Kayıp Kimlik (Nüfus Cüzdanı) Nereye Bildirilir 2021

Bu yazımızda çok önemli bir konu olan kayıp kimlik nereye bildirilir yada nüfus cüzdanı kayıp durumunda kayıp kimlik ilanı vermeniz gerekir mi gibi soruların cevabını açıkladık. Bununla birlikte yeniden kimliğinizi çıkarmanız için takip etmeniz gereken adımları yeni kimlik sitesi olarak en doğru bir şekilde 2021 yılı mevzuatlarına göre açıkladık. 

Kayıp Kimlik Nereye Bildirilir?

Kayıp kimlik nereye bildirilir konusunda herhangi bir mevzuat açıklaması yada yasal düzenleme yoktur. Bir çok kişi kimlik kayıp durumunda gazeteye ilan vermekte yada Emniyete bildirim yapmaktadır. Ancak mevzuatlarda bu iki işlemi yapmaya dair hiçbir açıklama söz konusu değildir. 

Kayıp kimlik işlemleri için başvurmanız gereken yer Nüfus Müdürlükleri olduğu için başvurunuz esnasında yeniden belge çıkarırken Nüfus Müdürlüğüne kayıp bildirimi yapmanız yeterli olacaktır. Kayıp bildirimi yapmanız halinde otomatik olarak eski kimliğiniz iptal olacaktır. 

Nüfus Cüzdanı Kayıp Bildirimi Nereye Yapılır?

Aynı açıklamalar Nüfus Cüzdanı kayıp bildirimi için de geçerlidir. Nüfus Müdürlüğüne yeniden başvurduğunuzda muhakkak kayıp bildirimini yapınız. Çünkü bu durumda Nüfus Müdürlüğünün kayıtlarına kaybetme nedeni ile yeniden çıkarıldığı yazacaktır. 

Kimliğim Kayboldu Gazeteye İlan Vermek Zorunda mıyım? 

Kimlik kayıp ilanı için mevzuatta zorlayıcı hiç bir madde yoktur. Nüfus cüzdanı yada diğer kimliklerin kaybolması durumunda gazete yada başka bir yere ilan vermek zorunda değilsiniz. Bu durum tamamen kişilerin kendi inisiyatifidir.  

Kayıp Kimlik yada Nüfus Cüzdanı için Emniyete Bildirim Yapmak Zorunda mıyım?

Hayır. Emniyet birimlerine gitmenize gerek yoktur. Yine de önemli bir durum olduğunu düşünüyorsanız (örneğin çalındığını) Emniyet birimlerine başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu başvurunuz bildirim amaçlı değil, şikayet amaçlı olacaktır.

Kayıp Kimlik Nereye Bildirilir? 

Hiç zaman kaybetmeden Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Randevu almanız durumunda randevu tarihi çok geç bir tarih olabilir. Bu durumda sabahın en erken saatinde yoğun olmayan bir Nüfus Müdürlüğüne erken saatlerde giderek sıraya giriniz.  

Yapmanız gereken işlemler hakkında ayrıntılı bilgi için https://yeni-kimlik.com/kayip-kimlik-basvurusu-2021.html yazısını muhakkak inceleyiniz. 

Kaybolan Kimliği En Geç Ne Zaman Çıkarabilirim? 

Hiç beklemeden hemen gitmeniz gereklidir. Bunun sebebi çıkarmak için başvurduğunuz da eski kimliğiniz sistem üzerinden iptal edilecektir. Ayrıca başvuru tarihinizden itibaren kimliğin kaybı resmi kayıtlara girecektir. 

Kayıp Nüfus Cüzdanı mı ve Kimliğimi Nasıl İptal Ederim?

Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaptığınız andan itibaren Nüfus Memurunun sisteme kayıp işlemini girmesi ile kaybolan belgeniz geçerliliğini yitirecektir. Ancak T.C. Kimlik Kartları için hiç zaman kaybetmeden ALO 199'u arayarak kayıp bildirimi de yapınız ve sistemden iptalini talep ediniz. 

Aynı durumu maalesef Nüfus Cüzdanları için söyleyemeyeceğim. Ancak yine de gerekirse ALO 199'a kayıp bildirimi yapmayı deneyebilirsiniz. 

Nüfus Cüzdanım, Kimliğim Kayıp, Adıma Şirket Var mı?

En çok dikkat etmeniz gereken şey adınıza açılmış bir şirket vs. kaydının olup olmadığını sorgulamaktır. Bu işlemi e Devlet üzerinden çok rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. 

Kimlik kayıpları durumunda adıma sahte kredi çekilmesini, sahte şirket kurulmasını, naylon fatura düzenlenmesini nasıl önleyebilirim?

Kimlik kayıplarında en çok karşılaşılan durumların başında sahte şirket kurmak, naylon senet ve fatura düzenlemek, başkası adına kredi kullanmak gelmekteydi. Bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmak amacı ile 18 Mart 2014 tarihinde yeni bir uygulama başlatıldı.

Kimliklerini çaldıran yahut kaybeden kişiler kimlik bilgileri ile birlikte Türkiye Ticaret Sicili Müdürlüklerine başvurmaları ve dilekçe beyan etmeleri durumunda isimleri kısıtlılar listesine alınmaktadır.

  • Bu durumda ileride kaybettikleri kimlikleri ile bir işlem yapılmaya kalkıldığında, şirket açılmak istendiğinde otomatik olarak mağduriyet önlenmiş olmaktadır.
  • MERNİS’e kısıtlı olarak kaydedilen kimseler adına şirket kurulamaz ve şirketlere yönetici olarak atanamazlar.
  • Kimlik kayıplarının kaybedilmesine ilişkin beyanlar Ticaret odaları, ticaret ve sanayi odalarına yapılabilmektedir. Bu kurumlar tarafından ticaret sicilleri tutulmaktadır.

Kimliğinizi kaybettiğinizi bankanıza bildirmeniz gerekli midir?

Yeni nüfus cüzdanı çıkarmanız halinde nüfus cüzdanınızdaki seri numarası, cilt numarası gibi bilgileriniz değişir. Bu sebeple bankalarınızda yapacağınız işlemlerde güvenlik sorularında sıkıntı yaşamamak için yeni bilgilerinizi bankalarınıza bildirmeniz gerekmektedir.