Instagram'ı Kim Kurdu? Sahibi Kim? Piyasa Değeri Ne Kadar?

Instagram'ı kim ne zaman kurdu? Hangi Devlete aittir? Kime satılmış ve şu an ki sahibi kimdir? Parasal değeri ne kadar? İnstagram nedir ve nasıl para kazanırım? 

İNSTAGRAMI KİM KURDU? 

 • İnstagram, 6 Ekim 2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Kreiger tarafından kurulan bir uygulamadır.
 • İnstagram kuruluşunun ilk bir buçuk yılında 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak hızlı bir başlangıç yapmış ve tüm dünyada ses getirmiştir.
 • İki okul arkadaşı olan Kevin Systrom ve Mike Kreiger daha önce Google’da çalışmış ve sosyal medya uygulamaları konusunda farklı çalışmalar yürütmüşlerdir.
 • 2010 yılına gelindiğinde de “İnstagram” adı altında sosyal paylaşım uygulamasını tasarlayarak tüm dünyayla paylaşmışlardır. 

Uygulama ilk kurulduğunda Apple Appstore ve Google Play’de ücretsiz olarak yayınlanarak kısa süre içinde popüler uygulamalar arasına girmeyi başardı.

Bu uygulama ilk tasarlandığında Apple, Android ve Windows işletim sistemli akılı telefonlarında kullanılırken 2013 yılı itibariyle de Blackbery ve Nokia’nın Symbian işletim sistemli telefonlarında da kullanılmaya başlamıştır.

İNSTAGRAM NE ZAMAN KİME SATILDI?

 • Stanford Üniversitesi mezunu iki arkadaş olan Kevin Systrom ve Mike Kreiger’ın 2010 yılında tasarladıkları sosyal paylaşım uygulaması olan İnstagram’ın çok kısa bir süre içinde rekor düzeyde kullanıcıya sahip olması şirketin değerini arttırmıştır.
 • 2011 yılı Şubat ayında 30 milyon dolar olan piyasa değerini bir gecede 1 milyar dolara çıkaran şirket, teknoloji dünyasında küçük bir yatırımla kısa sürede nasıl dev şirketlerin cirolarına ulaşabileceğinin de en güzel kanıtlarından biri oldu.

Sektörün lideri konumunda olan Faceboook, kendisiyle aynı hizmetleri sunan rakip şirketlerin büyümesine olanak tanımak istemiyor olacak ki, kurulduğunun daha iki senesini bile doldurmamış olan İnstagram’ı, 2012 yılında 1 milyar dolar gibi bir rakamı nakit olarak ödeyerek, şirketin %45 ortağı konumunda olan Kevin Systrom ile yapılan anlaşmayla satın almıştır.

İNSTAGRAMIN BUGÜNKÜ DEĞERİ NE KADAR?

Dünyanın en popüler fotoğraf paylaşım platformu olan bu uygulama, 2012 yılında Facebook tarafında satın alındığında 1 milyar dolarlık bir değere sahipken, bugünkü geldiği nokta oldukça şaşırtıcı. Çünkü geçen süre içinde değerini 200 kat arttırmayı başarmış ve piyasa değerini 200 milyar dolara çıkarmayı başarmıştır. Böylece Facebook için çok karlı bir yatırım olan İnstagram’ın 2023 yılına kadar kullanıcı sayısını 3 milyara ulaşması bekleniyor.

2020 istatistiklerine bakıldığında, dünyada 1 miyar üstünde insan İnstagram kullanıyor ve bu sayı her geçen gün artarak devam ediyor.

İNSTAGRAM HANGİ ŞİRKETLERE AİTTİR?

 • 2010 yılında sadece İPhone uygulaması olarak tasarlanan uygulamanın kısa süre içinde ABD’de yaygınlaşması ve diğer işletim sistemlerine de uyumlu hale getirilerek tüm dünyada kullanılmaya başlamasıyla çok kısa süre içinde büyük bir sağlanmıştır.
 • Uygulamanın ilk kurucuları ve sahipleri olan Mike Krieger ve Kevin Systrom,2012 yılında aldıkları bir kararla uygulamanın tüm haklarını Facebook kurucusu ve Ceo’su Mark Zuckerberg’e 1 milyar dolar karşılığında satmıştır.
 • İnstagram hala Facebook tarafından bağımsız bir program olarak yönetilmektedir.

İNSTAGRAM NEDİR?

