2019 Yılı İçin Malulen Nasıl Emekli Olurum, Şartları Nelerdir?

Sevgili okurlarım, Çok hassas bir konu olan Malulen emeklilik konusunu etraflıca sizler için ele aldık bu makalemizde. Hazırladığımız bu makalemizde güncel 2019 mevzuatlarından yararlanıp, bütün açıklamaları güncel bilgilere göre anlattık. Aynı zamanda malulen emeklilik konusunda bilmeniz gereken bir çok hususu aşağıda ayrı ayrı başlıklar halinde anlatmaya çalıştık. 

Bu makalemizde aşağıda yer alan konu başlıkları açıklanmıştır. 

Sponsorlu bağlantılar

 • Malulen emeklilik şartları nelerdir?
 • Hangi hastalıklardan dolayı malulen emekli olunur?
 • Malulen emeklilik için nasıl ve nereye başvurmanız gereklidir?
 • Malulen emekli olanlarda maaş hesaplaması nasıl yapılır?
 • Malulen emekli olanların maaşları ne kadar?
 • Engelli emeklilik şartları nelerdir?

Not: Bu makalemiz Sosyal Güvenlik Kurumunun 78 No'lu "Tüm Yönleriyle Maluliyet" İsimli Yayınından İstifade edilerek hazırlanmıştır.

Bilindiği gibi 4A, 4B, 4C ve diğer kapsamlarda çalışmakta olan kişiler, uzun zaman boyunca çalışma hayatına devam ettiğinde çalışma gücünü kaybettiğinden dolayı malul sayılmaktadırlar. Eğer kişiler malulen emeklilik şartları içinde uygun olursa, bu haktan yararlanarak emekli olabilmektedir. 

2019 Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

 • İlk defa 4A, 4B, 4C ve diğer bölümlerde sigortalı olarak çalışmasının üstünden 10 yıl geçmesi.
 • 10 yıl boyunca devam eden bu sigortalılık süresinin içinde en az 1800 günlük bir hizmet süresinin olması.
 • Sağlık Kurulu tarafından çalışanın en az %60 ve üstünde bir güç kaybının olduğunun tespitinin yapılması ve bu durumun işe giriş tarihinden daha sonra meydana gelmesi.
 • 4A kapsamında çalışan kişilerin işten ayrılması
 • 4B kapsamında çalışanların ticari faaliyetlerine son vermiş olmaları ve buna ek olarak prim borçlarının da bulunmaması
 • 4C kapsamında çalışan kişilerin de görevinden ayrılması malulen emeklilik şartları arasındadır.

2019 Yılında Geçerli Malulen Emeklilik Hastalıkları:

Öte yandan çalışan kişinin malul sayılabilmesi için belirtilen hastalıklardan birine sahip olması gerekir. Çalışanın bu hastalıklardan birine sahip olduğu da doktor raporu tarafından ispat edilmelidir. Raporla onaylanmamış hastaların ise malul olarak kabul edilmesi mümkün değildir.

 • Epilepsi, konvülsif epilepsi
 • Parkinson sendromu
 • Serebral Palsi
 • Santral sinir sistemi hastalıkları
 • Kanser hastalığı
 • İleri dereceye ulaşmış şeker hastalığı
 • Genetik bozukluklar
 • Travma sonrası gelişen stres ve obsesif bozukluklar
 • Organ nakli ihtiyacı olan hastalıklar

Malulen Emeklilik İçin 2019'da Başvuru Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik başvurusu yapacak olan kişilerin 10 yıl boyunca sigortalı olması şarttır. Aynı zamanda prim gün sayısının toplamda 1800 gün olması gerekir. Bu şartları bulunan ve malul sayılmasına sebep teşkil edecek hastalıkları yüzünden çalışmakta zorluk çeken kişiler dilekçe ve diğer esas belgeler ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik merkezine malulen emeklilik için başvuruda bulunmalıdır.

İlk başvurunuzda Sağlık Kurul Raporu ibraz etmiş olsanız dahi maluliyete yönelik onay alınabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen herhangi bir sağlık kurumuna sevk edileceksiniz. Sevk edileceğiniz sağlık kuruluşunda tam teşekküllü sağlık kurulu yer almak zorundadır. 

Sevk edileceğiniz hastane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üniversite Hastanesi yada Devlet Hastanesi olabilir. Ancak sizlerin sevk edileceğiniz hastane için müdahil olma şansınız yoktur. 

