2019 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) nasıl alınır? REHBER YAZI!

Kıymetli anneler ve babalar;

"Süt Parası" konusunda sizlerin bütün sorularına cevap verecek çok kapsamlı rehber bir yazı hazırladık.  

SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) NEDİR?

Süt parası İş Kanununda "emzirme ödeneği" olarak geçer. Sadece SSK'lı olarak çalışan anneler ile, SSK'lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine ödenir.

 • SSK'ya tabi çalışan anneler bu ödeneği alabilir. Bu kişilerin eşlerine (babalara) ayrıca ödeme yapılmaz. 
 • Babaların eşleri çalışmıyorsa eğer, babalara ödeme yapılır. 

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) İle Doğum Yardımı ve SSK Doğum Parası Arasındaki Fark Nedir?

Süt parası ile Doğum Yardımı ve SSK Doğum Parası birbirinden farklı ödemelerdir.

 • Süt yardımı (emzirme ödeneği) :  Sosyal Güvenlik Kurumunun (SSK'nın yani) yine SSK'ya tabi çalışanlara sunduğu emzirme ödeneğidir. 
 • SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi : Bu ödeme ise sadece SSK'lı çalışan kadınlara doğumdan dolayı işe gitmediği dönemler için yapılan iş göremezlik ödemesidir. Alt başlıkta açıklama yapılacaktır. 
 • Doğum yardımı ise Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütün annelere vermiş olduğu bir sosyal yardımdır. Alt başlıklarda açıklanacaktır. 

SÜT PARASINI (EMZİRME ÖDENEĞİNİ) KİMLER ALABİLİR?

Süt parasını kimlerin alacağı hususu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16 ncı maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu bu mevzuata göre sigortalı olan anneler ile sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ödenir. İlgili mevzuat tam olarak aşağıda ki gibidir.

 • Sigortalı olarak çalışan kadının doğum yapması halinde kadın çalışana ve Sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe ödenir 

Kısaca : Eğer bir kadın SSK'ya tabi olarak çalışıyorsa ve doğum yaptıysa bu parayı alabilir.  Ayrıca SSK'ya tabi çalışan bir babanın eşi herhangi bir işte çalışmıyorsa ve eşi doğum yaptıysa emzirme ödeneği alabilir. Ancak aşağıda belirttiğimiz şartları taşıması gereklidir. 

Resmi Nikah Olmayan Eşleriniz İçin Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Alınabilir mi?

Sigortalı çalışan erkeğin sigortalı olmayan eşinin süt parası (emzirme ödeneği) alabilmesi için resmi nikah şartı vardır. Ayrıca bu nikahın bebeğin doğduğu tarihten önce resmi nikah kıyılmış olmalıdır.

MEMURLAR, 4B'LER, 45/A'LAR, 4D İŞÇİLER VE SÜREKLİ İŞÇİLER (KAMU PERSONELİ) EMZİRME ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

Bu başlıkta kamuda çalışan personellerin hangilerinin süt parası alıp, hangilerinin alamayacağını açıkladık: 

 • Memurlar :  657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlar Emekli Sandığına tabidir. Bu ödemeyi kesinlikle alamaz. 
 • 4B'li ve 45A'li  ve 4D'li Çalışanlar : Bu çalışanlar SSK'ya tabidir. Alabilir. 

 

SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Erkek Çalışanlar (Babalar) için :

 • Eşinizin doğum yapması gereklidir. 
 • SSK'li olmanız gereklidir. 
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gereklidir. Örneğin: Çocuğunuz 1 Şubat taraihinde doğdu. Dolayısı ile sizin 1 şubattan geriye dönük SSK'ya yatmış olan primlerinizin toplamı 120 gün olmalıdır. 
 • Eşinizin çalışmıyor olması gereklidir. 

Kadın Çalışanlar İçin (Anneler):

 • Doğum yapmış olmanız gereklidir. 
 • SSK'lı olarak bir işyerinde çalışıyor olmanız yada çalışmış olmanız gereklidir.
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gereklidir. Örneğin: Çocuğunuz 1 Şubat taraihinde doğdu. Dolayısı ile sizin 1 şubattan geriye dönük SSK'ya yatmış olan primlerinizin toplamı 120 gün olmalıdır. 
 • Kocanızın çalışıp çalışmaması bir şeyi değiştirmez. 

5510 sayılı kanuna tabi sigortalı olanlardan 4 üncü maddenin a fıkrasına tabi çalışanların doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 sigortalı olması, 4 maddenin b fıkrasına tabi çalışanların ise doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şarttır.

İşten Çıkmış Olan SSK'lılar Süt Parası Alabilir mi?

Doğumun gerçekleştiği tarihte işten çıkmış yada çıkarılmış olanlar aşağıdaki şartları taşıması halinde elbette emzirme ödeneği alabilir.

 • İşten çıkarıldığınız tarihten itibaren 300 gün içinde çocuğunuz doğarsa,
 • Doğum tarihinden öcneki 15 ay içinde en az 120 gün piriş şartı aranır. 

Örneğin: Siz 1 Ocak 2019 tarihinde işten çıkarıldınız diyelim. Eşinizde (yada annenin işten çıktığını düşünelim) 10 ay sonra doğum yaptı. Ekim ayında yani. Bu durumda doğumun gerçekleştiği Ekim ayından geriye dönük 15 ay içinde 120 gün primi var mı yok mu ona bakılır. 

