Konut Kredisi Varken Tekrar Konut Kredisi Çekilebilir Mi?

Konut kredisi çeken ve kredi taksitlerini zorlanmadan ödeyen yatırımcılar, ikinci bir konut kredisi çekmek istediklerinde yasal olarak hiçbir sorunla karşılamazlar.

Not: Aynı anda iki konut kredisi çekilmesini engelleyen hiçbir kanun maddesi yoktur. Çoğu banka konut kredisi başvurularını değerlendirirken ikinci kredide belli şartların sağlanması halinde müşterilerine hiçbir zorluk çıkarmamaktadır.

İki Kez Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

Bankaların kendine has değerlendirme kriterleri vardır. Bunlardan biri de kredi notudur.

Kredi notunun yüksek olmasının yanı sıra aylık gelirin iki krediyi de karşılayacak düzeyde olması, müşterilerin ikinci krediyi almalarını kolaylaştıran faktörlerdir.

Konut kredileri uzun vadeli krediler olduğu için kişiler daha sıkı denetlenmekte ve olası ödeme zorlukları önceden planlanmaktadır. Banka sicilinde sorun olmayan müşteriler ikinci konut kredi başvurularını yapabilirler.

Konut kredisi taksiti ödeyenler bankaya ikinci bir konut kredisi için başvuru yaptıklarında kendilerine önceki borçları hatırlatılır. Kredi notu ve banka sicili sorgulamalarında olumsuz bir durum ortaya çıkmazsa başvuru detayları incelenir ve satın alınmak istenen eve bir ekspertiz gönderilir. Bankadan gelen ekspertiz konutu yerinde ziyaret ettikten sonra konutun değerini belirler ve bu değerin ortalama yüzde 80’i gibi bir değerde kredi verilmesini onaylar.

İkinci konut kredisi başvurularında gelir durumu oldukça önemlidir.

Ödenmekte olan konut kredisi taksitlerinin yanı sıra ödenecek olan yeni konut kredisi taksitlerinin aksatılmayacağının garantisi bankaya verilmelidir. Toplam taksit tutarının aylık net maaşın yarısından fazla olmaması gerekir.

Aylık maaşın yarısı, iki taksit tutarından fazla ise, başvurunun diğer kriterleri de karşılandığı takdirde ikinci bir konut kredisi çekilebilir. Bazı müşteriler dilerse eski krediyi kapatıp yeni kredi de çekebilirler. Bu tamamen müşterinin kararına kalmış bir durumdur.

Aynı Anda İki Bankadan Konut Kredisi Çekilebilir Mi?

Aynı bankadan iki kez konut kredisi çekilebileceği gibi farklı bankalardan aynı anda da konut kredisi çekilebilir. Aylık maaşın yeterli olması ve ekonomik geçmişin temiz olması durumunda yapılan incelemeler sonucunda kredi başvuruları onaylanır. Aylık gelir kredi taksitlerini karşılayacak düzeyde değilse ipotek ettirilebilecek bir gayrimenkul olması, kredinin onaylanmasını sağlayabilir.

Konut Kredisi Neye Göre Hesaplanıyor?

Konut kredisi hesaplanırken düzenli olarak alınan gelir, tahmini giderler, birikimler, aylık en fazla ödenebilecek kredi tutarı, taksitlerin ödenememesi halinde başvurulacak varlıklar ve ileri ki 5-10 yıllık süreçte olası büyük harcamaların tespiti gibi konular netleştirmelidir.

Konut kredileri anapara ve faiz olacak şekilde iki kısımdan oluşur. Diğer kredilerde KKDF ve BSMV vergileri varken konut kredilerinde bu vergiler yoktur. Ödeme planı çıkarılırken vade ve çekilecek tutara göre taksitler hesaplanır. Her ay eşit olacak şekilde ödeme yapmak, en sık kullanılan kredi ödeme şeklidir. Kredi tutarı, faiz oranı ve vadenin kesinleştirilmesiyle birlikte aylık taksit tutarı belirlenebilir.

Her banka konut kredisi için farklı faiz oranları belirlemiştir. Bu oranlara bakıldığında en uygun konut kredisi veren banka Ziraat Bankası’dır. %0,94 faiz oranları ile konut sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlayan banka, 120 ay vadeli seçeneklerle gayrimenkul sektörünü canlandırıyor.