Sömestr Ara Tatili Ne Zaman Geri Sayım SAYACI 2023

Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu eğitim ve öğretim takvimine göre 2023 ara tatil tarihleri belli olmuştur. MEB'in açıklamış olduğu ikinci ara tatil ve yaz tatili tarihleri aşağıdaki gibidir:   

Geri Sayım: Yarıyıl Tatiline Kalan Süre

Okullar Ne Zaman Kapanacak? Kaç gün kaldı?

Yaz Tatili Ne Zaman Başlıyor?

20 Ocak 2023 Cuma günü başlayacaktır. 

Yarı Yıl Tatili Neyi İfade Ediyor

Eğitim ve öğretim yılı çeşitleri dönemleri içerisinde barındırır. Mevcut eğitim yılının Ocak-Şubat aylarını kapsayan iki haftalık döneme yarıl tatili olarak adlandırılır. Bu yarıyıl tatili hem öğrenciler için hem de veliler için birtakım değerlendirmeleri yapabilmeleri noktasında son derece önemli bir fırsattır. Özellikle bu dönemde veliler kendi çocuklarının karne sonuçlarına göre eğitim programlarında yenilik yapabilirler. Dersleri kötü gitmiş olan bir öğrencinin ikinci kanaat döneminde nasıl düzeltilebileceği noktasında çeşitli çözümlemeler ortaya koyarak kötü gidişe dur diyebilir. Derslerinde başarılı olan öğrenciler için yarıyıl tatilinde çeşitli aktiviteler ile yabancı dil öğrenimi noktasında yeni çalışmalar ortaya konulabilir. Bu tatil dönemini fırsata çevirebilecek en iyi öğrenci profili ise o yıl gireceği sınavı olan öğrencilerdir. Velilerinin desteği ile birlikte yarıyıl tatilinde düzenli ders çalışabilecekleri bir ortam oluşturarak tatilde tüm eksikleri tamamlayarak bol bol soru çözmeleri sınavlar hazırlık için iyi olacaktır.


Eğitim Öğretimde İkinci Kanaat Dönemi

Yarı yıl tatilinden sonra milyonlarca öğrenci tekrardan okulunun yolunu tutarak ikinci kanaat dönemindeki eğitim ve öğretime başlayacaklar. Eğitim ve öğretim döneminde ikinci dönem ilkine göre öğrenciler açısında daha rehavetlik bir ortamda geçer. Bununda başlıca sebebi birçok öğrencinin sınav hazırlığında olmasından dolayı okuldaki dersleri boşlamaya başlaması sınıflar içerisinde dağınıklığa sebep olmaktadır. Ayrıca mevsimsel faktörleri göz önünde bulundurunca bahar havası her zaman öğrencileri cezbetmesinden dolayı başarının duralaması veya düşmesine neden olur. İşte tam da burada velilere ve eğitimcilere büyük görevler düşmektedir.