Mürekkep Lekesi Halıda, Koltukta, Giyside Nasıl Çıkar? Kesin Çözüm

Giysilerimize, halıya, koltuklara ya da başka bir yere bulaşan mürekkep lekesi çıkarılması en zor lekelerden bir tanesidir. Ancak bu lekeyi de çıkarmak diğer lekelere karşı önerdiğimiz çözüm önerileri gibi asla imkânsız değildir.

Bu lekeyi çıkarmak için öncelikle durumu doğru tespit etmeniz gereklidir. Bunun sebebi lekenin bulaştığı kumaş türüne ve lekenin kurumasına göre müdahale yöntemimiz birbirinden farklı olacaktır.

Şimdi gelin hep birlikte adım adım bu lekenin nasıl çıkarılacağını öğrenelim.

NOT: Bu lekenin çıkarılması için sunduğumuz öneriler lekenin durumuna ve bulunduğu kumaş türüne göre değişiklik göstermektedir. Leke çıkarma işlemine geçmeden evvel durumu iyice tespit etmelisiniz.

Mürekkep Lekesi Çıkar mı?

Hepimiz hayatımızda en az bir kez mürekkep lekesi ile karşılaşmışızdır. Bazen cebimizde unuttuğumuz kalemimiz bezen de çocuklarımızın keçeli kalemleri kullandığımız eşyalarımızda mürekkep lekesi bırakabilir. Mürekkep lekesi en zor çıkan lekelerden biri olsa da nasıl müdahale edeceğimizi bildiğimiz zaman bu sorundan kolayca kurtulabiliriz.

Tüm lekelerde olduğu gibi mürekkep lekesini çıkarmanın en önemli adımı lekeyi erken fark edip anında müdahale etmektir. Ayrıca mürekkep erken kuruyan bir leke olduğu için ne kadar çabuk temizleme işlemine başlarsak o kadar iyi sonuçlar alabiliriz.

Mürekkepler kulanım alanlarına göre farklılık gösterdiği için temizleme süreci de aynı değildir. Bu nedenle, mürekkebin yapısı, lekenin oluştuğu kumaş türü ve giysilerimizin temizleme talimatları bu süreçte büyük önem arz eder.

Tüm bunları dikkate alarak uygulayacağımız bazı leke çıkarıcı işlemler sayesinde giysilerimizde ve eşyalarımızda oluşan mürekkep lekelerinden kurtulmamız mümkün olur. Şimdi gelin bu zorlu lekenin üstesinden nasıl geleceğimize hep beraber bakalım:

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesini çıkarma işleminde özellikle unutmamız gereken şeylerden biri, lekenin oluşma anında hemen suyla çıkarmaya çalışmamaktır. Bilinenin aksine suyla temas eden mürekkep kumaşa daha fazla dağılarak temizleme işleminin zorlaşmasına neden olabilir. Özellikle de sıcak su kullanmak lekenin sabitlenmesini sağlayarak lekenin temizlenmesini zorlaştıracaktır.

Yeni oluşmuş ıslak bir mürekkep lekesini çıkarmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

  • Mürekkep lekesi kolaylıkla akabilen bir leke olduğu için, ıslak lekenin üzerine kâğıt havlu veya beyaz bir bez koyarak mürekkebin fazlasını alabilirsiniz.
  • Daha sonra lekeli bölgeyi, kaliteli bir deterjanla ılık suda biraz bekletip hafifçe çitileyerek temizleyebilirsiniz.
  • Ayrıca deterjan yerine kullanabileceğiniz alternatif yollarda vardır. Bunlar; sirke ve tuzdur. Islak lekenin üzerine bir miktar tuz serptikten sonra birkaç damla sirke damlatabilir veya sirkeli bir bezi lekenin üzerine bastırabilirsiniz. Sirke lekenin çözülmesini sağladığı için en etkili doğal temizlik yöntemleri arasındadır.

Mürekkep Lekesini Ne Çıkarır?

Mürekkep için kullanılan kimyasal boyalar oldukça güçlü maddeler olduğu için bazı mürekkep lekelerini ne yaparsanız yapın kesinlikle çıkartamazsınız. Tabi burada mürekkebin bulaştığı kumaş türünün de önemi büyüktür.

