2019 Evlilik sonrası kimlik değiştirme işlemleri nasıl yapılır?

2019 yılı için evlenen çiftlerin nüfus cüzdanı yenileme işlemleri yada kimlik yenileme işlemleri nasıl yapılır? Nikah işleminden sonra kimlik yenilemek zorunda mıyım? Nikahtan sonra nüfus cüzdanını değiştirmek için gerekli belgeler nedir? Nikah işleminden sonra yapmanız gereken bütün işlemler bu yazımızda..

 

Aşağıda ki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Nikah başvurusunda dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Evlilik İşlemleri İçin İstenilen Sağlık Raporu

Yeni kimlik ücretleri ne kadar?

 

NİKAHTAN SONRA KİMLİK YENİLEMEK ZORUNDA MIYIM?

Bir çok çift evlendikten sonra kimliklerini yada nüfus cüzdanlarını hemen değiştirmez. Ancak bu işlemi yapmaları mecburi bir uygulamadır. Yasal anlamda yeni evlenenlerin bir ay içinde yeni kimliklerini yada nüfus cüzdanlarını alması gerekir.

Ancak nikah işleminin hemen akabinde nüfus müdürlüğüne gitmeyiniz. Çünkü Belediyenin nikahınızı kıymasından sonra evliliğinize dair evrakları nikahın kıyıldığı ilçe nüfus müdürlüğüne göndermesi gereklidir. İlçe Nüfus Müdürlüğünde yetkili memurlar nüfus bilgilerinizi hemen güncellemekle sorumludur.

KİMLİĞİMİ EN GEÇ NE ZAMAN YENİLEMEM GEREKİR?

Nikahtan kaç gün sonra kimlik değişir?

Normal şartlar altında bu işlem en erken bir hafta sürer. Ancak siz özel rica ile bu işlemi hızlandırabilirseniz daha erkene de alma şansınız var. Fakat belediyenin evrakları nüfus müdürlüğüne hemen göndermesi ile işlem bitmiyor. Çünkü Nüfus Müdürlüğü yetkililerinin de hemen bu evrakları işleme alması ve kayıtlara işlemesi gereklidir.

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

2019 yılı için yeni kimlik ücreti 22,50 TL'dir. Evlilik nedeniyle kimlik yenilemenin ücreti 22,50 TL olduğu gibi nüfus cüzdanını yeni kimlik ile değiştirmek içinde aynı ücreti ödemek zorundasınız.

Sponsorlu bağlantılar

Evlilik Nedeniyle Nüfus Cüzdanı Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Bir üst başlıkta anlatılan belediyenin evrakları nüfus müdürlüğüne gitmiş olmalı.
  • Kimlik değişikliği için başvuru yapan kişinin iki adet fotoğrafı. İki eş aynı anda başvuru yapıyorsa eğer ikisinin de ikişer fotoğrafı olmalıdır.
  • Eski nüfus cüzdanlarınız.
  • Evlilik cüzdanınız. 

Nikahtan Sonra Kimlik Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bu başlık altında bu işlemi ayrı ayrı anlatmamızın sebebi nüfus cüzdanlarının kullanımına devam etmekle birlikte, artık Türkiye’nin bir çok yerinde yeni kimliklerin de kullanılmaya başlamasıdır.

Yukarıda ki evrakların tamamı burada da geçerlidir. Aralarında ki en önemli fark ise başvuru yeri sınırlamasıdır.

Yenileme İşlemi İçin Nereye Başvurmalıyım:

Nüfus Cüzdanlarını yenileyecek olan kişiler Türkiye’nin herhangi bir yerine yukarıda ki evraklar ile başvurabilir. Ancak Nüfus Cüzdanları yerine kullanılmaya başlanan yeni kimlikleri yenilemek isteyen kişiler sadece ikametinin bulunduğu yer nüfus müdürlüğüne veya kayıtlı oldukları yer nüfus müdürlüğüne başvurması gereklidir.

Yorumlar

Allahım nasıl sorular sormuşsunuz
Cevap
Merhaba,ben türkiye vatandaşı değilim,kimliğim yok ,eşimle daha 10 yıl önce evlendik ama türkiyede yaşamadık,eşim türkiye vatandaşı kimliği var.Bende kimlik için başvurmak istiyorum,konsolosluğa gidicem ama hangi evraklar lázım hiç bi bilgim yok,cevaplarsanız sevinirim.
Cevap
Merhaba,

Nikah sonrası ne kadar süre sonra kimlik değiştirmek için randevu alınması gerekir?Birde kimlik değiştikten sonra ne zaman elimize ulaşır?

Teşekkürler.
Cevap
Merhaba, biz akrabayız. Evleneceğiz. Kimliklerini yeni kimlik. Bizimde yenilmemiz gerekiyor mu?

Kayıtlı olduğumuz il, ilçe, çilt no, aile sıra no aynı
Yinde değişrmemiz gerkiyor mu?
Cevap
herseyiniz aynımı
Cevap
Evet
Cevap
16 HAZİRANDA NİKAHIMIZ OLDU. 16 TEMMUZDA GİTTİĞİMDE BELEDİYEYE KİMLİK VE İKAMETGAH DEĞİŞİMİ İÇİN HERHANGİ BİR CEZA UYGULANIR MI ?
Cevap
Erkekler için bir işlem gerekiyor mu?
Kimlik, ehliyet, pasaport için.
Kimlik yeni çipli benim zaten.
Cevap
randevu almamız gerekiyor mu?
Cevap
Büyük şehirler için evet küçük bir yerde genelde gerekmiyor
Cevap
Ptt para yatırıyormuyuz  yeni evlilik kimlikleri icin
Cevap
Ikisinin de olması gerekiyor mu
Cevap
Evlilikten sonra yeni kimlik alınmadan öncemi ikametgah yapmam gerekiyor ?
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.