İsim Değişikliği Nasıl Yapılır, İsim ve Soyadı Değişikliği Davası Nasıl Açılır?

Bazı kişiler ailesinin koymuş olduğu ismi değiştirmek istemektedir. Ancak bu konuda nasıl bir yol izlemesi gerekli. Bu yazımızda bu konunun bütün ayrıntılarını bulacaksınız.

 

Bu makalemizde aşağıda yer alan konu başlıklarından bahsedilecektir.

İsim değişikliği nasıl yapılır?

İsim değişikliği davası kaç kez açılabilir?

İsim değişikliği için Aranan Şartlar Nedir?

İsim Değişikliği Davası Nerede Açılır?

İsim Değişikliği Davası Masrafları Ne Kadar Tutar?

Soyadı değişikli davası sonucunda kimlerin soyadı değişir?

İsim Değişikliği Davası Ne Kadar Süreye Sonuçlanır?

İsim Değişikliği Davasını Nasıl Açacaksınız?

Soyadı değişikli davası sonucunda kimlerin soyadı değişir?

 

İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

İsim değişikliği yapmanız için dava açmak zorundasınız. Ancak bu konu Medeni Kanunda kişilere sadece bir kez tanınan bir haktır.

Sponsorlu bağlantılar

İsim ve soyadı kişinin toplumda tanınmasına ve ayırt dilmesine yarayan en önemli unsurlardır. Bu sebeple kabul edilen temel kural bireyin istediği zaman ismini ve soyadını değiştirmemesidir. Kişilere isim ve soyadını seçme özgürlüğünü tanımak, hayati tehlikesinin olduğu durumlarda kimliğini gizlemek ve yeni bir hayat kurabilmesini sağlamak için bu katı kural Türk Medeni Kanunu ile getirilen hükümlerle esnetilmiştir.

Türk medeni kanunu isim ve soyadının düzeltilmesi ve tamamen değiştirilmesine olanak tanımaktadır. İsim değişikliğine ilişkin davalar yalnızca 1 kez açılabilir.  

 

İsim Değişikliği İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır?

 • Türk Medeni kanunu isim değişikliği için haklı sebeplerin var olması durumunda kişinin isim ve soyadını değiştireceği şeklinde genel bir tanım yapmakla yetinmiştir.
 • Açıkça hangi durumların isim değişikliği için haklı neden oluşturacağı düzenlenmemiştir. İsim değişikliği ile ilgili mahkeme kararları ve içtihatlar incelendiğinde aşağıdaki durumların haklı neden olarak kabul edildiğini söylemek mümkündür.

 

1-Milli, ahlaki ve dini değerlere saygısızlık olarak nitelendirilebilecek isimler

2- Kişisel ve mesleki ilişkilerde yanlış anlamlar doğurabilecek isimler

3- İsim sahibini gülünç ve komik duruma düşüren, toplumca hoş karşılanmayacak isimler

4-Toplumca başka bir isimle tanınması durumlumda

5- Soyadı değişikliğinde soyadının taşındığı aile ile hiçbir bağın kalmaması, kötü muamele

6- Memur hatasından kaynaklı yazım hataları durumlarında haklı bir nedenin varlığı kabul edilmektedir.

 

İsim Değişikliği Davası Nerede Açılır?

 • İsim değişikliği davasında yetkili mahkeme isim değişikliği talebinde bulunan kişinin ikametgâh yeri mahkemesidir.
 • İsim değişikliği davası çekişmesiz yargı davasıdır yani davada yalnızca davacı taraf bulunur davalı taraf yoktur. Çekişmesiz yargıya ilişkin davalar sulh hukuk mahkemesinden açılmasına rağmen isim değişikliğine ilişkin davalar asliye hukuk mahkemesinde açılır.
 • Davanızı sulh hukuk mahkemesinde açmanız durumunda görevsizlik kararı verilecektir.

 

İsim Değişikliği Davası Masrafları Ne Kadar Tutar?

