2019 Resmi Tatiller-Bayram Tatilleri - Hafta İçi mi, Hafta Sonu mu?

2019 RESMİ TATİLLER

 Yazar : Uzm. Mahmut SUBAŞI (İK Uzmanı)

2019 Yılındaki Resmi ve Dini Tatiller

Bu yazımız da çok merak edilen 2019 Yılında kaç gün resmi tatil olacak? 1 Mayıs hangi güne denk geliyor? 2019’da Kurban Bayramı kaç gün tatil olacak? 2019 Ramazan Bayramı hafta sonuna bağlanır mı? Cumhuriyet Bayramı kaç gün tatil? 15 Temmuz hangi güne denk geliyor gibi pek çok soruya cevap verdik.

Sadece resmi bayramlarla da kalmayıp Miraç Kandili hangi gün? Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor? Berat Kandili hangi tarihte gibi dini günler ile sorduğunuz sorulara da cevap verdik.

2019 Resmi Tatiller Toplam Kaç Gün?

Hafta içine denk gelen resmi tatiller 15 gün diyebiliriz. Ancak bayram tatillerinin haftanın kaç gün olacağı şuan için belli değildir. 

2019 Yılbaşı Tatili Ne Zaman?

2019 yılının yılbaşı gecesi kutlamaları her sene olduğu gibi 31 Aralık gününde kutlanacak. 31 Aralık 2018 günü pazartesi gününe denk geldiği için bu sene yeni yıl resmî tatili salı günü olacak. Dolayısıyla 1 Ocak 2019 Salı günü, 1 günlüğüne resmî tatil ilan edildi.

Mekke’nin Fethi Ne Zaman?

Müslümanlar için kutsal sayılan bugün 31 Aralık gününe denk gelmektedir. İslam için en önemli günlerden biri olup, Müslümanlığın yayılmasının en önemli adımlarından biri sayılan Mekke’nin fethi tüm Dünya’da Müslümanlar tarafından kutlanılır.

2019 Regaib Kandili Hangi Gece?

2019 yılının ilk kandil gecesi olacak Regaib Kandili 7 Mart 2019 Perşembe gecesine denk düşmektedir. Regaib Kandili geçmişten günümüze kutlu bir gün olarak yerini almıştır. Bu gecede Allah’ın insanlara yardımda, rahmet ve bağışta bulunduğu İslam alimleri tarafından söylenir. Regaib Kandilini dua ederek, af dileyerek, tövbelerde bulunarak geçirmek dinimizce tavsiye edilir.

Regaib Kandili 3 ayların başlangıcına işaret eden bir gecedir. Kandil gecesinin perşembeden cumaya bağladığı 8 Mart 2019 Cuma günü kutsal 3 ayların ilk günüdür. Ama ne Regaib Kandil’inin olduğu 7 Mart ne de 3 Ayların başladığı 8 Mart günü resmî tatil değildir.

2019 Miraç Kandili Hangi Gece?

Miraç Kandili 2019 yılında 2 Nisan Salı gecesine denk gelmektedir. Resmî tatil değildir. Ama İslam Dünyası için en kutsal 2. gece olduğuna inanılır. (En kutsal gece Kadir Gecesi sayılır.) Hz. Muhammed Peygamber efendimizin göğe yükseldiği gecedir. Göğe yükselen peygamber efendimiz Allah’ın huzuruna çıkmıştır. Bu sebeple bu gecenin kutsallığı çok fazladır. Bu gece içerisinde edilen duaların, kılınan namazların sevapları çok daha fazladır. Bu kutsal gecede de diğer kutsal geceler gibi edilen dileklerin gerçekleşme ihtimalinin daha çok olduğuna inanılır.

2019 Berat Kandili Hangi Gece?

2019 Yılının Berat Kandili 19 Nisan Cuma gününe denk gelmektedir. Diğer kandil günleri gibi Berat Kandili günü de resmî tatil değildir. İslam alimlerinin yorumlarına göre Müslümanları kutsal Ramazan ayına günahsız sokmak için adeta bir arınma gecesidir. Türkçedeki beraat etmek (aklanmak) kavramı berat kelimesinden gelmektedir. Bu yüzden Müslümanların günahlarını affettirmeleri için en çok dua etmeleri gereken gecedir. Berat Kandil’inde kılınan namazlar, edilen dualar ve tutulan oruçlar günahları affettirdiği gibi normal namazlardan, dualardan, oruçlardan daha da hayırlıdır, sevaplıdır.

23 Nisan 2019 Hangi Güne Denk Geliyor?

2019 Yılının 23 Nisan’ı salı gününe denk gelmektedir. 1 günlüğüne resmî tatildir. Bugünün tam adı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. 23 Nisan 1923’te Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihidir. 1924 yılında Türk Milleti için bu önemli gün resmî tatil ilan edilmiştir. Yani 95 yıldır her 23 Nisan günü resmî tatil olarak kutlanmaktadır. 1929 yılında ise 23 Nisan Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir.

