2019 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) nasıl alınır? REHBER YAZI!

süt parası

Kıymetli anneler ve babalar;

Süt Parası konusunda sizlerin bütün sorularına cevap verecek çok kapsamlı rehber bir yazı hazırladık. Bu yazımızda bütün sorularınızın cevabını bulacaksınız. Bununla birlikte herhangi bir hususta tereddüt yaşamanız, yada çözüm üretememeniz halinde yorumlar bölümünden sorularını aktarabilirsiniz. 

Uzmanlarımız sorularınıza ve yorumlarınıza en kısa süre içinde yanıt dönecektir. 

SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) NEDİR?

Süt parası kanununda emzirme ödeneği olarak geçer. Sadece SSK'lı olarak çalışan anneler ile, SSK'lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine ödenir. Alma şartları ile tam olarak kimlerin alacağı aşağıdaki başlıklarda açıklanmıştır. 

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) İle Doğum Yardımı ve SSK Doğum Parası Arasındaki Fark Nedir?

Süt parası ile Doğum Yardımı ve SSK Doğum Parası birbirinden farklı ödemelerdir.

 • Süt yardımı (emzirme ödeneği) :  Sosyal Güvenlik Kurumunun (SSK'nın yani) yine SSK'ya tabi çalışanlara sunduğu emzirme ödeneğidir. 
 • SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi : Bu ödeme ise sadece SSK'lı çalışan kadınlara doğumdan dolayı işe gitmediği dönemler için yapılan iş göremezlik ödemesidir. Ayrıntılı bilgi için "SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi Rehber Yazısı" konulu yazımızı inceleyiniz. 

Doğum yardımı ise Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütün annelere vermiş olduğu bir sosyal yardımcır. Bu yazıda sizler için gerekli bilgileri okuduktan sonra  "2018 Doğum Yardımı Nasıl ve Nereden Alınır?" konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederim. 

SÜT PARASINI (EMZİRME ÖDENEĞİNİ) KİMLER ALABİLİR?

Süt parasını kimlerin alacağı hususu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16 ncı maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu bu mevzuata göre sigortalı olan anneler ile sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ödenir. İlgili mevzuat tam olarak aşağıda ki gibidir.

 • Analık sigortasından sigortalı kadına
 • Sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe,
 • 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.

Kısaca : Eğer bir kadın SSK'ya tabi olarak çalışıyorsa ve doğum yaptıysa bu parayı alabilir.  Ayrıca SSK'ya tabi çalışan bir babanın eşi herhangi bir işte çalışmıyorsa ve eşi doğum yaptıysa emzirme ödeneği alabilir. Ancak aşağıda belirttiğimiz şartları taşıması gereklidir. 

Resmi Nikah Olmayan Eşleriniz İçin Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Alınabilir mi?

Sigortalı çalışan erkeğin sigortalı olmayan eşinin süt parası (emzirme ödeneği) alabilmesi için resmi nikah şartı vardır. Ayrıca bu nikahın bebeğin doğduğu tarihten önce resmi nikah kıyılmış olmalıdır.

MEMURLAR, 4B'LER, 45/A'LAR, 4D İŞÇİLER VE SÜREKLİ İŞÇİLER (KAMU PERSONELİ) EMZİRME ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

Bu başlıkta kamuda çalışan personellerin hangilerinin süt parası alıp, hangilerinin alamayacağını açıkladık: 

 • Memurlar :  657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlar Emekli Sandığına tabidir. Bu ödemeyi kesinlikle alamaz. 
 • 4B'li Sözleşmeli Çalışanlar : Bu çalışanlar SSK'ya tabidir. Alabilir. 
 • 45A'li Sözleşmeli Çalışanlar : Bu çalışanlarda farklı statüdeki 4B'dir. Alabilirler. 
 • 4D işçiler ile Sürekli İşçiler : Bu çalışanlarda SSK'lıdır. Alabilirler.

4B Sigortalılar Süt Parasını Nasıl Alır?

