İstanbul Düğün Fotoğrafçısı: Dış Çekim Fiyatları ve Tüm Detaylar!

Evlilik hazırlıklarında en çok ihtiyaç duyulan kişilerden biri de düğün fotoğrafçısıdır. Ölümsüzleştirilmek istenen anların kusursuz bir şekilde fotoğraflanması, ancak işinin ehli profesyonel düğün fotoğrafçısı ile mümkündür. Düğün telaşının bitmesiyle çekilen fotoğraflara bakıldığında kötü sürprizlerle karşılaşmamak için İstanbul’un en iyi düğün fotoğrafçıları tercih edilmeli ve gerek dış mekan gerekse iç mekan çekimleri profesyonel ellere teslim edilmelidir. İşte bu doğrultuda Profesyonel Düğün Fotoğrafçılığı hizmeti veren Hikaye tadında ekibiyle yaptığımız söyleşi neticesinde oluşturduğumuz yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

İstanbul Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları

Açık hava düğünleri, dış mekan çekimleri ya da kapalı mekan düğün çekimlerinde fiyatlar 750 TL ile 8000 TL arasında değişmektedir. Düğün fotoğrafçısı fiyatları düğün konseptine ve mekana göre değişmektedir. Çiftler, bütçeleri dahilinde fotoğraf çekim listelerine bakarak karar verebilirler.

gelin damat dugun fotografi 6

İstanbul düğün dış çekim fiyatları

Düğün dış çekim fiyatları 2020 yılı için stüdyo çekimi fiyatlarına göre daha pahalıdır. Dış çekimlerde uygun ışığı yakalamak ve buna uygun çekim yapmak daha zordur. Bu nedenle harcanan emek de daha çoktur. Her fotoğrafçı farklı paketler sunmaktadır. Bu paketler çiftlerin bütçesine göre değişmektedir. En uygun düğün fotoğrafçısı İstanbul’da, 2 saat süren çekim sonucu 300 – 400 fotoğraf ve 1 büyük ve 2 aile albümünden oluşan bir paketten 1000 TL – 1250 TL arasında bir fiyat istemektedir.

Albümün basıldığı malzeme ve kağıt kalitesinin yanı sıra, düğün fotoğrafçısı paket fiyatları İstanbul’da gelini evden alma, ilk dans ya da kuaför süreci gibi anlar da dahil edildiğinde artmaktadır. Çiftler 3000 TL ile 6000 TL gibi bir rakam ödeyerek yaşadıkları her detayı ölümsüzleştirebilirler.

İstanbul kapalı mekan düğün fotoğraf çekimi fiyatları

İstanbul kapalı mekan fotoğraf çekimi fiyatları mekana göre farklılık göstermektedir. Özel bir yer tercih edildiğinde o yerin saatlik ücreti çifte aittir. Bunun dışında kapalı mekan çekimlerde ortalama fiyat 300 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir.

dugun fotografi istanbul

Düğün Fotoğraf Çekimi Ne Zaman Yapılmalı?

Düğün fotoğrafı ne zaman çekilmelidir? Düğün fotoğraf çekiminin düğünden önce, düğün günü ya da düğünden sonra olmasının hem artıları hem de eksileri vardır. Çiftler tüm bunları hesaba katarak çekimin hangi gün yapılacağına karar verebilirler. Düğün öncesi fotoğraf çekimi fiyatları mutlaka düğün fotoğrafçısı ile konuşulmalıdır. Sizlere düğün öncesi, düğün günü ve düğün sonrası fotoğraf çekimlerinin olumlu ve olumsuz yanlarından kısaca bahsetmek istiyoruz:

dis cekim mekanlar 7

Düğün öncesi fotoğraf çekimi

Dış çekimi düğünden önce yaptırmak isteyen çiftler tekrardan kuaför parası vermemek için saç ve makyaj provasının olduğu günü tercih edebilirler. Düğünden önce çekim yapmanın olumlu yanları şunlardır;

-Çiftler düğünden sonra tekrar gelinlik ve damatlık giymek zorunda kalmazlar.

-Düğün günü olmadığı için zaman sorunu olmaz. Düğüne yetişme derdi olmadığı için ekstradan stres de yaşanmaz.

-Saat olarak daha esnek olabileceği için çiftler fotoğrafçılarına danışarak, dış çekim için en uygun saatleri belirleyebilirler. Güneş ışınlarının yatay konumda olduğu 15:00 - 20:30 saatlerinde çekim yapabilirler.

