2019 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) nasıl alınır? REHBER YAZI!

süt parası

Kıymetli anneler ve babalar;

Süt Parası konusunda sizlerin bütün sorularına cevap verecek çok kapsamlı rehber bir yazı hazırladık. Bu yazımızda bütün sorularınızın cevabını bulacaksınız. Bununla birlikte herhangi bir hususta tereddüt yaşamanız, yada çözüm üretememeniz halinde yorumlar bölümünden sorularını aktarabilirsiniz. 

Uzmanlarımız sorularınıza ve yorumlarınıza en kısa süre içinde yanıt dönecektir. 

SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) NEDİR?

Süt parası kanununda emzirme ödeneği olarak geçer. Sadece SSK'lı olarak çalışan anneler ile, SSK'lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine ödenir. Alma şartları ile tam olarak kimlerin alacağı aşağıdaki başlıklarda açıklanmıştır. 

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) İle Doğum Yardımı ve SSK Doğum Parası Arasındaki Fark Nedir?

Süt parası ile Doğum Yardımı ve SSK Doğum Parası birbirinden farklı ödemelerdir.

 • Süt yardımı (emzirme ödeneği) :  Sosyal Güvenlik Kurumunun (SSK'nın yani) yine SSK'ya tabi çalışanlara sunduğu emzirme ödeneğidir. 
 • SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi : Bu ödeme ise sadece SSK'lı çalışan kadınlara doğumdan dolayı işe gitmediği dönemler için yapılan iş göremezlik ödemesidir. Ayrıntılı bilgi için "SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi Rehber Yazısı" konulu yazımızı inceleyiniz. 

Doğum yardımı ise Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütün annelere vermiş olduğu bir sosyal yardımcır. Bu yazıda sizler için gerekli bilgileri okuduktan sonra  "2018 Doğum Yardımı Nasıl ve Nereden Alınır?" konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederim. 

SÜT PARASINI (EMZİRME ÖDENEĞİNİ) KİMLER ALABİLİR?

Süt parasını kimlerin alacağı hususu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16 ncı maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu bu mevzuata göre sigortalı olan anneler ile sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ödenir. İlgili mevzuat tam olarak aşağıda ki gibidir.

 • Analık sigortasından sigortalı kadına
 • Sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe,
 • 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.

Kısaca : Eğer bir kadın SSK'ya tabi olarak çalışıyorsa ve doğum yaptıysa bu parayı alabilir.  Ayrıca SSK'ya tabi çalışan bir babanın eşi herhangi bir işte çalışmıyorsa ve eşi doğum yaptıysa emzirme ödeneği alabilir. Ancak aşağıda belirttiğimiz şartları taşıması gereklidir. 

Resmi Nikah Olmayan Eşleriniz İçin Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Alınabilir mi?

Sigortalı çalışan erkeğin sigortalı olmayan eşinin süt parası (emzirme ödeneği) alabilmesi için resmi nikah şartı vardır. Ayrıca bu nikahın bebeğin doğduğu tarihten önce resmi nikah kıyılmış olmalıdır.

MEMURLAR, 4B'LER, 45/A'LAR, 4D İŞÇİLER VE SÜREKLİ İŞÇİLER (KAMU PERSONELİ) EMZİRME ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

Bu başlıkta kamuda çalışan personellerin hangilerinin süt parası alıp, hangilerinin alamayacağını açıkladık: 

 • Memurlar :  657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlar Emekli Sandığına tabidir. Bu ödemeyi kesinlikle alamaz. 
 • 4B'li Sözleşmeli Çalışanlar : Bu çalışanlar SSK'ya tabidir. Alabilir. 
 • 45A'li Sözleşmeli Çalışanlar : Bu çalışanlarda farklı statüdeki 4B'dir. Alabilirler. 
 • 4D işçiler ile Sürekli İşçiler : Bu çalışanlarda SSK'lıdır. Alabilirler.

4B Sigortalılar Süt Parasını Nasıl Alır?

Ancak 4B sigortasına sahipseniz, bulundukları konumda yer alan İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik kurumuna belirli evraklar ile birlikte dilekçe vermek zorundadır. Verilen talep dilekçesinde doğum raporu ya da çocuğun kimlik belgesini ek olarak koyduktan sonra başvuru yapmalıdır. Kurumun yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda ise Ziraat Bankası’na ödenek yapılmaktadır.

SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Erkek Çalışanlar (Babalar) için :

 • Eşinizin doğum yapması gereklidir. 
 • SSK'li olmanız gereklidir. 
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gereklidir. Örneğin: Çocuğunuz 1 Şubat taraihinde doğdu. Dolayısı ile sizin 1 şubattan geriye dönük SSK'ya yatmış olan primlerinizin toplamı 120 gün olmalıdır. 
 • Eşinizin çalışmıyor olması gereklidir. 