 • Kullanıcıların fotoğraf çekip bu fotoğrafları düzenleyebildiği, farklı filtre uygulamaları ile renk ve yoğunluk ayarlaması yapabildiği bu paylaşım ağı ile büyük kitlelere ulaşmak mümkün.
 • Özellikle “hastag” adı verilen etiketler kullanılarak yapılan paylaşımlar sayesinde dünya geneline fotoğraf ve videolar ulaştırabiliyor.
 • Ayrıca kullanıcılar çektikleri video ve fotoğraflarını eş zamanlı olarak twitter, Facebook ve Thumblr gibi diğer sosyal paylaşım ağlarında da paylaşma imkanına sahip.

Kullanıcılarına birçok olanak sağlayan İnstagram aslında “instant camera ve telegram” kelimelerinin birleşiminden almaktadır. Türkçeye uyarladığımızda çok hızlı kamera ve telgraf anlamlarına geliyor.

İNSTAGRAM'DAN NASIL PARA KAZANABİLİRİM?

 • İnstagram, ilk kullanılmaya başladığında sadece görüntü temelli bir uygulamayken 7 sene içinde birçok özelliğini yenileyerek büyük kitlelerin en fazla tercih ettiği bir sosyal paylaşım platformu olmuştur. Programa eklenen yeni uygulamalar sayesinden internet üzerinde online para kazanmak isteyenlerin de ilgisini çekmiştir.

İnstagram’dan para kazanmak için yapmanız gereken ilk şey hemen bir hesaP açarak platforma dahil olmak. 

İşte size İnstagram’dan para kazanabileceğiniz birkaç öneri:

Ürün satışı yaparak para kazanabilirsiniz: İnstagram’da ürün satarak para kazanmak istiyorsanız öncelikle takipçi listenizin profillerine uygun ve her kesime hitap eden ürünlerin satışını yapmalısınız. Eğer takipçilerinizin çoğu kadınlardan oluşuyorsa, kozmetik, kıyafet, aksesuar, takılar, çanta ve ayakkabı gibi kadınların ilgisine çeken ürünleri tercih edebilirsiniz.

Çeşitli hizmetler sunarak para kazanabilirsiniz: İnstagram aracılığıyla, hizmet tabanlı yapmış olduğunuz işlerin tanıtımını yapabilir ve daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. İster muhasebeci ister avukat ister web tasarımcısı olun, vermiş olduğunuz hizmetlerin resim ve videolarını İnstagram hesabınızdan paylaşarak hedef kitlenize daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Ayrıca internet tabanlı seminerlerin tanıtımını yaparak ve affialite ürün satışı yaparak da instagram para kazanmanız mümkün. Ancak burada en önemli olan husus İnstagram hesabınızın takipçi sayısıdır. Takipçi sayınız ne kadar fazlaysa sunduğunuz ürün ve hizmetler o kadar çabuk ilgi görür.

TAKİPÇİ SAYINIZ ÜZERİNDEN REKLAM GELİRİ ELDE EDEBİLİRSİNİZ! 

Şuan bu platform üzerinden en rahat ve en çok para kazanacağınız alan takipçi sayınızın yüksekliğine bağlıdır. Böylelikle yapacağınız reklam paylaşımları daha çok kişiye ulaşacaktır. Bu şekilde bir çok firmadan gizli reklam alabilirsiniz. Bu durumda sizin yapmanız gereken sürekli takipçi sayınızı artırmanın yoluna bakmaktır. 

İnstagram Hesabımı Nasıl Silerim Ya da Kapatırım?

İnstagram hesabınızı silmek veya kapatmak istiyorsanız bunu üç adımda kolayca yapabilirsiniz.

Öncelikle silmek istediğiniz instagram hesabına giriş yapın verdiğimiz linke tıklayın. https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/

İkinci adımda, girdiğiniz linkte karşınıza “Hesabını Sil” sayfası çıkacak. Bu sayfadaki “Hesabını neden siliyorsun?” sorusuna cevap vererek diğer işleme geçebilirsiniz.

Üçüncü adımda “İnstagram hesabını kalıcı olarak sil” butonu karşınıza çıkacaktır. Buna tıklayın ve hesabınızı tamamen kapatın. Böylece İnstagram hesabınızı silmiş oldunuz.

Ancak şunu unutmayın; silmiş olduğunuz İnstagram hesabının kullanıcı adını bir daha kullanamazsanız. Bu nedenle silme işlemi yapmadan bunu da göz önünde tutarak hesabınızı kapatın.