 • İsim değişikliği davasının da istenen harç miktarı dinletilmek istenen tanık sayısına göre değişmektedir.
 • Tanık dinletilmeyecek yalnızca kimlikteki yazım hatası düzeltilecek yahut gülünç durumuna düşüren isim değiştirilecekse 55 TL harç bedeli çıkacaktır.
 • Diğer gerekçelerle isim değiştirilmek istenmesi durumunda en az 2 adet tanık dinletilmesi gerekmektedir. Bu durumda da 150-200 TL arası harç bedeli ödemeniz gerekebilir.

 

İsim Değişikliği Davası Ne Kadar Süreye Sonuçlanır?

Çekişmesiz yargıya ilişkin bir dava olduğu için genellikle 1 duruşmada dava sonuçlandırılmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar

 

İsim Değişikliği Davasını Nasıl Açacaksınız?

 • Davayı bir avukat aracılığıyla açmanız durumunda kişisel haklara ilişkin bir dava olması sebebiyle özel olarak vekâletname de isim ve soyadı değişikliğine ilişkin davaları açmaya yetkilidir şeklinde ibarenin olması gerekmektedir.
 • İsim değişikliği davası dilekçesini nöbetçi asliye hukuk mahkemesi hâkimliğine gönderilmek üzere yazmanız gerekmektedir.
 • İsim değişikliğine ilişkin dava dilekçenizi adliyelerde bulunan hukuk mahkemesi ön bürolarda tarattıktan sonra vezneye mahkeme harcını yatırmanız gerekmektedir.
 • Vezneden alacağınız mahkeme harcınızı ödediğinize dair dekontla birlikte tekrar ön büroya dosyanızı götürmeniz davayı açmanız için yeterli olacak adımlardır.
 • Mahkeme harçları tahsil edildikten sonra dava dosyasına bir esas numarası verilir. Bu esas numarası ile hem adliyede asliye hukuk kaleminden hem de e devlet üzerinden dosyanızı takip edebilirsiniz.
 • Bu işlemlerden sonra davanızın görüleceği mahkeme, duruşma gün ve saati belirlenerek size tebligat yapılacaktır. Duruşma gün ve saatinde mazeretsiz olarak belirtilen duruşmaya katılmamanız durumunda davanız düşürülür ve görülmeye devam edilmez.
 • 1 ay içerisinde vereceğiniz yeni bir dilekçe ile harç ödemeden davanın yeniden devam etmesini sağlayabilirisiniz.3 ay içerisinde ise tekrar harç ödemeniz durumunda dava görülmeye devam eder.

  Sponsorlu bağlantılar

 

Soyadı değişikli davası sonucunda kimlerin soyadı değişir?

 • Evladın soyadını değiştirmesi durumunda anne, baba ve kardeşlerin soyadı değişmeyecektir.
 • Soyadını değiştiren erkek evli ise eşinin ve çocuklarının soyadı da değişikliğe uğrar.
 • Evli kadınlar boşanmadıkları yahut ölüm sebebiyle evlilikleri son bulmadığı sürece soyadı değişikliği için dava açamazlar.
 • Mahkeme kararı ile ayrılık kararı verilmiş olsa dahi evlilik hukuken devam ettiği için bu dava ayrılık döneminde dahi açılamaz.
 • Soyadı değişikliği davalarında Cumhuriyet savcısı, nüfus memuru bulunmak zorundadır.
 • Değişiklik yapılması halinde hâkim nüfus müdürlüğüne değişikliği bildirir ve yerel gazetede durumunu ilan ettirir.
 • İsim ve soyadı değişikliğine ilişkin dava yalnızca 1 kez açılabildiği için değişiklik yaptıran kişi eski isim ve soyadını kullanmak için tekrar dava açamaz.

Dilekçe İle İsim Değiştirme İşlemleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız..