Kadın Çalışanlar İçin (Anneler):

 • Doğum yapmış olmanız gereklidir. 
 • SSK'lı olarak bir işyerinde çalışıyor olmanız yada çalışmış olmanız gereklidir.
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gereklidir. Örneğin: Çocuğunuz 1 Şubat taraihinde doğdu. Dolayısı ile sizin 1 şubattan geriye dönük SSK'ya yatmış olan primlerinizin toplamı 120 gün olmalıdır. 
 • Kocanızın çalışıp çalışmaması bir şeyi değiştirmez. 

5510 sayılı kanuna tabi sigortalı olanlardan 4 üncü maddenin a fıkrasına tabi çalışanların doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 sigortalı olması, 4 maddenin b fıkrasına tabi çalışanların ise doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şarttır.

İşten Çıkmış Olan SSK'lılar Süt Parası Alabilir mi?

Doğumun gerçekleştiği tarihte işten çıkmış yada çıkarılmış olanlar aşağıdaki şartları taşıması halinde elbette emzirme ödeneği alabilir.

 • İşten çıkarıldığınız tarihten itibaren 300 gün içinde çocuğunuz doğarsa,
 • Doğum tarihinden öcneki 15 ay içinde en az 120 gün piriş şartı aranır. 

Örneğin: Siz 1 Ocak 2018 tarihinde işten çıkarıldınız diyelim. Eşinizde (yada annenin işten çıktığını düşünelim) 10 ay sonra doğum yaptı. Ekim ayında yani. Bu durumda doğumun gerçekleştiği Ekim ayından geriye dönük 15 ay içinde 120 gün primi var mı yk mu ona bakılır. 

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Bu ödeme için hak düşürücü süre 5 (beş) yıldır. Yani bebeğinizin doğduğu tarihten itibaren 5 yıl içinde bu parayı almak için başvuru yapabilirsiniz. 

Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay, doğumun gerçekleştiği tarihte bu ödeneği almaya hak kazanmış olmanız gereklidir. Yani yukarıda ifade ettiğimiz şartları taşımanız şarttır. 

Örneğin: şuan 2018 Aralık ayındayız ve eşiniz 2015 Şubat ayında doğum yaptı. Bu durumda doğumdan sonra 5 yıl bu parayı almak için süreniz olduğu için normalde bu hakkınız vardır. Ancak Şubat 2015 tarihinde diğer şartları taşıyıp taşımadığınıza bakılacaktır. 

Şartları yukarıda açıkladık. Takıldığınız yer olursa açıklayıcı olarak yorumlardan durumuzu yazınız. Biz gerekli açıklamayı yapmaya çalışırız.   

2018 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar?

Emzirme ödeneği için 2018 yılı itibari ile 149 TL’dir. Süt parasını almaya hak kazandığınız andan itibaren 5 yıl içinde bu parayı bankalardan alabilmeniz mümkündür.

2019 Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Ne Kadar?

Kıymetli anneler 2019 ücretleri henüz ilan edilmedi. Bu konuda bizleri takipte kalınız lütfen. Muhtemelen Aralığın son iki haftasında her an ilan edilebilir güncel emzirme ödeneği ücreti. 

Süt Parası Ne Kadar Süre İle Ödenmektedir?

Süt parası sadece 1 ay ödenir.

Sponsorlu bağlantılar

Süt Parasını Nasıl Alırız, Nereye Başvurmamız Gerekir?

Normal şartlarda süt parası almaya hak kazan 4A sigortalı annelerin veya ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından girilmektedir. Bu sistem üzerinden herhangi bir talepte bulunulmadan süt parası Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır.


Ancak şartların bu şekilde gelişmediği durumlarda ise bulunduğunuz yerdeki Sosyal İl Müdürlüğü’ne giderek, talep dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi gibi belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Emzirme Ödeneği Hangi Hesaba Yapatacak?

SGK sistemi üzerinde tanımlı hesabınız varsa eğer o hesaba yatacaktır. Diğer durumda PTT hesabına yatırılır. Kimliğiniz ile çekebilirsiniz.  

Ancak E - Devlet şifreniz ile SGK nın sayfasından bu ödeme için Ziraat - Halk Bank - VakıfBank - AkBank hesaplarından birini tanımlayabilirsiniz. Ayrıca SGK tarafından yapılan bütün ödemeler bu hesaba yatacaktır. 