Düğünden önce çekim yapmanın olumsuz yanları ise şunlardır;

-Dış çekim düğün fotoğraflarında gelinlik ve damatlık hasar görebilir ya da kirlenebilir. Bu da ekstra masraf demektir.

Düğün günü fotoğraf çekimi

Düğün günü çekim yapmanın olumlu yanları şunlardır;

-Çiftler düğünden sonra ya da düğünden önce gelinlik ve damatlık giymek istemiyorlarsa fotoğraf çekimi için en uygun gün, düğün günüdür.

-Düğün günü zaten kuaföre gidildiği için ekstra kuaför masrafı olmaz.

-Düğün günü arkadaşlar da fotoğraf çekimine çağrılabilir.

Düğün günü çekim yapmanın olumsuz yanları ise şunlardır;

-Düğün günü zaman oldukça kısıtlıdır. Kuaförden planlanan saatte çıkmak çok önemlidir. Herhangi bir aksaklıkta çiftlerin morali bozulabilir, daha çok strese girebilirler ve çekime odaklanamayabilirler. Bu da düğün fotoğrafları dış çekim pozlarının kötü olmasına yol açabilir.

-Düğün günü genel olarak saat 16:00 – 17:00’da kız evinde olmak gereklidir. 20:00’dan sonra düğün salonunda olunmalıdır. Bu nedenle fotoğraf çekimi için uygun saatler kaçırılmış olur.

dugun fotograf cekimi

Düğün sonrası fotoğraf çekimi

Düğün fotoğrafçılığı için ideal zamanlardan biri düğün bittikten sonraki zamanlardır. Özellikle balayı ve düğün tatili bittikten sonra yapılan çekimler daha rahat ve stressiz geçmektedir.

Düğünden sonra çekim yapmanın olumlu yanları şunlardır;

-Düğün bittiği için çiftler daha rahattır.

-Zaman sorunu olmadığı için düğün fotoğraf çekimi için kapalı mekanlar ya da şehir dışı yerler de tercih edilebilir.

-Gelinlik ve damatlık kirlenecek ya da hasar görecek endişesi kalmaz. Dış mekanda istenilen yerlerde çekim yapılabilir.

-Saçlara istenilen şekil verilebilir. Açık saçlar taçla süslendirilebilir.

-Güneş ışınlarının en verimli olduğu saatlerde çekim yapılabilir.

Düğün sonrası fotoğraf çekiminin olumsuz yanları ise şunlardır

Çiftlerin bazıları fotoğraf çekimi için isteksiz olabilir. Bu nedenle düğün bittikten sonraki çekimlerde çok fazla ara verilmemesine dikkat edilmelidir.

Ekstradan kuaför ve makyaj masrafı çıkabilir.

sahilde gelin damat 8

Düğün Fotoğraf Çekimi Kaç Saat Sürer?

İstanbul düğün fotoğrafçısı için düğün fotoğraf çekimlerinin süresi ortalama 2 – 6 saat arasıdır. Çekimlerin nerede yapılacağı, poz adedi ve paket içerikleri gibi faktörler çekim süresini etkileyebilir. Tek bir yerde fotoğraf çekilecekse çekim daha kısa sürede tamamlanabilir. Ancak farklı mekanlarda yapılacak çekimler için daha geniş bir zaman aralığına ihtiyaç duyulur.

Dış Çekimde Saç Nasıl Olmalıdır?

Dış mekan çekimlerinde genellikle açık saç modelleri tercih edilmektedir. Saçın şekli yüz tipine ve gelinliğin yaka şekline göre belirlenebilir. Yandan ayrılmış, dalgalı ya da düz şekilde modeller tercih edilebilir. Yüzü küçük olanlar, dar omuzlara sahip olanlar ise topuz modelleri tercih etmelidirler.

Gelinliğin yakası kapalı ise topuz ya da toplanmış saç modelleri tercih edilebilir. Straplez yakalı, V yakalı, U yakalı ya da kare yakalı gelinliklerde ise açık saç modelleri oldukça şık durur. Eğer gelinliğin kolları uzunsa ya da truvakar kollar varsa açık saç yerine topuz saç tercih edilebilir.

