Randevu Almadan Yeni Kimlik İçin Başvuru Yapabilir miyim?

Bu yazımızda randevusuz kimlik yenileme işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız. 2021 yılı itibariyle Nüfus Müdürlüklerinde yürütülen bütün işlemlerde pandemi sürecinden dolayı bazı değişiklikler yapılmıştır. Kimlik yenileme işlemi başta Nüfus Müdürlüğünde yürüttüğünüz diğer bütün işlemler için bu yazımızı okumadan başvuru yapmanızı tavsiye etmiyoruz. 

Randevusuz Kimlik Yenileme Nasıl Olur?

Randevusuz kimlik yenileme işlemi normal şartlar içinde yapılmaktadır. Pandemi süreci öncesinde istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabiliyordunuz. Başvuru yaptığınız Nüfus Müdürlüğü randevularının müsait olması durumunda gerekli işlemi yapıyordu. 

Ancak pandemi sürecinde Nüfus Genel Müdürlüğü de bir takım önlemler almış olup, bu kapsamda:

  • Nüfus Müdürlüklerinde başvuruların yoğun olmaması için randevusuz gitmesinizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 
  • Bununla birlikte Randevu işlemini yaparken HES kodu uygulamasına geçilmiştir. Başvuru işlemi için giderken muhakkak HES kodunuzu yanınızda götürmeniz gereklidir.  

Aslında Nüfus Müdürlüklerinin COVİD salgını sürecinde şuan için randevusuz işlem yapmayacağına dair net bir açıklamada bulunmamaktadır. Ancak randevusuz gittiğinizde işlem yapamama riskiniz normal günlere göre daha yüksektir. İstanbul'da ikamet eden vatandaşlarımız  İstanbul İlindeki Nüfus Müdürlüklerinin adres ve iletişim bilgilerini bu sayfamızdan görebilirsiniz.  

Nüfus Müdürlüklerine Randevu Almadan Gidilir mi?

Nüfus Müdürlüklerine randevu almadan gidilip gidilemeyeceğine dair herhangi bir açıklamaya ben hiçbir yerde denk gelmedim. Ancak vurgulayarak söylüyorum: randevusuz bir şekilde başvuracağınız Müdürlük yoğun bir birim ise işlem yapma şansınız çok zor. 

Dolayısı ile randevu almadan herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne gidecekseniz eğer bu Müdürlük yoğun bir birim olmamalıdır. Nüfus Müdürlüklerinden bazı yerlerde çok büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir'in merkez İlçeleri oldukça yoğundur.  Benzer şekilde Eskişehir, Erzurum, Diyarbakır Gaziantep gibi diğer büyük şehirlerimizin İl Merkezleri yoğun olabilir. 

Bunun için randevunuzu yoğun olmayan yerlerden talep ediniz. 

 

Randevu Almadan Kimlik Değişimi Nasıl Yapılır?

Acil durumlarda randevu almadan kimlik değişimi yada başka bir kimlik işlemi yapmak istiyorsanız eğer muhakkak sabahın çok erken saatinde başvuru yapacağınız Nüfus Müdürlüğünün önünde hazır olarak sıraya girerek numaratör cihazından numara almanız gereklidir. 

YETKİLİLERİN İSTİRHAMI: LÜTFEN RANDEVU ALMADAN BAŞVURMAYIN!

Yılın Kasım ve Aralık aylarında her sene çok büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır. Ayrıca her YKS sınavı öncesi de benzer yoğunluk söz konusu. Seçim dönemlerinde de aynı yoğunluğun olduğunu söyleyebiliriz. Benzer şekilde okulların açıldığı Eylül ayında da yoğunluk yaşanır.  

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN NASIL RANDEVU ALACAĞIM? 

ALO 199 Çağrı merkezini arayarak işlem yapabilirsiniz. (Ayrıca ayrıntılı bilgi için Bkz. ALO 199 Aramanın Ücreti Ne Kadar)

İnternetten randevu almak isteyenler bütün TÜrkiye'de tek bir sayfa üzerinden randevu alacaktır. Bu işlem hakkında bilgi almak için İnternetten Nüfus Cüzdan Randevu sayfasını ziyaret ediniz.