2019 Evlilik sonrası kimlik değiştirme işlemleri nasıl yapılır?

evlilik yeni kimlik

2019 yılı için evlenen çiftlerin nüfus cüzdanı yenileme işlemleri yada kimlik yenileme işlemleri nasıl yapılır? Nikah işleminden sonra kimlik yenilemek zorunda mıyım? Nikahtan sonra nüfus cüzdanını değiştirmek için gerekli belgeler nedir? Nikah işleminden sonra yapmanız gereken bütün işlemler bu yazımızda..

 

Aşağıda ki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Nikah başvurusunda dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Evlilik İşlemleri İçin İstenilen Sağlık Raporu

2019 Yeni kimlik ücretleri ne kadar?

 

NİKAHTAN SONRA KİMLİK YENİLEMEK ZORUNDA MIYIM?

Bir çok çift evlendikten sonra kimliklerini yada nüfus cüzdanlarını hemen değiştirmez. Ancak bu işlemi yapmaları mecburi bir uygulamadır. Yasal anlamda yeni evlenenlerin bir ay içinde yeni kimliklerini yada nüfus cüzdanlarını alması gerekir.

Ancak nikah işleminin hemen akabinde nüfus müdürlüğüne gitmeyiniz. Çünkü Belediyenin nikahınızı kıymasından sonra evliliğinize dair evrakları nikahın kıyıldığı ilçe nüfus müdürlüğüne göndermesi gereklidir. İlçe Nüfus Müdürlüğünde yetkili memurlar nüfus bilgilerinizi hemen güncellemekle sorumludur.

 

KİMLİĞİMİ EN GEÇ NE ZAMAN YENİLEMEM GEREKİR?

Nikahtan kaç gün sonra kimlik değişir?

Normal şartlar altında bu işlem en erken bir hafta sürer. Ancak siz özel rica ile bu işlemi hızlandırabilirseniz daha erkene de alma şansınız var. Fakat belediyenin evrakları nüfus müdürlüğüne hemen göndermesi ile işlem bitmiyor. Çünkü Nüfus Müdürlüğü yetkililerinin de hemen bu evrakları işleme alması ve kayıtlara işlemesi gereklidir.

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

2019 yılı için yeni kimlik ücreti 22,50 TL'dir. Evlilik nedeniyle kimlik yenilemenin ücreti 22,50 TL olduğu gibi nüfus cüzdanını yeni kimlik ile değiştirmek içinde aynı ücreti ödemek zorundasınız.

Sponsorlu bağlantılar

 

Evlilik Nedeniyle Nüfus Cüzdanı Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Bir üst başlıkta anlatılan belediyenin evrakları nüfus müdürlüğüne gitmiş olmalı.
  • Kimlik değişikliği için başvuru yapan kişinin iki adet fotoğrafı. İki eş aynı anda başvuru yapıyorsa eğer ikisinin de ikişer fotoğrafı olmalıdır.
  • Eski nüfus cüzdanlarınız.
  • Evlilik cüzdanınız. 

Nikahtan Sonra Kimlik Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bu başlık altında bu işlemi ayrı ayrı anlatmamızın sebebi nüfus cüzdanlarının kullanımına devam etmekle birlikte, artık Türkiye’nin bir çok yerinde yeni kimliklerin de kullanılmaya başlamasıdır.

Yukarıda ki evrakların tamamı burada da geçerlidir. Aralarında ki en önemli fark ise başvuru yeri sınırlamasıdır.

 Çipli kimlik başvuru ve randevu işlemleri nasıl yapılır?

 

Yenileme İşlemi İçin Nereye Başvurmalıyım:

Nüfus Cüzdanlarını yenileyecek olan kişiler Türkiye’nin herhangi bir yerine yukarıda ki evraklar ile başvurabilir. Ancak Nüfus Cüzdanları yerine kullanılmaya başlanan yeni kimlikleri yenilemek isteyen kişiler sadece ikametinin bulunduğu yer nüfus müdürlüğüne veya kayıtlı oldukları yer nüfus müdürlüğüne başvurması gereklidir.

Nüfus cüzdanımı istediğim nüfus müdürlüğünde değiştirebilir miyim?

İstanbul Nüfus Müdürlükleri İçin Tıklayınız..

2.8064516129032 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.81 (31 Oylar)

Yorumlar

Bir hafta oldu evleneli kimliğmizi yenikedik nikahtan önce nikahta kiydik bir hafta oldu şimdi nasil randevu almamız lazım benle Esim Esim arasa ikimiz için ayni randevu olurmu
Cevap
Nikahtan sonra kimlik değişimi yapmadan eski kimlikle işlem yapılır mi
Cevap
Ben yeni evlilik cüzdanı aldım kimlikleri nasıl ewli bide eşim soy ismimi kullanacak nerde yapılıyor yardımcı olurmusunuz
Cevap
Kimliğimi yenileyeceğim ancak evlilik cüzdanım eşimde ve yurt dışında sorun olur mu
Cevap
Benim lise resmim var sorun olurmu nikahta başvuruda nasıl olsa yenilencek diye dokunmadım
Cevap
Merhabalar boşanma işlemlerin sona erdi yeni.kimlik almıştım. Soyisim değişikliği için için yapmam gerekenler nedir
Cevap
Randevu Almak Gerekiyor Mu ?
Cevap
Şu evlilik cüzdanı şart değil .
2 adet foto.
Eski kimliğin yada ehliyetin yada pasaport
Cevap
Evlendim yeni cuma gününe randevu aldım internet den harç yatırdım kimlik için evlilik cüzdanı şart diil yapmışsınız dogrumu
Cevap
Evlendikten sonra kimligimi degistirdim gecici kimlik verdiler . Bi polis cevirmesinde tc kimlik numaramin hatali oldugunu soylediler . 20 senedir kullandigim tc numarasi gecersiz dediler
Cevap

Yorum ekle