2020 KPSS Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi Ne Zaman, Kaç Gün Kaldı?

Lise, Ön Lisans, Lisans mezunları için 2020 yılında gerçekleştirilecek olan KPSS sınavı ve Alan sınavları için geniş kapsamlı rehber yazı kaleme aldık. Söz konusu bu makalemizde sıkça sorulan çok önemli soruların cevabını bu makalemizde cevapladık. 

Aynı zamanda geri sayım aracımız ile sınava kaç gün kaldığını anlık takip ederek çalışmalarınızı buna göre planlayabilirsiniz.  

2020 KPSS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK, KAÇ GÜN KALDI?

2019 tarihinde Lise ve Ön Lisans mezunları için yapılan sınav yapılmamıştı. Sadece Lisans düzeyinde mezun adaylar için Öğretmenlik ve A grubu adaylar için sınav yapılmıştı. Dolayısı ile Kamu Personeli Seçme Sınavına girmek isteyen adaylar için bu sene çok kritik. Dolayısı ile sitemizi takip ederek sınav sürecini doğru yönetmelerini özellikle tavsiye ediyoruz. 

ÖSYM 'nin henüz 2020 sınav takvimi ilan edilmedi. Bir kaç hafta içinde 2020 yılının sınav takvimi ilan edilecek. Sürekli sitemizi takipte kalarak sınav takvimini muhakkak öğreniniz. 

2020 KPSS Orta Öğretim veya Ön Lisans Mezunları Sınava Başvuru ve Sınav Tarihi

Orta Öğretim seviyesinde Lise mezunu adayların girmiş olduğu sınavdır. Bir önceki sınav 2018 yılında yapılmıştı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sene yapılacak olan sınavların tarihleri henüz ilan edilmedi. 

Her 2 senede bir yapıldığı için bu sınava başvuru sürecini çok sıkı takip etmeniz gerektiğini unutmayınız. 2018 yılında 7 Ekim 2018 tarihinde sınav yapılmıştı. 2020 yılında da tahmini olarak Ekim ayı içinde sınav yapılacaktır. Muhtemelen 2020 yılının Haziran ayı içinde de başvurular alınmaya başlanacaktır. Mezuniyet işlemlerinin tamamlanması için bu süre Temmuz ayına sarkabilir. 

2020 KPSS Lisans Sınava Başvuru ve Sınav Tarihi

B kadroları için sınava girecek olan adaylar için bir önceki sınav 2018 yılında Temmuz ayı içinde yapılmıştı. Sınava başvuru işlemleri ise Mayıs ayı içinde alınmıştı. 

2020 yılında yapılacak olan sınavda da benzer şekilde 2020 Mayıs ayında başvurular alınacaktır. Ayrıca Temmuz ayı yada Ağustos ayı başlarında sınav yapılacaktır. 

2020 KPSS LİSANS SINAVINDA HANGİ SINAV OTURUMLARI YAPILACAK?

  • 1- Bütün adayların girmesi zorunlu olan Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı 
  • 2- Öğretmen adayları için Eğitim Bilimleri : MEB'de öğretmen olarak atanmak isteyenlerin girmesi gereken sınavdır. 
  • 3- A grubu için Alan Bilgisi : A Grubu olan Kaymakamlık, Uzmanlık, Müfettişlik alımları için girmeniz gereklidir.
  • 4- Öğretmenlik Alan Bilgisi : MEB'de öğretmen olarak atanmak isteyen adayların girmesi gerekli sınavdır. Her aday kendi branşında girecektir.
  • 5- Din Hizmetleri Alan Bilgisi : Diyanetin din hizmetleri kadrolarına atanmak isteyen adayların girmesi gerekli sınavdır.

sınavları olmak üzere toplam 5 oturumda sınav yapılacak. Ancak sizlerin sadece kendinizi ilgilendiren oturumlar için başvuru yapıp sınav ücreti ödemeniz gereklidir. 

2020 KPSS SINAVA BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADAR?

2018 tarihinde yapılan Lise düzeyindeki adaylar için sınav ücreti 60 TL'ydi. Bu yıl ki sınav ücretinin 90 TL olacağını tahmin ediyoruz. 

2020 KPSS Sınavlarına Nasıl Başvuru Yapacağım?

Sınava başvuru tarihleri gelmeden ÖSYM şifrenizin olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm. Çünkü aktif şifresi olan ve resmi güncel olan her aday direk OSYM nin başvuru sayfasından başvurusunu kendi yapabilir. Sınav ücretini ister aynı sistemin sayfası üzerinden dilerse de anlaşmalı bankalara yatırabilir. 

O süreç geldiğinde bu sayfamızdan ayrıntılı bilgi ve yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağız. 

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.

Please publish modules in offcanvas position.