2018 Hayvancılık İçin Verilen Devlet Teşvikleri Nelerdir?

2018 HAYVANCILIK DESTEKLERİ REHBERİ 

Hayvancılıkla uğraşan yada hayvancılık yapmak isteyenler için T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yine bu Bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) bir çok avantajlı destekleri mevcuttur. Bu makalemizde hayvancılık destekleri konusunda sizlere bir rehber hazırlamak istedik. Devlet destekleri ve diğer destekler konusunda bu sayfamızdan en güncel bilgileri takip edebilirsiniz. 

Yazar : Uzm. Mahmut SUBAŞI 

Not: Bu makalemiz sürekli güncel bilgi içermektedir. Devlet desteklerine dönün yapılan bütün güncellemeler anında sayfamızda yer almaktadır. Şuan itibariyle Tarım Bakanlığı tarafından verilen hayvancılık devlet destekleri geçen yıl ilan edilmiş olup, halen aynı destekler geçerlidir. Her an yeni destek paketleri açıklanabilir. Güncel devlet destekleri konusunda yazarımız Uzm. Mahmut SUBAŞI mesleği gereği sürekli bu konuyu takiptedir. Bununla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sayfasından da sizlerde güncel destekleri takip edebilirsiniz. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarafından Verilen Desteler 

Besilik Erkek Sığır Desteği: 1 - 300 arasında 

Anaç Koyun Keçi Desteği : Anaç koyun ve keçiler için Bakanlık tarafından verilen destek parası hayvan başına 25 TL'dir. 

  • Hayvancılık Uygulamalar Hakkında Tebliğinde belirtilen şartların taşınması gereklidir. 
  • 1 Eylül 2015 tarihinden önce doğan hayvanlar için ödeme yapılır. 
  • Ödemelerin yapılması için İl/İlçe Müdürlüklerinde hayvanın kaydının olması gereklidir. 

Arıcılık Destekleri : Arıcılık konusunda Arılı Kovan ve Bombus Arısı destekleri yapılmaktadır.

  • Arılı Kovan desteği kovan başına 10 TL'dir. Bu destekten yararlanmak için şahsen yada bağlı olduğunuz birliğiniz vasıtası ile İl/İlçe Müdürlüğüne başvurmanız gereklidir. 
  • Bombus arası desteği ise koloni başına 60 TL 'dir. 

Fındık Dekar Başı Desteği : Fındık desteği dekar başına 170 TL olarak belirlenmiştir.

 

Ülkemizde hayvancılığın gelişmesi ve yaygınlaşması için Devletimiz tarafından birçok teşvik yöntemi uygulanmaktadır. Köye dönüş projesi bunlardan bir tanesi olarak göze çarpmaktadır. Büyük Şehirlerden köye dönmek isteyen vatandaşlarımıza bir çok imkan tanınmaktadır. Başka bir yazımızda bu konudan da bahsedilecektir. 

Köye dönmek isteyen vatandaşlarımızın yol parası, arazi, yerleşim için inşaat masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Hayvancılığı geliştirmek için kurulacak tesis, alınacak hayvanlar için hibe kredisi devlet tarafından verilmektedir. Hayvanların yiyeceği yeme kadar devlet tarafından verilir. 

Sponsorlu bağlantılar

Bunların yapılmasının amacı hem şehir kalabalığını önlemek hem de yerli hayvan üretimini arttırıp ithalatın önüne geçmektir. Üretimin arttırılması sonucunda da hayvan etinin fiyatının düşmesini sağlamaktır. Her vatandaşın rahatça et ihtiyacını karşılamak amaçlanmaktadır. Ayrıca yeni bir iş kolu geliştirerek istihdam sağlayıp işsiz sayısını düşürmek amaçlanmıştır. Hayvancılığın gelişmesi ile süt ve süt ürünlerini de arttırıp bu alanda da yeni bir iş alanı açmak diğer amaçlardan birisidir.

