2019 NÜFUS CÜZDANI KAYBETME CEZASI NE KADAR? GÜNCELDİR

Nüfus Cüzdanını yada T.C. Kimlik Kartını kaybeden veya çaldıran kişilerin yeniden kimlik çıkarma işlemleri hakkında aşağıda yer alan rehber yazımızda bütün detaylı açıklamalar yapılmıştır. Söz konusu yazımız 2019 yılında yürürlükte olan mevzuat ve uygulamalar kapsamında ele alınmış olup, hemen aşağıda yer alan soruların cevabı verilmiştir. 

 • Kimlik belgesini kaybetmenin cezası ne kadar?
 • Yeniden çıkarmak için ne kadar ücret ödeyeceksiniz?
 • Nasıl ve nereden kayıp / çalıntı kimlik belgenizi çıkaracaksınız?
 • Randevu almak zorunda mısınız?
 • Hangi belgeler gerekli?
 • Gazeteye ilan vermek zorunlu mu?  

 

2019 Kimlik Belgesini (Nüfus Cüzdanı) Kaybetmenin Cezası Ne Kadar?

2019 yılında yürürlükte olan mevzuatlar kapsamında hiç bir cezayi ücret alınmamaktadır. Söz konusu düzenleme "27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6661 sayılı kanunla"  birlikte nüfus cüzdanı kayıplarında uygulanan para cezası yürürlükten kaldırılmıştır. Dolayısı ile 2016 yılından beri kimliklerini kaybedenlerden herhangi bir cezai ücret alınmamaktadır. Söz konusu uygulama hala yürürlüktedir. Sadece kimliğinizi yeniden çıkarma ücreti ödemeniz gereklidir. 

 

2019 Kayıp Çalıntı Kimlik Belgesini Çıkarmanın Ücreti Ne Kadar?

Öncelikle tekrar hatırlatalım. Bu başlıkta bahsettiğimiz ücret ceza ücreti değil, sadece Nüfus Cüzdanını yada T.C. Kimlik Kartını yeniden çıkarma ücretidir. 

 • Nüfus Cüzdanını Kaybedenler : Bu kişiler kimlik yenileme haklarını henüz kullanmadıkları için 22,50 TL ücret ödeyerek çipli kimlik belgesi alacaktır. 
 • Yeni Tip Çipli Kimliklerini Kaybedenler : Bu kişiler daha önceden Nüfus Cüzdanı yenileme haklarını kullandıkları için  45 TL ücret ödeyecektir. 
 • Kaybedilen belge uluslararası aile cüzdanı ise talep edilen meblağ 121 TL olacaktır.

Dikkat edditseniz iki farklı ücret tarifesi vardır. Malumunuz olduğu üzere Nüfus Cüzdanları yeni tip Kimlik Kartları ile değiştirilmektedir. Eğer kimlik belgesini kaybeden kişi henüz Nüfuz Cüzdanını değiştirmeden nüfus cüzdanını kaybetmiş ise, Nüfus Müdürlüğüne başvurduğu zaman kendisine T.C. Kimlik Kartı verilecektir. Daha önceden de bu değişim hakkını kullanmadığı için 22,50 TL ücret öedeyecektir. 

 Yeni tip olan T.C. Kimlik Kartını kaybetmiş yada çaldırmış olanlar ise 45 TL ücret ödeyecektir.  

 

Kayıp Çalıntı Nüfus Cüzdanı Yada Kimlik Ücretini Nereye Yatıracağım?

Yanlış anlaşılma olmaması için tekrar ederek bu başlıkta ki soruya cevap vermek isteriz: Ödeyeceğiniz bu ücret ceza ücreti değil, kimlik belgesi çıkarma ücretidir. 

Nüfus cüzdanı çıkarma ücreti nüfus müdürlüğünde ödenmemektedir. GİB üzerinden online ödeme, banka gişe işlemlerinden veya online bankacılık işlemleriyle anlaşmalı bankalar vasıtasıyla ödeme yapılabilir. Nüfus yenileme, nüfus değiştirme, nüfus cüzdanı yeniden alma durumları Nüfus cüzdanı değerli kağıt bedeli 22,50 TL'dir.

Ödemeyi anlaşmalı bankalara yatırabileceğiniz gibi Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi üzerinden online kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz. Konu hakkında ayrıntılı ve net bilgiyi "Kimlik Anlaşmalı Bankalar ve İnternetten Ödeme" konulu sayfayı incelemenizi öneririz. 