Buna göre kişiler Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerine, devlet üniversitelerinin hastanelerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı araştırma hastanelerinden birine sevk edilirler. Bu hastanelerin rapor düzenleme için hakkı bulunurken, ikametgah adresi de dikkate alınarak bu şekilde bir sevk işlemi başlamış olur. Eğer hastanın bulunduğu ilde bu tarz bir hastane yoksa o zaman hastanın sevki devlet hastanelerinden birine yapılır.

Sevk edildiğiniz Hastanenin Sağlık Kurulu tarafından düzenlenecek Sağlık Kurul Raporunu sizi sevk eden Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz etmeniz gereklidir. Aldığınız raporu buraya teslim ederek gelecek sonucu beklemelisiniz. Eğer bu rapora göre %60 ve daha fazlasından iş görememe raporu verilirse, o zaman malulen emekliliğiniz kabul edilmiş olacaktır.

2019 Malulen Emeklilik Maaşı Hesaplama:

Yukarıda ifade ettiğimiz şekilde malulen emekliliğe hak kazanan kişiler için aylık bağlama oranı, prim sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak burada dikkate almamız gereken prim gün sayısı 9000 gündür. 9000 günden daha az prim gününe sahip kişilerin primleri 9000 gün olarak hesaba katılır. 9000 binden fazla olanların ise ne kadar pirim günü varsa o kadar hesap yapılır. 

Kişiler düşük prim günü söz konusu olduğunda daha düşük şekilde maaş almazlar. Malulen emekli olacak kişilerin bu durumunun önlenmesi için prim gününün yükseltilmesi söz konusu olacaktır. Yani emeklilik maaşlarının hesaplanması 1800 günlük süre üzerinden değil, daha fazla süre üzerinden yapılmaktadır.

Malulen emekli olan kişinin maaşı, 5510 sayılı kanuna göre kişinin yabancı bir ülkede çalışmaya başlamasından sonra kesilir. Ayrıca yeniden yapılan muayenelerden sonra kişinin iş göremez durumunun ortadan kalkmasından sonra malulen emeklilik maaşının da kesilmesi söz konusu olacaktır. Tabi bu maaşın kesilme şartı da kişinin hizmet verdiği iş koluna göre değişiklik göstermektedir. Öte yandan kişinin bağlı olduğu sigorta kapsamı da bu maaşın kesilip kesilmeyeceği hakkında bilgi verebilir. Kişiler bu türde emekliliğe sahip olduklarında bunu bir süre sonra sonlandırabilir. Dilerlerse çalışmaya devam ederek tekrar işlerinden bu sebeple ayrılabilirler. Bu durumdan sonra da tekrar kişilere malulen emeklilik maaşı bağlanması söz konusu olacaktır. Hastalar tekrar başvuru gerçekleştirilerek bu imkandan yararlanmaya devam edebilirler. Tekrar yapılacak kontroller sonrasında kişinin maaşı hak edip hak etmediği kontrol edilecektir.

Malulen Emeklilik Maaşları Ne Kadar? 

Malulen emeklilik maaşları ne kadar diye sorgulama yapanlar için, bunun hizmet koluna göre değişiklik gösterdiğini belirtmek gerekecektir. Kişinin emekli olmak için prim gün sayısı ve çalıştığı koldaki emeklilik için gerekli olan süre ciddiye alınarak eşitlemeye gidilir ve bu şekilde maaşın hesaplaması yapılır.

 • 4A SSK kapsamında çalışan kişiler için prim gün sayısının 7200 güne, 4B Bağkur’da çalışan kişiler için prim sayısı 9000 güne, 4C emekli sandığı kapsamında çalışan kişiler için de 9000 güne tamamlama yapılır.
 • Yasaya göre yıllık belirlenen kazancın %60’ının 12’i de birinin kişiye aylık olarak bağlanacağı bildirilir.
 • Eğer kişi başka birinin bakımına muhtaç olarak yaşıyorsa, bu oranın %70’e ulaşması söz konusu olur.
 • Kişilere maaşın bağlanması ise, hastane onayından kısa bir süre sonra gerçekleşir. Bu süre genel olarak kişinin malulen emekli olarak ispatlandığı ve raporun da onaylandığı bir aylık sürenin sonrasında gerçekleşecektir. Kişiler bir ay sonra maaşlarını çekmeye başlayabilirler.

