Sürücü Kursları 1 Haziran'da mı Açılacak? Sınavlar Başlayacak mı?

Salgının Ülkemizde de yaygınlaşmasıyla birlikte Pandemi sürecinin ilan edildiği Mart ayının 16'sında itibaren bütün Eğitim Kurumlarında eğitim ve öğretime de ara verilmişti. Sürücü Kursları da benzer şekilde 31 Mayıs 2020 tarihine kadar eğitimlerine ara vermişti. 

Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklamada Eylül ayında okulların açılacağını ve normal Eğitim ve Öğretim yılının açılacağını ifade etti. Bu açıklamasında sürücü kursları için net bir açıklama yapılmamıştır. 

Sürücü Kurları Ne Zaman Açılacak?

Sadece okullar için yapılan açıklama Sürücü Kurslarının Haziran ayında açılabilir mi sorularını akıllara getiriyor. Bu noktada sürücü kurslarıyla ilgili duyurular Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden yapılmaktadır. Daha önceki duyurular yine bu müdürlüğün duyurular sayfasında yapılmıştı. 

https://ookgm.meb.gov.tr/

Yüzbinlerce Sürücü Adayı Kursların Açılmasını Bekliyor

Ehliyet Kursları yaklaşık 3 aydır kapalı olduğu için onbinlerce kursiyer ehliyet almayı sabırsızlıkla bekliyor. Kursların açılmasıyla birlikte bir çok aday kurslara hücum edecek. Öncelikle bu süreçte kursların sağlık önlemleri almasında dikkatli olması gereklidir. Eğer sürücü kursları açılırsa bilim kurulunun vereceği fikirlerle açılacağı öngörülüyor. Fakat bununla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Sürücü Kursların Uzaktan Eğitim Verebilmesinin Önü Açıldı

08 Mayıs 2020 Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Tarafından yayınlanan bildiride, motorlu taşıtlar sürücüleri kurslarında eğitim gören sürücü adaylarına teknik alta yapıya sahip sürücü kurslarının telafi eğitimi vermelerinin yolu açılmıştı. Bu telafi eğitimini alanların yüz-yüze eğitim almış gibi değerlendirileceği belirtilmişti. Uygulama sürücü kurslarını bu sürece uyum sağlayacak alt yapılarının olup olmaması merak konusu.

Hangi Sınavlar Yapılacak?

3 aylık süreçte direksiyon uygulama sınavları, motorlu taşıtlar teorik sınavları yapılamadı. Ayrıca adayların bu sınavlara girebilmeleri için sürücü kurslarından almaları gerekli olan dersler alınamadı. Eğer sürücü kursları açılırsa adaylar önce teorik dersleri alacak ve teorik sınava girebilecekler. E-sınavı başarı ile tamamlayan adaylar ise bir sonraki süreç olan direksiyon sınavı eğitimini alacaklar. Müfredata uygun olarak yeterli sayıda direksiyon uygulama eğitimini alan adaylar direksiyon sınavına girecekler.

Sürücü Kursları Açılırsa Sınavları Çok Bekleyecek Miyim?

Aylardır sınav yapılmadığı için uzmanlar sürecin uzayabileceğini dile getirmektedir. Ayrıca sınavlar yapılırsa alınacak tedbirlere göre sınavın uygulanış biçimi yönünden değişiklikler yapılırsa süreç farklı şekilde ilerleyebilir. Pandemi sürecinde sürücü kursları da kapalı olduğu için yeni aday başvuruları alınmadı. Bu noktada öncelikle eğitimleri ve sınavları yarı karan sürücü adaylarının sınavları öncelikli olacaktır. Her durumda sürecin biraz uzayacağı düşünülüyor.

 

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.