Huawei’ye Ambargonun En Büyük Mağduru ABD Şirketleri Çıktı!

ABD'nin Çin'li Dev Huawei'ye uyguladığı ambargonun etkisi her geçen bir adım daha büyümeye devam ediyor. Ancak yapılan bazı adımlarda bu süreçten ABD şirketleri de zarar görmeye başladı. 

ABD'nin Huawei'ye uyguladığı amborga kapsamında ABD şirketleri tarafından üretilen yarı iletken parçaların Çin'e satılması yasaklandı. Şuan ki tabloda elbette başta Huawei ve diğer Çin firmaları bu işten zarar görmeye başladı. 

Ancak uzmanların yaptıkları açıklamada Çinli firmalar yakın bir gelecekten bu tip amborgaları kendi üretimleri ile deleceklerini ve sürecin sonunda daha da güçlü çıkacaklarını ifade etmektedir. 

HUAWEİ'YE YONGA SATIŞI YASAKLANDI?

ABD'nin en önemli Yonga üretici firmaları TSMC ve Apple'dir. Alınan son kararda Huawei'ye bundan böyle istedikleri gibi Yonga satışı olmayacak. Bu karardaki amacın şüphesiz Çin'li firmayı olumsuz etkilemek olduğu aşikar. Ancak yapılan açıklamada bu durum ABD şirketleri de olumsuz etkileyecek. 

ABD'NİN EN BÜYÜK YONGA ÜRETİCİSİ HANGİ FİRMA?

TSCM firması ABD'nin en büyük Yonga üretici firmasıdır. Bu şirket Apple, Huawei ve Qualcomm gibi dev şirketlere bu ürünü pazarlıyor. Alınan son amborga kararından sonra TMCM'nin tahmini zararı 5.2 milyar kadar olabilir. 

Fakat ABD şirketleri için daha ürkütücü olan Çin'in başlangıçta bu sınırlamadan zarar görecek olsa bile uzun vadade kazanan konumuna geçeceğidir. 

AMBARGO ŞUAN İÇİN HUAWEİ MATE 40 SERİSİNİ KAPSIYOR

Firmanın amiral gemisi Huawei Mate 40 serisini kapsayan bu yeni karar aslında Huawei'yi kısa vadede oldukça olumsuz etkileyecek gibi. Şuan herkes Çin'in atacağı adımları bekliyor. 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.