2019 Nüfus Kayıt Örneği E Devlet Üzerinden Alma

Nüfus Kayıt Örneği, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği yada diğer bir ifade ile Nüfus Cüzdan Suretini almak için Nüfus Müdürlüklerine gitmek zorunda değilsiniz. Aşağıda detaylarını aktaracağımız adımlar ile çok kolay bir şekilde  e-devlet şifreniz ile e-devlet sistemi üzerinden Nüfus Kayıt Örneğini alabilirsiniz. 

Not: Nüfus Cüzdan Sureti hakkında hazırladığımız bu yazımız 2019 yılı için güncel bilgiler içermektedir.  

Yazar : Uzm. Mahmut SUBAŞI (İK Uzmanı)

 

Nüfus Kayıt Örneği, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdan Sureti Aynı Şeyler mi?

Evet. Başlıkta verdiğimiz 3 (üç) belge türüde aynı belgeyi ifade eder. Bu belgeyi Nüfus Müdürlüklerine gitmeden aşağıda anlattığımız şekliyle e devlet üzerinden almanızı tavsiye ederiz. 

 

E Devlet Nüfus Kayıt Örneği Cüzdan Sureti Nasıl Alınır? 

İnternet üzerinden Nüfus Cüzdan Sureti sadece e - Devlet şifresi ile alınabilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle e-Devlet şifrenizin olması gereklidir. Ardından e-Devlet sistemine ait aşağıda linkini verdiğimiz sayfayı ziyaret etmeniz gereklidir. 

E-Devlet Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Sayfası (RESMİ E DEVLET SAYFASINA GİDER)

 

E Devlet üzerinden Nüfus Kayıt Örneği almak için ilk olarak yukarıda verdiğimiz sayfayı ziyaret ediniz. Hemen aşağıda yer alan resme dikkatli bakınız. 

1. ADIM: Aşağıdaki resmi dikkatlice inceleyiniz. Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine tıklayınız. 

 

 

İKİNCİ ADIM: Ardından aşağıdaki resimde gördüğünüz sayfaya geleceksiniz. Orada T.C. Numaranızı ve E devlet şifrenizi girdikten sonra "Sisteme Giriş Yap" menüsüne tıklayınız. 

 

 

 

Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama Türü

Yukarıda ki resimde gözüken Devam Et'e tıkladıktan sonra hangi tür Nüfus Kayıt örneği alacağınızı ve sorgulama türünüzü seçmeniz istenecektir. 

Nüfus Kayıt Örneği Tipi: Bu seçeneklerden size uygun olanını seçiniz. 

  • 1- Kİşi Talebi 
  • 2- Aile
  • 3- Nüfus Aile 

Belgenin Neden Verileceği: Hangi kurum istedi. 

  • 1- Kuruma İbraz : Hangi Kurum istemiş ise o kurumun ismini altta açılan kutucuğa yazınız. 
  • 2- Kurum Talebi : Herhangi bir kurum istemiş ise o kurumun adını ve tarih sayısını
  • 3- Kişi Talebi : İlgili Makama Diye çıkar. 

E Devlet Aile Tablosu

Aynı sorgulama sayfası içinde alacağınız belgenin türünü seçerken 2. seçenek olan Aile seçeneğini  yada 3. seçenek olan Nüfus Aile seçeneklerini seçmeniz gereklidir. 

Nüfus Kayıt Örneği Nedir, Nereden Nasıl Alınır?

Genellikle resmi kurumlardan talep edilen kişinin kendisi ve ailesine dair bütün nüfus kimlik bilgilerini içeren resmi belgedir. 

Bu belgeyi e devlet üzerinden alabileceğiniz gibi, Nüfus Müdürlüklerinden de alabilirsiniz. E devlet üzerinden nasıl alınacağını bu sayfada anlattık. Nüfus Müdürlüğünden ise randevu alarak yada randevu almadan direk herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaparak alabilirsiniz. 

E Devlet Üzerinden Gün İçinde Bir Kez Belge Alabilirsiniz

Unutmamanız gereken en önemli hususlardan bir tanesi e-Devlet üzerinden bir gün içinde sadece tek bir kez Nüfus Kayıt Örneği alabilirsiniz. 

  • Ancak bu belgeden biden fazla (istediğiniz kadar) yazdırarak kullanabilirsiniz. 
  • İstediğiniz makam uyumlu ise eğer dilediğiniz kuruma ibraz edebilirsiniz. 

Sorgulama İşleminde Belgeyi Bilgisayarınıza Kaydedin

18 Yaşından Küçükler Nüfus Kayıt Örneği Alabilir mi?

Hayır sistem buna müsaade etmemektedir. 

E-Devletten Alınan Nüfus Cüzdan Suretlerinin Hukuken Geçerliliği Nedir?

E devlet üzerinden alınan Nüfus Cüzdan Suretleri resmi olarak her işlemde kullanılabilir. Nüfus Müdürlüklerinden alınan belgeler gibi geçerli olup, her işlemde kullanılabilir. Bu konu hakkında mevzuat düzenlemesi "Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin" 151. maddesinde yazmaktadır. 

  • E devlet üzerinden alınan Nüfus Kayıt Örneğinin geçerli olması ile ilgili düzenleme 24.02.2017 tarihinde yapılan değişiklik ile kabul edilmiştir. 
  • e-devlet üzerinden alacağınız nüfus cüzdan sureti ve ikametgah belgesi nüfus müdürlüklerinden alınan belgeler ile aynı hukuki niteliğe sahiptir. 

DİKKAT: E devlet üzerinden alacağınız Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgah Belgesi resmi olarak her işlemde geçerlidir. Kabul etmeyen kuruma "Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin" 151. maddesini gösterin.  

E Devletten Aldığım Belgeyi Kurum Kabul Etmedi?

E Devlet üzerinden Nüfus Kayıt Örneğinin alınabilmesi henüz yeni bir uygulamadır. Bunun için bazı kamu kurumlarında görevli çalışanlar yada diğer yerler bu konudan haberdar olmayabilir.  Bunun için yukarıda bahsettiğimiz mevzuattan bahsederek onlara işlem hakkında bilgi verebilirsiniz. 

E Devletten Alınan Nüfus Kayıt Belgesinin Resmi Geçerliliği Nasıl Anlaşılır?

Belge üzerinde yer alan barkod numarasından belgenin doğruluğunu belgeyi teslim ettiğiniz kurumlar sorgulayabilir. 

Nüfus Kayıt Örneğinin Ücreti Ne Kadar?

Bu işlem için hiçbir ücret alınmamaktadır. 

Sorgulama Yaptığınız Belge Bir Ay Kayıtta Olacak

Nüfus kayıt örneği aldığınız zaman yaptığınız güne ait sorgulama bilgisayara kaydedilir. Bu belge bir ay boyunca e devlet sisteminde kayıtlı tutulur. 

İkametgah Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır? Tıklayınız..  

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.