İsim Değişikliği Nasıl Yapılır, İsim ve Soyadı Değişikliği Davası Nasıl Açılır?

Bazı kişiler ailesinin koymuş olduğu ismi değiştirmek istemektedir. Ancak bu konuda nasıl bir yol izlemesi gerekli. Bu yazımızda bu konunun bütün ayrıntılarını bulacaksınız.

 

Bu makalemizde aşağıda yer alan konu başlıklarından bahsedilecektir.

İsim değişikliği nasıl yapılır?

İsim değişikliği davası kaç kez açılabilir?

İsim değişikliği için Aranan Şartlar Nedir?

İsim Değişikliği Davası Nerede Açılır?

İsim Değişikliği Davası Masrafları Ne Kadar Tutar?

Soyadı değişikli davası sonucunda kimlerin soyadı değişir?

İsim Değişikliği Davası Ne Kadar Süreye Sonuçlanır?

İsim Değişikliği Davasını Nasıl Açacaksınız?

Soyadı değişikli davası sonucunda kimlerin soyadı değişir?

İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

İsim değişikliği yapmanız için dava açmak zorundasınız. Ancak bu konu Medeni Kanunda kişilere sadece bir kez tanınan bir haktır.

Sponsorlu bağlantılar

İsim ve soyadı kişinin toplumda tanınmasına ve ayırt dilmesine yarayan en önemli unsurlardır. Bu sebeple kabul edilen temel kural bireyin istediği zaman ismini ve soyadını değiştirmemesidir. Kişilere isim ve soyadını seçme özgürlüğünü tanımak, hayati tehlikesinin olduğu durumlarda kimliğini gizlemek ve yeni bir hayat kurabilmesini sağlamak için bu katı kural Türk Medeni Kanunu ile getirilen hükümlerle esnetilmiştir.

Türk medeni kanunu isim ve soyadının düzeltilmesi ve tamamen değiştirilmesine olanak tanımaktadır. İsim değişikliğine ilişkin davalar yalnızca 1 kez açılabilir.  

 

İsim Değişikliği İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır?

 • Türk Medeni kanunu isim değişikliği için haklı sebeplerin var olması durumunda kişinin isim ve soyadını değiştireceği şeklinde genel bir tanım yapmakla yetinmiştir.
 • Açıkça hangi durumların isim değişikliği için haklı neden oluşturacağı düzenlenmemiştir. İsim değişikliği ile ilgili mahkeme kararları ve içtihatlar incelendiğinde aşağıdaki durumların haklı neden olarak kabul edildiğini söylemek mümkündür.

1-Milli, ahlaki ve dini değerlere saygısızlık olarak nitelendirilebilecek isimler

2- Kişisel ve mesleki ilişkilerde yanlış anlamlar doğurabilecek isimler

3- İsim sahibini gülünç ve komik duruma düşüren, toplumca hoş karşılanmayacak isimler

4-Toplumca başka bir isimle tanınması durumlumda

5- Soyadı değişikliğinde soyadının taşındığı aile ile hiçbir bağın kalmaması, kötü muamele

6- Memur hatasından kaynaklı yazım hataları durumlarında haklı bir nedenin varlığı kabul edilmektedir.

İsim Değişikliği Davası Nerede Açılır?

 • İsim değişikliği davasında yetkili mahkeme isim değişikliği talebinde bulunan kişinin ikametgâh yeri mahkemesidir.
 • İsim değişikliği davası çekişmesiz yargı davasıdır yani davada yalnızca davacı taraf bulunur davalı taraf yoktur. Çekişmesiz yargıya ilişkin davalar sulh hukuk mahkemesinden açılmasına rağmen isim değişikliğine ilişkin davalar asliye hukuk mahkemesinde açılır.
 • Davanızı sulh hukuk mahkemesinde açmanız durumunda görevsizlik kararı verilecektir.

 

İsim Değişikliği Davası Masrafları Ne Kadar Tutar?

 • İsim değişikliği davasının da istenen harç miktarı dinletilmek istenen tanık sayısına göre değişmektedir.
 • Tanık dinletilmeyecek yalnızca kimlikteki yazım hatası düzeltilecek yahut gülünç durumuna düşüren isim değiştirilecekse 55 TL harç bedeli çıkacaktır.
 • Diğer gerekçelerle isim değiştirilmek istenmesi durumunda en az 2 adet tanık dinletilmesi gerekmektedir. Bu durumda da 150-200 TL arası harç bedeli ödemeniz gerekebilir.

İsim Değişikliği Davası Ne Kadar Süreye Sonuçlanır?

Çekişmesiz yargıya ilişkin bir dava olduğu için genellikle 1 duruşmada dava sonuçlandırılmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar

İsim Değişikliği Davasını Nasıl Açacaksınız?

