Pasaport Harçları ve Cüzdan Ücretleri 2019 Ne Kadar?

2019 Pasaport harçları ne kadar? Pasaport ücretleri nereye yatırılır? Pasaport harç ücretlerini yatırırken dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir? Pasaport bedeli ile ilgili bütün detaylar bu yazımızda açıklanmıştır. 

2019 Pasaport Harç Ücretleri

Pasaport harçları süreye bağlı olarak ücretlendirilmiştir. En az 6 aylık olmak üzere 4 yıl ve üzeri olmak üzere farklı ücret tarifeleri vardır. 

  • 6 Ay Süre İçin   : Harç Bedeli 170,00 TL  +   Defter Ücreti  133,50 TL   = TOPLAM  303,50 TL
  • 1 Yıl Süre İçin   : Harç Bedeli 248,40 TL  +   Defter Ücreti  133,50 TL  = TOPLAM  381,90 TL
  • 2 Yıl Süre İçin   : Harç Bedeli 405,50 TL  +   Defter Ücreti 133,50 TL   = TOPLAM  539 TL
  • 3 Yıl Süre İçin   : Harç Bedeli 575,90 TL  +   Defter Ücreti  133,50 TL  = TOPLAM  709,40 TL
  • 4+ Yıl Süre İçin : Harç Bedeli  811,60 TL +   Defter Ücreti  133,50 TL  = TOPLAM 945,10 TL 

2019 harclari pasaport

Pasaport Harçlarını Ne Zaman Yatırmanız Gereklidir? 

Pasaport harç ücretlerini Nüfus Müdürlüğüne başvuruya gelmeden önce yatırmış olmanız gereklidir. Başvuru esnasında başvuru evrakları içinde harç makbuzu bulunmak zorundadır. Aşağıda belirttiğimiz bankalara harç ücretini yatırarak makbuzunuzu başvuru esnasında hazır etmek zorundasınız. 

Pasaport Harçları - Ücretleri Nereye Yatırılacak? 

Pasaport başvuruları daha önceden Emniyet Genel Müdürlüklerine yapılmaktaydı. Ancak 2 Nisa 2018 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüklerine yapılmaya başlandı. Dolayısı ile eski uygulamada pasaport ücretleri Emniyet birimlerinde yatırılmaktaydı. Yeni uygulamada Nüfus Müdürlüklerinin anlaşmalı olduğu bankalara yatırılması gereklidir. 

Pasaport Harçlarının Yatırılacağı Anlaşmalı Bankalar Tıklayınız... 

Pasaport Başvuru Gerekli Evraklar Tıklayınız...

Pasaport Almak İçin Yada Yenilemek İçin Nereye Başvurmam Gerekli?

Pasaport başvuruları yada pasaport işlemleri Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Daha önceki uygulamada Emniyet Genel Müdürlükleri işlem yapmaktaydı. Ancak yeni uygulamada bu işlemler için tamamen Nüfus Müdürlükleri yetkilidir. Pasaport işlemleri eski uygulamalardan tamamen farklıdır. Bu işlemler hakkında en güncel ve en doğru bilgiyi hemen aşağıda linkini verdiğimiz yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

Pasaport Randevu Tıklayınız...

Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Bordo Pasaport Harç Ücretleri

Pasaport türlerine göre harç ücretlerinde bir farklılık yoktur. Bütün pasaport türlerinin harç ücretleri birbirine eşittir ve bu ücretleri yukarıda ifade ettik. Pasaport türlerini ve özelliklerini hemen aşağıda linkini verdiğimiz yazımızda ayrıntıları ile açıklamaya çalıştık. 

Pasaport Türleri Tıklayınız... 

Öğrenci Pasaportlarının Ücretleri

Öğrenci pasaportları içinde herhangi bir ücret ayrımı söz konusu değildir. Ancak öğrenci pasaportlarına dönük işlemlerin nasıl yapılması gerektiğine dönük ve öğrencilerin dikkat etmeleri gereken bir çok hususu ayrı bir makalemizde değineceğiz.  

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.