Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Gebeliğin ilk belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Bu makalemizde anne adaylarının en çok merak ettiği bu sorunun açıklamasını öncelikle kolay bir dil ile anlatıp, ardından konunun bilimsel açıdan açıklamasını yapacağız. 

Yazar : Ayşe Müge YILDIZ ve Derya AKÇAY

  • Gebelik belirtileri en erken ne zaman başlar?
  • Hamile olduğumu kesin olarak nasıl anlarım?
  • Gebeliğin birinci haftası ne zaman başlar?
  • Ne zaman gebe kalırım?
  • HCH testi nedir ve ne zaman yapılmalıdır?

Gebe kalmayı sağlayan ilişkinin ne zaman olacağı konusu planlı gebelik düşünen çiftler için ve ilk gebelik belirtilerini öğrenmek isteyen çiftler için önem arz eder.
Kadınların yumurtlama dönemlerine denk gelen ilişki gebe kalmayı sağlayan ilişkidir. Bunun dışında eşlerin arasında geçen iletişim gebe kalmak için müsait zaman olmayabilir. 

Normal şartlarda adet olduktan sonra bir sonraki adetinize 14 gün kala yumurtlama döneminiz başlar. Hamile kalmanızı sağlayacak olan ilişki tam olarak bu döneme denk gelen ilişki ile gerçekleşir.

Gebelik haftası ne zaman başlar? 

Gebelik süreci ile alakalı bir diğer önemli detay gebelik haftası kavramıdır. Gebe kaldığınızı öğrendikten sonra hekim kontrollerinde gebelik haftanıza göre değerlendirileceksiniz. Bunun için gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunu tespit etmeniz gereklidir. 

Bununla birlikte gebeliğin (İlk gebelik haftasının) ne zaman başladığı konusu bir çokları tarafından yanlış bilinmektedir. Gebe kalma süreci ilişki esnasında başlamış olsa da gebeliğin birinci haftası son adetinizin ilk gününden başlamaktadır. Bunun sebebi bebeğin gelişim evresinin bu tarihten itibaren başlamış olmasıdır. Gebe kalmayı sağlayan ilişkinin yumurtlama dönemine denk geldiğini yukarıda ifade ettik. Yumurtlama döneminde gebe kalınmaması durumunda bir sonra ki adet olmaya devam eder. 

Gebeliğin birinci haftası ilişki ile değil, son adetinizin ilk gününden itibaren başlamaktadır. 

Gebeliğin İlk Belirtileri Ne Zaman Belli Olur? 

Yumurtlama döneminde gebelik olmaması durumunda yaklaşık 14 gün sonra bir sonra ki adetiniz olacaktır. Gebe kalmanız halinde ise 14 ila 18 gün sonra kesin sonuçlar tahlil ile öğrenilmektedir. Bu durumda anne adayının gebelik belirtilerini izleyeceği süre adetine bir hafta kalan süredir.  Sonraki süreçte zaten tahlil sonuçları kesin sonucu vermektedir. 

Gebelik Belirtileri (Bütün ayrıntıları ile birlikte) Tıklayınız..

Gebe Olduğumu Kesin Olarak Nasıl Anlarım? 

Anne adayları gebe kalıp kalmadıklarını öğrenmek için ilk aşamada gebelik belirtilerini analiz eder. Bu süreç gebeliğin ilk belirtilerinin izlendiği erken gebelik belirtileri dönemidir.

Bununla birlikte hamile kalıp kalmadığınızı kesin olarak öğrenmek için gebelik testi yaptırabilir yada USG çektirebilirsiniz. İlk aşamada idrar tahlili yaptırabilirsiniz. Hekimin gerekli görmesi durumunda kan tahlili daha net sonuç vermektedir. 

Gebelik testinde gebelik hormonunun salgılandığı HCG testi yapılmaktadır. HCG testinin 20 üzerinde çıkması halinde gebe olduğunuz değerlendirilir. 

Gebelik Testinde Hangi Değerlere Bakılır?

Gebelik testi kan yada idrardan bakılabilir. Hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte anne adayında beta HCG hormonu artmaya başlar.
Normal bir kadında bu değer 5mlU/ml altında iken, gebe kalan bir kadında 20mlU/ml den fazla olur.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gebelik testini normal adet kanama gününüzden birkaç gün sonra yapabilirsiniz.
Bu konuya şu şekilde bir açıklık getirelim: Gebe kalan bir kadında bir sonra ki adet kanaması olmayacaktır. Bu durumda adet döngüsünü takip eden ve bir sonra ki adet kanamasının ne zaman olacağını bilen bir kadın adetinin başlaması gereken tarihten iki gün sonra HCG testi yaptırabilir.

Fakat burada bilmeniz gereken en önemli detay, adet döngüsü düzensiz olanlarda bu süreç farklı işleyebilir.  Yani gebelik testi yaptırdığınızda olumsuz çıkması halinde birkaç gün sonra muhakkak yeniden deneyiniz.

Hamile Kalmanın yolları nelerdir? Tıklayınız...

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.