1 Mayıs 2019 Tatili Hangi Güne Denk Geliyor?

1 Mayıs 2019 Çarşamba gününe denk gelmektedir. Çarşamba günü olduğu için 1 günlüğüne resmî tatil edilmiştir. 1 Mayıs işçi bayramının resmi adı Emek ve Dayanışma Günü’dür.

1 Mayıs günü 1886 yılında Amerika’da işçiler tarafından yapılan gösterilerde polis tarafından işçilerin üstüne ateş açılması sonucu 8 işçi hayatını kaybetmiştir. Günlük çalışma saatlerinin 10 saatten 8 saate indirilmesi üstüne eylem yaparken hayatını kaybeden işçilerin anısına Dünya çapında 1 Mayıs işçiler tarafından bayram ilan edilmiştir.

2019 Ramazan Başlangıcı Hangi Gün?

2019’un Ramazan Ayı 6 Mayıs günü başlayacaktır. Pazartesi gününe denk gelen bu gün resmî tatil değildir. Müslümanlar için en kutsal olan aydır. Hicri takvimin 9. Ayı olan Ramazan Ayı Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı aydır. Ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak bile adlandırılır. İslam’ın 5 şartından biri olan oruç tutmada Ramazan Ayı içerisinde gerçekleştirilir.

Ramazan Ayı’ndan kutsal kitabımızın birçok yerinde kutlu bir ay olarak bahsedildiği gibi birçok hadiste de Hz. Muhammed tarafından namazların daha kutlu, tövbelerin daha çok kabul edildiği bereketli bir ay olarak bahsedilir.

19 Mayıs 2019 Gençlik ve Spor Bayramı Tatil Mi Olacak?

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı 2019 yılında da 1 günlük resmî tatil ilan edilecek. Ama 2019 yılında pazar gününe denk geldiği için pek çok kişi bu resmî tatilden yararlanamayacak. Resmi adı Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olan 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gündür.

19 Mayıs Atatürk’ün Türkiye’yi yabancı devletlerin işgalinden kurtarmak için başlattığı Kurtuluş Savaşı Mücadele’sinin başlangıç günü olarak kabul edilir. Atatürk 23 Nisan bayramını çocuklara armağan ettiği gibi 19 Mayıs bayramını da gençlere armağan etmiştir.

Kadir Gecesi Hangi Güne Denk Geliyor?

Kadir Gecesi 2019 yılında 31 Mayıs gününün gecesine denk gelmektedir. Resmî tatil olarak kutlanmaz. Müslümanlar için en kutsal gece olarak kabul edilir. Kadir gecesi için Kur’an-ı Kerim içerisinde Allah tarafından 1000 aydan daha hayırlı bir gece olarak bahsedilir. Bu gece içerisinde kılınan namazlar, okunan dualar, tutulan oruçlar 1000 aya denk gelen 83 yıllık duadan, namazdan, oruçtan daha çok sevap kazandırır.

Kadir Gecesi’nin bu kadar kutlu bir gece olmasının sebebi Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece olmasıdır. Dünya üzerine gönderilen son kutsal kitabın insanlığın kurtuluş için son umudu olması açısından önemi sonsuzdur. İslam alimleri tarafından Ramazan Ayı’nın kutlu bir ay olmasının sebebinin içerisinde Kadir Gecesi’ni bulundurması olduğu dile getirilir.

2019 Ramazan Bayramı Hangi Gün Başlıyor?

2019’un Ramazan Bayramı 3 Haziran gününde Arefe günü olarak başlamaktadır. Ramazan Bayramı’nın 2019’da birinci, ikinci ve üçüncü günleri sırasıyla 4 Haziran, 5 Haziran ve 6 Haziran günlerine denk gelir. Arefe günü pazartesi gününe denk gelmektedir, yarım günlüğüne resmî tatil edilmiştir.

2019 Ramazan Bayramı Kaç Gün Olacak?

Bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günleri salı, çarşamba ve perşembe günlerine denk gelmektedir. Bu üç gün de tam gün resmî tatildir. Ramazan Bayramı total olarak 3,5 gün resmî tatil olacaktır. Cuma gününün de resmî tatil ilan edilmesi ile ilgili şimdilik devlet tarafından bir açıklama yoktur.

15 Temmuz Demokrasi Bayramı Hangi Gün?

15 Temmuz Demokrasi Bayramı 2019 yılında pazartesi gününe düşmektedir. 1 günlüğüne resmî tatildir. Türkiye’nin en yeni bayramıdır. 15 Temmuz 2016’da yapılan darbe girişiminin Türk Halkı tarafından kahramanca engellenmesi sonucu ilan edilmiştir. Bu kanlı gecede hayatlarını feda eden yüzlerce şehit anılır.