Arkada birleştirilmiş yarım toplu saç modelleri, yandan toplanmış açık modeller ya da Helenistik olarak bilinen örgülü açık modeller dış çekim aksesuarları ile birleştirildiğinde kusursuz fotoğraflar çekilmesini sağlayabilir.

dis cekim aksesuarlari 5

Düğün Fotoğraf Çekimi Aksesuarları Nelerdir?

Dış çekim konseptlerine göre düğün fotoğraf çekimlerinde çok farklı aksesuarlar kullanılabilir. Doğal bir görüntü yakalamak için sıkça kullanılan uçan balonlar ya da salıncaklar, modası hiç geçmeyen düğün aksesuarlarıdır.

Renkli şemsiyeler özellikle gün batımında çekilen fotoğraflara ayrı bir romantizm katar. Ahşap çerçeveler ya da konuşma balonları gibi aksesuarlarla farklı çekimler gerçekleştirilebilir. Renkli çoraplar, renkli ayakkabılar, maskeler, renkli papyonlar ve bisiklet gibi dış çekim objeleri ile eğlenceli ve şık fotoğraflar çekilebilir.

Sıra dışı düğün fotoğrafları için ortamda bulunan doğal malzemeler de kullanılabilir. Önemli olan yaratıcılıktır. Bir sandalyenin konumu ya da ufak bir detayı, fotoğrafa bambaşka bir boyut katabilir. Profesyonel düğün fotoğrafçıları ellerindeki malzemeyi farklı şekillerde kullanmasını bilen ona farklı anlamlar kazandırabilen fotoğrafçılardır.

Fotoğraf çekimlerinde dış çekim gelin elbiseleri ile uyum sağlayacak ve çiftlerin hoşlandığı aksesuarları kullanmak oldukça önemlidir. Örneğin fotoğraf çekimi için salıncak pek çok çiftin istediği bir objedir. Renkli çiçeklerle süslenmiş bir salıncakta oturan gelin ve onu sallayan damat, oldukça hoş bir görüntü oluşturacaklardır. Eski kitaplar, aile albümleri, evlilik yüzükleri ya da gelin ayakkabısı gibi eşyalar fotoğrafların detaylandırılmasını ve daha da özel olmasını sağlayabilir.

Düğün Fotoğraf Çekimi Elbiseleri

Düğün fotoğraf çekimi için elbise düşünürken kıyafetin rahat olmasına dikkat edilmelidir. Dış çekim için beyaz elbise satın almak isteyen gelinler, kollarını sıkmayan, içinde kolayca hareket edebilecekleri bir nikah elbisesi seçebilirler. Dış mekan seçimlerinde gelin ve damatlar çok fazla hareket edeceği için düğün dış çekim kıyafetlerinin hareketi kısıtlayıcı olmamasına dikkat edilmelidir. Damatların kıyafeti bellidir ancak gelinler için seçenek çeşidi daha çoktur. Gelinliğin altına giyilecek beyaz spor ayakkabılar rahat hareket etmeyi sağlarken, kolsuz gelinlikler kolların kolayca hareket edebilmesine izin verir.

Ucuz beyaz elbise satın almak isteyenler olabileceği gibi sadece çekime özel kıyafetler yaptırmak isteyenler de olabilir. Tercihiniz ne olursa olsun şıklık ile rahatlığın dış mekan çekimleri için ayrılmaz iki parça olduğunu unutmayın.

gelin damat dis cekimleri 9

İstanbul Düğün Fotoğraf Mekanları

Bir dış mekan düğün fotoğrafçısı için pek çok yer seçeneği vardır. Gerek Avrupa yakasında gerekse Anadolu yakasında doğal güzellikleri içinde barındıran ya da tarihi atmosferi olan çok sayıda mekan bulunmaktadır. Hem kış ayında dış çekim mekanları arayanlar hem de yaz aylarında doğa ile iç içe fotoğraf çektirmek isteyenler, beklentilerini karşılayacak kadar seçenekle karşı karşıyadırlar.

İstanbul Anadolu yakası düğün dış çekim mekanları

Hıdiv Kasrı: Beykoz’daki Hıdiv Kasrı oldukça geniş bir koruda bulunur. Buradaki yürüyüş alanları, havuzların ve çeşmelerin çevresi düğün fotoğrafları dış çekim pozları için harika bir mekanlardır. Burada düğün dış mekan çekimi yapmak isteyenlerin 2,5 saat için 1500 TL ödemesi gerekir. Ancak Hıdiv Kasrı içinde çekim yapılmasına izin verilmemektedir.

