2020 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

süt parası

Süt parası (süt yardımı, emzirme ödeneği ve emzirme yardımı) kimlere verilir? Bütün anneler bu ödemeden yararlanabilir mi?  2020 süt parası ne kadar? Nereye ve nasıl başvurmalıyım? E Devletten süt parası sorgulaması  nasıl yapılır? Yeni doğum yapan annelere yapılan başka yardımlar nelerdir?

Yazar : Uzm. Ahmet SUBAŞI (İK Uzmanı)

 

SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) NEDİR?

Bu ödenek  İş Kanununda "emzirme ödeneği" olarak geçer. Sadece SSK'lı olarak çalışan anneler ile, SSK'lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine ödenir.

SSK'ya tabi çalışan anneler bu ödeneği alabilir. Bu kişilerin eşlerine (babalara) ayrıca ödeme yapılmaz. Babaların eşleri çalışmıyorsa eğer, babalara ödeme yapılır.

SÜT PARASI KİMLERE VERİLİR? BÜTÜN ANNELER YARARLANABİLİR Mİ? 

Bütün anneler yararlanamaz. Bu ödeme yardımı sadece SSK'lı olarak çalışan annelere yada SSK'lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine yapılır. 

 

2020SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) NE KADAR VE KAÇ AY ÖDENİR

2020 yılı itibari ile süt parası 202 TL oldu!. Sadece 1 ay (tek sefere mahsus ödenir. Süt parasını almaya hak kazandığınız andan itibaren 5 yıl içinde bu parayı bankalardan alabilmeniz mümkündür.

süt parası ne kadar

 

SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Bu ödemeyi sadece SSK'lı çalışanların alacağını yukarıda ifade etmiştik. Anne SSK'lı ise bu para doğrudan anneye yatmaktadır. Anne çalışmıyor ve baba SSK'lı ise 

 

süt parası şartları

SSK'LI KADINLAR (ANNELER) İÇİN ARANAN ŞARTLAR: 

 • Doğum yapmış olmanız gereklidir. (Canlı doğum olacak)
 • SSK'lı olarak bir işyerinde çalışıyor olmanız yada çalışmış olmanız gereklidir.
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gereklidir. Örneğin: Çocuğunuz 1 Şubat tarihinde doğdu. Dolayısı ile sizin 1 şubattan geriye dönük olarak 1 yıl içinde SSK'ya yatmış olan primlerinizin toplamı 120 gün olmalıdır.
 • Kocanızın çalışıp çalışmaması bir şeyi değiştirmez.
 • Başvuruyu kendiniz yapacaksanız. 

SSK'LI ERKEKLERDE (BABALARDA) ARANAN ŞARTLAR:

 • Eşinizin doğum yapması gereklidir.
 • SSK'li olmanız gereklidir.
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gereklidir. Örneğin: Çocuğunuz 1 Şubat tarihinde doğdu. Dolayısı ile sizin 1 şubattan geriye dönük 1 yıl içinde SSK'ya yatmış olan primlerinizin toplamı 120 gün olmalıdır.
 • Eşinizin sigortalı olmaması gereklidir.

Anne ve baba ikiside SSK'lı ise bu ödeme sadece anneye yapılır.

EMZİRME ÖDENEĞİ (SÜT PARASI) SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Bebeğinizin doğduğu tarihten itibaren 5 yıl içinde bu parayı almak için başvuru yapmanız şarttır. 

Not : Doğumun gerçekleştiği tarihte bu ödeneği almaya hak kazanmış olmanız şarttır. Örneğin: şuan 2020 Ocak ayındayız ve eşiniz 2016 Şubat ayında doğum yaptı. Bu durumda doğumdan sonra 5 yıl bu parayı almak için süreniz olduğu için normalde bu hakkınız vardır. Ancak Şubat 2016 tarihinde diğer şartları taşıyıp taşımadığınıza da bakılacaktır.

 

EMZİRME ÖDENEĞİ HANGİ HESABA YATACAK?

SGK sistemi üzerinde tanımlı hesabınız varsa eğer o hesaba yatacaktır. Diğer durumda Ziraat Bankası'ndan veya PTT'den kimliğinizi ibraz ederek paranızı alabilirsiniz.

Ancak E - Devlet şifreniz ile SGK nın sayfasından bu ödeme için T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Akbank,Burgan Bank,Denizbank, Fibabanka, Şekerbank, T. Ekonomi Bankası, T. Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası eğer varsa hesaplarınızdan birini tanımlayabilirsiniz. Bu durumda Ziraat Bankası'na gitmenize gerek kalmaz. E-devlet sayfa linki alt kısımda yer alıyor. 

Not: Eğer ödemeyi Ziraat Bankası'na giderek bizzat almak istiyorsanız her ayın 8'i ile 14'ü arasında kimliğinizle birlikte başvurmalısınız. 

 

NASIL ALIRIZ, NEREYE BAŞVURMAMIZ GEREKİR?

