Kayıp kimlik kartı (nüfus cüzdanı) için ilan vermek gerekir mi?

Nüfus Cüzdanımı, Kimliğimi yada ehliyetimi kaybettim, gazeteye ilan vermek zorunda mıyım? Emniyete bildirimde bulunmak zorunda mıyım? Kayıp ilanı gazeteye nasıl verilir? Nüfus Cüzdanımı kaybettiğimi hesaplarımın olduğu bankalara bildirmek zorunda mıyım? 

KİMLİĞİM KAYBOLDU GAZETEYE İLAN VERMEK ZORUNDA MIYIM? 

Kimlik kayıp ilanı için mevzuatta zorlayıcı hiç bir madde yoktur. Nüfus cüzdanı yada diğer kimliklerin kaybolması durumunda gazete yada başka bir yere ilan vermek zorunda değilsiniz.

 

KİMLİĞİMİ, NÜFUS CÜZDANIMIN KAYBOLMASINI EMNİYETE BİLDİRMEK ZORUNDA MIYIM?

Hayır. Emniyet birimlerine gitmenize gerek yoktur. Yinede önemli bir durum olduğunu düşünüyorsanız (örneğin çalındığını) Emniyet birimlerine başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu başvurunuz bildirim amaçlı değil, şikayet amaçlı olacaktır.

KAYIP KİMLİK NEREYE BİLDİRİLİR VE NASIL ÇIKARILIR? 

Hiç zaman kaybetmeden Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Randevu almanız durumunda randevu tarihi çok geç bir tarih olabilir. Bu durumda sabahın en erken saatinde yoğun olmayan bir Nüfus Müdürlüğüne erken saatlerde giderek sıraya giriniz.  

Yapmanız gereken işlemler hakkında ayrıntılı bilgi için bu sayfada ki yazıyı inceleyiniz. 

KAYBOLAN KİMLİĞİ EN GEÇ NE ZAMAN ÇIKARABİLİRİM? 

Hiç beklemeden hemen gitmeniz gereklidir.

Bunun sebebi çıkarmak için başvurduğunuz da eski kimliğiniz sistem üzerinden iptal edilecektir. Ayrıca başvuru tarihinizden itibaren kimliğin kaybı resmi kayıtlara girecektir. 

 

2020 KAYIP CEZASI NE KADAR?

Kayıp cezası yoktur. Ceza işlemi tamamen kaldırılmıştır.

(Açıklama : 2020 yılı için kesinlikle bir  ceza işlemi yoktur. Ocak 2016 yılından önce kimlik çalınması durumunda yeniden kimlik çıkarma işlemlerinde karakolda tutulan tutanaklar gösterildiği takdirde 72 liralık idari para cezası uygulanmıyordu. 2017 yılında yapılan kanun değişikliği ile her türlü kimlik kaybetme durumunda idari para cezası uygulanmayacağı hükmü getirildi.)

Sadece yeniden çıkarmak için değerli kağıt bedeli olarak ödeme yapmanız gereklidir. Bu tutar : 2020 yılı için 50 TL'dir.  Ancak Yeni Kartı henüz çıkarmamış olanlar 25 TL ödeme yaparak kimlik belgesi çıkaracaktır. 

Yeni kimlik ücretleri ne kadar?

Yeni kimlik online randevu

 

KAYIP CÜZDANI MI  KİMLİĞİ Mİ NASIL İPTAL EDECEĞİM?

Eski belgenizin iptali için Nüfus Müdürlüklerinden birisine müracaat ederek, yeni başvuru yapmanız gereklidir. 

NÜFUS CÜZDANIM, KİMLİĞİM KAYIP, ADIMA ŞİRKET VAR MI SORGULAMA?

En çok dikkat etmeniz gereken şey adınıza açılmış bir şirket vs. kaydının olup olmadığını sorgulamaktır. Bu işlemi e Devlet üzerinden çok rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. 

Kimlik kayıpları durumunda adıma sahte kredi çekilmesini, sahte şirket kurulmasını, naylon fatura düzenlenmesini nasıl önleyebilirim?

Kimlik kayıplarında en çok karşılaşılan durumların başında sahte şirket kurmak, naylon senet ve fatura düzenlemek, başkası adına kredi kullanmak gelmekteydi. Bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmak amacı ile 18 Mart 2014 tarihinde yeni bir uygulama başlatıldı.

Kimliklerini çaldıran yahut kaybeden kişiler kimlik bilgileri ile birlikte Türkiye Ticaret Sicili Müdürlüklerine başvurmaları ve dilekçe beyan etmeleri durumunda isimleri kısıtlılar listesine alınmaktadır.

  • Bu durumda ileride kaybettikleri kimlikleri ile bir işlem yapılmaya kalkıldığında, şirket açılmak istendiğinde otomatik olarak mağduriyet önlenmiş olmaktadır.
  • MERNİS’e kısıtlı olarak kaydedilen kimseler adına şirket kurulamaz ve şirketlere yönetici olarak atanamazlar.
  • Kimlik kayıplarının kaybedilmesine ilişkin beyanlar Ticaret odaları, ticaret ve sanayi odalarına yapılabilmektedir. Bu kurumlar tarafından ticaret sicilleri tutulmaktadır.

Kimliğinizi kaybettiğinizi bankanıza bildirmeniz gerekli midir?

Yeni nüfus cüzdanı çıkarmanız halinde nüfus cüzdanınızdaki seri numarası, cilt numarası gibi bilgileriniz değişir. Bu sebeple bankalarınızda yapacağınız işlemlerde güvenlik sorularında sıkıntı yaşamamak için yeni bilgilerinizi bankalarınıza bildirmeniz gerekmektedir.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.