EMZİRME ÖDENEĞİ (SÜT PARASI) SORGULAMA

Yukarıda ifade etmiştik. Doğumlar artık Hastanelerde SGK kayıtlarına otomotik girilmektedir. Bu kayıtlar girildikten sonra da direk emzirme ödeneği başvuru süreci başlamaktadır.  Dolayısı ile sizler için zaten emzirme ödeneği başvuru süreci yapılmış olabilir. Bunu en sağlıklı şekilde e-devlet şifreniz ile sorgulayabilirsiniz. 

E devlet şifrenizden SGK - Şahıs ödemesi sorgulama menüsüne girdiğinizde ilgili bölümü göreceksiniz.

İlgili sorgulama sayfası E Devlet Emzirme Ödeneği Sorgulama (resmi e-devlet sayfasına gider)

 

2018 Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma

Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir? Anne Sütü Nasıl Artar?

2.5858208955224 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.59 (134 Oylar)

Yorumlar

Benım 3 kızım var ikiz ve tek vergi borcu nedeniyle hıc bır ücret alamadım su ana vergi borcunu oduyor ben alabılır mıyım 2014 İkizler dıger 2015
Cevap
Yeğenim sözleşmeli olarak belediyede çalışıyor.Eşi çalışmıyor.İki çocuktan sonra ikizleri doğdu.Yani 4 çocuk,2 de ebeveyn.Sosyal yardım veya süt parası için ilçe SYD Vakfına başvurdu.ANNENİN (Babanın annesinin,babaannenin) ÜZERİNDE OTOMOBİL GÖZÜKÜYOR diye yardım verilmiyor.
Bilgilendirirseniz sevinirim.
Cevap
Merhabalar. Ben tsk da uzman çavuş olarak görev yapmaktayım. Eşin ev hanımı biz süt parası alabilirsiniz.
Cevap
ben çocuğuma 3 üç aylıkken hamileyken işten çıkartıldım doğum parası süt parası gibi herhangi bi ödenek alabilirmiyim
Cevap
kesin alirsin bence basvur dene cocuk parasida alirsin aile sosyal politakalar bakanligina basvur
Cevap
Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gereklidir
Cevap
Her ikisinin de sigortasız olması emzirme ödeneği alabilirler mi
Cevap
Malesef alamassınız ayşe hanım
Cevap
Ben doğum yapalı 3 ay oldu doğum parası alabilirmiyim bide eşim yeni sigortalı işe girdi
Cevap
Benim. Resmi. Nikahım var. Benim eşim. Hiç. Calışmamış. 6. Aylık. Gebedir. Süt. Parası nekadar. Alabilirim
Cevap
Sigortalıysanız furkan bey alabilirsiniz süt parası 180 tl
Cevap
Merhaba 5 aylık hamileyim çalışmıyorum. Eşim 9 yildir sigorta li çalışıyor süt parası alabilirmiyiz.alirsak ne kadar alırız. Teşekkür ederim.
Cevap
180 tl
Cevap
Evet alabilirsiniz 175 tl yanılmıyorsam
Cevap
Ne sacmalik resmi nikah mis belki insanlar resmi nikah kiymak istemiyor dini nikahla devam etmek istiyor devlet cocuk yapin demesini biliyo neden bu konuda yardimci olmuyo senin resmi nikah dedigin sey sunun surasinda 100 srnedir cikti anan babandami resmi nikahlimiydi sanki eyer bir kadin yada erkek resmi nikahin arkasina siginiyorsa zaten o evlilikten hayir gelmez esas olan dini nikahtir Allah huzurunda onun sahitliginde olandir riski veren odur sizin 500 tl olmasada olur adaletiniz bukadar iste ama onun adaleti nikahli nikahsiz farketmiyo
Cevap
kardeş senin kız kardeşini ya da anneni nikahsız çocuk yaptırıp süt parasına bağlarlarsa saçmalığı anlarsın
Cevap
Başıbüyük küçük düşünmüşsün sanki süt parası bir ömür veriliyormuş gibi bağlarlarsa diye yanlış yorumlamışsın ve başkaları da senin anani bacini karistirsa hosuna gidermi adam onu yapmamis varsa hakkını savunmak istemiş herkes haddini bilsin
Cevap
mrb 2015 yilinda dogum yaptim sut parasini nasil alabilirim sgk ya giderek hangi evraklari goturmem gerekli...birde esim sigortali ben basvuru yapabilirmiyimmmm..bilgisi olam
n varsa acil yazabilirmi yarin gitmek istiyorum
Cevap
Çocuğunuzun kimligini sgk ya götür tm baska bir sey gerkmez
Cevap

Yorum ekle