İbs'nin Tedavisi Glutensiz Beslenme Olabilir! Bu Yazıyı Okuyunuz!

Merhaba değerli okurlarımız bu yazıda ne yazık ki İBS ilaçla nasıl tedavi edilir? İBS belirtileri nelerdir? Bağırsak sendromu bitkisel tedavileri nelerdir? İBS ilaçları nelerdir? İrtable bağırsak sendromu ne kadar sürer gibi sorularınızın cevabını bulamayacaksınız!

ibs ve gluten
Üstte yazan konuları defalarca okudunuz. Defalarca doktora gittiniz. Bir sürü yöntem denediniz. Fakat çözüm yolu bulamadınız. Eğer bu sayfaya bir şekilde ulaştıysanız belki size umut olacak en maliyetsiz şeyi öğrenmiş olacaksınız. Bu yazıyı gece saat 02.00’de yazmaya başladım ve yaklaşık 04.00 sıralarında bitmiş oldu. Editörünüz bu kadar önemli ne söyleyecek diye merak ediyorsanız okumaya devam edin. Şayet bu yazıda yazan basit önerimizi deneyip başarılı olduysanız bu sayfayı üste çıkaracak olanlar  da sizlersiniz. Ne yaparak? Sosyal medyada ve forumlarda paylaşarak, eşinize dostunuza göndererek işte bu kadar basit... Şunu da belirtmekte fayda var. Türkçe olarak olarak yayınlanan yazılarda ilk defa gluten ve İBS arasındaki ilişkiye atıfta bulunacak yazıyı okumak üzeresiniz.

 

İBS HASTALIĞIM NE ZAMAN BAŞLADI

Sponsorlu bağlantılar

İBS rahatsızlığım tam 14 sene önce başladı. Defalarca doktora gittim. Endoskopi, kolonoskopi, tahlililer ne yapıldıysa bir sonuç ortaya çıkmadı. Doktorlar en sonunda İrtable Bağırsak Sendromu tanısı koydu. Senelerce bu lanet hastalığın çilesini çektim.

Ben de en çok meydana gelen rahatsızlıklar şunlardı:
Büyük abdeste çok fazla çıkma,
Çok fazla gaz,
Katı olmayan dışkı,
Ağrı,
Huzursuzluk,
Yorgunluk,
Mutsuzluk...

İBS hastalarının belirtileri farklı olabiliyor. Sizde farklı bir şekilde nüksedebilir bu belirtiler. İBS'nin en büyük özelliği bağırsak geçirgenlik dengesinin bozulmasıdır. Bunu aklınızda iyi tutmanızı öneririm. Aynı zamanda bu durum istemsiz kas faaliyetlerine neden oluyor.

 

DOKTORLAR'IN İBS YAKLAŞIMI

Modern tıp Canan KARATAY hanımın defalarca belirttiği üzere davranış modelleri incelendiğinde hastaya özel bir yaklaşımının olmadığını tamamen şikayet odaklı çalıştıklarını söylemek mümkün. Yani söyle rahatsızlığını, al ilacını... Söyle rahatsızlığını yap tahlili... Peki, her vücudun kendine özgü bir yapısı yok mu? Elbette var. Bu noktada doktorların gluten ile ilgili bugüne kadar hiç soru sormadığını söylemek istiyorum.

 

GELİŞEN ÇARESİZLİK DUYGUSU

Senelerce doktorlara gidip her şeyi denedikten sonra anladım ki bu rahatsızlık iyileşmiyor. Ne yaptıysam olmuyor... O bitkisel tedavi, bu probiyotik, o ilaç, bu bitkisel tedavi. Olmadı... Hatta beni psikiyatri servisine bile yönlendirdiler şimdilerde bu duruma da çok gülüyorum açıkçası.

 

BU RAHATSIZLIK SOSYAL BİR FOBİ YARATIYOR

Tabi dünyada insanların kapandıkları ne amansız hastalıklar var. En kötülerinden biri kanser. Ama kansere yakalanırsın, 3 ay sonra öleceğini bilirsin ve ölürsün. Fani hayat, herkes ölecek bu gerçek hiç bir zaman değişmeyecek... Peki, 14 sene boyunca, her gün mütemadiyen bağırsak sıkıntısı çekmek, günde 5 defa büyük abdeste çıkmak ile kanseri karşılaştırırsak aynı yaşta öleceğinizi bilseniz kanserden mi ölmek isterseniz? yoksa İBS rahatsızlığında mı? Ben kanseri tercih ederdim. Çünkü bu illet ömrünüzün sonuna kadar devam edecek...