Yorumlar

3 Kasım 2019 Tarihine Kadar Normalde Nufus Müdürlüğüne Yapacağınız Dilekçeli Başvuru Değerlendirip Size Bilgi Verilir İsim Değişikliği İçin Geçerli Bir Sebep Olmak Zorunda Başvurunuz Onaylandığı Taktirde Avukat İle Dava Açıyorsunuz ve Size Maliyeti 400-500tl Arasında Oluyor
Özellikle 3 Kasıma Kadar başvurunuzu en kısa sürede yapmanız gerekmektedir Sonuçlanma Tarihi Biraz Sürdüğünden Dolayı Elinizi Çabuk Tutmanız Gerek Önemle Söylüyorum Bu Madde ile isim değişikliği yapmış olan arkadaşlarımız varsa eğer dilekçe süreç ve maliyeti ile alakalı daha net bilgi verebilir durumu olan ve olmayan bir çok insan var ama yorumlara bakıyorum isim değişikliği yapmış olanlar net bilgi vermekten kaçıyor insanlara yardımcı olun bişey kaybetmezsiniz
Cevap
sorduğunuz neredeyse her sorunun yanıtı yukarıdakş paragrafta mevcut arkadaşlar.. neden böyle yapıyosunuz?
Cevap
İsim değiştirmenin zorluklarını anlatabilirmisiniz
Cevap
Isim degistermek ortalama ne kadar ücret ödenir bilgi verebilirmisin
Cevap
Yurtdışında yaşıyorum. İki ismim var. Ön ismimi sildireceğim, göbek adım kalacak. Ancak işlerim sebebiyle Türkiye'de çok uzun bir süre kalamam. Eğer geldiğim gibi başvuru yapsam toplamda ne kadar sürede bu işlem sonuçlanabilir? Lütfen bilen birisi cevaplayabilir mi?...
Cevap
2 3 ay sürüyor bekleme suresi
Cevap
Hic bulaşma derim 7 aydır uğraşıyorum işim değişikliği yaptığımada pişman oldum git gel adliye ye
Cevap
Ne kadar ucretee maal oldu peki??
Cevap
18 yaşındayım Soy isimi değiştirmek istiyorum masraf ne kadar gider
Cevap
Bi sayfada 3 Kasım 2019 a kadar nüfus müdürlüğüne dilekçe verilip değiştirilebilindiği yazıyordu. Nüfus müdürlüğüne gidip sorduğumda öyle birşeyin olmadığını mahkemeyle olabileceğini söyledi.
Nüfus müdürlüğüne gidip dilekçe yoluyla oluyor mu? Yoksa internetteki yalan haber mi?
Bilgisi olan varsa yazabilir mi
Cevap
Eğer isminde imla veya yazım hatası varsa nüfus müdürlüğüne komple ismini değiştirmek istiyorsan mahkemeye basvurman gerek
Cevap
Aynisi bana dediler az once bir daha gittim müdürle konuştum dilekcimi aldim simdi doldurup yarin götürüp vercem orda oturan salak memurlar bir bok bilmiyor ya müdür yada sefle gorus
Cevap
arkadaşlar bu soru kpss sınavı da soruldu. isim degisikligi asliye hukukta yapılıyor bilginize. dilekcr ile basvuru yapiliyor ve belli bir ucret odemesi var. bi ara direk nufus mudurlugune basvuru yapılabiliyordu 3 kasım 2019 da o basvurular bitti. saygilar.
Cevap
3 kasim 2019 olmadi daha akilli
Cevap
Daha 3 kasım 2019 a gelmedik nasıl bitiyor sen bence hangi tarihte yaşadığını öğren sonra yaz
Cevap
Siz hangi yıldasınız? 19.10.2019 son başvuru ancak isminizde veya soy isminizde yazım hataları veya gülünç bariz iğrenç çağrışımlar olmalı nüfus müdürlükleri ancak o zaman değişikliğe gidiyor. İsim ekletme veya beğenmediğiniz ismi değiştirme mahkeme yoluyla yapılmaktadır.
Cevap
3 kasım 2019 tarihine kadar devam ediyor, şu an temmuzdayız
Cevap
Ben de ismimden hiç memnun değilim.Her gittiğim yerde sorun yaşıyorum.Hem telaffuzu zor hem de anlamsız geliyor.bunun için en kısa zamanda nasıl değiştirebilirim.
Cevap
Değişti r gitsin ben değiştirdim çık basit 2 ay suruyo süreç çok basit
Cevap
Toplamda nekadar paran gitti ve avukatsiz mi hallettin avukatlımi?
Cevap
15gunluk kızımın adı rumeysa şenay söylemek te zorlandığımız için elif şenay diyoruz herkes böyle biliyor rumeysa şenay olan ismi elif şenay olarak değiştirmemiz mumkun mu ne kadar sürer mahkeme ücret ne kadar tutar
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.