Ancak 4B sigortasına sahipseniz, bulundukları konumda yer alan İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik kurumuna belirli evraklar ile birlikte dilekçe vermek zorundadır. Verilen talep dilekçesinde doğum raporu ya da çocuğun kimlik belgesini ek olarak koyduktan sonra başvuru yapmalıdır. Kurumun yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda ise Ziraat Bankası’na ödenek yapılmaktadır.

SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Erkek Çalışanlar (Babalar) için :

 • Eşinizin doğum yapması gereklidir. 
 • SSK'li olmanız gereklidir. 
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gereklidir. Örneğin: Çocuğunuz 1 Şubat taraihinde doğdu. Dolayısı ile sizin 1 şubattan geriye dönük SSK'ya yatmış olan primlerinizin toplamı 120 gün olmalıdır. 
 • Eşinizin çalışmıyor olması gereklidir. 

Kadın Çalışanlar İçin (Anneler):

 • Doğum yapmış olmanız gereklidir. 
 • SSK'lı olarak bir işyerinde çalışıyor olmanız yada çalışmış olmanız gereklidir.
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gereklidir. Örneğin: Çocuğunuz 1 Şubat taraihinde doğdu. Dolayısı ile sizin 1 şubattan geriye dönük SSK'ya yatmış olan primlerinizin toplamı 120 gün olmalıdır. 
 • Kocanızın çalışıp çalışmaması bir şeyi değiştirmez. 

5510 sayılı kanuna tabi sigortalı olanlardan 4 üncü maddenin a fıkrasına tabi çalışanların doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 sigortalı olması, 4 maddenin b fıkrasına tabi çalışanların ise doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şarttır.

İşten Çıkmış Olan SSK'lılar Süt Parası Alabilir mi?

Doğumun gerçekleştiği tarihte işten çıkmış yada çıkarılmış olanlar aşağıdaki şartları taşıması halinde elbette emzirme ödeneği alabilir.

 • İşten çıkarıldığınız tarihten itibaren 300 gün içinde çocuğunuz doğarsa,
 • Doğum tarihinden öcneki 15 ay içinde en az 120 gün piriş şartı aranır. 

Örneğin: Siz 1 Ocak 2018 tarihinde işten çıkarıldınız diyelim. Eşinizde (yada annenin işten çıktığını düşünelim) 10 ay sonra doğum yaptı. Ekim ayında yani. Bu durumda doğumun gerçekleştiği Ekim ayından geriye dönük 15 ay içinde 120 gün primi var mı yk mu ona bakılır. 

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Bu ödeme için hak düşürücü süre 5 (beş) yıldır. Yani bebeğinizin doğduğu tarihten itibaren 5 yıl içinde bu parayı almak için başvuru yapabilirsiniz. 

Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay, doğumun gerçekleştiği tarihte bu ödeneği almaya hak kazanmış olmanız gereklidir. Yani yukarıda ifade ettiğimiz şartları taşımanız şarttır. 

Örneğin: şuan 2018 Aralık ayındayız ve eşiniz 2015 Şubat ayında doğum yaptı. Bu durumda doğumdan sonra 5 yıl bu parayı almak için süreniz olduğu için normalde bu hakkınız vardır. Ancak Şubat 2015 tarihinde diğer şartları taşıyıp taşımadığınıza bakılacaktır. 

Şartları yukarıda açıkladık. Takıldığınız yer olursa açıklayıcı olarak yorumlardan durumuzu yazınız. Biz gerekli açıklamayı yapmaya çalışırız.   

2018 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar?

Emzirme ödeneği için 2018 yılı itibari ile 149 TL’dir. Süt parasını almaya hak kazandığınız andan itibaren 5 yıl içinde bu parayı bankalardan alabilmeniz mümkündür.

2019 Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Ne Kadar?

Kıymetli anneler 2019 ücretleri henüz ilan edilmedi. Bu konuda bizleri takipte kalınız lütfen. Muhtemelen Aralığın son iki haftasında her an ilan edilebilir güncel emzirme ödeneği ücreti. 

Süt Parası Ne Kadar Süre İle Ödenmektedir?

