Merchandiser (Mörş) Nedir, Nasıl Olunur?

“Merch” olarak kısaltılan “merchandiser” kelimesi “satıcı” anlamına gelmektedir. Merch, ülkemizde satış destek elemanı anlamında kullanılır. Pazarlama ve perakendecilik sektöründe önemli bir yer tutan Merch’ler, satışların artırılması için market ve diğer satış noktalarını düzenli olarak ziyaret ederler.

Ürünlerin satıldığı marketlere, elektronik mağazalarına ve diğer satış noktalarına uğrayan mörşler, satılan ürünlerin marketteki stok durumunu, etiket fiyatını ve raf dizaynını kontrol ederler. Perakende sisteminin önemli bir parçası olan merchandiser, firmaların ürünlerini son kullanıcıyla tanıştıran ve markanın çıkarları için çalışan kişilerdir.

Merchandiser (Mörş) Nasıl Olunur?

Satış destek elemanı olmak için gereken şartlar firmadan firmaya değişmekle birlikte genel olarak şu şekildedir;

  • En az lise ya da dengi okullardan mezun olmak
  • Etkili iletişim kurabilmek
  • Daima planlı çalışabilmek
  • Sorumluluk sahibi olmak
  • Aktif olarak belli araçları kullanabilmek ve bu araç sınıflarının ehliyetini almış olmak
  • Zaman yönetimi konusunda başarılı olmak
  • Sorun çözme yeteneğine sahip olmak

Saydığımız vasıflara sahip olan kişiler mörş olabilirler. Son yıllarda firmaların mörş ihtiyacı çok fazla artmıştır, bu nedenle bu iş koluna çok fazla ihtiyaç vardır. Eğitim düzeyi dışında iletişim, problem çözme becerisi, sorumluluk, zaman yönetimi ve planlama gibi konular satış destek elemanları için son derece önemlidir. Bunun sebebi müşteri ilişkilerini düzgün bir şekilde yönetebilmek, firmanın satış hedeflerini iyi anlayabilmek ve buna uygun kararlar alabilmektir. Tüm bu özelliklere sahip bir merchandiser, firmanın satışlarını ciddi oranda artırabilir.

Mörş (Merchandiser) Maaşları Ne Kadar?

Merchandiser maaşları şehirden şehre ve firmadan firmaya değişiklik gösterir. En düşük satış destek elemanı maaşı 2 bin 320 TL, en yüksek mörş maaşı ise 6 bin 460 TL kadardır. Buna göre ortalama bir satış destek elemanın aldığı maaş 4 bin 130 TL’dir.

Sonuç olarak merchandiser (mörş), firmalarda satış destek elemanı olarak çalışan kişilere verilen isimdir. Bu kişiler satışa sunulan ürünlerin stok durumunu ve raf dizilimlerini kontrol ederek satışların artması için raf düzenlemeleri yaparlar. Bir ürünün raftaki bulunabilirliğini ve görünürlüğünü artırarak o ürünün daha çok satılmasını sağlayan kişilerdir.