2019 Yılı İçin Malulen Nasıl Emekli Olurum, Şartları Nelerdir

Sevgili okurlarım, Çok hassas bir konu olan Malulen emeklilik konusunu etraflıca sizler için ele aldık bu makalemizde. Hazırladığımız bu makalemizde güncel 2019 mevzuatlarından yararlanıp, bütün açıklamaları güncel bilgilere göre anlattık. Aynı zamanda malulen emeklilik konusunda bilmeniz gereken bir çok hususu aşağıda ayrı ayrı başlıklar halinde anlatmaya çalıştık. 

Yazar: Uzm. Mahmut SUBAŞI (İK Uzmanı)

Bu makalemizde aşağıda yer alan konu başlıkları açıklanmıştır. 

Sponsorlu bağlantılar

 • Malulen emeklilik şartları nelerdir?
 • Hangi hastalıklardan dolayı malulen emekli olunur?
 • Malulen emeklilik için nasıl ve nereye başvurmanız gereklidir?
 • Malulen emekli olanlarda maaş hesaplaması nasıl yapılır?
 • Malulen emekli olanların maaşları ne kadar?
 • Engelli emeklilik şartları nelerdir?

Not: Bu makalemiz Sosyal Güvenlik Kurumunun 78 No'lu "Tüm Yönleriyle Maluliyet" İsimli Yayınından İstifade edilerek hazırlanmıştır.

Bilindiği gibi 4A, 4B, 4C ve diğer kapsamlarda çalışmakta olan kişiler, uzun zaman boyunca çalışma hayatına devam ettiğinde çalışma gücünü kaybettiğinden dolayı malul sayılmaktadırlar. Eğer kişiler malulen emeklilik şartları içinde uygun olursa, bu haktan yararlanarak emekli olabilmektedir. 

2019 Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

 • İlk defa 4A, 4B, 4C ve diğer bölümlerde sigortalı olarak çalışmasının üstünden 10 yıl geçmesi.
 • 10 yıl boyunca devam eden bu sigortalılık süresinin içinde en az 1800 günlük bir hizmet süresinin olması.
 • Sağlık Kurulu tarafından çalışanın en az %60 ve üstünde bir güç kaybının olduğunun tespitinin yapılması ve bu durumun işe giriş tarihinden daha sonra meydana gelmesi.
 • 4A kapsamında çalışan kişilerin işten ayrılması
 • 4B kapsamında çalışanların ticari faaliyetlerine son vermiş olmaları ve buna ek olarak prim borçlarının da bulunmaması
 • 4C kapsamında çalışan kişilerin de görevinden ayrılması malulen emeklilik şartları arasındadır.

2019 Yılında Geçerli Malulen Emeklilik Hastalıkları:

Öte yandan çalışan kişinin malul sayılabilmesi için belirtilen hastalıklardan birine sahip olması gerekir. Çalışanın bu hastalıklardan birine sahip olduğu da doktor raporu tarafından ispat edilmelidir. Raporla onaylanmamış hastaların ise malul olarak kabul edilmesi mümkün değildir.

 • Epilepsi, konvülsif epilepsi
 • Parkinson sendromu
 • Serebral Palsi
 • Santral sinir sistemi hastalıkları
 • Kanser hastalığı
 • İleri dereceye ulaşmış şeker hastalığı
 • Genetik bozukluklar
 • Travma sonrası gelişen stres ve obsesif bozukluklar
 • Organ nakli ihtiyacı olan hastalıklar

Malulen Emeklilik İçin 2019'da Başvuru Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik başvurusu yapacak olan kişilerin 10 yıl boyunca sigortalı olması şarttır. Aynı zamanda prim gün sayısının toplamda 1800 gün olması gerekir. Bu şartları bulunan ve malul sayılmasına sebep teşkil edecek hastalıkları yüzünden çalışmakta zorluk çeken kişiler dilekçe ve diğer esas belgeler ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik merkezine malulen emeklilik için başvuruda bulunmalıdır.

İlk başvurunuzda Sağlık Kurul Raporu ibraz etmiş olsanız dahi maluliyete yönelik onay alınabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen herhangi bir sağlık kurumuna sevk edileceksiniz. Sevk edileceğiniz sağlık kuruluşunda tam teşekküllü sağlık kurulu yer almak zorundadır. 

Sevk edileceğiniz hastane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üniversite Hastanesi yada Devlet Hastanesi olabilir. Ancak sizlerin sevk edileceğiniz hastane için müdahil olma şansınız yoktur. 

Buna göre kişiler Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerine, devlet üniversitelerinin hastanelerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı araştırma hastanelerinden birine sevk edilirler. Bu hastanelerin rapor düzenleme için hakkı bulunurken, ikametgah adresi de dikkate alınarak bu şekilde bir sevk işlemi başlamış olur. Eğer hastanın bulunduğu ilde bu tarz bir hastane yoksa o zaman hastanın sevki devlet hastanelerinden birine yapılır.

