğiniz sisteme işlenmemiş ise boşuna gitmiş olabilirsiniz. 

Evlilik sonrası kimlik değiştirme randevu işlemi için muhakkak bu sayfadan bilgi alınız: 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-online-randevu.html 

Evlilik Sonrası Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Evlilik Sonrası kimlik değişim ücreti  35 TL'dir. Bu ücreti anlaşmalı bankalara yatırmanız gereklidir. 

Anlaşmalı bankalar yada internetten yatırma işlemleri için en doğru bilgiyi bu sayfadan alabilirsiniz: 

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-ucreti-anlasmali-bankalar.html 

Evlilik Nedeniyle Nüfus Cüzdanı Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Öncelikle nikahınızı kıyan makamın (belediye yada müftülük) nikah evraklarınızı nüfus müdürlüğüne iletmiş olmalıdır. .
  • 1 adet Biyometrik Fotoğraf
  • Eski nüfus cüzdanlarınız yada kimlik karlarınız. 
  • Evlilik cüzdanınız (şart değil). 

Evlilik Nedeniyle Kimliğimi Değiştirmek İçin Nereye Başvurmalıyım?

İstediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.  

Kısaca evlendikten sonra kimlik değiştirme işlemleri için Nüfus Müdürlüklerine randevu alarak başvuru yapmak zorundasınız. Erkeklerin kimlik değiştirmesi zorunlu değildir. Ancak Nüfus Cüzdanı kullanan kişiler her durumda değişiklik işlemini yapmak zorundadır. Evlendikten sonra kimlik değiştirme süresi ise yaklaşık 10 gün sonra gitmenizi tavsiye ederim.  

EVLİLİK İŞLEMLERİ HAKKINDA OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ: 

https://yeni-kimlik.com/nikah-basvurusu-ve-gerekli-belgeler.html 

https://yeni-kimlik.com/evlilik-icin-saglik-raporu.html 

https://yeni-kimlik.com/ceyiz-listesi.html