Pasaport Harçları ve Cüzdan Ücretleri 2018 Ne Kadar?

pasaport ücretleri

2018 Pasaport harçları ne kadar? Pasaport ücretleri nereye yatırılır? Pasaport harç ücretlerini yatırırken dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir? Pasaport bedeli ile ilgili bütün detaylar bu yazımızda açıklanmıştır. 

2018 Pasaport Harç Ücretleri

Pasaport harçları süreye bağlı olarak ücretlendirilmiştir. En az 6 aylık olmak üzere 4 yıl ve üzeri olmak üzere farklı ücret tarifeleri vardır. 

  • 6 Ay Süre İçin   : Harç Bedeli 137,40 TL  +   Defter Ücreti  108,00 TL   = TOPLAM  245,40 TL
  • 1 Yıl Süre İçin   : Harç Bedeli 200,80 TL  +   Defter Ücreti  108,00 TL   = TOPLAM  308,80 TL
  • 2 Yıl Süre İçin   : Harç Bedeli 327,80 TL  +   Defter Ücreti 108,00 TL    = TOPLAM  435,80 TL
  • 3 Yıl Süre İçin   : Harç Bedeli 465,50 TL  +   Defter Ücreti  108,00 TL   = TOPLAM  573,50 TL
  • 4+ Yıl Süre İçin : Harç Bedeli  656,00 TL +   Defter Ücreti  108,00 TL   = TOPLAM 764,00 TL 

Sponsorlu bağlantılar

Pasaport Harçlarını Ne Zaman Yatırmanız Gereklidir? 

Pasaport harç ücretlerini Nüfus Müdürlüğüne başvuruya gelmeden önce yatırmış olmanız gereklidir. Başvuru esnasında başvuru evrakları içinde harç makbuzu bulunmak zorundadır. Aşağıda belirttiğimiz bankalara harç ücretini yatırarak makbuzunuzu başvuru esnasında hazır etmek zorundasınız. 

Pasaport Harçları - Ücretleri Nereye Yatırılacak? 

Pasaport başvuruları daha önceden Emniyet Genel Müdürlüklerine yapılmaktaydı. Ancak 2 Nisa 2018 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüklerine yapılmaya başlandı. Dolayısı ile eski uygulamada pasaport ücretleri Emniyet birimlerinde yatırılmaktaydı. Yeni uygulamada Nüfus Müdürlüklerinin anlaşmalı olduğu bankalara yatırılması gereklidir. 

Pasaport Harçlarının Yatırılacağı Anlaşmalı Bankalar Tıklayınız... 

Pasaport Başvuru Gerekli Evraklar Tıklayınız...

Pasaport Almak İçin Yada Yenilemek İçin Nereye Başvurmam Gerekli?

Pasaport başvuruları yada pasaport işlemleri Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Daha önceki uygulamada Emniyet Genel Müdürlükleri işlem yapmaktaydı. Ancak yeni uygulamada bu işlemler için tamamen Nüfus Müdürlükleri yetkilidir. Pasaport işlemleri eski uygulamalardan tamamen farklıdır. Bu işlemler hakkında en güncel ve en doğru bilgiyi hemen aşağıda linkini verdiğimiz yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

Yeni Pasaport Nasıl Alınır? Tıklayınız... 

2018 Yeni Pasaport Randevu Tıklayınız...

Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Bordo Pasaport Harç Ücretleri

Pasaport türlerine göre harç ücretlerinde bir farklılık yoktur. Bütün pasaport türlerinin harç ücretleri birbirine eşittir ve bu ücretleri yukarıda ifade ettik. Pasaport türlerini ve özelliklerini hemen aşağıda linkini verdiğimiz yazımızda ayrıntıları ile açıklamaya çalıştık. 

Pasaport Türleri Tıklayınız... 

Öğrenci Pasaportlarının Ücretleri

Öğrenci pasaportları içinde herhangi bir ücret ayrımı söz konusu değildir. Ancak öğrenci pasaportlarına dönük işlemlerin nasıl yapılması gerektiğine dönük ve öğrencilerin dikkat etmeleri gereken bir çok hususu ayrı bir makalemizde değineceğiz.  

 

2.8 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.80 (35 Oylar)