En Etkili ve Kesin Kan Lekesi Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Kan lekesini çıkarmak oldukça zordur ve bazı durumlarda bu lekeyi çıkarmak imkânsız hale gelebilir. Bunun nedeni kanın içeriğinde bulunan demir ve diğer bileşenlerin bu lekenin bulaştığı yere hızlıca nüfuz ederek oraya yerleşmesidir. 

Önemli: Kan lekesine hemen müdahale etmek, lekeden daha kolay kurtulmanızı sağlar.

Önemli: Öncelikle bulaşılan yeri hızlıca soğuk su altına tutmalı veya soğuk kompres yaparak lekeli bölgeye müdahale edilmelidir. Daha sonra kanın bulaştığı giysiniz, koltuğunuz, halınız, çarşafınız veya diğer eşyalarınıza uygun temizleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Kan Lekesi Çıkarma Nasıl Çıkar

Kan lekesi için kimyasal ürünler kullanabileceğiniz gibi bazı doğal yöntemler uygulayarak da lekeden hemen kurtulabilirsiniz. Ancak uygulanacak yöntemler lekenin bulaştığı bölgeye ve oluşum süresine göre değişiklik gösterir. En zor ve en inatçı kan lekeleri genellikle kurumuş olan lekelerdir. Kurumuş lekeleri için aşağıda farklı temizleme yöntemlerini sizlere aktaracağız. 

Günlük hayatımızda veya herhangi bir kaza sonucu oluşan yaralanmalarda giysilerimize, çarşaflarımıza ve diğer eşyalarımıza bulaşabilir. Kan lekeleri de diğer zorlu lekeler gibi hemen müdahale edilmesi gereken bir leke çeşididir. Bu nedenle ne kadar hızlı davranılırsa o kadar iyi sonuç alınabilir.

Bu lekeyi temizlemek için kullanılan en yaygın yöntemler şunlardır:

 • Yeni oluşmuş lekeleri tuz ve su kullanarak çıkarabilirsiniz
 • Diş macunu da etkili bir yöntemdir.
 • Amonyaklı su hazırlayarak kurumuş lekelerden kurtulmanız mümkün.
 • Ayrıca oksijenli su kullanmakta bu zorlu lekeyle mücadelede oldukça etkilidir.
 • Ayrıca renkli kumaşlara bulaşan kan lekeleri içinde nişasta ve suyla hazırlayacağınız macun oldukça etkili bir yöntemdir.

Şimdi gelin bu yöntemleri nasıl uygulayacağımıza bir bakalım:

Kan Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kan lekeleri her ne kadar çıkması en zor lekelerden olsa da imkânsız değildir. Şimdi vereceğimiz bazı çözüm önerileri ile en inatçı kan lekelerinden bile kurtulabilirsiniz.  Ayrıca verdiğimiz yöntemleri kıyafetlerinize, çarşaflarınıza ve pantolonlarınıza bulaşan lekeleri temizlemek için de uygulayabilirsiniz.

İşte önerilerimiz:

 • Henüz yeni oluşan lekeyi çıkarmak istiyorsanız önce lekeli bölgeyi soğuk suyun altına tutup bulaşan kanın akmasını sağlayın.
 • Daha sonra eczanelerden alabileceğiniz oksijenli suyu lekeli bölgeye bir miktar dökebilir veya oksijenli suyun içinde giysinizi 10-15 dakika bekletebilirsiniz. Daha sonra tekrar soğuk suyla yıkamanız yeterli olacaktır.
 • Eğer hala leke izleri varsa kaliteli bir deterjanla giysinizi yıkama talimatlarını dikkat ederek çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.
 • Oksijenli su yöntemi özellikle beton zemin gibi yerlere bulaşan kan lekeleri için en iyi çözüm yollarından biridir.
 • Tuz ve su ile lekeye müdahale etmektir. Ancak burada biraz hızlı davranmanız gerekir. Eğer hassas bir kumaştan yapılmış giysinize bulaştıysa lekeyi önce soğuk suyla yıkayıp hemen ardın tuzlu suyla temizlemelisiniz.
 • Halı, koltuk vb. eşyalarınıza bulaştıysa bir kap içine buzlu su koyup önce lekeli bölgeyi silmeli ve daha sonra hazırladığınız tuzlu suyu lekeli bölgeye uygulamalısınız.
 • Daha güçlü lekeler çıkarmak için önereceğimiz bir diğer yöntem ise amonyak kullanmaktır. Bunun için de soğuk su dolu bir kaba yaklaşık bir yemek kaşığı amonyak ilave edip karıştırmalısınız. Hazırladığınız karışımı lekeli bölgeye uygulayıp sonucu bekleyebilirsiniz.
 • Amonyak çok güçlü bir maddedir ve bu nedenle keten, ipek veya yünlü kumaşlarda kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz.

