2019 Takdir Teşekkür Hesaplama İlkokul-Ortaokul ve Lise

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA

2018- 2019 Eğitim ve Öğretim yılı için Takdir Teşekkür Hesaplaması için hazırladığımız bu sayfamızda her sınıf için ayrı ayrı Takdir Teşekkür Hesaplama yapabilirsiniz. Hazırladığımız hesaplama aracımız YÜZDE YÜZ MEB uyumludur.

İlköğretim - Ortaokul Takdir ve Teşekkür Hesaplama

İmam Hatip Ortaokul Takdir Teşekkür Hesaplama

Lise Takdir Teşekkür Hesaplama

TAKDİR VE TEŞEKKÜR HESAPLARIMIZIN TAMAMI "MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ÖDÜL VE DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ'NE UYUMLU OLARAK HAZIRLANMIŞTIR. ÇIKAN SONUÇ YÜZDE YÜZ DOĞRU SONUCU VERMEKTEDİR.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR

İlköğretim 4. sınıf, Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokul öğrencilerinin takdir ve Teşekkür almasının şartları Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 53. Maddesinde; Bütün Lise öğrencilerinin takdir ve teşekkür almanın şartları ise "Milli Eğitim Bakanlığı Oratöğretim Kurumları Yönetmeliği"nin 159. maddesinde belirtilmiştir.

İlköğretim 4. Sınıf ile Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokullarda takdir Teşekkür Almanın Şartları Nelerdir?

takdir ve Teşekkür belgesinin verilmesi 4. sınıflardan itibaren başlamaktadır. 4. Sınıftan sonra 6, 7 ve 8. sınıfların hepsinde (imam hatipler dahil) başarı gösteren öğrencilerin tamamına takdir ve Teşekkür belgesi verilebilir. Şartları:

 • 1- Bütün derslerden geçmek zorundadır. Ders geçme notu İlköğretim sınıflarında 45'dir.
 • 2- Türkçe dersinden en az 55 olmak zorundadır.
 • 3- Teşekkür almak için Ağırlıklı Not Ortalaması 70 - 84.99 arasında olmalı,
 • 4- takdir almak için ise 85 - 100 arasında olmalıdır.

Liselerde takdir ve Teşekkür Almanın Şartları Nelerdir?

 • 1- Bütün derslerden geçmek zorundasınız. Liselerde ders geçme notu 50'dir.
 • 2- Teşekkür almak için Not Ortalaması 70 - 84.99 arasında olmalıdır. (Ağırlıklı Not Ortalamanız)
 • 3- takdir almak için Not Ortlaması 85 - 100 arasında olmalıdır. (Ağırlıklı Not Ortalamanız)

Bunların dışında aynı Yönetmeliğin 162. maddesinde ki şartları da taşıması gerekir. Ama bu şartların birer formaliteden ibaret olduğunu düşünmekteyiz.

 • Okul içinde ve dışındaki genel durumuna bakılır,
 • Derslerdeki ve derslerin dışında ki başarısına bakılır,
 • Davranışlarının genel durumuna bakılır.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR NASIL HESAPLANIR

Yukarıda ki şartları taşıyan bir öğrencinin takdir ve teşekkür almasının hesaplaması için ilk aşamada Ağırlıklı Not Ortalaması Hesaplanır. Bütün derslerin yıl sonu not ortalamasını haftalık ders saati ile çarparız.

 • Örneğin Tarih dersinden yıl sonu notunuz 80 olsun. Bu dersten haftada 3 saat aldığınızı düşünelim. 3*80 = 240

 

Bunu bütün dersler için yaparız ve çıkan sonuçları toplarız ve çıkan sonucu haftalık ders saatine böleriz. Çıkan sonuç 70 - 84.99 arasında ise eğer teşekkür belgesi almaya hak kazanırsınız. 85 - 100 arasında bir not alırsanız eğer takdir belgesi almaya hak kazanırsınız.

Sponsorlu bağlantılar

 

AĞIRLIKLI NOT ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?

Ağrılıklı not ortalamasını bulmak aslında direk takdir ve teşekkür hesaplaması yapmaktır. Yukarıda kısaca açıklama yapmaya çalıştık. Şimdi daha kolay anlaşılması için geniş açıklama yapalım. Konunun anlaşılması için hemen aşağıda yer alan tablomuzu inceleyiniz.

 

Ağırlıklı Not Ortalaması Nasıl Hesaplanır

Yukarıda yer alan tablo sadece örnek bir tablodur. Okuduğunuz sınıfta hangi dersleri alıyorsanız eğer bu derslerden aldığınız yıl sonu notunu haftalık ders saati ile çarpınız.

Bütün dersler için bunu yaptıktan sonra toplamını alıp haftalık ders saatinize bölünüz. Çıkan sonuç ağırlıklı not ortalamanızdır.

DÖNEM SONU NOTU 69.50 - 69.99 ARASINDA OLANLAR TEŞEKKÜR ALABİLİR Mİ?

Bizlere yöneltilen soruların en başında yıl sonu Ağırlıklı Not Ortalaması 69.50 - 69.99 arasında olanların teşekkür almaya hak kazanıp kazanmayacağı sorusu gelmektedir. Yönetmelikte açık bir şekilde 70 - 84.99 arasında olanların teşekkür alacağı açıkça yazmaktadır. Bunun için notunuzu bir şekilde yarım puan daha artırmaya bakınız.

DÖNEM SONU NOTU 84.50 - 84.99 ARASINDA OLANLAR TAKDİR ALABİLİR Mİ?

Benzer şekilde not ortaması 84.50 - 84.99 arasında olanlar teşekkür alabilir. Ancak 85 ve yukarısı olursa takdir belgesi almaya hak kazanır.

3.3095238095238 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.31 (21 Oylar)