Polislik İçin Yaş Sınırı 2021

Polislik yaş sınırı

Polis olmak için gereken şartlar İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Emniyet Teşkilatı tarafından belirlenmektedir. Polis okullarından mezun olan ve ilk kez polislik mesleğini yapacak kişilerin belli başı polis olma şartlarını karşılıyor olmaları gerekir. Bu şartlar arasında eğitim, sağlık, adli sicil ve yaş gibi pek çok kısım vardır.  Lise mezunları ile üniversite mezunları için yaş sınırları farklıdır.

POMEM Yaş Sınırı 2021

Üniversitelerin iki yıllık ya da dört yıllık fakültelerini bitirenler POMEM’e kayıt olabilirler. Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne (POMEM) başvuru yapacak olan kişiler için yaş sınırı 30 olarak belirlenmiştir. POMEM’e başvuru sırasında adayların 30 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda bu yaş şartı askerliğini henüz yapmamış erkek adaylar için 28 idi. Ancak yapılan yeni düzenlemelerle birlikte yaş şartı sabitlendi ve 30 olarak belirlendi. Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne gidebilmek için askerliğini yapan ya da yapmayan tüm adayların 30 yaşından büyük olmaması gerekir.

POMEM Yaş Sınırı Değişecek Mi 2021?

27. dönem POMEM alımlarında “18 yaşını doldurduktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır. Sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi baz alınarak 30 yaşından gün almamış olanlar Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne kabul edilebilirler” açıklaması yapıldı. 

PAEM Yaş Sınırı 2021

Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne (PAEM) başvuru yapmak isteyen kadın ve erkek adayların sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle otuz (30) yaşından gün almamış olmaları gerekir. Bu yaşı geçen kişilerin Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne kabul edilmeleri mümkün değildir.

2021 PMYO Yaş Şartı

Lise mezunları ya da ön lisans mezunları Polis Meslek Yüksek Okulu’na kayıt olabilirler. Polis Meslek Yüksek Okulu’na gidebilmek için adayların 18 yaşını doldurmuş ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle 26 yaşını tamamlamamış olmaları gerekir. 26 yaşını dolduran ve 27 yaşından gün alan adaylar Polis Meslek Yüksek Okulu’na başvuru yapamazlar. Yaş şartının temel sebebi, PMYO’da verilen eğitim süresinin 2 yıl olmasıdır. 26 yaşını bitiren bir aday Polis Meslek Yüksek Okulu’na kayıt yaptırdıktan sonra okuldan mezun olduğunda polislik için gereken yaş şartını karşılayamayacaktır. Bu nedenle bu okula gitmesinin bir anlamı da olmayacaktır.

Sonuç olarak polis olmak için gereken yaş sınırı 30 yaşından gün almamış olmaktır. Bu yüzden “polis olma yaşı 35 oldu mu?”, “POMEM yaş sınırı 32” ya da “POMEM yaş sınırı 35 oldu” gibi haberler asılsızdır. PMYO yaş şartı 26, PAEM yaş şartı 30 ve POMEM yaş şartı 30 olarak belirlenmiştir. 26 yaşını tamamlayanlar Polis Meslek Yüksek Okulları’na, 30 yaşını tamamlayan adaylar ise Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne ve Polis Amirleri Eğitim Merkezleri’ne alınmazlar.