Ultrason İle Gebelik Haftası Belirleme Yöntemi Nasıldır? Tüm Yöntemler!

Gebe kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren çok önemli bir süreç sizi ve eşinizi beklemektedir. Sevinciniz ve heyecanınız ile birlikte gebelik takiplerinin bebeğin gelişimi için çok önemli olduğunu asla aklınızdan çıkarmayınız.

Yazar : Ayşe Müge Yıldız ve Derya Sarıca

Gebelik takiplerinde hekiminiz tarafından size ilk yöneltilecek soru son adet tarihinizin ilk günüdür. Bunun sebebi gebeliğin başlangıcının bu tarih olarak kabul edilmesidir.

Her ne kadar cinsel birliktelik ile birlikte spermin yumurtayı döllemesi neticesinde gebelik gerçekleşmiş olsa da gebeliğin başlangıcı, CENİN’in gelişmeye başlaması son adet tarihinden itibaren başlar.

Ancak bazı anne adayları maalesef tam olarak bu tarihi doğru olarak hatırlayamamaktadır. Ancak gebeliğin başlangıç tarihide çok önem arz etmektedir hekim kontrollerinde. Zira Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları her periyodik kontrollerde değerlendirme ve yönlendirmeleri için gebeliğin başlangıç tarihini bilmek zorundadır.

Bu tarihi yani son adet tarihinizi hatırlayamamanız durumunda alternatif yöntemler devreye girmektedir. Bu yöntemler şunlardır:

  • Ultrason Çekimi
  • Yumurtlama Tarihi (Ovulasyon Tarihi)
  • Tüp Bebekte Transfer Tarihi
  • Eski bir yöntem olan Muayene Yöntemi,
  • Fetoskop yöntemi,
  • Mezura ile fundus-pubis mesafesinin ölçümü

Şimdi sırası ile bu yöntemlerin neler olduğunu tek tek açıklayacağız. Ancak bu açıklamalara başlamadan evvel sizlerde de son adet tarihinizin başlangıcını hatırlayamama durumunda problemin çözümün ilk olarak hekiminize bırakmanızdır. Yani gebeliğin başlangıç tarihini belirlemeyi ilk aşamada kontrollere başladığınız hekiminize bırakınız.

Ultrason İle Gebelik Haftasının Tespiti:

Gelişmiş USG görüntüleme hizmetleri hamileliğin başlangıcı hususunda hekimlere bir çok fikir verebilmektedir. USG görüntülemeyi Kadın Doğum Uzmanları yapabileceği gibi Radyoloji Uzmanları da yapabilir. Hangi hekimin bu konuda daha iyi olduğu hususunda yorum yapmamızın yanlış olacağı kanaatindeyim.

  • Bebeğin boyu, kafa çapı ve çevresi, bacak boyu benzeri ölçümler yapılır.
  • Kesin sonuç vermez.
  • Ne kadar erken gidilmişse kontrole sonucun doğruluğu da o kadar fazladır.
  • 20. Haftadan sonraki kontrollerde doğru sonuç verme ihtimali azalır.

Not: Adet düzensizliği yaşayan yada geç döllenme ve gebeliğin ilk haftalarında kanama yaşayan hamilelerde USG ile gebelik haftasının başlangıcının kontrolü yapılabilmektedir.

Yumurtlama Tarihine Bakılarak Gebelik Haftasının Tespit Edilmesi

Bir diğer yöntem ise yumurtlama tarihinin bilinmesi ile yapılır. Son adet kanamasının ne zaman başladığını bilemeyen anne adayı, ovulasyon tarihini bilmesi halinde bu süreye 2 hafta ekleyerek gebeliğinin başlangıcı olarak kabul edebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde

Tüp bebek tedavilerinde gebelik haftası çok rahat hesaplanılır.

Muayene Edilerek Belirlenmesi:

Bu yöntemin gelişen görüntüleme tekniklerinden dolayı kullanılmadığını ifade etmek isterim. Rahmin büyüklüğüne bakılmak sureti ile gebelik haftası belirlenirdi. Ancak USG cihazları çok daha net bilgi vermektedir.

Fetoskop Cihazı İle Muayane:

Gebelik takiplerinde bu cihaz ile bebeğin kalp sesini dinleme durumu zaten olacaktır. Gerek duyulması halinde bir kriter olarak bu yöntem de kullanılabilir.

Rahim ile Çatı Kemiğinin Ölçülmesi:

Bu yöntem fundus-pubis arasında ki mesafenin ölçülmesidir. Rahim ile çatı kemiği arasında ki mesafe ölçülür.

Sonuç: Bu makalemizde gebelik haftasının başlangıç tarihini bilmeyen anne adaylarının hamilelik başlangıç tarihlerini nasıl öğrenebilecekleri hususunda bilgi vermek istedik.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.