Kayıp kimlik kartı (nüfus cüzdanı) için ilan vermek gerekir mi? 2019

2019 Yılında Nüfus Cüzdanı Kayıplarını (Kimlik Belgesi) Gazeteye İlan Vermek Zorunlu mudur?

Bu makalemizde nüfus cüzdanını kaybedenlerin gazeteye ilan vermesinin zorunlu olup olmadığından, gazeteye nasıl ilan vereceklerinden ve kimliklerini nasıl yenileyeceklerinden bahsetmek istiyoruz.

Bu yazıda aşağıda ki başlıklardan bahsedilecektir?

  • Kimlik kaybı gazeteye ilan vermek zorunlu mudur?
  • Emniyete bildirimde bulunmak zorunlu mudur?
  • Nüfus cüzdanını kaybetmenin cezası ne kadar?
  • Kayıp nüfus cüzdanı nasıl iptal edilir?
  • Nüfus cüzdanı kaybolduğunda nereden çıkarılır ve nasıl çıkarılır?
  • Kimliğinizi kaybettiğinizi bankanıza bildirmeniz gerekli midir?
  • Kimlik kayıpları durumunda adıma sahte kredi çekilmesini, sahte şirket kurulmasını, naylon fatura düzenlenmesini nasıl önleyebilirim?

 

Gazeteye İlan Vermek Zorunlu mudur?

Kaybedilen nüfus cüzdanının yeniden çıkarılması işleminin gerçekleşmesiyle eski nüfus cüzdanı geçersiz hale gelir. Herhangi bir yöntemle kayıp bildiriminde bulunmak yahut gazeteye ilan vermek nüfus cüzdanını yeniden çıkarmak için şart olan işlemlerden değildir. 

Sponsorlu bağlantılar

 

 

Emniyete bildirimde bulunmak zorunlumudur?

Fakat bu ihbarı gerçekleştirmek kişinin inisiyatifine kalmıştır. Nüfus cüzdanı kayıpları dolayısıyla karşınıza çıkabilecek olumsuz durumlarda kimliğinizi kaybettiğinizi kanıtlamak açısından emniyete bildirimde bulunmak faydalı olacaktır.

Sponsorlu bağlantılar

Nüfus cüzdanını kaybetmedinin cezası ne kadar?

Ocak 2016 yılından önce kimlik çalınması durumunda yeniden kimlik çıkarma işlemlerinde karakolda tutulan tutanaklar gösterildiği takdirde 72 liralık idari para cezası uygulanmıyordu. 2017 yılında yapılan kanun değişikliği ile her türlü kimlik kaybetme durumunda idari para cezası uygulanmayacağı hükmü getirildi.

2019 yılı için Sadece 45 TL kayıp ücreti alınacak.

Yeni kimlik ücretleri ne kadar? Nüfus cüzdanları değişiyor!

Yeni kimlik online randevu

 

Kayıp nüfus cüzdanı nasıl iptal edilir?

Kimliğinizi kaybederseniz eğer eski nüfus cüzdanınızın iptali için Nüfus Müdürlüklerinden birisine müracaat ederek, yeni kimlik çıkarmanız gereklidir. Yani yeni nüfus cüzdanı çıkardığınız zaman eskisi kendiliğinden iptal olacaktır.

Bu durumu sakın ha fazla geciktirmeyin. İlk öğrenme durumunda hemen müracaat edin.

 

Kaybolan Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır?

Nüfus Cüzdanınızı kaybetmeniz yada çaldırmanız halinde yenisini çıkarmak için öncelikle "nüfus cüzdanı talep formu" almanız gerekir. 

Bu belgeyi muhtarlıktan alabilirsiniz.

Son 6 ay içinde çekilmiş 3 fotoğraf. Fotoğraf; alın ve çene açık olacak şekilde ön cepheden çekilmiş olacak.

Bu talep formu ile Nüfus Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekiyor.

Nüfus Müdürlükleri ihtiyaç halinde kimliğinizi kanıtlayan bilgi yada belge talep etme hakkına sahiptir. Bu duruma hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

Kimlik kayıpları durumunda adıma sahte kredi çekilmesini, sahte şirket kurulmasını, naylon fatura düzenlenmesini nasıl önleyebilirim?

