14 Maddede Hamile Kalmanın Yolları. Nelerden Sakınmalı? Neler Yapmalı?

Hamile kalmak için en uygun zaman her kadında farklıdır. Bununla birlikte yumurtlama döneminin bilinmesi, hamile kalmayı kolaylaştıran en önemli faktörlerden biridir. Sanılanın aksine korunmasız yaşanan ilişkilerin hepsi hamilelikle sonuçlanmaz. Hamile kalmak için uygun zaman ve koşulların bir arada bulunması gerekir. Ayrıca yüzde yüz gebe kalmanın hiç bir yöntemi yoktur. 

Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir?

Her kadının yumurtlama dönemi farklı olmakla birlikte genel olarak regl döneminin ortası yumurtlama için en uygun zaman olarak kabul edilir.

Regl dönemleri 21 gün, 28 gün ya da 31 aralıklarla tekrarlayabilir. Her kadın kendi regl döneminin ne kadar sürdüğünü takip ederek yumurtlama dönemlerini öğrenebilir.

Kıymetli hanımlar ilk aşamada bilmeniz gereken en önemli husus yüzde yüz hamile kalma yöntemleri adına hiç bir çözüm önerisi  verilemez. Ancak gebe kalma sürecini kolaylaştırmak için ovulasyon (yumurtlama) dönemini doğru olarak bilmeniz gerekir. Adet dönemi bittikten sonraki on dördüncü gün, hamile kalmak için en ideal zamandır. Regl dönemini takip etmek ve ovulasyon dönemini öğrenmek için adet takibi uygulamaları vardır. Bu uygulamalardan birini kullanarak ya da adet dönemlerinin başlangıç, bitiş ve iki adet dönemi arasındaki süreler not edilerek yumurtlama dönemi hesap edilebilir. Hamile kalmanın püf noktaları şunlardır;

Yaşa dikkat

Hamile kalmak için en uygun yaş 20 yaş ile 35 yaş arasındaki zaman dilimidir. 35 yaşını geçen kadınlarda gebelik şansı genç kadınlara oranla daha azdır. Doğurganlık 30 ila 35 yaşlarında düşerken 40 yaşından sonra neredeyse imkansız hale gelir. Bu yaşlarda hamile kalan kadınların haberlerin görüyoruz fakat 40 yaşından sonraki gebeliklerde hem anne hem de bebek büyük risk altındadır.

Sauna gibi yüksek ısı yayan yerlerden uzak durun

Sıcak banyo ya da sauna gibi çok fazla ısı yayan yerler, hamilelik için olumsuz koşullar yaratır. Testisler fazla ısınırsa sperm üretimi azalabilir. Testislerin ısısı, vücudun diğer kısımlarına oranla daha az olmalıdır.

Hamileliği kolaylaştıran ilişki pozisyonları

Sanılanın aksine cinsel ilişki esnasında tercih edilen pozisyonların hamilelik şansını artırdığı kanısı yanlıştır. Doğurganlığı artıracak bir pozisyon olmadığı gibi bunu destekleyen hiçbir araştırma da yoktur.

Kayganlaştırıcı kullanmak

Gizlice hamile kalmanın yollarını arayanların ilk düşüncesi spermin yumurtaya hızlıca ulaşmasını sağlamaktır. Bunun için de kayganlaştırıcı gibi kremler kullanırlar. Fakat bu tip jeller vajinadaki pH değerini değiştirdikleri için spermlerin ömrünü ve hareket kabiliyetini azaltabilirler.

Doğum kontrol haplarını bırakın

Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra hemen hamile kalınması mümkün değildir. Özellikle çok uzun zamandır bu tip hapları kullanıyorsanız, adet döngünüzün ve yumurtlama zamanınızın normal hale gelmesi birkaç ayı bulabilir.

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin

Folik asidin doğurganlığı artırdığı bilinmektedir. Hamile kalmak için en uygun besinlerfolik asit bakımından zengin besinlerdir. Tam tahıllı gıdalarda ve yeşil yapraklı bitkilerde bolca folik asit vardır. eğer bu besinleri sevmiyorsanız ya da yeterince tüketemiyorsanız takviyeler alabilirsiniz. Ayrıca omega 3, kalsiyum ve demir içeren gıdaları daha çok tüketerek rahim sağlığı korunur ve gebelik şansı artırılabilir.

