Randevu Almadan Yeni Kimlik İçin Başvuru Yapabilir miyim?

Bu yazımızda randevusuz kimlik yenileme işleminin nasıl yapıldığını ayrıntıları ile anlattık. Ayrıca Nüfus Müdürlüğü randevuya geçme kalma durumunda yapmanız gereken adımları sıraladık. Kimlik yenileme işlemi başta Nüfus Müdürlüğünde yürüttüğünüz diğer bütün işlemler için bu yazımızı okumadan başvuru yapmanızı tavsiye etmiyoruz. 

Randevusuz Kimlik Yenileme Nasıl Olur?

Randevusuz kimlik yenileme işlemi normal şartlar içinde yapılmaktadır. Pandemi süreci öncesinde istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabiliyordunuz. Başvuru yaptığınız Nüfus Müdürlüğü randevularının müsait olması durumunda gerekli işlemi yapıyordu. 

Ancak pandemi sürecinde Nüfus Genel Müdürlüğü de bir takım önlemler almış olup, bu kapsamda:

  • Nüfus Müdürlüklerinde başvuruların yoğun olmaması için randevusuz gidilmesini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 
  • Bununla birlikte Randevu işlemini yaparken HES kodu uygulamasına geçilmiştir. Başvuru işlemi için giderken muhakkak HES kodunuzu yanınızda götürmeniz gereklidir.  

Aslında Nüfus Müdürlüklerinin COVİD salgını sürecinde şuan için randevusuz işlem yapılmayacağına dair net bir açıklama bulunmamaktadır. 

İstanbul'da ikamet eden vatandaşlarımız  İstanbul İlindeki Nüfus Müdürlüklerinin adres ve iletişim bilgilerini bu sayfamızdan görebilirsiniz.  

Nüfus Müdürlüklerine Randevu Almadan Gidilir mi?

Nüfus Müdürlüklerine randevu almadan gidilip gidilemeyeceğine dair herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Ancak vurgulayarak söylüyorum: randevusuz bir şekilde başvuracağınız Nüfus Müdürlüğünün yoğun olması durumunda işlem yapamadan geri dönebilirsiniz.  

Randevusuz Kimlik Değişir mi?

Yukarıda da açıkladığımız gibi resmi olarak randevu almak şart değil. Ancak kimlik değişimi için başvuru yaptığınız Nüfus Müdürlüğü çok yoğun bir Müdürlük ise eğer öncelik randevu alan Vatandaşlara tanınacaktır.  

Nüfus Müdürlükleri özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir'in merkez İlçelerinde oldukça yoğundur.  Benzer şekilde Eskişehir, Erzurum, Diyarbakır Gaziantep gibi diğer büyük şehirlerimizin İl Merkezleri yoğun olabilir. 

Bunun için randevusuz bir şekilde başvuracağınız kurumlar yoğun olmayan iller olmalıdır.  

 

Randevu Almadan Kimlik Değişimi Nasıl Yapılır?

Acil durumlarda randevu almadan kimlik değişimi yada başka bir kimlik işlemi yapmak istiyorsanız eğer muhakkak sabahın çok erken saatinde başvuru yapacağınız Nüfus Müdürlüğünün önünde hazır olarak sıraya girerek numarotör cihazından numara almanız gereklidir. 

Nüfus Müdürlüğü Randevuya Geç Kalmak

  • Geç kalmanız durumunda zaman kaybetmeden numaratör cihazından yine de sıra numaranızı alınız. 
  • Güvenliğe durumunuzu izah ederek sıra numaranızın yanmasını bekleyiniz. 
  • Olumsuz bir durumda eğer gerçekten randevu aldıysanız eğer İlçe Nüfus Müdürü ile görüşmeyi talep ediniz.  

YETKİLİLERİN İSTİRHAMI: LÜTFEN RANDEVU ALMADAN BAŞVURMAYIN!

  • Yılın Kasım ve Aralık aylarında her sene çok büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır.
  • Ayrıca her YKS sınavı öncesi de benzer yoğunluk söz konusu. Seçim dönemlerinde de aynı yoğunluğun olduğunu söyleyebiliriz. Benzer şekilde okulların açıldığı Eylül ayında da yoğunluk yaşanır.  

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN NASIL RANDEVU ALACAĞIM? 

ALO 199 Çağrı merkezini arayarak işlem yapabilirsiniz. (Ayrıca ayrıntılı bilgi için Bkz. ALO 199 Aramanın Ücreti Ne Kadar)

İnternetten randevu almak isteyenler bütün Türkiye'de tek bir sayfa üzerinden randevu alacaktır. Bu işlem hakkında bilgi almak için İnternetten Nüfus Cüzdan Randevu sayfasını ziyaret ediniz.