Aile hekiminden Ücretsiz Kan Grubu Kartı Alabilir miyim?

Sürücü belgenizi yenilemek yada ehliyet belgesi çıkarmak için kan grubu kartı ibraz etmek zorundasınız. Ayrıca bazı kurumlarda işe girerken yada spor salonu kayıtlarında da kan grubunuzu gösterir bir belge istenmektedir. Bu yazımızda hiçbir ücret ödemeden ve en kolay bir şekilde kan grubu kartı nereden alınır sorunun cevabını adım adım açıkladık. 

Not: Bu yazımızı kendi Aile Hekimime, yakınım olan İlçe Sağlık Müdürüne, Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Müdür olarak görevli bir arkadaşıma danışarak 2021 yılına uygun olarak kaleme aldım.  

Kan Grubunu Öğrenmenin En Kolay ve Ücretsiz Yolu  

Kan grubunu öğrenmenin en kolay ve ücretsiz yolu Aile Hekimine başvurmaktır. Ancak Aile Hekimliğinde bu işlemi nasıl yapacağınıza dair hiçbir yerde bir açıklama bulunmamaktadır. Dolayısı ile aşağıda sıraladığım hususları bilmemeniz durumunda işleminiz biraz geç sürebilir. 

Aile Hekiminizden Randevu Alarak Başvuru Yapmanız Gereklidir

Aile hekiminize başvurduğunuzda sadece kan grubu kartı alacak olsanız da aile hekiminiz randevunuz olmadan size işlem yapmak zorunda değildir. Açıkçası randevusuz bir şekilde bu belgeyi tanzim etmesi aile hekiminizin tamamen taktirine kalmış bir şey. Dolayısı ile sizlere tavsiyem kesinlikle randevu alarak aile hekiminize gidiniz. 

Aile Hekiminde Kan Grubu Kartı Verme İşlemi Kaç Dakika Sürüyor?

Aile hekiminiz öncelikle e Nabız sisteminden sizin için yapılan tahlillere bakar. Bu tahlillerde kan grubu sonucunuz varsa eğer direk sadece o sonuca bakarak kan grubu kartı düzenleyebilir. Aksi durumda zaten sistem kan testi sonucu istemeye engel koyacaktır. 

Yani aile hekiminiz sizin için kan grubu testi istemi girdiğinde sistem daha önce yapılan test sonucu vardır demek suretiyle işlem yapmayacaktır. Bu durumda işleminiz bir kaç dakika sürer. 

Ancak e Nabız sistemi üzerinde kan grubunuzu gösteren bir sonuç yoksa eğer Aile Hekiminiz sizden tahlil isteyecektir. Tahlil sonucu bir gün sonra çıkacağı için ikinci gün yeninden Aile Hekiminize gitmeniz gerekecek. 

Kan Grubu Kartı İçin Aile Hekiminden Hangi Saatler İçin Randevu Almalıyım?

Öncelikle e Nabız sistemi üzerinden daha önce kan grubu sonucunuzun olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer daha önce buna dair bir test yapılmış ise sorun yok. İstediğiniz zaman randevu alabilirsiniz. Ancak daha önce bu konuda yapılan bir testiniz yoksa eğer saat 09:40 'a kadar randevu alarak gitmenizi öneririm. Çünkü saat 10.00'a kadar Aile Hekimliklerinden kan testlerini toplamaktadırlar. 

Başka Bir Aile Hekimine Gidebilir miyim?

MHRS üzerinden sadece kendi Aile Hekiminize randevu alabilirsiniz. Herhangi bir Aile Hekimine randevusuz gittiğinizde başvurduğunuz Aile Hekimi size bakmak zorunda değildir. 

Devlet Hastanelerinden Kan Grubu Kartı Alabilir miyim?

Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri Sağlık Bakanlığına bağlı kamu hastaneleridir. Bu hastanelerin bu kartı vermek gibi bir iş tanımı yoktur. Ancak herhangi bir hekime başvurduğunuzda o hekim adınıza bir belge tanzim edip imza edebilir. 