Kurumuş Kan Lekesi Çıkar mı, Neyle Çıkar?

Kurumuş kan lekesini bazı yöntemler uygulayarak çıkarmak mümkündür. Ancak bu tüm kurumuş lekeler için geçerli değildir.

Bazı ünlü markaların çıkardığı o pahalı leke çıkarıcı ürünler bile zaman zaman kurumuş lekeleri çıkarmayabilir.

Bununla birlikte doğal ve organik olarak üretildiğini iddia eden bitkisel leke çıkarıcı ürünler de son yıllarda yaygınlaşmış durumda. Bu tür ürünlerin de etkili bir leke çıkarcı olduğu söyleniyor. Böyle bir durumda kan lekesi çıkarma yöntemlerini, çevrenizde bu leke çıkarıcıları kullananların deneyimlerinden yararlanarak tercih edebilirsiniz.

Ayrıca sizin için değeri yüksek ve hassas yapıları olan eşyalarınızda ki bu lekeler için mutlaka profesyonel bir temizlik firmasından yardım almanızı öneririz.

Kurumuş kan lekesini çıkarmak için vereceğimiz çözüm önerilerimizi adım adım takip ederek uygulayabilirsiniz.

 • Öncelikle lekenin bulaştığı eşyamızı soğuk suyun içinde 20 dakika beklettikten sonra zeytinyağlı sabunla çitileyerek yıkayabilirsiniz. Eğer koltuk, halı gibi eşyalarınızda kurumuş bu leke varsa lekeli bölgeye buz kompresi yaptıktan sonra sabunlu suyla silebilirsiniz.
 • Kurumuş kan lekesi için diğer bir çözüm yolu ise, bir litre suyun içine 2-3 yemek kaşığı amonyak ilave edip bu suyla lekeli bölgeyi silmektir.
 • Diş macunu kullanmakta kurumuş lekeler için en iyi yollardan biridir. Bunun için, lekeli bölgeye bir miktar diş macunu sürüp yaklaşık 15 dakika bekleyin ve temiz bir bezle silin. Kısa süre içinde bu leke kaybolacaktır.

Kan Lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları

Kan lekesinin temizlenmesi için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlara dikkat edildiğinde ne kadar zorlu da olsa bu lekeden kurtulmak mümkündür. Ancak temizleme talimatlarında yapılacak yanlış uygulamalar neticesinde lekeler sabitleşir ve çıkması imkânsız hale gelebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Kan lekesine hemen müdahale etmek şarttır.
 • Ilık veya sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız. Sıcak suyla uygulayacağınız temizleme işlemleri lekenin kumaşa iyice işlemesini sağlayarak çıkması imkânsız bir lekeye dönüştürür.
 • Yeni oluşmuş lekeler için beyaz sirkede çok etkilidir. Bunun için lekeli bölgeye sirke döküp yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra lekeli bölgeyi silebilirsiniz. Eğer leke izleri hala mevcutsa işlemi birkaç kez daha tekrarlayabilirseniz.

UYARI: Tüm bu leke çıkarma işlemlerini yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli hususa da değinmeden geçemeyeceğim.

