2019 2020 Takdir Teşekkür Hesaplama İlkokul 4- 5, Ortaokul 6 - 7 - 8 ve Lise 9 - 10 - 11 - 12

Kıymetli Öğrenciler, Anneler ve Babalar;

2019 - 2020 Eğitim ve Öğretim yılının eşiğinde çocuklarınızın eğitim hayatını şimdiden doğru planlamanız sizler için hayati önem arz etmektedir. Çocuklarınızın sınıfında yüksek bir başarı elde edip, takdir yada teşekkür belgeleri alması bu başarının bir yansıması olacaktır şüphesiz.

 • Hemen aşağıda MEB sistemine uygun 2019 - 2020 eğitim ve öğretim yılına uyumlu hesaplama aracımızı kullanarak takdir teşekkür hesaplaması yapabilirsiniz. Bu hesap aracımız ile çocuklarınızın hangi derslere ağırlık vermesi gerektiğini daha iyi analiz edeceksiniz. 
 • Ayrıca çocuklarınız ve siz veliler için çok önemli uzman tavsiyelerimiz olacaktır. Bu makalemde kendi seminer ve eğitimlerim de uyguladığım metotlarım yanında diğer eğitimci uzman arkadaşlarımında bazı tavsiyelerini sizlerle paylaşacağım. 

NOT: Özel danışmanlık hizmeti veremiyoruz. Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.  

Yazar : Zeynep SENA (Matematik Öğretmeni)

 

İlköğretim - Ortaokul Takdir ve Teşekkür Hesaplama

İmam Hatip Ortaokul Takdir Teşekkür Hesaplama

Lise Takdir Teşekkür Hesaplama

TAKDİR VE TEŞEKKÜR HESAPLARIMIZIN TAMAMI "MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ÖDÜL VE DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ'NE UYUMLU OLARAK HAZIRLANMIŞTIR. ÇIKAN SONUÇ YÜZDE YÜZ DOĞRU SONUCU VERMEKTEDİR.

2019 - 2020 TAKDİR VE TEŞEKKÜR ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR

İlköğretim 4. sınıf, Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokul öğrencilerinin takdir ve Teşekkür almasının şartları Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 53. Maddesinde; Bütün Lise öğrencilerinin takdir ve teşekkür almanın şartları ise "Milli Eğitim Bakanlığı Oratöğretim Kurumları Yönetmeliği"nin 159. maddesinde belirtilmiştir.

İlköğretim 4. Sınıf ile Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokullarda takdir Teşekkür Almanın Şartları Nelerdir?

takdir ve Teşekkür belgesinin verilmesi 4. sınıflardan itibaren başlamaktadır. 4. Sınıftan sonra 6, 7 ve 8. sınıfların hepsinde (imam hatipler dahil) başarı gösteren öğrencilerin tamamına takdir ve Teşekkür belgesi verilebilir. Şartları:

 • 1- Bütün derslerden geçmek zorundadır. Ders geçme notu İlköğretim sınıflarında 45'dir.
 • 2- Türkçe dersinden en az 55 olmak zorundadır.
 • 3- Teşekkür almak için Ağırlıklı Not Ortalaması 70 - 84.99 arasında olmalı,
 • 4- takdir almak için ise 85 - 100 arasında olmalıdır.

Liselerde takdir ve Teşekkür Almanın Şartları Nelerdir?

 • 1- Bütün derslerden geçmek zorundasınız. Liselerde ders geçme notu 50'dir.
 • 2- Teşekkür almak için Not Ortalaması 70 - 84.99 arasında olmalıdır. (Ağırlıklı Not Ortalamanız)
 • 3- takdir almak için Not Ortlaması 85 - 100 arasında olmalıdır. (Ağırlıklı Not Ortalamanız)

Bunların dışında aynı Yönetmeliğin 162. maddesinde ki şartları da taşıması gerekir. Ama bu şartların birer formaliteden ibaret olduğunu düşünmekteyiz.

 • Okul içinde ve dışındaki genel durumuna bakılır,
 • Derslerdeki ve derslerin dışında ki başarısına bakılır,
 • Davranışlarının genel durumuna bakılır.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR NASIL HESAPLANIR

Yukarıda ki şartları taşıyan bir öğrencinin takdir ve teşekkür almasının hesaplaması için ilk aşamada Ağırlıklı Not Ortalaması Hesaplanır. Bütün derslerin yıl sonu not ortalamasını haftalık ders saati ile çarparız.