Hamile kalmak isteyen kadınlar kafein tüketimlerine de dikkat etmelidirler. Çok fazla kafein almak stres seviyelerini artırabilir ve yumurtalıklara zarar verebilir.

Kilonuzu kontrol edin

Çok fazla kilolu ya da çok az kilolu olmak hamile kalma şansını azaltır. Bu nedenle hamilelik şansını artırmak için beslenmeye dikkat edilmeli, fazla kilolu olmaktan ya da düşük kilolu olmaktan kaçınılmalıdır. Çok zayıf kadınlarda oluşan regl düzensizliği kısırlığa neden olabildiği gibi vücuttaki yağ oranının artması da hamile kalma ihtimalini azaltabilir.

Yumurtlama döneminizi not edin

Doğurganlığın en yüksek olduğu zaman yumurtlama dönemidir. Bu dönem adet döneminin başladığı tarihten sonraki on dördüncü gündür. Yumurtlama döneminde yaşanan cinsel birlikteliklerin hamilelik şansını artırdığı bilinmektedir.

Stresi azaltın

Gebe kalmak isteyen kadınlar fazla stresli ortamlarda bulunmaktan kaçınmalıdırlar. Stresi azaltacak egzersizler bedenlerinin dinlenmesini ve hamile kalmaları için elverişli olmalarını sağlar. Yürüyüşler, hafif koşular, yoga ya da meditasyon gibi uygulamalar stresi uzaklaştırır.

Nasıl Hamile Kalınır?

Pek çok kişi biyolojik olarak nasıl hamile kalınır sorusunun cevabını merak etmektedir. Adet dönemi geciktiğinde ve buna yorgunluk ya da sürekli uyuma hali eşlik ettiğinde kadınların ilk yaptığı şey bir gebelik testi yaptırmaktır. Bu testlerin sonuçlarının negatif çıkması halinde anne olmak isteyen kadınlar depresyona girebilir.

Hamile kalmak isteyen kadınlar uyku düzenlerine dikkat etmeli, alkol veya sigara gibi kötü alışkanlıkları varsa bunları terk etmeli, kronik hastalıkları için tedavi görmeli ve kullandıkları ilaçlara dikkat etmelidirler.

Erkek çocuğa nasıl hamile kalınır?

Anne ve baba adayları bebeklerinin sağlığını cinsiyetlerinden daha çok önemsese de bebeğin cinsiyeti ile ilgili tercihlerde bulunmaları son derece normaldir. Erkek çocuk sahibi olmak isteyen ebeveynler için Çin takvimine göre tek sayılı günlerde ilişkiye girilmesi önerilmektedir. Bir inanışa göre tek sayılı günlerde sperm hızının daha fazla olduğu düşünülmektedir.

Çin takvimini dışında vajinanın pH değerinin de bebeğin cinsiyetini etkilediğine inanılmaktadır. Spermler alkali, rahim içi ise asidiktir. Y kromozomu taşıyan spermler daha yavaş hareket ettikleri için vajinadaki ömürleri oldukça kısadır. Fakat x kromozomu taşıyan spermler vajinada daha uzun süre hayatta kalabilirler. Bu nedenle erkek çocuk yapmak isteyenler çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonraki bir aylık süreçte pH değeri yüksek sular içmelidirler. Böylece vajina içinin alkali değeri artacak ve Y kromozomu taşıyan spermler daha fazla hayatta kalabileceklerdir.

Bir deShettles metodu vardır. Bu yöntemde belli günlerde cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Erkek bebeğe hamile kalmak için yumurtlama dönemine en yakın zamanda cinsel ilişkide bulunmalı ve daha sonra beklemeye başlamalıdırlar.

Kıza nasıl hamile kalınır?

Shettles metoduna göre kız çocuk sahibi olmak isteyenler yumurtlama dönemi gelmeden 3 ya da 5 gün önce cinsel ilişkiye girmeli ve daha sonra bir süre beklemelidirler. Bu yönteme göre istenilen cinsiyette bebeğe hamile kalma şansı yüzde 75 oranındadır.

Çin takvimini dikkate almak isteyenler ebeveynler ayın çift günlerinde ilişkiye girmelidirler. Kız bebeğe hamile kalmak için uygulanabilecek bir başka yöntem de pH değeri düşük sular içmektir. Vajinanın asidik ortamı Y kromozomu taşıyan spermlerin hayatta kalma şansını düşürürken, X kromozomu taşıyan spermlerin hayatta kalmalarını sağlar.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.