2018 NÜFUS CÜZDANI KAYBETME CEZASI NE KADAR? GÜNCELDİR

2018 Nüfus Cüzdanı Kaybetmenin Cezası Ne Kadar?

2018 yılında nüfus cüzdanını kaybeden kişiler hakkında ne tür bir cezai işlemin yapılmaktadır? Kimliği kaybetmenin cezası  ne kadar? Nüfus Cüzdanını kaybedenlerin hangi adımları takip etmesi gerekir?  

 

Nüfus cüzdanı kaybetmenin cezası 2016 yılı ocak ayına kadar 72 TL ’idi. Bu ceza idari para cezası olarak nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşlardan tahsil edilmekteydi. 

Ancak 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6661 sayılı kanunla birlikte nüfus cüzdanı kayıplarında uygulanan "para cezası yürürlükten  kaldırılmıştır". Dolayısı ile 2016 yılından beri kimliklerini kaybedenlerden herhangi bir cezai ücret alınmamaktadır. 

 

2018 yılında nüfus cüzdanı kayıplarında, nüfus müdürlüğünce 37 TL’lik değerli kağıt ücreti yani yeni kimlik çıkarma için gerekli olan ücret tahsil edilmektedir. Kaybedilen belge uluslararası aile cüzdanı ise talep edilen meblağ 86 TL olacaktır. En doğru bilgiler bunlardır.  

Sponsorlu bağlantılar

 

 

Nüfus Cüzdanı Çıkarma Ücreti Nereye Ödenir?

Nüfus cüzdanı çıkarma ücreti nüfus müdürlüğünde işlem yapılırken ödenir. Herhangi bir bankaya veya maliye veznelerine ödeme yapılmaz.  Nüfus yenileme, nüfus değiştirme, nüfus cüzdanı yeniden alma durumları  Nüfus cüzdanı değerli kağıt bedeli 18,50 TL'dir.

 

Kaybedilen Nüfus Cüzdanı Nasıl ve Nerede Çıkarılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Nüfus cüzdanının kaybedilmesi durumunda bağlı olunan muhtarlıktan alınan nüfus cüzdanı talep formu ve 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Bu form nüfus cüzdanı kayıp başvurusunda bulunan kişi tarafından doldurulur ve muhtar tarafından onaylanır.

Nüfus cüzdanının yeniden çıkarılma işlemleri nüfus müdürlüklerinde yapılmaktadır. Nüfus cüzdanının kayıp edilmesi durumunda işlemlerini gerçekleştirirken pasaport, ehliyet, aile cüzdanı, avukat kimlik belgesi, basın kartı, yabancılara has ikametgâh ve oturma belgesi gibi nüfus cüzdanı yerine geçen evrakları ve kimliği kanıtlayan belgeleri nüfus müdürlüğüne beyan etmek gerekmektedir. Bu belgeler kimlik tespitinin doğru ve kolay yapılması açısından önem arz etmektedir.

 

Yurt Dışında Kimlik Kaybedenler Nasıl Nüfus Cüzdanı Çıkarır?

Nüfus cüzdanının yurt dışında kaybedilmesi durumunda dış temsilcilikler tarafından yeni nüfus cüzdanı verilir. Doldurulan nüfus cüzdanı talep formu yetkili temsilcilik tarafından düzenlenir ve onaylanır. Burada kastedilen yetkili temsilcilik konsolosluklar, diplomatik temsilciliklerdir.

 

 

Kimliğini Kaybedenlerin  Gazeteye ilan Vermesi Gerekli midir?

Bu konuda yasal bir düzenleme mevcut değildir. Dolayısı ile ilan vermek kişinin kendi inisiyatifine kalmış bir durum. Ancak burada şunu ifade edelim: nüfus cüzdanlarının resmi bir işlemde geçerli olmasında dikkate alınan husus kimlik üzerinde yer alan seri numarası ve seri no’sudur. T.C.Kimlik Numarası ile karıştırılmasın. Yenisi çıkarıldığında haliyle eskisi iptal olunur. Ve resmi bir işlemde işlemin yapıldığı tarihe göre geçerliliğini yitirir.

Örneğin, siz kimliğinizi 02.01.2018’da kaybettiniz.  Ve hemen bu durumu fark ederek 1 saat sonra yeni kimlik çıkardınız. Bu durumda eski kimliğinizin sadece bir saat kullanılma durumu vardır. Ancak, kimliğinizi tam bir hafta sonra çıkarırsanız bu bir hafta size çok büyük bir sıkıntı doğurabilir.

Bunun için ilan vermek tabi ki duruma göre çok önemli olabilir. Ancak hiç ama hiç zaman kaybetmeden hemen kimliğinizi yeniden çıkarın. 

Sponsorlu bağlantılar

 

Kimliğini Kaybedenleri Emniyet Makamlarına Bildirim Mecburiyeti Var mıdır?

Yukarıda verdiğimiz açıklamalar aslında burada da geçerli. Son olarak şunu belirtelim, eğer kimliğinizi kaybettiğinizi çok geç fark ederseniz bence ilan vermeniz ve emniyet birimine de bir danışmanızda yarar vardır. 

 

Kimliğinizi çaldırdığınızı düşünüyorsanız kesinlikle emniyet birimine gidiniz.  Ayrıca hemen iptal işlemini yapın. Aksi taktirde çalan kişinin pek de iyi niyetli olmadığı çalmasından belli.

 

DİĞER YAZILAR:

3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.00 (13 Oylar)