 

Kimliğini Kaybedenlerin Gazeteye ilan Vermesi Gerekli midir?

Bu konuda yasal bir düzenleme mevcut değildir. Dolayısı ile ilan vermek kişinin kendi inisiyatifine kalmış bir durum. Ancak burada şunu ifade edelim: nüfus cüzdanlarının resmi bir işlemde geçerli olmasında dikkate alınan husus kimlik üzerinde yer alan seri numarası ve seri no’sudur. T.C.Kimlik Numarası ile karıştırılmasın. Yenisi çıkarıldığında haliyle eskisi iptal olunur. Ve resmi bir işlemde işlemin yapıldığı tarihe göre geçerliliğini yitirir.

Örneğin, siz kimliğinizi 02.01.2019’da kaybettiniz. Ve hemen bu durumu fark ederek 1 saat sonra yeni kimlik çıkardınız. Bu durumda eski kimliğinizin sadece bir saat kullanılma durumu vardır. Ancak, kimliğinizi tam bir hafta sonra çıkarırsanız bu bir hafta size çok büyük bir sıkıntı doğurabilir.

Bunun için ilan vermek tabi ki duruma göre çok önemli olabilir. Ancak hiç ama hiç zaman kaybetmeden hemen kimliğinizi yeniden çıkarın.

 

Kimliğini Kaybedenleri Emniyet Makamlarına Bildirim Mecburiyeti Var mıdır?

Yukarıda verdiğimiz açıklamalar aslında burada da geçerli. Son olarak şunu belirtelim, eğer kimliğinizi kaybettiğinizi çok geç fark ederseniz bence ilan vermeniz ve emniyet birimine de bir danışmanızda yarar vardır.

Kimliğinizi çaldırdığınızı düşünüyorsanız kesinlikle emniyet birimine gidiniz. Ayrıca hemen iptal işlemini yapın. Aksi taktirde çalan kişinin pek de iyi niyetli olmadığı çalmasından belli.

 

Kaybedilen Nüfus Cüzdanı Yada Kimlik Belgesini Çıkarmak İçin Nereye Başvurmam Gerekir?

Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Randevu almadan başvuru yapabilirsiniz. Ancak sizlere tavsiyemiz randevu almadan başvurunuzu yapmayınız. Aksi durumda çık sıra beklersiniz, hatta işleminizi yapamadan geri dönme riskiniz dahi vardır. Randevu almak için "Yeni Kimlik Çıkarma İnternetten Randevu" sayfasını inceleyebilirsiniz. 

 

Kayıp Çalıntı Kimlik Belgesini Çıkarmak İçin Gerekli Belgeler

Nüfus Cüzdanını Kaybedenler İçin: 

 • Pasaport, ehliyet, aile cüzdanı, avukat kimlik belgesi, basın kartı gibi diğer resmi kimlik belgeleri olmak zorundadır. 
 • 1 adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekildiğiniz)
 • Kimlik harç makbuzu

 

Yeni Tip Kimlik Belgesini Kaybedenler : 

 • Kaybettiği kimliğinizdeki fotoğrafınız son 6 aya ait ise eğer biyometrik fotoğrafa gerek yok,
 • Kimlik harç ödeme makbuzu
 • Diğer kimlik belgeleriniz.

Not: Yeni tip kimlik belgenizi kaybedenlerin yeni kimikleri çıkarılırken biyometrik verilerininin doğrulanması gereklidir. Parmak izi gibi. Doğrulama onay verdikten sonra kimliğiniz yeniden çıkarılacaktır. 

 

18 Yaşından ve 15 Yaşından Küçüklerin Kayıp Kimliklerini Çıkarması

 • 15 yaşını tamamlamış olan her birey kimlik başvurusunu şahsen yapmak zorundadır. Bu kişilerden biyometrik verileri alınacaktır. 
 • 15 yaşından küçük olanların ise (tamamlamamış olanların) kayıp çalıntı kimlik başvurularını anne yada babası, vasisi varsa vasisi yada vekaletname alan kişiler yerine getirir.   

 

Yurt Dışında Kimlik Kaybedenler Nasıl Nüfus Cüzdanı Çıkarır?

Nüfus cüzdanının yurt dışında kaybedilmesi durumunda dış temsilcilikler tarafından yeni nüfus cüzdanı verilir. Doldurulan nüfus cüzdanı talep formu yetkili temsilcilik tarafından düzenlenir ve onaylanır. Burada kastedilen yetkili temsilcilik konsolosluklar, diplomatik temsilciliklerdir.

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.