Haydarpaşa Garı: Anadolu yakasında İstanbul dış çekim fotoğrafçılarının tercih ettiği mekanlardan biri olan tarihi Haydarpaşa Garı, eşsiz manzarası ile çiftlerin düğün albümlerine ayrı bir hava katıyor. Hem tarihi dokusu hem de manzarası ile düğün fotoğraflarının vazgeçilmezlerinden biri olan mekan için önceden randevu alınması gerekiyor. Haydarpaşa Garı dış çekim ücreti düğünler için yaklaşık 265 TL’dir.

Şile kumsalları: Şile’nin ormanları, parkları ve şelaleleri özellikle gün batımında daha da güzelleşmektedir. Ücretsiz olarak fotoğraf çekimi yapılabilen Şile kumsallarında yaz aylarında harika dış mekan çekimleri yapılabilir.

Beykoz kundura fabrikası: 1810’da kurulan fabrika İstanbul’daki en eski fabrikalardan biridir. Kurulduğu tarihten bu yana Osmanlı ve Türk ordusu için ayakkabı üreten fabrika koruma altına alınmış ve günümüze kadar ulaşmıştır. Tarihi dokusu ile düğün fotoğraflarına ayrı bir büyü katmak isteyenler 3 saatlik bir çekim için 2000 TL’yi gözden çıkarmalıdırlar.

Kuzguncuk Kasrı: Üsküdar’da bulunan Kuzguncuk Kasrı İstanbul dış çekim mekanları arayanların vazgeçemediği yerler arasında yer alır. Renkli sokakları, boğaz manzaralı küçük parkı, şirin evleri ve kapılarıyla düğün fotoğrafları için pek çok dekor malzemesine sahiptir. Kuzguncuk Kasrı’nda çekim yapabilmek için herhangi bir ücret ödenmesine ya da izin alınmasına gerek yoktur

Pendik dış çekim mekanları: Pendik’te oturan ve uzağa gitmek istemeyen çiftler Sultan Konağı’nı tercih edebilirler. Ayrıca Kadıköy’de bulunan Fenerbahçe Parkı ve Üsküdar’da bulunan Adile Sultan Kasrı da belli bir ücret karşılığında düğün fotoğraf çekimlerinde kullanılabilir.

dis cekim gelinlik 6

İstanbul Avrupa yakası düğün dış çekim mekanları

-Emirgan Korusu: Sarıyer’de bulunan Emirgan Korusu, düğün fotoğraf çekimlerinde en çok tercih edilen mekanlardan biridir. Hem boğaz manzarası hem de köşkleriyle çiftler için oldukça cazip bir yer olan Emirgan Korusu’ndaki köşklerin içinde 2017 yılının Mart ayına kadar fotoğraf çekilebiliyordu. Beltur’dan izin ve randevu alındığı taktirde köşklere girilip çekim yapılabilir. Korudaki doğal alanlarda çekim yapmak serbesttir. Bu çekimler için hiçbir ücret alınmıyor.

-Yıldız Parkı: Beşiktaş’taki Yıldız Parkı İstanbul’da düğün dış çekim mekanları dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biridir. Yemyeşil alanları ve köşkleriyle düğün fotoğraflarına harika bir fon oluşturan Yıldız Korusu’nda çekim yapmak ücretsizdir. Ancak köşklerin içinde çekim yapmak isterseniz Beltur’dan izin almanız gerekiyor.

-Atatürk Arboretumu: Sarıyer’deki Atatürk Arboretumu, göller ve ağaçlarla kaplı bir alanda bulunmaktadır. Doğa manzarası ile özellikle yaz düğünleri için ideal bir mekandır. Atatürk Arboretumu’nda 400 – 500 TL’lik bir ücret karşılığında oldukça şık çekimler yapılabilir.