Normal şartlarda süt yardımı almaya hak kazan 4A sigortalı annelerin veya ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından girilmektedir. Bu sistem üzerinden herhangi bir talepte bulunulmadan üst kısımda belirttiğimiz gibi süt parası Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır.

Ancak şartların bu şekilde gelişmediği durumlarda ise bulunduğunuz yerdeki Sosyal İl Müdürlüğü’ne giderek, talep dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi gibi belgeleri sunmanız gerekmektedir.

 

EMZİRME ÖDENEĞİ (SÜT PARASI) SORGULAMA

Yukarıda ifade etmiştik. Doğumlar artık Hastanelerde SGK kayıtlarına otomotik girilmektedir. Bu kayıtlar girildikten sonra da direk emzirme ödeneği başvuru süreci başlamaktadır. Dolayısı ile sizler için zaten emzirme ödeneği başvuru süreci yapılmış olabilir. Bunu en sağlıklı şekilde e-devlet şifreniz ile sorgulayabilirsiniz.

E devlet şifrenizden SGK - Şahıs ödemesi sorgulama menüsüne girdiğinizde ilgili bölümü göreceksiniz. Not: aile.gov.tr sitesi üzerinden süt parası yardımı başvuru yapılmıyor.

İlgili sorgulama sayfası E Devlet Emzirme Ödeneği Sorgulama (resmi e-devlet sayfasına gider).

 

SÜT PARASINI (EMZİRME ÖDENEĞİNİ) KİMLER ALABİLİR?

Süt parasını(emzirme yardımı) kimlerin alacağı hususu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16 ncı maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu bu mevzuata göre sigortalı olan anneler ile sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ödenir. İlgili mevzuat tam olarak aşağıda ki gibidir.

 • Sigortalı olarak çalışan kadının doğum yapması halinde kadın çalışana ve Sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe ödenir.

Kısaca : Eğer bir kadın SSK'ya tabi olarak çalışıyorsa ve doğum yaptıysa bu parayı alabilir. Ayrıca SSK'ya tabi çalışan bir babanın eşi herhangi bir işte çalışmıyorsa ve eşi doğum yaptıysa emzirme ödeneği alabilir. Ancak aşağıda belirttiğimiz şartları taşıması gereklidir.

 

Resmi Nikah Olmayan Eşleriniz İçin Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Alınabilir mi?

Sigortalı çalışan erkeğin sigortalı olmayan eşinin süt parası (emzirme ödeneği) alabilmesi için resmi nikah şartı vardır. Ayrıca bu nikahın bebeğin doğduğu tarihten önce resmi nikah kıyılmış olmalıdır.

 

MEMURLAR, 4B'LER, 45/A'LAR, 4D İŞÇİLER VE SÜREKLİ İŞÇİLER (KAMU PERSONELİ) EMZİRME ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

Bu başlıkta kamuda çalışan personellerin hangilerinin süt parası alıp, hangilerinin alamayacağını açıkladık:

 • Memurlar : 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlar Emekli Sandığına tabidir. Bu ödemeyi kesinlikle alamaz.
 • 4B'li ve 45A'li ve 4D'li Çalışanlar : Bu çalışanlar SSK'ya tabidir. Alabilir.

 

İşten Çıkmış Olan SSK'lılar Süt Parası Alabilir mi?

Doğumun gerçekleştiği tarihte işten çıkmış yada çıkarılmış olanlar aşağıdaki şartları taşıması halinde elbette emzirme ödeneği alabilir.

 • İşten çıkarıldığınız tarihten itibaren 300 gün içinde çocuğunuz doğarsa,
 • Doğum tarihinden öcneki 15 ay içinde en az 120 gün piriş şartı aranır.

Örneğin: Siz 1 Ocak 2019 tarihinde işten çıkarıldınız diyelim. Eşinizde (yada annenin işten çıktığını düşünelim) 10 ay sonra doğum yaptı. Ekim ayında yani. Bu durumda doğumun gerçekleştiği Ekim ayından geriye dönük 15 ay içinde 120 gün primi var mı yok mu ona bakılır.

süt parası dışındaki ödemeler

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) İle Doğum Yardımı ve SSK Doğum Parası Arasındaki Fark Nedir?

Süt parası ile Doğum Yardımı ve SSK Doğum Parası birbirinden farklı ödemelerdir.

 • Süt yardımı (emzirme ödeneği) : Sosyal Güvenlik Kurumunun (SSK'nın yani) yine SSK'ya tabi çalışanlara sunduğu emzirme ödeneğidir.
 • SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi : Bu ödeme ise sadece SSK'lı çalışan kadınlara doğumdan dolayı işe gitmediği dönemler için yapılan iş göremezlik ödemesidir. Alt başlıkta açıklama yapılacaktır. Sgk doğum parası ne kadar?
 • Doğum yardımı ise Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütün annelere vermiş olduğu bir sosyal yardımdır. Alt başlıklarda açıklanacaktır. Doğum yardımı ne kadar?

Mutlaka incelemeniz gereken diğer haklarınız:

Babalık izni kaç gün?

Süt izni kaç gün?

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.