İstanbul Namaz Vakti Ezan Vakti

İstanbul namaz vakitleri Diyanet İşleri Başkanlığımızın kabul ettiği ve uyguladığı zaman dilimine göre sitemizde yer almaktadır.

İstanbul Sabah Namazı İmsak Vakti Ne Zaman Girmektedir

Sabah namazları için ezanın okunduğu vakit ile vaktin girdiği vakit birbirinden farklıdır. Ülkemizin bütün illeri için aynı uygulama söz konusudur. Normal şartlar içinde namaz kılmak için vakit daha erken saatlerde girdiği halde ezan güneşin doğuşuna yakın saatlerde okunmaktadır.

Bu uygulamanın sebebi Sünnete uygun bir uygulama olmakla birlikte, insanların genel hayatına dair akışına da uyum sağlamak içindir.

İstanbul’da Sabah Namazının Vakti Ne Zaman Başlar

İstanbul’da sabah namazı imsak ile başlamaktadır. Güneşin doğması ile de sabah namazı vakti dolmaktadır.

Dolayısı ile imsak vaktinin girdiği vakitten başlamak üzere güneş doğana kadar sabah namazını kılmak için oldukça geniş bir vakit söz konusudur. Ancak bu vakit yaz aylarında kısalırken, kış aylarında daha da uzamaktadır.

Sabah namazının kılınması için tahsis edilen süre içinde tam olarak hangi vakitte sabah namazını kılmanın faziletli olması ile ilgili mezhepler arasında farklı anlayışlar hakimdir.

Şafii Mezhebinde sabah namazını imsak vakti girdikten sonra beklemeden kılmak yani hava henüz karanlıkken kılmak faziletlidir. Hanefi Mezhebinde ise sabah namazını güneşin doğmasına yakın bir zamanda kılmak faziletlidir.

İstanbul’da Camilerde Sabah Namazı Ne Zaman Kılınır

İstanbul’da gerek şehir hayatının gerekleri ve gerekse Hanefi mezhebinin hakim olması dolayısı ile Sabah Namazları güneşin doğmasına yakın bir vakitte kılınmaktadır. Bu sebepten dolayı da Camilerimizden genellikle ezan imsak vaktinden biraz daha geç saatte okunmaktadır. Bunun sebebi cemaatle namaz kılmak için insanların vaktini ona göre tanzim etmeleri içindir.

İstanbul'da Öğlen Namazı Vakti Ne Zaman Başlar

Öğlen namazının vakti güneşin batıya dönmeye başladığı andan itibaren başlar. Yani güneş gök yüzünün tam ortasında iken, batıya doğru kaymaya başladığı vakitte öğlen namazı vakti başlamış demektir. 

İstanbul'da öğlen namazının vaktinin bittiği zaman ise, cisimlerin gölge boyuna bakılarak hesaplanabilir. Tabi bu süreyi Diyanet yetkilileri ölçerek gerekli saat duyurularını yapmıştır. Biz burada sadece meselenin mantığını anlatmak istiyoruz. 

Öğlen namazının vakti ikindi namazının kılınmaya başlayacağı vakte kadardır. 

Öğle Namazı İkindiye Kaç Dakika Kala Kılınır?

Öğle namazı vakti hakkında merak edilen bir diğer husus ise, öğlen namazının ikindi namazına kaç dakikaya kadar kılınacağıdır. Çünkü bir çoklarımız namazı vaktinde kılmanın faziletini bilmeden namazımızı çok geç vakitlere bıraka bilmekteyiz. 

İkindi vakti girene kadar öğlen namazını kılabilirsiniz. Bu hususta bir sıkıntı yoktur. Ancak fazilet açısından çok ciddi sıkıntıları vardır. 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (3 Oylar)