Suriyelilere vatandaşlık verildi mi?

suriyelilere vatandaşlık

Suriyelilere vatandaşlık verildi mi?

 

Komşumuz Suriye’de halen devam etmekte olan iç savaştan dolayı ülkemize muhacir olarak sığınan Suriyeli kardeşlerimize vatandaşlık verilmesi son günlerin en çok konuşulan konularından birisi. Şu an için Suriyelilere vatandaşlık verilmemiştir. Gelecek günlerde nasıl adımlar atılacağını merak etmekteyiz.

 

Hain darbe girişimi sonucu gündem değişti

FETÖ’nün darbe girişimi bu konunun ülke gündeminden düşmesine sebep olmuş, ancak yine de muhacir kardeşlerimize vatandaşlık verilmesinin darbe ile oluşturulmak istenen iç savaş ile daha doğru değerlendirilmesine netice vermiştir. 

Sponsorlu bağlantılar

 

Bu hain darbe ile ülkemizde büyük bir iç savaşın oluşması planlandığı muhakkak. Zira bu hainlerin akıl hocaları bu vatansızlara iktidar yolunu aşılarken kendi iç hesaplaşmalarında Ülkemizde de büyük bir iç savaşın hesaplarını yapmışlardı.

Düşünsenize Ülkemizde Alevi Sünni, Kürt Türk, Sağ Sol kavgasının ne tür elim sonuçlara sebep olacağına. Suriye de olan bu vahim iç savaşın ülke insanına neler yaşattığı ortada. Onların sığındığı kardeş bir Türkiye var. Bizim sığınacak bir dostumuz var mı? Evet Azerbaycan bizim dostumuz. Ancak kocaman ülkemizin böyle bir ateşe gömülmesi halinde kardeş ülke dahi bize yardım edemez. Dolayısı ile ülkemize sahip çıkmalı, bu hainlerin oyunlarına karşı dikkatli olmalıyız.

Suriyeliler bizlerin din kardeşi, muhacir olarak ülkemize sığınmış birer dostlar. Evet aralarında çok yanlış insanlar olabilir. Ancak kadın ve çocuklar başta aralarında olan masumları da düşünmekte fayda var. Fakat ülkemizin de dinamikleri, toplumsal durumu ve kaynakları da düşünlmelidir.

 

Yapılan açıklamalar:

Bu konuda Hükümetimiz kanadından da açıklama yapılmıştır. Başbakan Yardımcısı Nurettin CANİKLİ’nin açıklamalarında Suriyeli vatandaşlardan ülkemize artı değer sağlayacak bir çok kişinin olduğunu, ayrıca iş gücü anlamında Ülkemizin ihtiyaç duyduğu bir çok sahada Suriyeli vatandaşlardan yararlanılabileceğini ifade etmiştir.

Ülkemizde şuan 3 Milyona yakın Mültecinin olduğunu ifade eden Sayın Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli, bu sayının yaklaşık 900 bininin çocuk olduğunu da belirtmiştir. Bu sayının yetkililer tarafından incelendiğini belirten Başbakan Yardımcımız ekonomiye katkı da sağlayacak şekilde Hükümet tarafından konunun incelendiğini belirtmiştir.Türk Vatandaşı olarak konunun birer kardeşlik projesi olduğunu da belirterek bir an evvel Suriye’de ki bu iç savaşın biterek ülkelerine huzur gelmesini diliyoruz.

 

Suriyeliler gerçeği:

Düşünün ki savaş ortamından çıkıp her şeyinizi bırakıp yaban ellere gidiyorsunuz. Savaş yüzünden vatanınızdan oluyorsunuz. Ölenleri görüyor ve ölümden dönüyorsunuz... Sonra köşe bucak kaçıp kendinizi başka ülkelerde buluyorsunuz.

Bu da yetmiyormuş gibi yaban ellerde bir dairede üç aile kalıyorsunuz, çocuğunuz dilencilik yapıyor ve karnınız doymuyor. Tatmin edemediğiniz bütün duygularınızda cabası. Üstelik gittikleri bütün ülkelerde "ötekileştirilmiş" bir toplum haline gelmişsiniz.

İşte Suriyelilerin şu an yaşadıklarının bir kısmı bunlar. Her şeyden önce savaş ortamında bulunmanız dahi travma yaşamanıza yeterlidir. O yüzden Suriyelilerin bir travma yaşadığı ortadadır.

Her ne kadar onlara misafir gibi davranmış olsak ta onların yaşadıklarını da göz önünde bulundurmamız gerekir.

 

Suriyelileri ülkemizde misafir olması problemleri bitirmiyor:

Uluslara arası toplum tarafından Türkiye yeterince destek almamaktadır. Türkiye olarak yükün en ağır kısmını miller olarak bizler üstlendik.

- 18 yaş altında bulunan genç ve çocukların eğitiminin sağlanamaması

- Suriyelilere sosyal güvence verilemesi

- Travma halindeki Suriyelilere psikolojik yardımın yapılamaması

- Suriyelilerin kayıt dışı istihdam edilmesi

- Kültürel farklardan ötürü toplumsal dengenin sağlanamaması

- Kayıt dışı ekonomi

-vs.


Değerlendirme:

Mevcut duruma bakıldığında ülkemize yerleşen Suriyelilere misafir gibi davransakta ilerde yaşanabilecek problemleri görmezden gelmemek gerekir. Suriyelilerin vatandaşlığa kabul edilmesinde verilecek karar her ne olursa olsun şu an için önemli olan plan ve organizasyonların yapılmasıdır. Bunun yanında bir vatandaş olarak temennim Suriyelilerin vatandaşlığa kabulünün referanduma sunulmasıdır.

 

2.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.88 (4 Oylar)