 • Örneğin Tarih dersinden yıl sonu notunuz 80 olsun. Bu dersten haftada 3 saat aldığınızı düşünelim. 3*80 = 240

Bunu bütün dersler için yaparız ve çıkan sonuçları toplarız ve çıkan sonucu haftalık ders saatine böleriz. Çıkan sonuç 70 - 84.99 arasında ise eğer teşekkür belgesi almaya hak kazanırsınız. 85 - 100 arasında bir not alırsanız eğer takdir belgesi almaya hak kazanırsınız.

Sponsorlu bağlantılar

AĞIRLIKLI NOT ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?

Ağrılıklı not ortalamasını bulmak aslında direk takdir ve teşekkür hesaplaması yapmaktır. Yukarıda kısaca açıklama yapmaya çalıştık. Şimdi daha kolay anlaşılması için geniş açıklama yapalım. Konunun anlaşılması için hemen aşağıda yer alan tablomuzu inceleyiniz.

Ağırlıklı Not Ortalaması Nasıl Hesaplanır

Yukarıda yer alan tablo sadece örnek bir tablodur. Okuduğunuz sınıfta hangi dersleri alıyorsanız eğer bu derslerden aldığınız yıl sonu notunu haftalık ders saati ile çarpınız.

Bütün dersler için bunu yaptıktan sonra toplamını alıp haftalık ders saatinize bölünüz. Çıkan sonuç ağırlıklı not ortalamanızdır.

DÖNEM SONU NOTU 69.50 - 69.99 ARASINDA OLANLAR TEŞEKKÜR ALABİLİR Mİ?

Bizlere yöneltilen soruların en başında yıl sonu Ağırlıklı Not Ortalaması 69.50 - 69.99 arasında olanların teşekkür almaya hak kazanıp kazanmayacağı sorusu gelmektedir. Yönetmelikte açık bir şekilde 70 - 84.99 arasında olanların teşekkür alacağı açıkça yazmaktadır. Bunun için notunuzu bir şekilde yarım puan daha artırmaya bakınız.

DÖNEM SONU NOTU 84.50 - 84.99 ARASINDA OLANLAR TAKDİR ALABİLİR Mİ?

Benzer şekilde not ortaması 84.50 - 84.99 arasında olanlar teşekkür alabilir. Ancak 85 ve yukarısı olursa takdir belgesi almaya hak kazanır.

MATEMATİK DERSİNİ GEÇEMEYEN ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

Sevgili öğrenciler, kıymetli anneler ve babalar;

Matematik dersi farklı bir alfabe ile farklı bir dil konuşmak gibi bir şeydir. Ayrıca en temel seviyeden zor seviyelere kadar onlarca konusu vardır. Bir öğrenci matematik dersinde en temel konuları almadan bir üst basamağa çıkamaz. Çıksa dahi başarı elde edemez. 

Örneğin: Birinci sınıfta matematiğin en temel kavramları olan sayıları ve toplama çıkarma işlemini öğretiyoruz. Bir öğrenci bu en temel hususları öğrenmeden bir sonraki sınıfta asla başarı elde edemez. Dolayısı ile ikinci sınıfta çocuğunuz ya matematik dersinden başarısız olacak yada tam bir başarı elde edemeyecektir. 

Bu süreç zincirleme gider. Dolayısı ile çocuğunuz orta sınıfına geldiği zaman temeli sağlam oluşturulmamış ise bu dersten başarı elde etmesi mümkün değildir. 

Matematik Konusunda Benim Sihirli Önerim

Matematik konusunda çocuğunuzun öğretmeni siz olmalısınız. Gerekirse siz temel kavramları öğrenerek çocuğunuza siz rehberlik etmelisiniz. Okul hayatlarında başarı elde eden çocukların bir çoğunun anne yada babasının desteği ile başarılı olduklarını görüyoruz. 

Hocalara Geldik isimli siteyi tavsiye edebilirim. Bu sitede en temel seviyeden yüksek seviyeye kadar bütün matematik konuları vardır. Çocuğunuzun durumuna göre en temel seviyeden başlayınız. Ve çocuğunuz ile birlikte sizde çalışınız bu derse. Youtube'de de kanalı olan bu sistemi önermenin en temel nedenlerinden bir tanesi de tamamen ücretsiz olması ve en az benim kadar dersi eğlenceli anlatmalarıdır.  