-Rahmi Koç Müzesi: Fenerbahçe Vapuru, Atlı Tramvay, DC-2 Uçak ve Moda Tramvayı gibi içine girilebilen objelerin olduğu Rahmi Koç Müzesi’nde iç mekan fotoğraf çekimi müze ziyaret saatlerine açıkken yapılabilir. Özellikle yağmurlu günler için kapalı dış çekim mekanları içinde Rahmi Koç Müzesi’nin ayrı bir yeri vardır. Müzede fotoğraf çektirmek isteyenler; gelin, damat, fotoğrafçı ve 2 kişi için 550 TL ödeme yapmalıdırlar. Rahmi Koç Müzesi’nde araç fotoğraf çekimi yerleri de vardır. Klasik ve antika arabalardan oluşan bir bölümde çekilecek düğün fotoğrafları ile harika bir konsept hazırlanabilir.

sahilde dis cekim

Kilyos sahilleri: Avrupa yakasının en güzel fotoğraf çekimi mekanlarından biri olan Kilyos sahilleri gün batımı yaklaşırken daha da güzel karelerin çekilmesini sağlamaktadır. Save the Date ya da Trash the Dress olarak yaygınlaşan akımlarda anı ölümsüzleştirmek adına Kilyos’taki yerler oldukça iyidir. Ancak yaz aylarında kalabalık nedeniyle çekim yapmak zor olabilir. Bu nedenle Kilyos dış çekim mekanlarına bakılırken hafta içi günler seçilmelidir.

-Kibrithane: Küçükçekmece’de bulunan Kibrithane, on dokuzuncu yüzyılda kurulmuştur. 1900’lü yıllara kadar faaliyette bulunan Kibrithane, özellikle tarihi mekanlara ilgisi olanların tercih ettiği bir yerdir. Köhne görüntüsü ile değişik bir fon meydana getiren yerde fotoğraf çekmek isteyenler eskiden hiçbir ücret ödemiyordu. Fakat Kibrithane’nin satılmasıyla birlikte mekanı alan kişiler 2 saatlik bir fotoğraf çekimi için 250 TL ödemek zorundadırlar.

-Ihlamur Kasrı: Tarihi mekan çekimleri için ideal yerlerden biri de Ihlamur Kasrı’dır. Beşiktaş’taki Ihlamur Kasrı’nda çekim yapmak isteyen fotoğrafçılar flaş, tripod ve reflektör yasağıyla karşılaşmaktadır. Bu nedenle burada düğün fotoğrafı çekmek için en uygun saatler, güneşin alçaldığı vakitlerdir.

-Bahçeşehir Gölet Parkı: Avrupa yakasında düğün fotoğrafı çektirmek isteyenler ücretsiz çekimlerin yapılabildiği Bahçeşehir Gölet Parkı’nı tercih edebilirler.​ Avcılar dış çekim mekanları arayanlar kendilerine en yakın yerlerden biri olan Bahçeşehir Gölet Parkı’nı ikindi saatlerinde tercih etmelidirler.

-Beylikdüzü dış çekim mekanları: Beylikdüzü tarihi doku bakımından çok zengin bir yer değildir. Bu nedenle burada oturan çiftler Sultan Süleyman Kervansarayı’nda, Büyükçekmece Köprüsü’nde ya da Büyükçekmece sahillerinde düğün fotoğraf çekimlerini gerçekleştirebilirler.

-Çatalca dış çekim mekanları: Ayazma kaynak sularının çıktığı tarihi su kemerleri, Bizans döneminden kalma Anastasios Suru ve Ormanlı Plajı düğün çekimleri için ideal mekanlardır.

Düğün Fotoğrafçısı İnstagram

İstanbul düğün fotoğrafçısı İnstagram hesaplarından da bulunabilir. Sosyal medyada Instagram hesabı olan düğün fotoğrafçıları, yaptıkları işleri tanıtmak amacıyla sitelerinin dışında Instagram’ı da kullanmaktadırlar. İstanbul düğün fotoğrafçısı tavsiyeleri genellikle hızla yayılan paylaşımların yapıldığı Instagram gibi mecralardan çıkmaktadır.

Desteklerinden dolayı Helin ve Mert'e teşekkürlerimizi sunarız. Dış çekimler hakkında bilgi sahibi olmak için alt kısımda yer alan web sitesine, instagram hesabına göz atabilirsiniz. Ayrıca İstanbul'da profesyonel düğün fotoğrafçılığı hizmeti veren Helin Çıplak Palabıyık ve Mert PALABIYIK'a iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz.

www.hikayetadinda.com

www.instagram.com/hikayetadinda

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

İletişim: 

0505 527 09 41

0216 804 56 53

Hikaye tadında ekibi:

Helin Çıplak Palabıyık

Mert Palabıyık 

Not: Sitede kullanılan tüm görsellerin kullanım hakkı "Hikaye Tadında" ya aittir. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve dağıtımı yapılamaz.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.