Süt parası sadece 1 ay ödenir.

Sponsorlu bağlantılar

Süt Parasını Nasıl Alırız, Nereye Başvurmamız Gerekir?

Normal şartlarda süt parası almaya hak kazan 4A sigortalı annelerin veya ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından girilmektedir. Bu sistem üzerinden herhangi bir talepte bulunulmadan süt parası Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır.


Ancak şartların bu şekilde gelişmediği durumlarda ise bulunduğunuz yerdeki Sosyal İl Müdürlüğü’ne giderek, talep dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi gibi belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Emzirme Ödeneği Hangi Hesaba Yapatacak?

SGK sistemi üzerinde tanımlı hesabınız varsa eğer o hesaba yatacaktır. Diğer durumda PTT hesabına yatırılır. Kimliğiniz ile çekebilirsiniz.  

Ancak E - Devlet şifreniz ile SGK nın sayfasından bu ödeme için Ziraat - Halk Bank - VakıfBank - AkBank hesaplarından birini tanımlayabilirsiniz. Ayrıca SGK tarafından yapılan bütün ödemeler bu hesaba yatacaktır. 

EMZİRME ÖDENEĞİ (SÜT PARASI) SORGULAMA

Yukarıda ifade etmiştik. Doğumlar artık Hastanelerde SGK kayıtlarına otomotik girilmektedir. Bu kayıtlar girildikten sonra da direk emzirme ödeneği başvuru süreci başlamaktadır.  Dolayısı ile sizler için zaten emzirme ödeneği başvuru süreci yapılmış olabilir. Bunu en sağlıklı şekilde e-devlet şifreniz ile sorgulayabilirsiniz. 

E devlet şifrenizden SGK - Şahıs ödemesi sorgulama menüsüne girdiğinizde ilgili bölümü göreceksiniz.

İlgili sorgulama sayfası E Devlet Emzirme Ödeneği Sorgulama (resmi e-devlet sayfasına gider)

 

2018 Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma

Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir? Anne Sütü Nasıl Artar?

2.6141732283465 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.61 (127 Oylar)

Yorumlar  

Süt parası için ziraat bankasına gittim ptt yatar dediler dogrumu birde eşimin adına mı benim adıma mı olur
Cevap
Merhabalar ben sosyal hizmetlerde 6 ay sözleşmeli olarak çalıştım.1 temmuzda girdim ocağın 1 de  çıkışım oldu. 6 aylık hamileyim. Bende süt parası alabilirmiyim
Cevap
Eşimi 2014 de kaybettim çocuğumu onun vefatından sonra dünyaya getirdim eşim sigortalaydı süt parası alabilirmiyim
Cevap
Ben 07 08 2018 de dogum yaptim emzirme parasi ala bilirmiyim
Cevap
Doğum parası için başvuru süresi nekadar
Cevap
mrb 2016 da doğum yaptım eşim memur ben ev hanımıyım süt parasını alabilirmiyim acaba?
Cevap
Nayir alamassin
Cevap
Alabilirsiniz
Cevap
Merhaba benim oğlum 8. Aylık acaba alabilir miyim ama maalesef 8 aylık olunca sütten kesildi mama yiyiyor süt parası halen geçerli olur mu
Cevap
Kardeşim devlet senin çocuğunu neyle beslediğini ne bilsin.Ayrıca devlet sütün var mı yok mu ilgilenmez.Adı süt parası sadece.Yemin ediyorum alemsiniz ya
Cevap
Hakikaten ya
Cevap
Benim çocuklar 4 yaşına girecekler ben yeni aldim
Cevap
eğer ssk şartlarına uyuyorsa alabilirsin
Cevap
Eşim çalışıyor ve sigortalı ben ev hanımıyım ve 3 çocuğum var sigortam yok hak edebilirmiym
Cevap
Merhabalar ben dortuncu cocugum olcak sdkliyim calisanim ama nikahim yok nasil nerde basvuru yapabilirim para almak icin lutfen yardimci olursaniz sevinirim
Cevap
Merhabalar ben 37haftalik hamileyim ve sskliyim calisiyorum bide nasil para alabilirim bide esimle nikahim yok yardimci olursaniz sevinirim dortcu cocugum olcak
Cevap
ABLA SEN NİKAHSIZ 4 ÇOCUK NASIL YAPTIN KİMLİK NASIL ÇIKARTTIN HELAL OLSUN
Cevap
Ya bi git abla ya 4. Çocuğun olacak sen hala resmi nikahın yok sen bendmce hiç baş vurma
Cevap
pınar hanım sgk gidip baş vurun çocuklar neticede sizin ve sgk lısınız neticede sizin üstünüze kayıtlılar alabilirsiniz
Cevap
Ben ilk çocuğum da süt parası falan almadım 2016 doğum ettim şimdi 2 hamileyim 2019 nisanda doğum olcak ikisi içinde süt parası alabilirmiyim eşim çalışıyo ama bn ev hanimiyim alinirmi
Cevap
5 yıllık süre içindeyse ssk ya başvur
Cevap
Benim eşim esnaf yeşil kartliyim yeni doğum yaptım süt parası alabilir miyim
Cevap
Eşim esnaf süt yardımı alabilir miyim yeni doğum yaptım yeşil kartliyim
Cevap
Ben 2015 8inci ayda doğum yaptım diger sartlarda mevcut alabilirmi eşim emzirme parasını
Cevap
Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum.2018 yılından 100 günlük sigorta primim var.Ocak sonu (2019) doğumum gerçekleşecek. Doğum parası alabilmek için ne yapmam gerekiyor?
Cevap
Bankadan Para Geri Gelmis. Ödenememe Sebebi: Son ödeme tarihi geçti