 • Davayı bir avukat aracılığıyla açmanız durumunda kişisel haklara ilişkin bir dava olması sebebiyle özel olarak vekâletname de isim ve soyadı değişikliğine ilişkin davaları açmaya yetkilidir şeklinde ibarenin olması gerekmektedir.
 • İsim değişikliği davası dilekçesini nöbetçi asliye hukuk mahkemesi hâkimliğine gönderilmek üzere yazmanız gerekmektedir.
 • İsim değişikliğine ilişkin dava dilekçenizi adliyelerde bulunan hukuk mahkemesi ön bürolarda tarattıktan sonra vezneye mahkeme harcını yatırmanız gerekmektedir.
 • Vezneden alacağınız mahkeme harcınızı ödediğinize dair dekontla birlikte tekrar ön büroya dosyanızı götürmeniz davayı açmanız için yeterli olacak adımlardır.
 • Mahkeme harçları tahsil edildikten sonra dava dosyasına bir esas numarası verilir. Bu esas numarası ile hem adliyede asliye hukuk kaleminden hem de e devlet üzerinden dosyanızı takip edebilirsiniz.
 • Bu işlemlerden sonra davanızın görüleceği mahkeme, duruşma gün ve saati belirlenerek size tebligat yapılacaktır. Duruşma gün ve saatinde mazeretsiz olarak belirtilen duruşmaya katılmamanız durumunda davanız düşürülür ve görülmeye devam edilmez.
 • 1 ay içerisinde vereceğiniz yeni bir dilekçe ile harç ödemeden davanın yeniden devam etmesini sağlayabilirisiniz.3 ay içerisinde ise tekrar harç ödemeniz durumunda dava görülmeye devam eder.

  Sponsorlu bağlantılar

 

Soyadı değişikli davası sonucunda kimlerin soyadı değişir?

 • Evladın soyadını değiştirmesi durumunda anne, baba ve kardeşlerin soyadı değişmeyecektir.
 • Soyadını değiştiren erkek evli ise eşinin ve çocuklarının soyadı da değişikliğe uğrar.
 • Evli kadınlar boşanmadıkları yahut ölüm sebebiyle evlilikleri son bulmadığı sürece soyadı değişikliği için dava açamazlar.
 • Mahkeme kararı ile ayrılık kararı verilmiş olsa dahi evlilik hukuken devam ettiği için bu dava ayrılık döneminde dahi açılamaz.
 • Soyadı değişikliği davalarında Cumhuriyet savcısı, nüfus memuru bulunmak zorundadır.
 • Değişiklik yapılması halinde hâkim nüfus müdürlüğüne değişikliği bildirir ve yerel gazetede durumunu ilan ettirir.
 • İsim ve soyadı değişikliğine ilişkin dava yalnızca 1 kez açılabildiği için değişiklik yaptıran kişi eski isim ve soyadını kullanmak için tekrar dava açamaz.

Dilekçe İle İsim Değiştirme İşlemleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız..

4.1111111111111 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.11 (18 Oylar)

Yorumlar

Ben soyadımı değiştirmek istiyorum. Bu mümkün mü
Cevap
Ben arap ve müslüman degilim ve bu ismi kullanmiyorum yaklasik 17 senedir resmi olarak degistirme sansim var mi?
Cevap
Merhaba isim değiştirmek için anne ve babanın olması şart mı?  Ben istanbul da yaşıyorum onlar burda degiller
Cevap
Ben de ismim de memnun değilim cevremde ergül ismi erkek ismi dedikleri için istemiyorum ne yapmam gerekiyor
Cevap
İsmin ABDULVAHAP fakat Arapça isim olduğu için sürekli yazım hataları ve gülünç durumlarla karşılaşıyorum.Değiştirmek istiyorum. BİLGEHAN ismini Türkçe olarak değiştirebilir miyim?
Cevap
Kullanmak isteğim ismin anlamı ya da türkçe olup olmaması red sebeplerinden biri olabilir mi?
En kısa zamanda cevap verirseniz çok sevinirim
Cevap
Soyadım yüzünden çevremden çok fazla tepki görmeye başladım. Altay mitolojisinde bilgelik tanrısı anlamına geliyormuş. Çevremdeki bağzı densiz insanlar sen allah mısın kendini allah kadar zeki mi sanıyosun gibi densiz densiz konusup utançtan yerin dibine girmemi sağlıyolar cidden artık psikolojim bozulmaya basladı. İlçe nüfus müdürlüğünde dilekce ile değiştirebilir miyim? soy ismimi dahi secmek istemiyorum sadece değiştirmek istiyorum lütfen bilgilendirirseniz en kısa sürede basvurmak istiyorum.
Cevap
Ben boşandım 4 tane çocuğum var hepsi benimle ama okula gittiğimizde soyisim farkımız olduğundan bu durumdan rahatsızlık duyuyor çocuklarım ve benim soyismi almak istiyor acaba nüfustan değiştirebilirmiyim
Cevap
Soyismimi değiştirmek istiyorum ücret alınıyor mu soyismim çiçek dalga geçiyor herkes soyismimin deniz olmasını istiyorum
Cevap
Efendim benim ismim Kuran'da geçmiyor ve bir müslüman olarak dan rahatsızlık duyuyorum adımının kurandan gecmemesinden bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
Cevap
kardeşim Kur'an da geçen isimleri bana sayabilir misin? Kur'an da iblis te geçiyor nemrut ta geçiyor firavunda geçiyor.. ismin Kur'an da geçmesinin bi önemi yok.. önemli ola isminin güzel anlama gelmesidir.. savaş Kur'anda geçiyor fakat peygamberimiz(S.A.V) bu tür isimlerin anlamının kötü olduğu için koyulmamasını istemiştir.. önemli olan ismin manası..
Cevap

Yorum ekle