Kimlik Kaybetme Cezası Ne Kadar? Günceldir!

Nüfus Cüzdanını yada T.C. Kimlik Kartını kaybeden veya çaldıran kişilerin yeniden kimlik çıkarma işlemleri hakkında aşağıda yer alan rehber yazımızda bütün detaylı açıklamalar yapılmıştır. 

2020 Kimlik Belgesini (Nüfus Cüzdanı) Kaybetmenin Cezası Ne Kadar?

2020 yılında yürürlükte olan mevzuatlar kapsamında hiç bir cezai ücret alınmamaktadır. Söz konusu düzenleme "27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6661 sayılı kanunla"  birlikte nüfus cüzdanı kayıplarında uygulanan para cezası yürürlükten kaldırılmıştır.  

2020 Kayıp Çalıntı Kimlik Belgesini Çıkarmanın Ücreti Ne Kadar?

Öncelikle tekrar hatırlatalım. Bu başlıkta bahsettiğimiz ücret ceza ücreti değil, sadece Nüfus Cüzdanını yada T.C. Kimlik Kartını yeniden çıkarma ücretidir. 

  • Nüfus Cüzdanını Kaybedenler : Bu kişiler kimlik yenileme haklarını henüz kullanmadıkları için 25 TL ücret ödeyerek çipli kimlik belgesi alacaktır. 
  • Yeni Tip Çipli Kimliklerini Kaybedenler : Bu kişiler daha önceden Nüfus Cüzdanı yenileme haklarını kullandıkları için  50 TL ücret ödeyecektir.   

Kayıp Çalıntı Nüfus Cüzdanı Yada Kimlik Ücretini Nereye Yatıracağım?

Yanlış anlaşılma olmaması için tekrar ederek bu başlıkta ki soruya cevap vermek isteriz: Ödeyeceğiniz bu ücret ceza ücreti değil, kimlik belgesi çıkarma ücretidir. 

Nüfus cüzdanı çıkarma ücreti nüfus müdürlüğünde ödenmemektedir. GİB üzerinden online ödeme, banka gişe işlemlerinden veya online bankacılık işlemleriyle anlaşmalı bankalar vasıtasıyla ödeme yapılabilir. Konu hakkında ayrıntılı ve net bilgiyi "Kimlik Anlaşmalı Bankalar ve İnternetten Ödeme" konulu sayfayı incelemenizi öneririz. 

Kimliğini Kaybedenlerin Gazeteye ilan Vermesi Gerekli midir?

Bu konuda yasal bir düzenleme mevcut değildir. Dolayısı ile ilan vermek kişinin kendi inisiyatifine kalmış bir durum. Ancak burada şunu ifade edelim: nüfus cüzdanlarının resmi bir işlemde geçerli olmasında dikkate alınan husus kimlik üzerinde yer alan seri numarası ve seri no’sudur. T.C.Kimlik Numarası ile karıştırılmasın. Yenisi çıkarıldığında haliyle eskisi iptal olunur. Ve resmi bir işlemde işlemin yapıldığı tarihe göre geçerliliğini yitirir. 

 

Kimliğini Kaybedenleri Emniyet Makamlarına Bildirim Mecburiyeti Var mıdır?

Yukarıda verdiğimiz açıklamalar aslında burada da geçerli. Son olarak şunu belirtelim, eğer kimliğinizi kaybettiğinizi çok geç fark ederseniz bence ilan vermeniz ve emniyet birimine de bir danışmanızda yarar vardır. Kimliğinizi çaldırdığınızı düşünüyorsanız kesinlikle emniyet birimine gidiniz. 

Kaybedilen Nüfus Cüzdanı Yada Kimlik Belgesini Çıkarmak İçin Nereye Başvurmam Gerekir?

Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Randevu almadan başvuru yapabilirsiniz. Ancak sizlere tavsiyemiz randevu almadan başvurunuzu yapmayınız. Aksi durumda çık sıra beklersiniz, hatta işleminizi yapamadan geri dönme riskiniz dahi vardır. Randevu almak için "Yeni Kimlik Çıkarma İnternetten Randevu" sayfasını inceleyebilirsiniz. 

 

Kayıp Çalıntı Kimlik Belgesini Çıkarmak İçin Gerekli Belgeler

Nüfus Cüzdanını Kaybedenler İçin: 

  • Pasaport, ehliyet, aile cüzdanı, avukat kimlik belgesi, basın kartı gibi diğer resmi kimlik belgeleri olmak zorundadır. 
  • 1 adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekildiğiniz)
  • Kimlik harç makbuzu

 

Yeni Tip Kimlik Belgesini Kaybedenler : 

  • Kaybettiği kimliğinizdeki fotoğrafınız son 6 aya ait ise eğer biyometrik fotoğrafa gerek yok,
  • Kimlik harç ödeme makbuzu
  • Diğer kimlik belgeleriniz.

Not: Yeni tip kimlik belgenizi kaybedenlerin yeni kimikleri çıkarılırken biyometrik verilerininin doğrulanması gereklidir. Parmak izi gibi. Doğrulama onay verdikten sonra kimliğiniz yeniden çıkarılacaktır. 

 

18 Yaşından ve 15 Yaşından Küçüklerin Kayıp Kimliklerini Çıkarması

  • 15 yaşını tamamlamış olan her birey kimlik başvurusunu şahsen yapmak zorundadır. Bu kişilerden biyometrik verileri alınacaktır. 
  • 15 yaşından küçük olanların ise (tamamlamamış olanların) kayıp çalıntı kimlik başvurularını anne yada babası, vasisi varsa vasisi yada vekaletname alan kişiler yerine getirir.   

 

Yurt Dışında Kimlik Kaybedenler Nasıl Nüfus Cüzdanı Çıkarır?

Nüfus cüzdanının yurt dışında kaybedilmesi durumunda dış temsilcilikler tarafından yeni nüfus cüzdanı verilir. Doldurulan nüfus cüzdanı talep formu yetkili temsilcilik tarafından düzenlenir ve onaylanır. Burada kastedilen yetkili temsilcilik konsolosluklar, diplomatik temsilciliklerdir.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.