ÇOK ÖNEMLİ :

Kimlik kayıplarında en çok karşılaşılan durumların başında sahte şirket kurmak, naylon senet ve fatura düzenlemek, başkası adına kredi kullanmak gelmekteydi. Bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmak amacı ile 18 Mart 2014 tarihinde yeni bir uygulama başlatıldı.

Kimliklerini çaldıran yahut kaybeden kişiler kimlik bilgileri ile birlikte Türkiye Ticaret Sicili Müdürlüklerine başvurmaları ve dilekçe beyan etmeleri durumunda isimleri kısıtlılar listesine alınmaktadır.

Bu durumda ileride kaybettikleri kimlikleri ile bir işlem yapılmaya kalkıldığında, şirket açılmak istendiğinde otomatik olarak mağduriyet önlenmiş olmaktadır.

MERNİS’e kısıtlı olarak kaydedilen kimseler adına şirket kurulamaz ve şirketlere yönetici olarak atanamazlar.

Kimlik kayıplarının kaybedilmesine ilişkin beyanlar Ticaret odaları, ticaret ve sanayi odalarına yapılabilmektedir. Bu kurumlar tarafından ticaret sicilleri tutulmaktadır.

Kimliğinizi kaybettiğinizi bankanıza bildirmeniz gerekli midir?

Yeni nüfus cüzdanı çıkarmanız halinde nüfus cüzdanınızdaki seri numarası, cilt numarası gibi bilgileriniz değişir. Bu sebeple bankalarınızda yapacağınız işlemlerde güvenlik sorularında sıkıntı yaşamamak için yeni bilgilerinizi bankalarınıza bildirmeniz gerekmektedir.

Ülkemizde bir çok insanın yaşadığı mağduriyetlerin başında, nüfus cüzdanlarını kaybetme yada çaldırma durumlarında bir sonraki süreçte yaşadıkları mağduriyetler gelir. Bu sebepten bu makalemizi bu konuya ayırdık.

3.24 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.24 (25 Oylar)

Yorumlar

TC kimligim yeniletmek için bugun gıtmıs oldugum sarıyer kaymakamlıgı nufus mudurlugnde kımlıgım üzerndeki soguk damga belirsiz dedıler geri gönderildım... Kütügüne memlekete gitmen gerekır dedıler..10 yıldır ıstanbuldayım sarıyer adresine kayıtlı olmama ragmen benı memelekte yönlendırmeye çalıştılar..bana vasi olacak akrabam hıc kımse olmadıgndan işlem yapmadılar..Elimde kimligımle ve bankaya yenıletmek ıcn yatrdgım paramda ziyan oldu...kımlıgm kaybolmuşta olabılırdı nufus mudurlugu bana kımlık vermeyeceklermiydı soruyorum size ? ? Ne ümidlerle gıttım 1 sanıyede gerı cevrıldım sınava hazırlık aşamasında yaşadgım bu olay benı derınden etkılemiştır yardmlarınza çok ıhtıcam var..
Cevap
Kimlik kayıp durumunda yenş kimlik çıkarırken ehliyet, pasaport vs. yoksa kimliğimizi nasıl kanıtlayabiliriz
Cevap
Kimligim evde kaybettim sonra yeni kimlik cikardim ama eski kimligimide buldum eski kimlik gecerlimidir acaba ?
Cevap
Ben kımlıgımı kaybettım 2 haftadır bulamıyorm sen cıkardıgında bir sorun oldumu yenı kımlıgını
Cevap
Ben kimligimi biyerde unuttum ama yenisini cikardim kayip ilani vermedim eski kimligimide evde buldum eski kimligim gecerlimidir acaba ?
Cevap
kimliğimi kaybettim. muhtarlıktan evrak almak mecburimi
Cevap
Yeni kimliğimi aldığım halde eski kaybolan kimliğimle hala herhangi bir işlem yapılabilir mi? 
Cevap
Ben kimlik kaybettim başkası benim adıma Kötüye kullanır mı 
Cevap
Ben 87 yaşındayım nüfusa gitmeden benim adıma kızım kimliğimi çıkartabilirmi eski kimliğimde kayıp cezası varmı varsa nereye yatırılır
Cevap
Eşim kimliğini kaybetti kendi gitse nüfus Müdürlüğü ne çıkabilir mi
Cevap
ben eski kimliğimi kaybettim.. yeni kimlik zaten alacaktım yinede cezası var midir?
Cevap
45 TL Ali bey.
Cevap

Yorum ekle