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Bu ödeme için hak düşürücü süre 5 (beş) yıldır. Yani bebeğinizin doğduğu tarihten itibaren 5 yıl içinde bu parayı almak için başvuru yapabilirsiniz. 

Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay, doğumun gerçekleştiği tarihte bu ödeneği almaya hak kazanmış olmanız gereklidir. 

Örneğin: şuan 2019 Aralık ayındayız ve eşiniz 2015 Şubat ayında doğum yaptı. Bu durumda doğumdan sonra 5 yıl bu parayı almak için süreniz olduğu için normalde bu hakkınız vardır. Ancak Şubat 2015 tarihinde diğer şartları taşıyıp taşımadığınıza bakılacaktır. 

Şartları yukarıda açıkladık. Takıldığınız yer olursa açıklayıcı olarak yorumlardan durumuzu yazınız. Biz gerekli açıklamayı yapmaya çalışırız.   

2019 SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) NE KADAR VE KAÇ AY ÖDENİR 

2019 yılı itibari ile 180 TL’dir. Sadece 1 ay (tek sefere mahsus ödenir. Süt parasını almaya hak kazandığınız andan itibaren 5 yıl içinde bu parayı bankalardan alabilmeniz mümkündür.

 

NASIL ALIRIZ, NEREYE BAŞVURMAMIZ GEREKİR?

Normal şartlarda süt parası almaya hak kazan 4A sigortalı annelerin veya ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından girilmektedir. Bu sistem üzerinden herhangi bir talepte bulunulmadan süt parası Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır.
Ancak şartların bu şekilde gelişmediği durumlarda ise bulunduğunuz yerdeki Sosyal İl Müdürlüğü’ne giderek, talep dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi gibi belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Emzirme Ödeneği Hangi Hesaba Yatacak?

SGK sistemi üzerinde tanımlı hesabınız varsa eğer o hesaba yatacaktır. Diğer durumda PTT hesabına yatırılır. Kimliğiniz ile çekebilirsiniz.  

Ancak E - Devlet şifreniz ile SGK nın sayfasından bu ödeme için Ziraat - Halk Bank - VakıfBank - AkBank hesaplarından birini tanımlayabilirsiniz. Ayrıca SGK tarafından yapılan bütün ödemeler bu hesaba yatacaktır. 

EMZİRME ÖDENEĞİ (SÜT PARASI) SORGULAMA

Yukarıda ifade etmiştik. Doğumlar artık Hastanelerde SGK kayıtlarına otomotik girilmektedir. Bu kayıtlar girildikten sonra da direk emzirme ödeneği başvuru süreci başlamaktadır.  Dolayısı ile sizler için zaten emzirme ödeneği başvuru süreci yapılmış olabilir. Bunu en sağlıklı şekilde e-devlet şifreniz ile sorgulayabilirsiniz. 

E devlet şifrenizden SGK - Şahıs ödemesi sorgulama menüsüne girdiğinizde ilgili bölümü göreceksiniz.

İlgili sorgulama sayfası E Devlet Emzirme Ödeneği Sorgulama (resmi e-devlet sayfasına gider). 

 

DOĞUM YARDIMI

Yukarıda anlatılan yardımın dışında çocuk sahibi olan bütün annelere Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yapmış olduğu yardım parası da vardır. Bu ödeme için başvuru yapmanız şarttır. 

Kimler Yararlanabilir?

Yukarıda anlattığımız süt parasından sadece SSK'lılar yararlanırken, bundan bütün anneler yararlanır. 

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Yardım Parası 2019 Yılında Ne Kadar?

 • İlk Çocuğunuz İse : 300 TL,
 • İkinci Çocuğunuz İçin Alıyorsanız : 400 TL,
 • Üçüncü Çocuğunuz İçin Alıyorsanız : 600 TL

Nereye Başvurmalısınız?

Kamuda çalışanlar kendi kurumlarına başvuru yapmak zorundadır. Diğer anneler ise (örneğin: ev hanımları) Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının İl Müdürlüklerine posta yoluyla yada kargoyla veya direk kendileri başvurabilir. Paranız PTT hesabına yatacaktır.

 

ANALIK İŞ GÖREMEZLİK PARASI - DOĞUM PARASI

Yukarıda anlattığımız iki ödemenin dışında SSK'lı olarak çalışmakta iken doğum yapan annelere işe gidemediği dönemler için ödenen iş göremezlik parasıdır. Bu ödeme yardım parası değil, SGK'ya tabi çalışanlara tanınan yasal bir haktır. Dolayısıyla sadece çalışan anneler yararlanır. 

 • Kamuda çalışanların bu şekilde bir hakları yoktur. Bu çalışanların doğum öncesi ve sonrasında çalışamadığı günlere dair bütün maaş hakları kurumları tarafından yatırılır.
 • Hastaneden alacağınız doğum öncesi ve sonrası (doğum raporu dahil) SGK'ya direk başvurmanız gereklidir. Resmi olarak gözüken maaşınızın 2/3 'ü yatırılır. Örneğin: 3 BİN TL maaş alan bir kişinin aylık 2 BİN TL almaya hakkı vardır. 
 • Son üç ay aldığınız maaşınızın ortalaması alınarak günlük yevmiyeniz çıkarılacak. Ardından kullandığınız yasal izin gün sayısı ile çarpılarak paranız hesaplanacaktır.
© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.

Please publish modules in offcanvas position.