Okulların Açılmasına Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı

COVİD - 19 salgını tedbirleri kapsamında sömestr(ara tatil) 1 hafta uzatılmıştır. Hemen alt kısımda bulunan okullar ne zaman açılacak sayacı sömestr tatilinin bitiş tarihini göstermektedir.

 

Eğitim ve Öğretim Yılı Birinci Dönem Ara Tatili Ne Zaman Bitecek?

15 Şubat 2021 Pazartesi günü. 

İkinci Dönem Ara Tatil Ne Zaman?

Şubat tatili uzatıldığı için ara tatil yapılmayacaktır.

İkinci Dönem Okullar Ne Zaman Kapanacak?

18 Haziran 2021 Cuma günü kapacak. 

Yazı Tatili Kısalacak mı?

Son dönemlerde özellikle sosyal medyada çıkan haberlere göre öğrencilerin en uzun soluklu tatil dönemi olan yaz tatilinin kısalacağı noktasında birtakım haberler ortalıkta dolaşmaktadır. Bu haberlere itibar etmeyiniz. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı'nın duyurular sayfasını takip ediniz.

Özellikle öğrencilerin MEB bünyesinde kaldığı eğitim ve öğretim dönemlerinde daha iyi yetiştirme adına sadece okul dönemlerinde değil tatil dönemlerinde de kendilerini geliştirme yönünde çalışmalar yapıldığını dile getirirken çağın gerektirdiği teknoloji öğrencilere aşılama ve birçok eğitimi bu platformlar üzerinde vermeyi planladıklarını belirten açıklamalar yapıldı. Bu platformların başında da EBA geliyor.

Şubat Tatili Nasıl Değerlendirmelidir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaları da dikkate alarak veliler şubat tatili döneminde çocukları ile ilgilenmeli ve tatil boyunca onların dinlenmeleri, eğlenceli vakit geçirmeleri ve kendilerini geliştirme adına çeşitli programlara dahil edilmeleri konusunda yardımcı olmalarıdır.

Uzmanlardan Velilere Uyarı

Uzmanlar öğrencilerin ara tatil döneminde bolca dinlenmelerini tavsiye ederken, öğrenci velilerine çeşitli tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Yapılan uyarılar kapsamında öğrencileri velileri tatil yapıp dinlenmesi gereken çocuklarını ne sebep olursa olsun kesinlikle çalıştırılmaması gerektiği vurgusunu yapmaktadır.

Aile bütçesine katkı sağlasın, şimdiden bir meslek sahibi olsun veya hayatı öğrenmesi gerekiyor gibi bahanelere sarılarak çocukların çalıştırılmasına kesinlikle karşı çıkmaktadırlar. Zaten yasal olmayan nedenlerle çocukların çalıştırılması yasakken, ayrıca çocukların sigortasız işlerde çalıştırılması neticesinde hem iş güvenliği hem de sağlık sorunu yaşamalarına sebep olabilirler.