Sağlık Çalışanlarının Görevde Yükselme Unvan Değişikliği Sınavsız mı Yapılacak?

Sağlık Bakanlığı'nın 19 Nisan tarihinde gerçekleştireceği "Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği" sınavı pandemi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. Şimdi bütün gözler Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA'da. Sağlık personeli Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA'dan gelecek müjdeli haberi bekliyor. 

KAHRAMAN SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ VEFA BEKLİYOR

Bütün dünya pandemi sürecinde TÜrkiye'nin çok gerisinde kalmış durumda. Dünyadaki diğer bütün ülkeleri Türkiye'nin aksine bu süreçte çok yetersiz kaldılar. Türkiye'nin başarısında Ülkemizin sahip olduğu güçlü sağlık alt yapısı şüphesiz çok etkili oldu. Ancak kahraman sağlık çalışanlarımızın da payı çok büyüktü. 

Bütün Dünya'da sağlık çalışanları istifa etmek yada başka gerekçelerle pandemi sürecinden kaçmayı tercih ederken, Ülkemizde tam tersine sağlık çalışanları görev almak için görevlerinin başına koştular. Hatta Sağlık Bakanlığına iletilen çok sayıda gönüllü sağlık çalışanının olduğu iddia edildi. 

GÖREVDE YÜKSELME VE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAK MI?

Şuan için sınavın olup olmayacağına dair hiç bir açıklama söz konusu değil. Twitter başta diğer sosyal medya organlarında sağlık çalışanları sınavsız geçiş hakkından yararlanmak istediklerini Sağlık Bakanlığa ifade ettiler. Ancak bu talep karşısında henüz olumlu yada olumsuz bir açıklama gelmedi. 

ŞİMDİ GÖZLER BİLİM KURULUNDA

Haziran ayından itibaren normalleşmenin adımları atılmaya başlanacak. Ancak hala bütün gözler Bilim Kurulunda. Eğitim Kurumlarının tamamının yapacakları sınavların ne şekilde yapılacağı henüz belli değil. YKS sınavı alınacak önlemler vasıtası ile Haziran ayı içinde yapılacak. 

Ancak diğer bütün kurumların sınavları ya ertelendi yada online olarak yapılıyor. 

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIK ÖĞRETİM SINAVLARINI ONLİNE OLARAK GERÇEKLEŞTİRDİ

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Vize sınavlarını online olarak gerçekleştirdi. Akabinde Final Sınavlarını da online olarak yapacağını açıkladı.

Malumunuz olduğu üzere Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği sınavını Anadolu Üniversitesi yapacak. Şimdi akıllarda ki soru şu: Anadolu Üniversitesi Sağlık Personeli için de online sınav mı yapacak. 

SAĞLIK PERSONELİNİN SINAV İÇİN TALEPLERİ NELERDİR?

Kahraman sağlık çalışanlarımıza bu sınav hakkında taleplerini sorduk. Sağlık çalışanlarımızın taleplerini aşağıda şu şekilde özetleyebiliriz:

Sağlık Çalışanlarına Tek Sefere Mahsus Sınavsız Geçiş Hakkı Verilmelidir:

Konuştuğumuz sağlık çalışanlarının bir çoğu tek sefere mahsus sınavsız geçiş hakkı talep ediyor. Pandemi sürecinde psikolojik olarak yıprandıklarını, ders çalışma imkanlarının ortadan kalktığını ve bu süreçte tüm dikkatlerini sınava değilde salgınla mücadeleye vermek istediklerini belirttiler. 

Görüştüğümüz yada konuştuğumuz sağlık çalışanlarının hemen hemen tamamının talebi bu şekilde. Ayrıca konuştuğumuz kişilerin alternatif ikinci önerileri de olmuştur. 

Kontenjan Sayıları Artırılabilir

İkinci talepleri ise kontenjan sayılarının artırılması şeklinde olmuştur. Örneğin 317 kişilik Tıbbi Sekreter kadrosu 1000'e çıkarılabilir ayrıca 107 kişilik Hemşire kadrosunda 300'e çıkarılabilir. 

Bu şekilde sağlık personelinin sahada göstermiş olduğu özveri bir şekilde dolaylı olarak ödüllendirilmiş olacak. 

SINAV YAPILACAK OLMASI HALİNDE HANGİ TARİHTE YAPILABİLİR

Haziran ayında normalleştirmenin adımları atıldı. Önümüzdeki süreçte Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları var. Yaz mevsiminin salgın sürecinde rahat geçeceği ortada. Ancak bu kadar kısa süre için sınav organizasyonun yapılması ve duyurulması sağlık personelini yaz tatili döneminde daha da yıpratabilir. 

Bunun sebebi zaten izin alması çok zor olan sağlık çalışanlarının yaz dönemine denk gelen sınav süreci kahraman çalışanları daha da yıpratacaktır. 

Eylül ayından sonrası ise pandemi sürecinin 3. aşamasına girileceği dönemdir. Bu dönemde salgın yeniden yaygınlaşabilir. Açıkçası Eylül ayından sonraki herhangi bir günde de sınavı yapmak pek mantıklı değil. 

Sağlık Bakanlığına en makul çözüm önerisi sınavsız geçiş hakkını vermek kalıyor. 

EN MAKUL ÇÖZÜM SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKININ VERİLMESİ

Yukarıda da izah ettiğimiz gibi Sağlık Bakanlığının yapacağın en makul çözüm sınavsız geçiş hakkının verilmesidir. Bu konuda Sendikalara da çok fazla iş düştüğünü ifade etmek isteriz. Çünkü Sağlık Çalışanları bu salgın sürecinde bu taleplerini Bakanlık Mercilerine ifade edemeyecektir. 

Ancak Sendikalar bu konuda üyelerinin arkasında durarak talepleri toplu halde Bakanlığa iletebilir. 

SAĞLIK BAKANLIĞI SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKI VEREBİLİR Mİ?

Bu konuda hukuksal olarak bir engel olduğunu düşünmüyoruz. Mezun olmak suretiyle geçiş yapmak istediği bölümün eğitimi dolayısı ile diplomasını alan bir personel zaten o bölümde çalışmayı hak etmiş demektir. 

Örneğin Bilgisayar Mühendisliğini bitiren bir kişi teknik olarak Mühendis olmayı hak etmiş demektir. Yada Hemşirelik bölümünü bitiren bir kişi zaten bu mezuniyetiyle bu ünvanı hak etmiş demektir. 

SAĞLIK BAKANLIĞINDA ÇALIŞAN İDARİ HİZMETLER SINIFI AĞLAYAN BİR YARA

Sağlık Bakanlığında İdari Hizmetler Sınıfında çalışan personel Tıbbi Sekreterlik kadroları ile aynı hizmeti yaptıkları halde maaşları 1000 - 1500 TL daha az. Ayrıca bu statüde çalışan bir çok kişi KPSS den çok yüksek puanlar alarak atanmış durumda. Tıbbi Sekreterlik kadroları ile aynı hizmeti yaptıkları halde sırf kadro farkından dolayı maaşları daha düşüktür. 

Bu konuda özellikle İdari Hizmetler Sınıfında Görevli çalışanlar kendileri için özel bir fırsat yaratılması talebinde bulundular. Elde etmiş oldukları mezuniyetin istenen şartlar için de yeterli olduğu düşüncesindeler. 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.