Devletimiz hayvancılık alanında kullanılacak olan tüm araç ve gereçler için de çok düşük faizli araç kredileri vermektedir. Bunların yapılmasının temel amacı yerli üretimi arttırıp ithalatın önüne geçip cari açığı kapatmaktır.

 

2018 YILINDA HAYVANCILIK İÇİN KREDİ DESTEĞİ VEREN BANKALAR

Türkiye’de hayvancılık işi ile uğraşarak ekonomik alanda geçim sağlamak isteyenler için, devlet desteği ile büyük bankalar tarafından kredi verilmektedir. Bu kredilerin bazıları hayvan besiciliği bazıları da diğer giderleri karşılamak için verilmektedir. 2017 yılına girildiği andan itibaren 30.000 TL tutarında ki krediler, genç çiftçilere verilerek desteklenmektedirler. Adından da anlaşılacağı üzere bu kredilerin geri ödemesi olmadığı için, çiftçilere büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu avantaj sayesinde işlerini rahatlıkla büyütmektedirler. Bu yılda 15 büyük baş 50 küçükbaş hibesi olan çiftçiler projenin dışında kalmışlardır. Ayrıca ördek, kaz, tavuk, hindi ve sığır yetiştirmek isteyenlere de hibe kredisi verilmektedir. Peki, bu kredileri veren bankalar hangileridir? Hayvancılık kredisini veren bankaların başında Ziraat bankası gelmektedir. Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyenler, çekecekleri kredinin çeşidine göre en az on, en fazla 50 adet hayvan almak zorundadırlar. Diğer taraftan da barınak yapmak üzere yem ünitesi hazırlamada, süt sağım ünitesi ve elektrik ihtiyaçları gibi masraflar için de kredi sağlamaktadır. Ziraat bankası küçükbaş hayvancılığı da desteklemektedir. Diğer hayvancılık çeşitleri olan kanatlı sektörü arı yetiştiriciliği için de kredi olanağı sağlamaktadır. Bu alanda kredi desteği veren bir diğer banka da Şeker banktır. Süt hayvancılığının %75 ne kadar destek vermektedir. 60 aya kadar vade imkânı sunmaktadır. Yılda bir kere ödeme seçeneği ile iş geliştirmenizde zaman kazandırmaktadır. Hayvancılığa destek veren bir diğer banka da QNB Finans Bank da bu alanda kredi desteği vermekte olan diğer bir bankadır. İşletme maliyetinin % 85 ni karşılamaktadır. 24 aya kadar vade imkânı sunmaktadır. Ödeme alternatifi olarak da her ay ödeme, 3 ayda bir ödeme, 6 ayda bir ödeme seçenekleri sunmaktadır. Bu krediden yararlanabilmeniz için birkaç belge hazırlamanız yeterli olacaktır. Nüfus cüzdanı fotokopisi, çiftçi olunduğuna dair belge, hayvan listesi, işletme izin belgesi, damızlık birliği üyelik belgesi.

Çiftçilik alanında kendini geliştirmek isteyen veya bu işe sıfırdan başlayacak genç çiftçilere devlet ile birlikte saymış olduğumuz büyük bankalar, gerekli desteği sağlamaktadır. Yapmanız gereken sadece, başvurularınızı doğru şekilde yapmak ve birkaç araştırma yaparak bu işe ilk adımları atmanızdır.

Sponsorlu bağlantılar

 

DEVLETİN HAYVANCILIK DESTEĞİNİ VERMETEKİ AMACI

Bu destekler sayesin de insanlarının daha rahat kalkınmalarını sağlarken, ülke ekonomisini de daha refah bir hale getirmek amacını gütmektir. Bu sayede iş istihdamı sağlar ve işsizlik oranı düşürülmüş olur. Ayrıca belli büyük şehirlere göçler engellenerek, insanların kendi toprakların da çalışma imkânları bulmaları da amaçlanmıştır.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)