Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek?

Askere gidecek kişiler e-Devlet kapısından askerlik durumu sorgulaması yaptıklarında “sınıf ve tertibat bekliyor” ibaresiyle karşılaşabilirler. Askere alınma tarihi, sevk tarihi, bölük, koğuş ve alay gibi bilgilerin tümü sınıf ve tertibat olarak geçmektedir.

Tertibat, askere alınacak kişinin ne zaman askere gideceğinin belirlenmesini ifade etmektedir. Tarih belirlendikten sonra kişiye tertibat numarası verilmektedir. Tertibat numarasında kişinin doğum yılı ve celp numarası yer alır. Celp numarasına bakılarak hangi yıl ya da dönemde askere gidileceği öğrenilebilir. Askerliğini kısa dönem olarak yapacakların tertibat numaraları 3 hanelidir. Uzun dönemlerin tertibat numaralarında ise doğum yılı ve dönem yazar. Örneğin 1996 doğumlu bir kişi 3. celp döneminde askere alınacaksa tertibat numarası 96/3 şeklinde olur.

Askerlikte Sınıf Nedir?

Sınıf ifadesi, kişinin askerlikte yapacağı görevi ifade eder. Sınıf; askerin eğitim durumuna ve diğer koşullara göre belirlenir. Buna göre askere giden kişi jandarma, piyade ya da komando sınıflarından birine dahil olarak askerliğini sürdürür.

Kişinin askere gidebilmesi için celp tarihinin belli olması gerekir. Bu bilgilerden yola çıkarak “sınıf ve tertibat bekliyor” ifadesinin, askere gitmek için celp tarihini beklemek olduğunu söyleyebiliriz.

Askerlik Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Zaman Belli Olur?

Sınıf ve tertibat bekliyor yazısı ile karşılaşan kişilerin panik yapmasına gerek yoktur. Celp dönemi belirlenmeden önce bu durum mutlaka çözülür ve kişinin hangi sınıfta ve tertipte olduğu ona bildirilir.

Askerliğini tecil ettiren ve askere gitmek isteyen yükümlülerin öncelikle sınıflandırma işlemleri yapılır. Sınıflandırma yapıldıktan sonra tertibat aşamasına geçilerek asker alımları başlatılır. Sınıflandırma ve tertibatlandırma sürecinin tamamlanması, başvuru yapılan tarihe göre değişebilir. Kişi eğer celp dönemlerinden birine denk bir tarihte başvuru yapmışsa işlemleri çok kısa sürede tamamlanır ve askere daha hızlı alınır. Başvuru tarihi celp dönemine tekabül etmiyorsa sınıf ve tertibat süreci uzayacağından askere gitme süresi de uzun sürebilir.

Sınıf ve Tertibat Bekliyor Tecil Olur Mu?

Lisede, üniversitede okuyan ya da yüksek lisans yapan öğrenciler öğrenim durumlarını gösteren belgeleri askerlik şubesine götürdüklerinde askerlikleri tecil edilir. Ayrıca yüksek kilosu ya da sağlık sorunları nedeniyle askere gidemeyecek durumda olan kişiler, durumlarını belgeleyen sağlık raporlarını askerlik şubesine teslim ettiklerinde askerlikleri tecil edilir. Kronik olmayan ve iyileştirilebilir bir hastalığı olan kişiler de sağlık raporunu şubeye teslim ederek askerliklerini tecil ettirebilirler. İyileşme ihtimali olmayan kronik hastalar ise çürüğe ayrılırlar ve askere alınmazlar.

Lisanslı Sporcular

Lisanslı sporcular, kardeşi ya da abisi askere giden kişiler, yurtdışında başka oturma izni alan kişiler ya da yaptığı ilmi faaliyetler nedeniyle askere gidemeyecek durumda olan kişiler, gerekli belgeleri aldıkları takdirde askerliklerinin tecil edilmesini sağlayabilirler.

Askerliği tecil ettirmek için celp tarihinin belirlenmemiş olması gerekir. Celp tarihi belirlenen kişilerin askerlikleri tecil ettirilemez. Celp tarihi geldiğinde askere gitmeyen kişiler asker kaçağı kabul edilirler ve kimlik kontrolüne yakalandıklarında askeriyeye gönderilirler.

Sonuç olarak sınıf ve tertibat bekliyor yazısı celp tarihinin henüz belli olmadığını ifade etmektedir. Celp tarihi belli olmadan askere gidilemeyeceği için sınıf ve tertibat bekleniyor yazısı göründüğünde askerlik şubesi aranabilir ve konu hakkında bilgi alınabilir.