Ancak bu tamamen o hekimin taktirindedir. Yani sizin için bir kan grubu kartı çıkartmaz. Herhangi bir kağıda kan grubu kartınızı yazarak imza edip onaylayabilir. Ayrıca bu işlemi de yapabilmesi için kan sonucunuzun çıkmış olması şarttır. 

Özel Hastanelerden ve Tıp Merkezlerinden Kan Grubu Kartı Alınır mı?

Evet. Buralardan da alabilirsiniz. Hatta en kolay özel tıp merkezleri bu belgeyi vermektedir. Ancak ücretli olduğunu ifade etmek zorundayım. Ücret konusunda net bir ölçü yok. Çünkü şehirden şehire ve muhite göre bu ücretler değişir. 

E nabız sistemi üzerinde yapılmış olan bir kan sonucunuz yoksa eğer bence en kolay tıp merkezlerinden bu işlemi yapabilirsiniz. Çünkü bu işlem için 30 TL gibi bir ücret talep edilmektedir. 

Kızılaydan Kan Grubu Öğrenebilir miyim?

Evet. Kızılay Merkezlerinden de bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Ücreti yaklaşık 30 TL dir. Ayrıca Kızılay’dan kan bağışı yapmanız durumunda da bu belgeyi alabilirsiniz. Kan verme işleminden önce muhakkak bu belgeyi istediğiniz belirtiniz. 

E-Devlet Sisteminden Kan Grubu Kartı Alınır Mı?

E-Devlet sisteminden kan grubu kartı alınamamaktadır. E-Nabız sisteminin çıkmasıyla birlikte kişilerin tüm sağlık geçmişleri e-Nabız’dan görüntülenebilir. 

E-Nabız sisteminden kan grubunuzu da öğrenebilirsiniz ancak kan grubu kartı olarak bir çıktı almanız mümkün değildir.

Kan Grubu Kartı Ücreti 2021

Kartı aldığınız yere fiyatlar değişmektedir. Özel sağlık kuruluşlarından ya da özel hastanelerden aldığınız kartlarda 30 TL - 50  TL  arasında bir bedel ödemeniz gerekir. Kızılay’dan, devlet hastanelerinden ya da sağlık ocaklarından talep ettiğiniz kan grubu kartlarında ise herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Ehliyet İçin Kan Grubu Kartı Zorunlu Mu?

Yeni ehliyet çıkarırken ya da ehliyeti yenilerken sürücülerden kan grubu bilgisi de istenir.

  • Başvuru sırasında kan grubunuzu gösteren herhangi bir resmi belge ibraz etmeniz gerekir.
  • Bu belgeyi aile sağlığı merkezlerinden, devlet hastanelerinden, özel hastanelerden ya da özel sağlık kuruluşlarından temin edebilirsiniz. 
  • Ücretsiz olarak bu belgeyi almak istiyorsanız devlet hastanesine ya da sağlık ocağına gitmeniz gerekir.

Kan grubunuzu biliyorsanız ya da daha önce gittiğiniz kurumda kan verdiyseniz kan grubunuzun belirlenmesi için sizden kan vermeniz istenmez. Ancak kan grubunuzu bilmiyorsanız belgenin çıkarılması için kan vermeniz ve bir süre beklemeniz gerekir. Kan grubunuz ehliyete işleneceği ve olası bir kaza anında bilginin doğru olması belki de hayatınızı kurtaracağı için, kan grubunuzdan emin değilseniz mutlaka kan vermeli ve bu bilgiyi öğrenmelisiniz.

Sonuç olarak kan grubu kartı Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği kurumlardan kısa sürede ücretli ya da ücretsiz olarak alınabilmektedir. Devlet hastaneleri, aile sağlığı merkezleri ve Kızılay gibi devlet kurumları bu kartı ücretsiz olarak verirken özel hastaneler ve özel sağlık kurumları değişen fiyatlarda bu kartı almanızı sağlamaktadır.

https://yeni-kimlik.com/ehliyet-yenileme.html