E devlette sorgulama yaptığımızda böyle yazıyor Ne yapmamız lazım acaba ? 
Cevap
ssk ya git tekrar başvuru yap
Cevap
İki ay oldu dogum yapalı süt parası için nereye başvurmamız gerek birde banka hangisi
Cevap
ssk basvuru yapin 1 hafta yatar para 140 tl
Cevap
Eşim 31 11 2018 de doğum yaptı emdirme parası için baş vurmuş ama 1 ay oldu çıkmadı ne zaman çıkar acaba öğrene bilirmiyim
Cevap
Ben doğum yapalı iki ay oldu süt parasını alabilirmiyim birde ne yapman gerekiyo
Cevap
Merhaba ben 2 ay önce sezeryan oldum ama bebeğim e sütüm yetmiyo yeşil kartliyim madi durumumuz yok acaba mama ve bez yardımı alabiliyomuyuz
Cevap
Süt parasıyla alakalı tüm teknik bilgiler ve işleyiş üzerine bu kadar kapsamlı başka bir makale okumamıştım. Özellikle her aile bireyinin merak ettiği bu konuyu tüm detaylarıyla vermenizden dolayı teşekkür ederim. Başarılar dilerim.
Cevap
Dr. Gökhan Bey, ilginiz ve takdiriniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla..
Cevap
Merhabalar ben 05.12.2016 dogum yapdim cocuk parasi aldim ama sut parasi alamadim yani bilmiyodum ozel hastanede dogdum shimdi alma ihtimalim varmi .yine hamileyim 2 aylik .ve ya bu dogumda ikisini bir ala bilirmiyim teshekurler
Cevap
Doğum parası almak için belediyeye basvurmamiz gerekiyor mu hoşgeldin bebek paketi basvuruncami geliyor
Cevap
Benim birinci çocuğum erkek 18.12.2014 doğumlu ve doğum parası almadım ilk çocuğumda ikinci cocuguma hamileyim doğum parası ve süt parası alabilirmiym yardımcı olursanız sevinirim bide bunları yaptirmamiz için belediye ye mi baş vurmamiz gerekiyor
Cevap
eşim kamu çalışanı ben SGK'lıyım süt alabilirmiyim?
Cevap
Dogum yardım parası icin ne zaman basvuru yapılmalı ve nereye basvuru yapılmalıdır
Cevap
Aylik 149 tl mi yoksaa 6 aylik mi
Cevap
Süt parası, 149 TL olmak üzere sadece 1 kez ödenir.
Cevap
Sadece bir defaligina 149₺ veriyorlar ben 20 gun oldu dogum yapali bir kezlikmis aldim
Cevap
Ben iki yıl önce doğum yaptım böyle bi şey den haberim yok tu ptt ye gidip parayı alabilirmiyim acaba cvp yazarsanız sevinirim
Cevap
Kolay gelsin eşim kısmı süreli çalışıyordu.dogum öncesi analik iznine ayrıldı.dogum yapti.Doğum sonrası analik süresi sonunda işten ayrılacak.sut parası için 120 gün süresi yoksa ben çalışıyorum. Benim üzerimden alabilirmiyiz
Cevap
Muzaffer ŞEN bey, belirttiğiniz hususa Modarötür olarak direk ben kendim baktım. Uyarınız için teşekkür ederim.
Cevap
Rica ederim.. Ben teşekkür ederim.
Gerçekten çok faydalı bir site. Moderatörler de oldukça ilgili. Teşekkürü sonuna kadar hakediyorsunuz.
