Kapalı Çarşı Açılış ve Kapanış Çalışma Saatleri 2022

kapalı çarşı

2022 yılı için İstanbul Kapalı Çarşının çalışma saatleri aşağıda belirtildiği şekilde güncellenmiştir.  Dönemsel olarak özellikle Pandemi nedeniyle Kapalı Çarşı çalışma saatleri değiştirilmektedir. Bu sayfamızda meşhur çarşının güncel çalışma saatlerini takip edebilirsiniz. Bu sayfamızda kapalı çarşı kaçta kapanıyor,  saat kaça kadar açık,  cumartesi ve pazar günleri açık mı sorularının cevabını aktaracağız. 

Kapalı Çarşı Çalışma Saatleri 2022

2022 yılı için İstanbul Kapalı Çarşı Çalışma saatleri aşağıdaki gibidir: Bugün için pandemi nedeniyle ek bir tedbir söz konusu değildir.  

  • Sabah Açılış Saati: 10:00
  • Akşam Kapanış Saati : 18:00'dır. 

Normal şartlarda çarşının çalışma saatleri farklıdır. Ancak pandemi sürecinden dolayı şimdilik bu saatleri arasında hizmet vermeye devam etmekte olup, ayrıca hafta sonları şuan için kapalıdır. Ancak sokağa çıkma yasağının biteceği gün çarşı haftanın 7 günü hizmet vermeye devam edecektir. 

Kapalı Çarşı Hafta Sonları Cumartesi ve Pazar Günleri Açık mı?

Evet Kapalı Çarşı hafta sonları açık olup, haftanın 7 (yedi) günü de hizmet vermektedir. Ancak bazı dükkan ve işletme sahipleri iş yerlerine pazar günleri açmamaktadır. Daha önceki uygulamada bu Çarşı haftanın 6 günü çalışıp pazar günleri kapalı tutulmakta iken özellikle turistlerden gelen yoğun talep üzerine Pazar günleri de açık olmaya başlamıştır. 

Kapalı Çarşıda Pazar Günleri Hangi Dükkanlar Açıktır?

Kuyumcular kapalıdır. Bunun dışında bir çok sektöre ait işletme bu Çarşıda Pazar günleri hizmet vermeye devam etmektedir. Ancak yine de  açık ve kapalı olan dükkanları öğrenmek için 0212 519 12 48 numaralı telefonu aramanız gereklidir. Bu iletişim numarası Çarşı'nın resmi kurumsal numarası olup, Çarşı'nın güncel durumu hakkında her türlü bilgiyi bu numaradan edinebilirsiniz.

Kapalı Çarşıda Kuyumcular Pazar Günleri ve Bayramlarda Açık mıdır?

Kapalı Çarşıda kuyumcular Pazar günleri kapalıdır. Kapalı olmasının sebebi emtia piyasasının kapalı olmasından kaynaklıdır. Kuyumcular aynı zamanda Ramazan ve Kurban Bayramının birinci gününde de kapalıdır.  Arefe günlerinde kuyumcular bütün Türkiye'de açıktır.

Pazar günlerini denk gelmeyen 1 Ocak Yılbaşı Tatili,  1 Mayıs İşçi Bayramı ve  diğer Milli bayramlarda kuyumcular açıktır. 

Kapalı Çarşıdaki Kuyumcular 1 Mayıs İşçi Bayramında, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim Milli Bayram günlerinde açıktır. Ancak bu günler Pazara denk gelmesi durumunda kapalı olur. Bunun sebebi kuyumcular emtia piyasasına bağlı olarak hizmet vermektedir. 

Bu çarşımız Kurban ve Ramazan bayramlarında kapalıdır. Diğer Milli Bayram günlerinde ise hizmetine devam etmektedir. 

Kapalı Çarşıda Otopark Var mıdır?

Hayır. Bu Çarşı'nın kendisine ait bir otopark hizmeti bulunmamaktadır. Ancak çarşının etrafından İSPARK'a ve diğer özel işletmelere ait otoparklar mevcuttur. Ücret anlamında İSPARK'ın ücretleri oldukça makuldür. Diğer özel otoparklar için net ücretini sormadan park etmenizi tavsiye etmiyorum. 

Ancak her durumda otoparklar günün erken saatlerinde dolduğu için aracınızda gitmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu Çarşı'nın tramvay yoluna bakan tarafından İSPARK'ın geniş bir açık otoparkı mevcuttur. Bu otoparkta yaklaşık 100 araçlık park yeri olduğunu söyleyebilirim günün erken saatinde burada rahatlıkla yer bulabilirsiniz. Ayrıca ücreti de fazla pahalı değildir.

Kapalı Çarşıya Nasıl Giderim?

Beyazıt'dan geçen Tramvay, Marmaray, Metro ve bir çok İETT seferleri çok yakın konuma kadar gelmektedir. Ancak bu çarşıya gelmek için kullanabileceğiniz en kolay toplu taşıma aracı kesinlikle Tramvay ve Marmaray'dır. 

Kapalı Çarşının Tramvay ve Marmaray Durağı Hangisidir? 

Marmaray'ın gerek Pendik istikametinden ve gerekse Halkalı istikametinden gelenler Sirkeci durağında inerek ve vilayet çıkış kapısını kullanarak 5 ya da 10 dakikalık yürüme mesafesi ile bu çarşıya kolaylıkla gelebilir.

İstanbul'un Anadolu Yakasından gelenler araçlarını Üsküdar'a Park ettikten sonra Marmaray'ı kullanarak bu çarşıya çok daha rahat ulaşacaktır. Üsküdar'da ve Marmaray'ın Ayrılıkçeşme durağında İSPARK'ın çok geniş park alanları mevcuttur. Beyazıt  ve Eminönü'nde araç park edecek yer bulmak oldukça zordur.

Halkalı istikametinden gelecek olanlar ise araçlarını Marmaray'ın Kazlıçeşmede bulunan geniş İSPARK otoparkına park ederek Marmaray'a binip Sirkeci'de inerek buraya gelebilir. Beyazıt ve Sultanahmet trafiği herzaman  çok yoğundur. 

Bunun dışında Beyazıt Meydanı'na gelen bütün otobüsler ile buraya gelebilirsiniz. Aksaray'dan geçen METRO ile de buraya rahatlıkla gelebilirsiniz.  Aksaray durağında indikten sonra 5 dakikalık yürüme mesafesinde buraya ulaşacaksınız.

Metrobüsü kullanacak olanlar ise Cevizlibağ durağından indikten sonra Tramvaya binerek Eminönü istikametine giderek Beyazıt ya da Çemberlitaş durağında inmelidir.

Kapalı Çarşıya gitmeden önce muhakkak çalışma saatlerini kontrol etmeniz gereklidir. Bu yazımızda 2022 yılı için Kapalı Çarşı çalışma saatlerini  ayrıca hafta sonları cumartesi ve pazar günleri açık mı sorularının cevabını yukarıda açıkladık.