 

ÇOCUĞUM DERS ÇALIŞMIYOR NE YAPMAM LAZIM?

Kıymetli anneler ve babalar,

Ders çalışmak ve bir alışkanlıktır ve çocuklar her türlü alışkanlığını sosyal çevrelerinden alır. Bir çocuğun sosyal çevresini şekillendiren birinci planda ailesi, akabinde komşuları ve diğer yakın çevresidir. 

Güzel alışkanlıkları olan bir ortamda çocuğunuzda güzel alışkanlıklar edinecek, kötü ortamlarda ise bulunduğu çevrenin etkisine girecektir. Dolayısı ile çocuğunuzun ders çalışmamasına dair sebepleri araştırırken birinci planda hatayı kendinizde arayınız. 

Hiç bir surette kitap okuma alışkanlığı olmayan ve sürekli TV karşısında yada telefon karşısında zaman tüketen bir anne yada babanın çocuğundan nasıl bir davranış beklemeliyiz.

 • Çocuğunuza ders çalıştırmak istiyorsanız onunla birlikte hareket etmeniz gereklidir.
 • Ders çalışma saatlerinde sizlerinde kitap okumak gibi çeşitli aktiviteler yapması gereklidir. 
 • Telefonda ve TV de çok az zaman harcamanız gereklidir. 
 • Çoğunuzun bilinç altı, çevresini taklit eder. Zihni ve bilinç altı en çok neyi görürse onu taklit eder. Dolayısı ile onu olumsuz etkileyen her türlü olumsuz etkileri ona az göstermeniz gereklidir. 
 • Örneğin: Sınıfta ders çalışmayı sevmeyen arkadaş grubu olan bir çocuk zamanla kişisel başarısını onları taklit etmekte bulacaktır. Benzer şey komşu çocukları ve yakın akrabalarınız içinde geçerlidir. 

Burada sizlere ifade etmek isteğimiz husus: çocuğunuz çevresinden ne görürse onu taklit eder. Dolayısı ile burada birinci vazife size düşmektedir. Siz kendiniz çocuğunuza model olunuz. Akabinde ise kötü çevre koşullarından çocuğunuzu korumaya çalışınız. 

ÖZEL DERS ALDIRMANIN FAYDASI VAR MI?

Elbette vardır. Ancak ben bu uygulamayı pek tavsiye etmiyorum. Yukarıda bahsettiğim bir kaç husus bu tavsiyem ile yakından ilgilidir. 

Çocuklarınız için özel hoca tutabilirsiniz elbette. Ancak benim tavsiyem kendi çocuğunuzun öğretmeni sizler olmalısınız. Tıkandığınız noktada yani seviye olarak çocuğunuza yetişemediğiniz yerde özel hoca tutmanızda bir beis görmüyorum. 

Dolayısı ile çocuğunuzun ilkokul birinci sınıfından itibaren Lise son sınıfına kadar bütün derslerinde rehberi siz olabilirsiniz. 

 • Bu amaçla gerekirse bütün dersleri bir öğretmen gibi baştan öğrenmenizi tavsiye ederim. 
 • Her dersi ve konuyu okuldaki dersten önce siz çocuğunuz ile çalışınız. Ayrıca okuldan sonra yine birlikte tekrar ediniz. 
 • Matematik, Fen, Kimya, Fizik gibi derslerde siz velilere yukarıda bahsettiğim Hocalara Geldik sistemini tavsiye edebilirim. (Not: Şuan bizimde yakında yayına alacağımız benzer bir çalışmamız vardır)

Bu çalışma tarzının faydaları neler olacak:

 • Çocuğunuzla vakit geçiren siz olacağınız için çocuğunuzu kötü arkadaş ortamından korumuş olacaksınız.
 • Her dersten önce ön hazırlık yapacağı için motivasyonu artacak ve sınıftaki karizması da benzer şekilde yükselecektir. 
 • Öğrenen bir öğrenci bir sonraki seviyeyi daha kolay anlayacaktır. 
 • Sayısal derslerde temeli olmayan bir öğrenci bir sonra ki konuları anlama becerisini yitirir. 

UNUTMAYINIZ! Başarısız öğrenci yoktur, başarısız Veli (anne yada baba) vardır. Herşeyi Öğretmenden beklemek son derece yanlıştır. 

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.