2017 yılında 4A kapsamına olan malulen emekliler ortalama olarak 800 ile 1000 TL arası, 2017 yılında 4B kapsamında malulen emekli olan kişiler 800 ile 1000 TL arasında, 2017 yılında Tarım alanında Bağ-kur’ dan malulen emekli olmuş kişiler 600 ile 800 TL arasında, 4C emekli sandığı kapsamında malulen emekli olmuş kişiler ise 1800 ile 2000 TL arasında malulen emeklilik maaşı almaktadır.

Engelli Emeklilik Şartları:

Emekli olmak için kişilerden bazı şartları taşıması beklemektedir. Engellilerde emeklilik ise biraz daha farklı ilerlemektedir. Bu kişiler için emeklilik farklı tipte ortaya çıkarılırken, yaş gibi durumlarda bu konuda ciddiye alınmamaktadır. Kişilerin malulen emekli olabilmesi için 2017 yılında şu şartları taşıyıp taşımadığına göz atılır.

 • Çalışanın ilk sigorta tarihinden sonra sakatlık durumunun başlaması gerekir.
 • Malulen emekli olabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumunca belirlenmiş olan %60 iş göremez durumuna sahip olmanız gerekir.
 • 10 yıldan beri sigortanızın devam etmesi gerekir.
 • 1800 gün boyunca primlerin ödenmiş olması bekleniyor.
 • Gelir vergisi kanunu kapsamınca vergi indirimden de yararlanmanız gerekir.

Yorumlar

Selam aleyküm abiler yüzde 45 sürekli raporun var 1800 gunun var nasıl ve ne kadar maaş alırım emekli olabilirmiyim
Cevap
Mesleğim yok iş bulmakta zorluk yaşıyorum mahlul emeklisi olabilirmiyim
Cevap
bipolar bozukluk hastasıyım 3000 günün üzerinde prim günüm
var
Cevap
iyi gunler esim 15 yil onve verem hastaligina yakalandi.agir bir akciger ameliyati gecirdi.suan esimin nefes problemi var.nefes darligi.ise alinmiyor.yani ise giris için saglik raporu verilmiyor.toz kimya yasak.suan esim bosda gunu dolmus.doktorumuz esime meslek hastahanesine randevu alip gogüs haslaliklarina gidip heyet girmek istedigini soylemis.emekli olurmu calusamiyor.toz yasak
Cevap
Merhaba 4540 günüm var evde bilek kesilmesi sonucu damar atardamar ve lihler koptu dikildi fakat his yok kemik erimesi basladı bu arada 3 kez kasık fıtığı ameliyatı oldum kalp krizi sonucu stent takıldı sigorta giriş tarihi 1986 yaş 51 toplam gün 4540 malulen emekli olabilirmiyim saygilar sunarım
Cevap
Anlayamadığım şey ne demek on yıldan beri sigortalılığınız devam etmeli ? Ne saçma eğer 10 yıllık sigortam olsa zaten 3600 günüm olur, 1800 gün mecburiyeti olmaz ! Lütfen daha belirgin cümleler kullanın...
Cevap
Bende astım var birde psikoloji raporlu ilaç kullanıyorum 3150 günüm var nasıl malül emekli olabilirim yaşım43
Cevap
Tekstilde çalışıyordum bi ay önce ayrıldım %68 engelliyim iç güdüsel malulen emekli olabilirmiyim
Cevap
İyi günler ben kanser hastasıyım yani metastatik malulen emekli olma şartları ben kanser olmadan önce ssk da çalıçdım yaşım 52 500 günüm var emeklilik için bayanım
Cevap
yuzde 84 raporum var 2245 gunum var malulen emekli olabilirmiyim
Cevap
2004 ten beri şizofren hastasıyım 2005ten bagkurum var 285 gün sigortam var çalışamıyorum nasıl malulen ekmekli olabilirim .
Cevap
Yuzde 64 . Raporum var ucyuz kusur gunum var eksik gunleri borclanip malulen emekli olurmuyum 1997 .ss girisim.
Cevap
Benimde yuzde atmis dort kalp ve kuadan raporum var gunum uc yuz husur gunum var 1997 sigorta girisimvar bin dokuzyuz atmis bir dogumluyum eylul dokuzu nasi malulen emekli olurum rksik gunleri odeyebilirmiyim .bilgilerinize sunarim.
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.