 

ÇÖZÜM NASIL ORTAYA ÇIKTI

Kusura bakmayın değerli okurlarımız buraya kadar anlattıklarımızın amacı biraz yazıyı uzatmaktı açıkçası. Bu yazının arama motorlarında üste çıkması için yazının uzun olmasında fayda var. Bir de sizlerin desteklerinin. Konuya devam edelim. Canan KARATAY hanımın bir kitabını alıp incelerken kitap içeriğin de bir anahtar kelime gördüm. "Gluten"... İşte o zaman gluteni araştırmaya başladım. Ne olduğunu link verdiğimiz ve daha önce anlattığımız yazıları okumanızı tavsiye ederiz. Fakat en özet bilgiyi size söyle söyleyebilirim. Şu an ki tohumların hepsi hibrit bir tohumlardır. Yediğimiz bütün gıdalarda yer alan buğday mahsullerinin genetik yapısı bundan yarım asırdan evvel değiştirilmiştir. Neden değiştirildi? Daha iyi kabarsın, dafa iyi pişsin, daha güzel görünsün, daha güzel hasat edilsin vs. diye.

Siyez buğdayını duydunuz mu? Bu buğday öz Anadolu buğdayıdır ve dokunulmamıştır! Kastamonu'da yerli halk bu buğdayı yem olarak tavuklara ve hayvanlara vermekteydi. Sebebi ne biliyor musunuz? Seri üretime uygun olmamısıdır. Siyez buğdayı son yıllarda keşfedilince artık raflarda un olarak yüksek fiyatlardan yerini almıştır. Ama önemli bir not verelim. Siyez buğdayı da glüten içerir fakat hibrit buğdaylar kadar değildir. Hibrit buğdaylarından yapılan hamurlar balon gibi şişmektedir. Fakat siyez buğdayından yapılan hamur elinize aldığınız parçalanmaktadır.

 

İBS VE GLUTEN İLİŞKİSİ

Hatırlıyorsanız yazının en başında İbs rahatsızlığında bağırsak geçirgenliğinden bahsetmiştik. Glüten bağırsaklardan geçmeyen veya zor geçen bir protein. Bağırsağın yapısını bozabilen bir besin. Durum böyleyken çok fazla unlu gıda ile besleniyorsanız gluten hassasiyetiniz olabilir ve işin kötüsü gluten testleri de doğru sonuç vermiyor. Belki de siz de hem İbs hem de gluten intoleransı vardır. Belki de sadece gluten intoleransı vardır... Bunu bilemeyiz. Ama durumunuz ne olursa olsun benim altta anlatıklarımı bir denemenizi öneririm. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de milyonlarca kişinin gluten hassasiyetinın olduğunu bunu bilmeden hayatlarına devam ettiği ortaya çıkmıştır...

 

UNLU MAMUL YEMEDEN YAPTIĞIM İLK DENEME

Velhasıl kelam ilk denememde yaklaşık 4 gün boyunca hiç bir unlu mamul yemedim. Tüm rahatsızlıklarımın hemen hemen yüzde 60'i düzeldi. Şu an 21'inci güümdeyim eski halimin yüzde 90'ı düzeldi... Aman Allah'ım bu kadar hızlı nasıl değişti her şey? Bu nasıl mümkün olabilir... Bana teşhis koyan onca profesör ekmek yeme deseymiş yetecekmiş... Bu kadar mı basitti her şey? Bu kadar mı ortadaydı? 100 kişiye sorsak bir gün içerisinde unlu mamul hiç yemeyen en fazla kaç kişi olabilir ki?

 

İBS Diyeti yapın:

  • 1 Hafta boyunca unlu mamul yenmemeli,
  • *Şeker çok kullanıyorsanız 1 hafta boyunca azaltınız.
  • **Süt ürünlerini azaltınız.

*İBS hastalarının bağırsaklarında normal insana göre daha fazla sayıda kötü bakterilerin geliştiği son yıllarda ortaya çıkmıştır. Baktirilerin en çok sevdiği besinler karbonhidrat  grubuna ait besinlerdir. Bu nedenle daha az şeker tüketiniz.

**İBS hastalarında laktoz intoleransı'da olabiliyor. Belirtileri İBS'ye benziyor. 1 Hafta boyunca özellikle süt ve süt ürünleri tüketmeyiniz.

Evet size üste en maliyetsiz İBS diyetini yazdık. Belki işe yaramayacak. Ama inşallah fayda sağlar. İnşallah bir nebze olsun derdinize derman olur.
Üste yazdığımız diyeti deneyenler olursa alt kısma yorum yazmanızı rica ediyoruz. Geri dönüş yaparsanız emeğimizin boşuna istmediğini görerek mutlu oluruz.

Diğer Konular:

Gluten hassasiyeti nedir?

Gluten free ne demek?

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.50 (4 Oylar)