Cevap
Ben bagkurluyum esim ev hanimi sut parasi alabilirmiyim
Cevap
Sakir bey maalesef. Bu hak sadece SSK lı çalışanlara tanınmıştır
Cevap
Merhaba süt parasını biliyorum aldm ve bez parası dye bisey varmış çevremde süt ve bez parası olarak geçiyo 2 ayda bir hesaplarına para yatiyomus varmı böyle bişey
Cevap
Emzirme ödeneğini almak için ne yap.am gerekiyor.
Cevap
Arzu Hanım, yeni uygulamada bu para otomotik yatırılmaktadır. E devlet şifreniz ile sistemden sorgulayınız. Hatta en yakın PTT ye giderek para yatıp yatmadığını sorunuz. Aksi durumda en yakın SSK birimine doğum belgesi ve kimlikler ile başvuru yapınız.
Cevap
Ben şu anda bir anaokulunda aşçılık yapmaktayım daha 4 haftalık hamileyim fakat karne yarıyıl sömestr da giriş çıkış yapılacak bana doğum parası alabilecek miyim okul dağıldığı zaman yaz tatiline girdiği zaman yani yapılacak ama okulda kapan madan doğum iznine ayrılmış buluyorum sizce doğum parası alabilirmiyim hakedebiliyormuyum bunun için bana bilgi verebilirmisiniz.
Cevap
Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir yıl içinde 120 piriminizn olduğuna bakılmaktadır. Yazımızdaki şartları bölümünü iyice incelemenizi tavsiye ederim.
Cevap
Bizde basvuruda bulunduk 20 gun gecti hala yatmadı para neden acaba
Cevap
bizim 2 ay oldu hala yatmadi
Cevap
E devlet üzerinden sorgulama yapınız. Çok uzun süre geçmesi halinde CİMER e yazabilirsiniz. Ancak bu süreyi fazla abartmayın. Çünkü ilgili kurum oldukça yoğun. Yapacağınız CİMER başvurusu daha da oyalar onları
Cevap
Merhabalar. E devletten baktım bana yatmamış. Tabi ben 3 sene önce doğum yapmıştım. O dönem de SSK m vardı. Şimdi internetten başvurabilir miyim
Cevap
Şuan için internetten başvuru şansınız yoktur Evin Hanım
Cevap
Benim kızım beş yaşında tam alabilirmiyim
Cevap
Ayşe Hanım doğum tarihinden itibaren 5 yıl geçmiş mi tam olarak. Net doğum tarihini belirtir misiniz hesap edelim
Cevap
Merhabalar esim sigortalı çalısiyor ben calismiyorm hamileyim dogum parasini ve sut parasini nasil nerden basvuru yaparak aliykruz ki
Cevap
Nafiye hanım artık sistem otomatik. Siz doğum yaptıktan sonra muhakkak e devlet şifreniz ile takip yapınız. Çünkü başvuru hastanenin doğumu sisteme girmesi ile direk başlıyor.
Cevap
Ben 5 aylik hamileyim sut parasi dogumdannsonra mi verilir
Cevap
Aynen Canan hanım. Ancak yukarıda belirtilen şartları taşımanız gereklidir
Cevap
merhaba benim eşim askeri personel ben çalışmıyorum ev hanımıyım ilk çocuğumda bu haktan yararlanamıyacagımı sölemişlerdi eşim askeri personel olduğu için bu doğrumudur şimdi ikinci cocuğuma hamileyim.