Sevk edildiğiniz Hastanenin Sağlık Kurulu tarafından düzenlenecek Sağlık Kurul Raporunu sizi sevk eden Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz etmeniz gereklidir. Aldığınız raporu buraya teslim ederek gelecek sonucu beklemelisiniz. Eğer bu rapora göre %60 ve daha fazlasından iş görememe raporu verilirse, o zaman malulen emekliliğiniz kabul edilmiş olacaktır.

2019 Malulen Emeklilik Maaşı Hesaplama:

Yukarıda ifade ettiğimiz şekilde malulen emekliliğe hak kazanan kişiler için aylık bağlama oranı, prim sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak burada dikkate almamız gereken prim gün sayısı 9000 gündür. 9000 günden daha az prim gününe sahip kişilerin primleri 9000 gün olarak hesaba katılır. 9000 binden fazla olanların ise ne kadar pirim günü varsa o kadar hesap yapılır. 

Kişiler düşük prim günü söz konusu olduğunda daha düşük şekilde maaş almazlar. Malulen emekli olacak kişilerin bu durumunun önlenmesi için prim gününün yükseltilmesi söz konusu olacaktır. Yani emeklilik maaşlarının hesaplanması 1800 günlük süre üzerinden değil, daha fazla süre üzerinden yapılmaktadır.

Malulen emekli olan kişinin maaşı, 5510 sayılı kanuna göre kişinin yabancı bir ülkede çalışmaya başlamasından sonra kesilir. Ayrıca yeniden yapılan muayenelerden sonra kişinin iş göremez durumunun ortadan kalkmasından sonra malulen emeklilik maaşının da kesilmesi söz konusu olacaktır. Tabi bu maaşın kesilme şartı da kişinin hizmet verdiği iş koluna göre değişiklik göstermektedir. Öte yandan kişinin bağlı olduğu sigorta kapsamı da bu maaşın kesilip kesilmeyeceği hakkında bilgi verebilir. Kişiler bu türde emekliliğe sahip olduklarında bunu bir süre sonra sonlandırabilir. Dilerlerse çalışmaya devam ederek tekrar işlerinden bu sebeple ayrılabilirler. Bu durumdan sonra da tekrar kişilere malulen emeklilik maaşı bağlanması söz konusu olacaktır. Hastalar tekrar başvuru gerçekleştirilerek bu imkandan yararlanmaya devam edebilirler. Tekrar yapılacak kontroller sonrasında kişinin maaşı hak edip hak etmediği kontrol edilecektir.

Malulen Emeklilik Maaşları Ne Kadar? 

Malulen emeklilik maaşları ne kadar diye sorgulama yapanlar için, bunun hizmet koluna göre değişiklik gösterdiğini belirtmek gerekecektir. Kişinin emekli olmak için prim gün sayısı ve çalıştığı koldaki emeklilik için gerekli olan süre ciddiye alınarak eşitlemeye gidilir ve bu şekilde maaşın hesaplaması yapılır.

 • 4A SSK kapsamında çalışan kişiler için prim gün sayısının 7200 güne, 4B Bağkur’da çalışan kişiler için prim sayısı 9000 güne, 4C emekli sandığı kapsamında çalışan kişiler için de 9000 güne tamamlama yapılır.
 • Yasaya göre yıllık belirlenen kazancın %60’ının 12’i de birinin kişiye aylık olarak bağlanacağı bildirilir.
 • Eğer kişi başka birinin bakımına muhtaç olarak yaşıyorsa, bu oranın %70’e ulaşması söz konusu olur.
 • Kişilere maaşın bağlanması ise, hastane onayından kısa bir süre sonra gerçekleşir. Bu süre genel olarak kişinin malulen emekli olarak ispatlandığı ve raporun da onaylandığı bir aylık sürenin sonrasında gerçekleşecektir. Kişiler bir ay sonra maaşlarını çekmeye başlayabilirler.

2017 yılında 4A kapsamına olan malulen emekliler ortalama olarak 800 ile 1000 TL arası, 2017 yılında 4B kapsamında malulen emekli olan kişiler 800 ile 1000 TL arasında, 2017 yılında Tarım alanında Bağ-kur’ dan malulen emekli olmuş kişiler 600 ile 800 TL arasında, 4C emekli sandığı kapsamında malulen emekli olmuş kişiler ise 1800 ile 2000 TL arasında malulen emeklilik maaşı almaktadır.

