Kimlik Kaybetme Cezası Ne Kadar? Günceldir!

Nüfus Cüzdanını, Kimliği kaybetmenin cezası var mı? 2020 yılı cezası ne kadar?  Cüzdanını kaybedenler hangi durumda ceza ücreti öder? Ceza ücretini nereye yatırmanız gereklidir? 2020 yılında geçerli mevzuatlara göre yapmanız gereken işlemler aşağıdaki gibidir:  

2020 KİMLİK BELGESİNİ (NÜFUS CÜZDANINI) KAYBETMENİN CEZASI NE KADAR?

2020 yılında yürürlükte olan mevzuatlar kapsamında hiç bir cezai ücret alınmamaktadır. 

Kimliğini kaybedenlerden alınan kayıp ücretine dair yasal düzenleme "27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6661 sayılı kanunla"  birlikte ortadan kaldırılmış olup, 2020 yılı için kesinlikle para cezası yoktur.  

2020 KAYIP ÇALINTI KİMLİĞİ ÇIKARMANIN ÜCRETİ NE KADAR? 

Öncelikle tekrar hatırlatalım. Bu başlıkta bahsettiğimiz ücret ceza ücreti değil, sadece Kimlik Belgesini yeniden çıkarma ücretidir. 

  • Nüfus Cüzdanını Kaybedenler : Bu kişiler kimlik yenileme haklarını henüz kullanmadıkları için 25 TL ücret ödeyerek çipli kimlik belgesi alacaktır. 
  • Yeni Tip Çipli Kimliklerini Kaybedenler : Bu kişiler daha önceden Nüfus Cüzdanı yenileme haklarını kullandıkları için  50 TL ücret ödeyecektir. 

  

KAYIP ÇALINTI KİMLİK ÜCRETİNİ NEREYE YATIRACAĞIM? 

Yanlış anlaşılma olmaması için tekrar ederek bu başlıkta ki soruya cevap vermek isteriz: Ödeyeceğiniz bu ücret ceza ücreti değil, kimlik belgesi çıkarma ücretidir. 

Nüfus cüzdanı çıkarma ücreti nüfus müdürlüğünde ödenmemektedir. GİB üzerinden online ödeme, banka gişe işlemlerinden veya online bankacılık işlemleriyle anlaşmalı bankalar vasıtasıyla ödeme yapılabilir. Konu hakkında ayrıntılı ve net bilgiyi "Kimlik Anlaşmalı Bankalar ve İnternetten Ödeme" konulu sayfayı incelemenizi öneririz. 

GAZETEYE İLAN VERMENİZ GEREKİR Mİ? 

Bu konuda yasal bir düzenleme mevcut değildir. Dolayısı ile ilan vermek kişinin kendi inisiyatifine kalmış bir durum. Ancak burada şunu ifade edelim: nüfus cüzdanlarının resmi bir işlemde geçerli olmasında dikkate alınan husus kimlik üzerinde yer alan seri numarası ve seri no’sudur. T.C.Kimlik Numarası ile karıştırılmasın. Yenisi çıkarıldığında haliyle eskisi iptal olunur. Ve resmi bir işlemde işlemin yapıldığı tarihe göre geçerliliğini yitirir.

 

EMNİYETE BİLDİRİM YAPMANIZ GEREKİR Mİ? 

Yukarıda verdiğimiz açıklamalar aslında burada da geçerli. Son olarak şunu belirtelim, eğer kimliğinizi kaybettiğinizi çok geç fark ederseniz bence ilan vermeniz ve emniyet birimine de bir danışmanızda yarar vardır. Kimliğinizi çaldırdığınızı düşünüyorsanız kesinlikle emniyet birimine gidiniz. 

NEREYE BAŞVURMANIZ GEREKLİ? 

Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Randevu almadan başvuru yapabilirsiniz. Ancak sizlere tavsiyemiz randevu almadan başvurunuzu yapmayınız. Aksi durumda çık sıra beklersiniz, hatta işleminizi yapamadan geri dönme riskiniz dahi vardır. Randevu almak için "Yeni Kimlik Çıkarma İnternetten Randevu" sayfasını inceleyebilirsiniz. 

 

GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Nüfus Cüzdanını Kaybedenler İçin

  • Pasaport, ehliyet, aile cüzdanı, avukat kimlik belgesi, basın kartı gibi diğer resmi kimlik belgeleri olmak zorundadır. 
  • 1 adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekildiğiniz)
  • Kimlik harç makbuzu

 

Yeni Tip Kimlik Belgesini Kaybedenler

  • Kaybettiği kimliğinizdeki fotoğrafınız son 6 aya ait ise eğer biyometrik fotoğrafa gerek yok,
  • Kimlik harç ödeme makbuzu
  • Diğer kimlik belgeleriniz.

Not: Yeni tip kimlik belgenizi kaybedenlerin yeni kimikleri çıkarılırken biyometrik verilerininin doğrulanması gereklidir. Parmak izi gibi. Doğrulama onay verdikten sonra kimliğiniz yeniden çıkarılacaktır. 

 

18 Yaşından ve 15 Yaşından Küçüklerin Kayıp Kimliklerini Çıkarması

  • 15 yaşını tamamlamış olan her birey kimlik başvurusunu şahsen yapmak zorundadır. Bu kişilerden biyometrik verileri alınacaktır. 
  • 15 yaşından küçük olanların ise (tamamlamamış olanların) kayıp çalıntı kimlik başvurularını anne yada babası, vasisi varsa vasisi yada vekaletname alan kişiler yerine getirir.   

 

Yurt Dışında Kimlik Kaybedenler Nasıl Nüfus Cüzdanı Çıkarır?

Nüfus cüzdanının yurt dışında kaybedilmesi durumunda dış temsilcilikler tarafından yeni nüfus cüzdanı verilir. Doldurulan nüfus cüzdanı talep formu yetkili temsilcilik tarafından düzenlenir ve onaylanır. Burada kastedilen yetkili temsilcilik konsolosluklar, diplomatik temsilciliklerdir.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.