2019 Nüfus cüzdanı kayıp ve çalıntı işlemleri

Kimlik kartını yada Nüfus Cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda yeni kimlik kartını nasıl ve nereden çıkacaksınız? 2019 uygulamaları kapsamında bütün ayrıntıları bu makalemizde anlattık. 

 

Bu makalemizde kayıp nedeniyle nüfus cüzdanı çıkarılması için gerekli belgeler, ödenmesi gereken ücretler ve diğer önemli konular hakkında size yol gösterecek bilgiler sunacağız. Yeri gelmişken de belirtelim. 2019 yılında nüfus cüzdanı yerine "yeni kimlik" verilecektir.  Açıkçası şahsımıza ait nüfus cüzdanlarının kaybolarak yanlış şahıslar eline geçmesi elim neticelere sebep olabilir.  Bu nedenle vakit kaybetmeden işlemlerinizi yapınız.{middle_adsense} jj

Kaybolan Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır? 

 • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf. 
 • Kayıp nüfus cüzdanı için değerli kağıt ücretini ödeyiniz.(Nüfus müdürlüğünde ödenmiyor)
 • Ranadevu alarak Nüfus Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekiyor. 
 • Nüfus Müdürlükleri ihtiyaç halinde kimliğinizi kanıtlayan bilgi yada belge talep etme hakkına sahiptir. Bu duruma hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.   

 

Bunun için kimliğinizi kanıtlayan aşağıda sıraladığımız belgelerden birisini yanınızda bulundurunuz. 

 1. Uluslararası aile cüzdanı 
 2. Ehliyet 
 3. Pasaport 
 4. Memur cüzdanı 
 5. Avukat kimlik kartı 
 6. Basın kartı 
 7. Yabancılara mahsus ikamet tezkeresi 
 8. Yabancı ülke kimlik kartı veya pasaportu 

 

Nüfuz Cüzdanını Kaybetmenin Para Cezası Nedir? 

Nüfus Cüzdanlarını kaybedenler için artık para cezası alınmıyor. Bu uygulama 27.01.2016 tarihinden beri geçerli bir uygulamadır.  Yasada yapılan değişikli ile idari para cezası tarihe kavuştu. Yerine 2019 yılında değerli kağıt ücreti ödemeniz gerekiyor. O da 45 TL'dir.

 Kayıp nüfus cüzdanı için ilan vermek gerekir mi Tıklayınız.

Nüfus cüzdanı kayıp cezası ne kadar?Tıklayınız.

Nüfus cüzdanımı istediğim nüfus müdürlüğünde değiştirebilir miyim? 

 

Nüfus Cüzdanını Kaybeden Kişinin Yukarıda Sıraladığımız Belgelerden Birini  İbraz Edememesi Halinde : 

Nüfus Müdürlüğüne müracaat ettikten sonra ilgili memurlar kimliğinizden şüphe duyabilir. Bu durum hem kendi güvenliğiniz hemde nüfus müdürlüğünün iş ve işleyişi adına çok önem arz etmektedir. Bu durumda, ibraz ettiğiniz fotoğraf ile nüfusa kayıtlı olduğunuz yer bilgilerini ibraz etmeniz gerekli. Bunun ardından gerekli tahkikat yapılarak nüfus cüzdanı düzenlenerek tarafınıza teslim edilir.

 

Nüfus Cüzdanını Kaybedenlerin  Gazeteye ilan ve emniyet makamlarına bildirim mecburiyeti var mıdır?

 • Nüfus cüzdanınızı kaybetmeniz halinde gazeteye ilan vermek yada emniyet makamlarına müracaat etmek kişinin şahsına ait bir işlemdir. Her türlü ihtimale karşı emniyet makamlarına müracaat etmenizi veya gazeteye ilan vermenizi kişisel güvenliğiniz açısından öneririz.
 • Kaybettiğiniz  nüfus cüzdanınızın yerine yeni nüfus cüzdanı çıkarıldığı taktirde kaybettiğiniz eski nüfus cüzdanınız hukuken geçersiz olur. 
 • Nüfus Cüzdanları çıkarılırken, çıkarıldığı tarih, Nüfus Cüzdan Seri No ile No bölümleri mevcuttur. Ayrıca arka tarafında da verilen başka bir sayı da vardır. Dolayısı ile yeni bir kimlik verildiği taktirde bu rakamlar hemen değişir. Bu nedenle bankalar nezdinde durumu ele alırsak özellikle nüfus cüzdanı seri numarasıyla bir takım güvenlik soruları sorulabileceğinden çalınma sonrası çıkardığınız yeni kimliğinizi bankalara da bildirebilirsiniz.
 • Kimliğinizi kaybettiğiniz yada çaldırdığınız tarihten çok sonra nüfus cüzdanınızı çıkartmaya gittiniz. Bu durumda gazeteye ilan vermeniz de yarar olabilir. Çünkü arada ki bu sürede kimliğiniz ile yanlış bir işlem yapılmış olabilir. 
© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.