Engelli Emeklilik Şartları:

Emekli olmak için kişilerden bazı şartları taşıması beklemektedir. Engellilerde emeklilik ise biraz daha farklı ilerlemektedir. Bu kişiler için emeklilik farklı tipte ortaya çıkarılırken, yaş gibi durumlarda bu konuda ciddiye alınmamaktadır. Kişilerin malulen emekli olabilmesi için 2017 yılında şu şartları taşıyıp taşımadığına göz atılır.

 • Çalışanın ilk sigorta tarihinden sonra sakatlık durumunun başlaması gerekir.
 • Malulen emekli olabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumunca belirlenmiş olan %60 iş göremez durumuna sahip olmanız gerekir.
 • 10 yıldan beri sigortanızın devam etmesi gerekir.
 • 1800 gün boyunca primlerin ödenmiş olması bekleniyor.
 • Gelir vergisi kanunu kapsamınca vergi indirimden de yararlanmanız gerekir.
3.2093023255814 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.21 (43 Oylar)

Yorumlar  

Doğuştan kaça çıkığım var ayakta zorduruyorum çalışmı yorum 2 bin günüm Var ben de emekli ola bilirmiyim
Cevap
Kaza sebebiyle sağ gözüm yüzde 60 malülen emekli olabilir miyim SSK 1998 giriş imkanı var nasıl olur um
Cevap
merhaba,
2670 gün primim var askerlik yaptım ve daha sonrasında rahatsızlık geçirerek karaciğer nakli oldum %70 oranda malüliyet söz konusu. sigorta başlangıç (10.06.2008) buna göre pirim günüm nekadar olması gerekiyor emekli olduktan sonra da çalışmak istiyorum. sgk dan bunun cevabını alamadım.
Cevap
Merhaba ben cihan yuzde 80 sag yuzde80 sol isitme kaybim var 3 yildir isitme cihaz kullanyorum 3000 fazla yakin prim var peki nasil malulen emekli olabilirim
Cevap
Bulunduğun şehirdeki bağlı olduğunuz sgk malullük servisine başvuru yapıp eğitim araştırma hastanesine sevkinizi alıp heyete girerek emeklilik işleminiz yapabilirsiniz.
Cevap
mağlulen emekli başvuru sonucu ne kadar sürer
Cevap
1 ila 3 ay arasi
Cevap
MS Emes hastasıyım araştırma devlet hastanesinde kurula çıktım ve kurul dosyamın onayı için SGK ya yönlendirdi ve SGK malulen emeklilik talebimi RED etti tekrardan itiraz ettim şuanda Yüksek Sağlık Kurulu tarafından tekrardan dosyam incelemede yaşadığım hastalık Santral sinir sistemi hastalıklağı ve bu hastalığı malulen emeklilik şartaları arasına koymuşlar ve bu hastalık bende çalışma gibi bir olanağı sağlık olarak tamamen kaldırmış ve devlet hastanesi rapor vermiş şimdi Sgk nın red etmesini ve onaylamamsını anlayamıyorum sonuçta kronik bir rahatsızlık herkeze geçmiş olsun .
Cevap
Benim iki kalacam purotez yürüme güçlü çekiyorum ameliyat olmadan 45 derece raporum vardi malulen emekli olabilirmiyim
Cevap
Ameliyattan sonra tekrar heyete girerseniz ve yüzde 60 üzeri alırsanız olabilirsiniz.
Cevap
Ben 1911 den beri bağkur ödüyordum şimdi bir fabrikada çalışıyorum belimde kayma çıktı doktor çalışamaz raporu verebilirim dedi peki ben malülen emekli olabilme şansım varmı bu durumda
Cevap
Geriye dönük en 1800 gününüz ve saglik kurulu yuzde 60 guc kaybi raporlanirsa basvuru yapabilirsiniz
Cevap
Merhabalar ben 1888 den giriş tarihim var şuan 45yasindayim 2 seneden beride kanser tedavisi görüyorum meme ca hastasıyım isteğe bağlı ödüyorum bekâr Ken ödememisler ucsenevar emekli olmama biz öyle tahmin ediliyoeuz iki çocuğum var emekli olabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim
Cevap
Geçmiş olsun kadriye hanım geriye dönük 1800 gününüz var ise bulunduğunuz sgk il müdürlüğü malullük servisinden sağlık kurulu olan devlet hastanesine sevk alırsanız ve heyet doktorlarına muayene olurken ilk onkoloji doktoruna tedavi dosyanızla giderseniz malulen emekli olabilirsiniz.yasa gereği kanser hastaları malul sayılır ve heyetin rapor verdiği ve uygun gördüğü sürece maaş baglanir.tekrar geçmiş olsun allah şifa versin
Cevap
