Kayıp Kimlik (Nüfus Cüzdanı) Nereye Bildirilir

Kayıp kimlik bildirimi  konusunda hazırladığımız bu yazımızda kayıp kimlik nereye bildirilir sorusunun cevabını 2023 yılı mevzuatlarına uygun olarak bu yazımızda anlattık. Ayrıca nüfus cüzdanı yada kimliğini kaybedenlerin  ne kadar ceza ücreti ödeyeceğini ve yeni kimlik çıkarmak için yapılması gerekenleri bu yazıda anlattık.  

Kayıp Kimlik Nereye Bildirilir?

Kayıp kimlik nereye bildirilir konusunda yasal bir zorunluluk yoktur. Nüfus cüzdanını yada kimliğini kaybeden kişiler gazeteye ilan vermektedir. Ancak bu uygulama tamamen alışkanlıktan dolayı yapılmaktadır. Herhangi bir kimliğini kaybeden bir vatandaşın gazeteye yada başka bir yere ilan vermesine gerek yoktur. 

İlan verme konusu tamamen kişinin kendi inisiyatifinde bir uygulamadır. 

Bununla birlikte Emniyet birimlerine başvurmanız da zorunlu değildir. Sadece çalıntı yada şüpheli bir durumda emniyete bildirim yapabilirsiniz. 

Kayıp kimlik işlemleri için başvurmanız gereken yer Nüfus Müdürlükleri olduğu için başvurunuz esnasında yeniden belge çıkarırken Nüfus Müdürlüğüne kayıp bildirimi yapmanız yeterli olacaktır. Kayıp bildirimi yapmanız halinde otomatik olarak eski kimliğiniz iptal olacaktır. 

Nüfus Cüzdanı Kayıp Bildirimi Nereye Yapılır?

Aynı açıklamalar Nüfus Cüzdanı kayıp bildirimi için de geçerlidir. Nüfus Müdürlüğüne yeniden başvurduğunuzda muhakkak kayıp bildirimini yapınız. Çünkü bu durumda Nüfus Müdürlüğünün kayıtlarına kaybetme nedeni ile yeniden çıkarıldığı yazacaktır. 

Kimliğim Kayboldu Gazeteye İlan Vermek Zorunda mıyım? 

Kimlik kayıp ilanı için mevzuatta zorlayıcı hiç bir madde yoktur. Nüfus cüzdanı yada diğer kimliklerin kaybolması durumunda gazete yada başka bir yere ilan vermek zorunda değilsiniz. Bu durum tamamen kişilerin kendi inisiyatifidir.  

Kayıp Kimlik yada Nüfus Cüzdanı için Emniyete Bildirim Yapmak Zorunda mıyım?

Hayır. Emniyet birimlerine gitmenize gerek yoktur. Yine de önemli bir durum olduğunu düşünüyorsanız (örneğin çalındığını) Emniyet birimlerine başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu başvurunuz bildirim amaçlı değil, şikayet amaçlı olacaktır.

Kayıp Kimlik Nereye Bildirilir? 

Hiç zaman kaybetmeden Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Randevu almanız durumunda randevu tarihi çok geç bir tarih olabilir. Bu durumda sabahın en erken saatinde yoğun olmayan bir Nüfus Müdürlüğüne erken saatlerde giderek sıraya giriniz.  

Yapmanız gereken işlemler hakkında ayrıntılı bilgi için https://yeni-kimlik.com/kayip-kimlik-basvurusu-2022.html yazısını muhakkak inceleyiniz. (2023 için günceldir)

Kaybolan Kimliği En Geç Ne Zaman Çıkarabilirim? 

Hiç beklemeden hemen gitmeniz gereklidir. Bunun sebebi çıkarmak için başvurduğunuz da eski kimliğiniz sistem üzerinden iptal edilecektir. Ayrıca başvuru tarihinizden itibaren kimliğin kaybı resmi kayıtlara girecektir. 

Kayıp Nüfus Cüzdanı mı ve Kimliğimi Nasıl İptal Ederim?

Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaptığınız andan itibaren Nüfus Memurunun sisteme kayıp işlemini girmesi ile kaybolan belgeniz geçerliliğini yitirecektir. Ancak T.C. Kimlik Kartları için hiç zaman kaybetmeden ALO 199'u arayarak kayıp bildirimi de yapınız ve sistemden iptalini talep ediniz. 

Aynı durumu maalesef Nüfus Cüzdanları için söyleyemeyeceğim. Ancak yine de gerekirse ALO 199'a kayıp bildirimi yapmayı deneyebilirsiniz. 

Nüfus Cüzdanım, Kimliğim Kayıp, Adıma Şirket Var mı?

En çok dikkat etmeniz gereken şey adınıza açılmış bir şirket vs. kaydının olup olmadığını sorgulamaktır. Bu işlemi e Devlet üzerinden çok rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. 

Kimlik kayıpları durumunda adıma sahte kredi çekilmesini, sahte şirket kurulmasını, naylon fatura düzenlenmesini nasıl önleyebilirim?

Kimlik kayıplarında en çok karşılaşılan durumların başında sahte şirket kurmak, naylon senet ve fatura düzenlemek, başkası adına kredi kullanmak gelmekteydi. Bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmak amacı ile 18 Mart 2014 tarihinde yeni bir uygulama başlatıldı.

Kimliklerini çaldıran yahut kaybeden kişiler kimlik bilgileri ile birlikte Türkiye Ticaret Sicili Müdürlüklerine başvurmaları ve dilekçe beyan etmeleri durumunda isimleri kısıtlılar listesine alınmaktadır.

  • Bu durumda ileride kaybettikleri kimlikleri ile bir işlem yapılmaya kalkıldığında, şirket açılmak istendiğinde otomatik olarak mağduriyet önlenmiş olmaktadır.
  • MERNİS’e kısıtlı olarak kaydedilen kimseler adına şirket kurulamaz ve şirketlere yönetici olarak atanamazlar.
  • Kimlik kayıplarının kaybedilmesine ilişkin beyanlar Ticaret odaları, ticaret ve sanayi odalarına yapılabilmektedir. Bu kurumlar tarafından ticaret sicilleri tutulmaktadır.

Kimliğinizi kaybettiğinizi bankanıza bildirmeniz gerekli midir?

Yeni nüfus cüzdanı çıkarmanız halinde nüfus cüzdanınızdaki seri numarası, cilt numarası gibi bilgileriniz değişir. Bu sebeple bankalarınızda yapacağınız işlemlerde güvenlik sorularında sıkıntı yaşamamak için yeni bilgilerinizi bankalarınıza bildirmeniz gerekmektedir.

Kimlik Kaybetme Cezası Ne Kadar?

Kimliğini kaybeden bir kişiden ceza ücreti alınmamaktadır. Bu konu çok önemli. Kesinlikle bir ceza ücreti ödenmemektedir. Ancak yeniden belge çıkarırken kimlik çıkarma ücreti ödemeniz gereklidir. Bu ücretler aşağıdaki gibidir: 

  • Nüfus Cüzdanını kaybedenler: Bu kişiler T.C. Kimlik Kartı çıkaracaktır. Ödemeleri gereken ücret 83 TL'dir. 
  • Yeni Tip Kimliğini kaybedenler: Bu kişiler ise 166 TL ücret ödemek zorundadır.  

Yeniden Kimlik Almak İçin Yapmanız Gerekenler:

  • 1. Adım: Nüfus Müdürlüğünden randevu almanız gereklidir. 
  • 2. Adım: Yukarıda bahsettiğim ücretlerden hangisi sizin için uygun ise gerekli ücreti yatırınız. 
  • 3. Adım: Biyometrik fotoğraf hazırlayınız. Sistemde son 6 aya ait kayıtlı resminiz varsa gerek yok. 
  • 4. Adım: Başka bir resmi kimlik belgesi ibraz etmeniz gereklidir. Bu kimlik fotoğraflı olmalıdır.