Bazı kumaşlar yapışkan ve etkili emme özelliği ile tüm lekeleri dokularına kadar emer ve orada sabitlenir.

Bu nedenle, reklamlarda sıklıkla gördüğünüz ve ticari amaçla üretilmiş bazı leke çıkarıcılar da ne yazık ki her zaman gerçeği yansıtmamaktadır. Bunun için daha önce denenmiş ve güvenilir kaynaklardan edindiğiniz bilgileri dikkate almanızı öneririz.

Ancak yeni oluşmuş ve lekeyi emmeyen kumaş türlerine bulaşmış mürekkep lekelerini, leke çıkarcı özelliği olan kimyasal ürünler veya son günlerde yaygınlaşan bitkisel temizlik ürünleri ile çıkarabilmeniz mümkün. Bu ürünlerin reklamını yapmak istemediğim için marka ismi vermek istemiyorum ancak daha önce bu ürünü kullanmış ve memnun kalmış kişilerin önerileri size yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Mürekkep Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halınızda oluşan mürekkep lekelerini çıkarmak için, halınızın üretildiği malzemeyi bilmeniz ve bu doğrultuda leke çıkarma işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Çünkü naylon, polyester veya el dokuması gibi halıların leke çıkarmak için kullanılacak solüsyonların çeşidi ve miktarı farklı olmaktadır.

Bu nedenle de tercih ettiğiniz leke çıkarıcıyı önce halınızın görünmeyen bir yerinde deneyip daha sonra mürekkep lekesi üzerinde uygulamalısınız. Aksi halde halınızın renklerinin birbirine karışması veya solması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eğer halınıza dökülen mürekkebe hemen müdahale etme şansınız varsa, öncelikle beyaz bir bez veya kâğıt havluyla mürekkebin fazlalığını almalısınız. Daha sonra ağartıcı içermeyen bir deterjanı ılık su yardımıyla lekenin üzerine püskürtüp halının deterjanı emmesini bekleyebilirsiniz. Son olarak da yine kuru bir bezle lekenin üzerine ovmadan bastırmalısınız. Eğer ovarak çıkartmaya çalışırsanız mürekkep halının liflerine kadar işleyerek lekenin çıkmasını güçleştirecektir.

Son olarak şöyle bir uyarıda bulunmak sizi birçok sıkıntıdan kurtaracaktır: Eğer mürekkep lekesini çıkarmak için yapacağınız işlemden emin değilseniz, halılılarınız hassas ve çok değerliyse mutlaka profesyonel leke çıkarma hizmeti veren şirketlerden yardım almalısınız. Böylece hem zaman kaybetmezsiniz hem de halılarınıza zarar gelmeden bu lekeden kurtulmuş olursunuz.

Koltuktan Mürekkep Lekesini Nasıl Çıkarırım?

Koltuklarınızda oluşan mürekkep lekeleri de oluştukları kumaş türüne göre farklı temizleme yöntemleri kullanılarak çıkartılabilir. Eğer yeni oluşmuş bir lekeyse hemen müdahale ederek mürekkep lekesini çıkartabilirsiniz. Nasıl mı? İşte size birkaç öneri:

Mürekkep Lekesi İçin Limon Kolonyası:

Koltuğunuzda yeni oluşan mürekkep lekesinin üzerine bir miktar limon kolonyası damlatıp temiz bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemini, lekenin az yoğun olduğu bölgeden çok yoğun olan bölgeye doğru yaparsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Kolonyalar yüksek oranda alkol içerdiği için lekenin çözülümünü kolaylaştırarak etkili bir şekilde lekelere nüfuz etmektedir.

Mürekkep Lekelerine Karşı Aseton:

Aseton içerdiği kimyasallar gereği boyar madde çıkarma özelliği olan apolar bir çözücüdür. Bu nedenle mürekkep lekesi gibi zor lekeler üzerinde etkinliği yüksektir. Asetonu da aynı limon kolonyasında olduğu gibi temiz bir bez yardımıyla ve diğer temizleme tekniklerini kullanarak mürekkep lekesi üzerinde uygulayabilirsiniz. Ancak asetonun bazı kumaş türlerinde leke açma özelliği olduğu için koltuğunuza temas ettirmeden önce, başak bir yerde test ederek kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bu Lekeye Karşı Leke çıkarıcı ürünler kullanmak:

Piyasa da farklı markalar adı altında birçok leke çıkarıcı ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin arasına son günlerde bitkisel olarak üretilmiş temizlik ürün grupları da eklendi. Bu ürünlerin üzerinde yazılı olan kullanım talimatlarını inceleyerek koltuğunuzda oluşan mürekkep lekelerinden kurtulabilirsiniz. Ancak özellikle kimyasal olarak üretilen bu leke çıkarıcıların koltuk kumaşınızın dokusuna zarar verip vermediğini araştırarak kullanmaya özen göstermelisiniz.