Ben 188den işe giriş tarihim var iki seneden beri kanser tedavisi görüyorum isteğe bağlı ödüyorum iki çocuğum var ama odememisler çalıştığım yer bekâr Ken şimdi 45yasindayim üç sene var emekli olmama erken olabilir miyim
Cevap
Ben 188den işe giriş tarihim var iki seneden beri kanser tedavisi görüyorum isteğe bağlı ödüyorum iki çocuğum var ama odememisler çalıştığım yer bekâr Ken şimdi 45yasindayim üç sene var emekli olmama erken olabilir miyim
Cevap
Kanser hastasıyım 2 yıllık emekli oldum sonra kesildi tekrar başvurdum emekliliğim onaylanmamış kemoterapi almıyorum diye bu nasıl bir sistem ben bu hastalık psikolijisiyle işe girip nasıl verimli olayım bu sistem değişmeli
Cevap
Sgk heyet raporuna girdim ve evrak takip sisteminde ara karar yazıyor bu ne anlama geliyor sonuç ne olur tşk
Cevap
ssk.lı.çalışıyorum.yüzde.79.engelliyim.piskiyatri. işitme.koah.sağ.gözüm.sakat.sol.gözümde.görme.kayb ı.var.1800.pirimim.var.emekli.olabilirmiyim
Cevap
Gecmis olsun bulundugunuz ildeki sgk müdürlüğünü maluliyet servisine başvurup raporu daha once aldınız hastanede tekrar heyete girerek başvuru yaparsanız şansınız yüksek.
Cevap
Anladığım kadarıyla malulen emekli olmak için 10 yıl prim olması gerekiyor vede 1800 gün sabit çalışmak gerekiyo aralıksız cevap yazarsanız sevinirim
Cevap
Hayir bence toplam 1800 gun sigorta primi sahip olmaniz gerekiyor.
Cevap
Evet doğru örnek 1200 çalışma var 600 askerlik borçlanması yaparak 1800 e tamamlayacakmışsınız.
Cevap
1971 dogumluyum 1988 sigorta girisim var 6 ay sigortam yatmis turkiyede askerlik yapmadim burda almanyada yasiyorum 60 porsentim var gecici emekliyim turkiyeden emekli olmak istiyorum neler yapabilirim
Cevap
Kalp ve Göz ( katarakt) ameliyati olmuş, Diyabet ( şeker hastası) Hipertansiyon ve Nöropati hastası, İnme geçirmiş, halen topul dikeni tedavisi devam eden ve yol yürümekte zorluk çeken hasta birisi olarak ve Tam teşekküllü hadtane Doktorlarından ve heyetten onaylanmış raporlar SGK müdürlüğüne gönderildi 2 ay sonra gelen cevap uygun görülmemiştir oldu..
Bende diyorum ki daha ne hastalıklar olması gerekiyor ki Malûl emekli olabilirim...
Cevap
eplepsin var emeklilin olur mu yüzde 58
Cevap
eplepsin hastalık var ve kunuşmak bozukluğun var pislıya var emeklilin olur mu
Cevap
Fmf akdeniz anemisi hastası malullen emekli Olabilir mi.
Cevap
Yüzde doksan sekiz raporu var 1500 gunuvar sigortada. Malulen emekli olabilirmi
Cevap
300 gün eksik prim günü eksik 300 gün ödenenirse oşur diye düşünüyorum
Cevap
Askerligi borclanarak 1800 tamamlayip basvuru yapabilirsiniz.
Cevap
Merhabalar benim teyzemin oğlu sekiz yıldır emes hastası iki yıldır ağırlaştı 1500 çalışma gunuvar suan 100de. 98 raporu var malulen emekli olabilirmi
Cevap
Meme kanseriyim malulen emekli olabilirmiyim
Cevap
Memede maligin neoplazmi  % 90 iş kaybım var 3500 gün SGK erken emekli olabilirmiyim SGK girişim 1995 
Cevap
Benim oğlum otizmli hiç bir sigorta başlangıcı yok doğuştan olduğu için bir iştede çalışamıyor malulen emekli olabilirmi raporu yüzde seksen ağır engelli ibaresi var beni bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim 
Cevap
Alo 170 arayın.144 arayın bilgi verirler size
Cevap
Selamlar %66 bşr görme kaybım var bende faydalanabilirmşyim
Cevap
Birden fazla hastalığın toplamı %60 ve üzeri olursa malunenen emekli olabilirmi
Cevap
sizin almış oldugunuz şahsen hastahaneye buşvurup aldıgınız raporun bir anlamı yok.
Baglı bulundugunuz Sgk il Müdürlügüne şahsen mülülük için başvuru yapmak istediginizi beyan edeceksiniz.
Malüllük tesbiti için sizi hastahaneye sevk edecekler oran belirtmeksizin vicudunuzdaki rahatsızlıkları teker teker hekimler yazacak orana gelince oranı Sgk Belirleyecek.
Cevap
teşekkür ederim
Cevap

Yorum ekle