Cevap
Sinem hanım bu ödenek sadece SSK ya tabi çalışanlar için geçerlidir. Dolayısıyla eşiniz kamuda çalışıyor alamaz bu ödeneği. Ancak doğum yardımına yani parasına başvurmayı unutmayınız
Cevap
Ben öğretmenlik yapıyorum eşim Doğum yapınca süt parası ve Doğum parası alabilirmiyim ve alabiliyorsam nereye başvurmalıyım
Cevap
Kamu kurumunda çalıştığınızı anlıyoruz bu sorunuzdan. Eğer kamu personeli yani memursanız maalesef sizin böyle bir hakkınız yok. Bu ödenek sadece sigortlalı çalışanlara ödenir. Ancak kamuda işçi statüsünde çalışanlar da alabilir. Siz durumunuzu net belirtiniz. Ona göre yanıt dönmeye çalışırız.
Cevap
Benim oğlum 4 yaşında ve ben süt parası almadım halen sans ım var mi
Cevap
Hasan bey yukarıda belirtilen şartları taşımanız halinde tabiki alabilirsiniz. Çünkü doğumdan sonra 5 yıl bu hakkınız geçerlidir
Cevap
merhaba adım mustafa sigortalı olarak 11 yıldır çalışmaktayım eşim çalışmadığı için benim üzerimden sağlıktan yararlanıyor daha yeni bebeğimiz oldu bizim yararlanabileceğimiz haklarımız nelerdir hepsini bilmek ve başvuruda bulunmak isitorum saygılar..
Cevap
Bu sayfada bahsettiğimiz süt parasının yanında yine yukarıda linkini verdiğimiz doğum yardımı yapılmaktadır. Bunun dışında bazı belediyeler sosyal devlet anlayışı gereği bazı yardım ve hediyeler de vermektedir. Bunun için oturduğunuz ilçenin belediyesi ile irtibata geçiniz.
Cevap
Ben 19 ay önce doğum yaptım böyle bir şeyden haberim yoktu bu hakkımı şu andada kullanabilirmiyim eşim sigortalı ben calismiyorum
Cevap
Tuğçe Hanım zaman kaybı yaşamadan hemen başvurunuzu yapınız. Elbette alabilirsiniz
Cevap
Hak düşürücü süre 5 yıldır. Ancak e devlet şifrenizden sorgulama yapınız. Belkide yatmış olabilir bu ödenek
Cevap
Esim
3aylik hamile ben sigortalı çalışıyom eşim ev hanımı süt parası veya doğum parası alabilirmiyiz
Cevap
Mustafa bey, siz sigortalı olduğunuz için elbette süt paası ve doğum parası alabilirsiniz. Ancak sigorta pirim günlerinizin son bir yıl içinde 120 olması gerektiğini unutmayınız. Bu süre doğumdan önceki bir yıl şeklinde değerlendirilmektedir. Şimdiden hayırlı olması temennisi ile. .
Cevap
devlet normal canlı doğumları devlet hastanesi bünyesinde karşılıyor değilmi ?
Cevap
Sorunuzun mahiyetini tam anlayamadık. Daha da detaylı sorarsanız cevap vermeye çalışırız
Cevap
Benim esimde çalışıyo we sigortalı biz aldık mustafa bey sizde alabilirsiniz esiniz doqum yaptiqinda size werilen doqum raporu ILE alabilirsiniz
Cevap

Yorum ekle