 • Leke çıkarma işleminde amonyak kullanmayı tercih ettiyseniz, amonyağı solumamaya özen göstermelisiniz.
 • Eğer temizleyeceğiniz kan başka birine ait ise bulaşıcı hastalıkların olduğunu düşünerek temizlik aşamasında eldiven kullanmaya özen gösterin ve ellerinizi sabunlu sıcak suyla yıkamayı ihmal etmeyin.

Çamaşırdan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle bayanların regl dönemlerinde sıklıkla karşılaştıkları bir durum olan çamaşırlarında ki kan lekeleri bazen can sıkıcı olabiliyor. Özellikle çalışan hanımlar lekeye hemen müdahale edemedikleri için kan lekesinin kuruması da söz konusu. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda vereceğimiz etkili yöntemleri uygulayıp bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 • Öncelikle lekeli çamaşırınızı soğuk suda biraz bekletip kanın suya geçmesini sağlamalısınız. Daha sonra temiz su hazırlayıp 1 yemek kaşığı amonyak ilave ederek çamaşırınız bu suyun içinde 20 dakika bekletip yıkayabilirsiniz.
 • Diğer bir yöntemde içeriğinde ağartıcı özelliği olmayan kaliteli bir çamaşır deterjanıdır. Çamaşırınızın yıkma talimatına uygun olarak bu şekilde de kan lekesinden kurtulabilirsiniz.
 • Burada aklınıza hemen kimyasal leke çıkarıcılar gelebilir. Bu da bir çözüm yoludur. Ancak çamaşırlarınızın uzun süre kimyasal ürünlere maruz kalması yıpranmalarını hızlandıracaktır. Bu nedenle kimyasal ürünler kullanırken dikkatli olmanızı öneririz.

Yataktan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Yatakta oluşan kan lekesini çıkarmak için en ideal iki yöntemden bahsetmek istiyorum.  Bunlardan birincisi; lekeyi çıkarmak için kaya tuzu kullanmaktır. Ancak bu yöntem taze oluşmuş leke türü için uygun bir formüldür.

 • Bunun için yapmanız gereken, lekeli bölgeye bir miktar kaya tuzu serpip bekleyin, kaya tuzu kanı emmeye başlayacaktır.
 • Daha sonra bir sprey şişesine lekenin miktarına göre tuzlu su karşımı hazırlayın ve lekeli bölgeye sıkın.
 • Hemen ardından temiz bir bez yardımıyla lekeli bölgeyi silebilirsiniz.

Yataktaki kurumuş kan lekesini çıkarmak için de amonyak kullanmanızı öneririz. Bunun için;

 • 2-3 yemek kaşığı amonyağı bir litre suyla karıştırıp kurumuş lekenin üzerine dökerek temiz bir bezle silin.
 • Bir süre bekledikten sonra soğuk suyla durulama işlemini yapabilirsiniz.

Kanepeden Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kan, kumaşlara bulaştığında çok çabuk dağılım gösteren bir maddedir. Bu nedenle oluştuğu yere hızlıca emilim sağlayarak kumaşın liflerine kadar işler. Bu nedenle hemen müdahale edilmesi gerekir.

 • Koltuk ve kanepelerinizde oluşan lekeler için en etkili formül b kullanmaktır. Sirke güçlü bir madde olduğu için lekeli bölgeye döküp 10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulamanız yeterli olacaktır.
 • Diğer etkili bir yöntem de koltuğunuzda oluşan bu lekenin üzerine yüzde 3 oranında “hidrojen proksit”i doğrudan uygulamaktır. Bir süre sonra temiz bir bez yardımıyla lekeli bölgeyi silebilirsiniz.

Araba Koltuğundan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Çeşitli nedenlerden ötürü araba koltuğunuzda da bu lekeler oluşabilir. Bunun için yapmanız gereken yazımızda sıklıkla bahsettiğimiz gibi lekeye hemen müdahale etmektir. Ayrıca yukarıda verdiğimiz yöntemlerini araba koltuğunuz için de uygulayabilir ve bu lekeden kurtulabilirsiniz.
Ancak kurumuş ve daha önce temizleme işlemi görmüş bir lekeden söz ediyorsak mutlaka profesyonel bir temizlik firmasından yardım almanızı öneririz.