Giysideki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Pamuklu veya yünlü giysilerinizde ki mürekkep lekeleri çıkarmak için lekenin kurumasını beklemeden lekenin üzerine beyaz sabun sürüp ılık suyla yıkamanız lekenin kalıcı olarak kumaş liflerine geçmesini engelleyecektir. Daha sonra bir miktar süt, karbonat ve limon tozu kullanarak bir karışım hazırlayıp aynı lekenin üzerinde bekletebilirsiniz. Hemen ardından lekeyi ovalayarak soğuk suyla duruladığınızda mürekkep lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Eğer beyaz bir kumaş üzerine dökülen mürekkebi çıkarmak istiyorsanız bunun için farklı bir yöntem uygulayabilirsiniz. Bu yöntem için de saf alkol ve limon suyundan elde ettiğiniz karışımı beyaz giysinize bulaşan mürekkebin üzerine dökerek bekletmelisiniz. Daha sonra sabunlu suyla yıkayarak durulamanız lekenin çıkması için yeterli olacaktır.

Kottan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kottan yapılan giysilerinizin üzerine dökülen mürekkep lekelerini çıkarmak için farklı alternatif yöntemler kullanabilirsiniz. İlk olarak mürekkep lekesinin olduğu bölgeyi soğuk suyla yıkayıp hemen ardından, sirke ve mısır nişastasını lekeli bölgeye sürüp bekletmelisiniz. Mısır nişastasının lekeyi emme özelliği olduğu için bu yöntem mürekkep lekeleri için sıklıkla kullanılmaktadır. Mısır nişastası kuruduktan sonra giysinizi normal yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayabilirsiniz.

Perdeden ve Tülden Mürekkep Lekesini Nasıl Çıkarırım?

Perdeden ve tülden mürekkep lekesini çıkarmak için leke çıkarma özelliği etkili bir deterjan kullanmanız gerekir. Ayrıca tül perdeler genellikle hassas kumaşlardan yapıldığı için tüm yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkama işleminin gerçekleştirilmesi önemlidir.

Öncelikle lekeli bölge üzerine süreceğiniz beyaz sabunun ardından ılık suyla hafif ovuşturarak mürekkep lekesini çıkarabilirsiniz. Daha sonra çamaşır makinesinde 30 derecede perde yıkama programını kullanarak perdelerinizi yıkayabilirsiniz.

Kuru Temizleme Mürekkep Lekesini Çıkarır Mı?

Mürekkep tek tip bir kimyasal formüle sahip olmadığı için leke çıkarma işlemlerinde uygulanacak yöntemlerde farklılaşır. Ayrıca mürekkep lekesinin eski ve kurumuş bir leke olması da bu lekenin çıkmasını zorlaştıran faktörler arasındadır.

Mürekkep lekesini kendi imkanlarınızla çıkaramadığınız takdirde profesyonel yardım almanız gerekebilir. Kuru temizleme firmaları özel bazı kimyasal leke çıkarıcıları kullandıkları için diğer farklı lekeler gibi mürekkep lekesini de çıkardıklarını belirtmektedir. Ancak mürekkep lekesinin oluştuğu kumaş türü, lekenin oluşma zamanı ve leke üzerinde daha önce yapılan işlemler gibi detayları hizmet alacağınız kuru temizleme firmasına ilettiğiniz takdirde en iyi sonuçları alacağınız aşikardır.

Not: Bu yazıda kaleme aldığımız bütün hususlar kişisel deneyimlere göre kaleme alınmıştır. Lekenin bulunduğu eşyanız sizin için çok önem arz eden bir şey olabilir. Bu durumda eşyanızı ya da kıyafetinizi tehlikeye atmadan bu eşyayı bir uzmana teslim etmenizde yarar vardır.