Okulların Açılmasına Kaç Gün Kaldı? GERİ SAYIM ARACI!

Milli Eğitim Bakanlığı 2020 - 2021 Eğitim ve Öğretim yılı başlangıç tarihini açıkladı. COVİD - 19 salgını tedbirleri kapsamında okullar bir önceki sene uzaktan eğitim vermiş, bu kapsamda bu sene için ise okulların erken açılacağı açıklanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığının son dakika ilan ettiği 2020-2021 eğitim ve öğretim takvimi aşağıdaki gibidir. 

 

2020-2021 Okullar Ne Zaman Açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığının son dakika resmi açıklamasına göre okullar bu sene 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü açılacaktır.

 

Birinci Dönem Ne Zaman Başlayacak ve Bitecek?

Bu sene okulların ilk dönemi 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak, 22 Ocak 2021 Cuma günü bitecektir

  • İlk Dönem Okulların Açılması: 31 Ağustos 2020 Pazartesi
  • İlk Dönem Okulların Kapanması: 22 Ocak 2021 Cuma

Geçen Senenin Tekrarı Olacak mı?

Evet, olacak. Milli Eğitim Bakanlığının bütün okullara göndermiş olduğu 03/07/2020 tarih ve 8948074 sayılı yazılı 2020/4 Sayılı Genelgenin 3. maddesinde konuya açıklık getirilmiş, okullar açıldıktan sonra 18 Eylül 2020 tarihine kadar geçen senenin konularının tekrarının olacağı belirtilmiştir. 

Ana Sınıfları ve 1. Sınıfların Okulları Ne Zaman Açılacak?

Geçen senelerde Ana Sınıfı ve Ana Okulu ile İlkokul 1. sınıfa yeni başlayacak olan öğrencilerimiz 1 hafta erken okula başlatılırdı. Bu sene bütün öğrenciler ile aynı tarihte okula başlayacak, ancak ilk haftaları okula uyum programı şeklinde yapılacaktır. 

2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Birinci Dönem Ara Tatili Ne Zaman?

16 Kasım 2020 Pazartesi - 20 Kasım 2020 Cuma günleri arasında 5 gün. Ancak hafta sonları ile birlikte toplam 9 günlük bir tatil diyebiliriz.  

2020 - 2021 Yarı Yıl Tatili Ne Zaman?

25 Ocak 2021 Pazartesi - 5 Şubat 2020 Cuma tarihleri arasında 2 haftalık yarı yıl tatil uygulaması olacak. 

2020 - 2021 İkinci Dönem Okullar Ne Zaman Açılacak?

8 Şubat 2021 Pazartesi günü. 

İkinci Dönem Ara Tatil Ne Zaman?

12 Nisan 2021 - 16 Nisan 2021 tarihleri arasında 5  gün olarak uygulanacak. Ancak hafta sonları ile birleştirildiğinde toplam 9 günlük bir ara tatil söz konusu. 

İkinci Dönem Okullar Ne Zaman Kapanacak?

18 Haziran 2021 Cuma günü kapacak. 

Yazı Tatili Kısalıyor Mu?

Son dönemlerde özellikle sosyal medyada çıkan haberlere göre öğrencilerin en uzun soluklu tatil dönemi olan yaz tatilinin kısalacağı noktasında birtakım haberler ortalıkta dolaşmaktadır. Bu haberlere karşılık olarak Milli Eğitim Bakanlığı kanadından yapılan bu açıklamalara ve haberlere göre yaz tatilinde bir değişiklik olmadığını lakin buna karşılık öğrencilerin yaz tatilini çok etkin bir şekilde kullanmaları taraftarı olduklarını açıkladılar.

Özellikle öğrencilerin MEB bünyesinde kaldığı eğitim ve öğretim dönemlerinde daha iyi yetiştirme adına sadece okul dönemlerinde değil tatil dönemlerinde de kendilerini geliştirme yönünde çalışmalar yapıldığını dile getirirken çağın gerektirdiği teknoloji öğrencilere aşılama ve birçok eğitimi bu platformlar üzerinde vermeyi planladıklarını belirt açıklamalar yapıldı. 

Yaz Tatilini Çocuklar Nasıl Değerlendirmelidir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaları da dikkate alarak veliler yaz tatili döneminde çocukları ile ilgilenmeli ve tatil boyunca onların dinlenmeleri, eğlenceli vakit geçirmeleri ve kendilerini geliştirme adına çeşitli programlara dahil edilmeleri konusunda yardımcı olmalarıdır.

Bu bağlamda yaz için müze ziyaretleri, çeşitli gezi turları, Kuran kursu eğitimi, denize gitme, piknik yapma, spor faaliyetleri, kitap okuma ve bağlı bulundukları belediyelerin bünyesinde bulunan programlara katılabilirler.

 
Uzmanlardan Velilere Uyarı

Uzmanlar öğrencilerin uzun soluklu bu yaz tatili döneminde bolca dinlenmelerini tavsiye ederken, öğrenci velilerine çeşitli tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Yapılan uyarılar kapsamında öğrencileri velileri tatil yapıp dinlenmesi gereken çocuklarını ne sebep olursa olsun kesinlikle çalıştırılmaması gerektiği vurgusunu yapmaktadır.

Aile bütçesine katkı sağlasın, şimdiden bir meslek sahibi olsun veya hayatı öğrenmesi gerekiyor gibi bahanelere sarılarak çocukların çalıştırılmasına kesinlikle karşı çıkmaktadırlar. Zaten yasal olmayan nedenlerle çocukların çalıştırılması yasakken, ayrıca çocukların sigortasız işlerde çalıştırılması neticesinde hem iş güvenliği hem de sağlık sorunu yaşamalarına sebep olabilirler.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.