2019 Kurban Bayramı Hangi Güne Denk Geliyor?

Kurban Bayramı 2019 yılında 10 Ağustos gününde Arefe günü ile başlayacaktır. Bayramın dört günü ise 11-12-13-14 Ağustos tarihlerine denk gelmektedir. Arefe günü yarım gün, diğer günler tam gün olmak üzere 4,5 gün resmî tatil ilan edilmiştir.

2019 Kurban Bayramı Kaç Gün Olacak?

Ama 2019 Kurban Bayramı’nın Arefe günü cumartesiye, bayramın ilk günü ise pazar gününe denk geldiği için bu günlerde ki tatiller birçok insanı etkilemeyecektir. Bayram olmayan perşembe ve cuma günlerinin resmî tatil ilan edilip edilmeyeceği ile ilgili şimdilik hiçbir açıklama yoktur.

Kurban Bayramı Müslümanlar için en kutsal olan günler arasındadır. Bu gün içerisinde Allah adına kurbanlar kesilir. Sevaplar işlenir. Kesilen kurban etleri, kurban kesmeye durumu olmayan ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.

30 Ağustos 2019 Zafer Bayramı Tatil Mi?

30 Ağustos Zafer Bayramı 2019 yılında cuma gününe denk gelmektedir. 1 günlüğüne resmî tatil ilan edilmiştir. Şanlı Türk ordularının işgalci Yunan ordusuna karşı kazandığı Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin yıl dönümüdür.
Dumlupınar’da kazanılan bu zaferin Türkiye için sembolik bir anlamı vardır. Yunan ordularının kesin olarak yenilişinin günüdür. Bu zaferin kazanılması ile birlikte düşmanın vatanımızda kalamayacağı anlaşılmıştır. 30 Ağustos 1922’de kazanılan bu zafer 1935 yılından beri ülkemizde Zafer Bayramı adı altında resmî tatil olarak kutlanılmaktadır.

2019 Hicri Yılbaşı Hangi Gün?

Hicri yılbaşı 2019 yılında 31 Ağustos tarihine denk gelmektedir. Resmî tatil değildir. Cumartesi gününe denk gelmektedir. Cumartesi gününe denk gelmektedir.

2019 Aşure Günü Ne Zaman?

Aşure günü 2019 Yılında 9 Eylül Pazartesi gününe denk gelmektedir. Resmî tatil değildir. Ama Müslümanlar için kutsal sayılan günlerden biridir. Bu gün içerisinde birçok kutsal olayın olduğuna inanılır. Allah tarafından 10 farklı peygambere Aşure Günü içerisinde ihsanlarda, yardımlarda bulunulduğuna inanılır. Örnek olarak Hz. Musa’ya Allah tarafından denizi yarma gücü bu günde ihsan edilmiştir. Hz. Yunus balığın karnından bu kutsal günde kurtulmuştur. Hz. İbrahim’in oğlu bu günde doğmuştur.

Bu sebepler yüzünden Müslümanlar Aşure Günü’nde çevresindekilere aşure gibi yiyecekler dağıtarak Allah’ın dağıttığı ihsanlara örnek davranışlar sergilemeye çalışırlar.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kaç Gün Tatil?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 2019 yılında 1.5 günlük resmî tatil ile kutlanacaktır. 28 Ekim Pazartesi günü yarım gün tatil olacaktır. 29 Ekim Salı günü ise tam günlüğüne resmî tatil olacaktır. 29 Ekim 1923 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından cumhuriyetin ilan edilmesinin yıl dönümüdür. Türkiye için en önemli günlerden biri olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da 1925 yılından beri resmi bayram olarak kutlamaktayız.

2019 Mevlid Kandili Hangi Güne Denk Geliyor?

Mevlid Kandili 2019 yılında 8 Kasım Cuma gününe denk gelmektedir. Resmî tatil değildir. Ama Müslümanlar için en önemli günlerden biridir. 571 yılında peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in dünyaya geldiği gündür.
Mevlid Kandili bir anlamda İslam Dünya’sının kurulduğu gün olarak adlandırılabilir. Çok kutsal bir gündür. Bu gün içerisinde kılınan namazlar, dualar ve bütün ibadetler normal günlere göre çok daha hayırlıdır.

2020 Yılbaşı Tatil Mi Olacak?

2020 yılının yılbaşı günü 1 Ocak 2020 Çarşamba gününe denk gelmektedir. Her sene olduğu gibi 2020 yılında da 1 günlüğüne resmî tatil olarak kutlanacaktır.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (4 Oylar)