TC Kimlik kartlarının özellikleri nelerdir? Güvenliği nasıl?

Yaklaşık 55 Milyon Vatandaşımızın Nüfus Cüzdanı yerine almış oldukları T.C. Kimlik Kartlarının yada (Yeni Kimliklerin) bilmediğiniz bir çok özellikleri söz konusudur. Bu yeni kartlarınızı sadece kimlik olarak kullanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu yazımızda bütün detayları açıkladık. 

YENİ KİMLİKLER ŞİFRELİ OLACAK

Yeni Kimlik kartları ile hayatımıza getirilen en büyük yenilik bu kartların şifreli olmasıdır.  Bu şifre PİN kodu olarak ifade edilmektedir. 

KİMLİK KARTLARINDA Kİ ŞİFRE NE İŞE YARIYOR?

İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama kapsamında bir kaç yıl içinde her anlamda elektronik Devlet sistemine geçeceğimiz anlaşılıyor. Kimliklerimiz ve be kartların sahip olduğu şifre özelliği hayatımızın merkezi olacak. Bankacılıktan, Hastaneye, Eczanelerden ilaç almaya yada bir çok alanda tek bir kartımız kullanılacak. 

BÜTÜN BANKA KARTLARI TEK BİR KARTTA TOPLANACAK?

Şuan için bu özellik henüz aktif edilmemiştir. Ancak çok kısa bir süre içinde bütün banka kartlarınızı bu kartta kullanabileceksiniz. Örneğin Ziraat Bankasında, Halk Bankasında ve Garanti Bankasında hesaplarınız var ve hepsi için banka kartlarınız var. Talep etmeniz durumunda sadece kimlik kartınız ile bütün banka kartlarınızı kullanabileceksiniz. Yani tek bir kart ve bu kartın şifresi ile bütün banka hesaplarınıza ulaşabileceksiniz. 

KREDİ KARTI OLARAK KULLANIM ÖZELLİĞİ

Bu özellik açısından bir açıklama yok. Ancak banka kartları yerine kullanılabilecek bu kartın kredi kartı anlamında da geçerli olacağını düşünüyoruz. Süreç en kısa içinde faaliyete geçeceği için kredi kartı konusunu sistem çalışmaya başladığında göreceğiz. 

ECZANELERDEN İLAÇ ALIRKEN GEÇERLİ OLACAK

Şuan için bu uygulama henüz geçerli değil. Ancak herhangi bir Vatandaş kendisine reçete edilen bir ilacı eczaneye almaya giderken kimliğini ibraz etmiş olması yeterli olacak.  

HASTANEYE BAŞVURURKEN KİMLİĞİ OKUTMAK YETERLİ OLACAK

Bu kartların bir diğer özelliği çipli olmalarıdır. Şuana kadar bu çip özelliği fazla kullanılmadı. Ancak önümüzdeki kısa bir süre içinde bu çipler daha aktif olarak kullanılacak ve başvurduğunuz yerde sadece bu çipleri okutmak yeterli olacak. 

 

YENİ KİMLİKLER TAKLİT EDİLEMEZ

Nüfus cüzdanlarının en zayıf yönlerinden birisi kolay sahtelerinin çıkarılabilmesidir. Yeni Kimliklerde geçmiş dönemde yaşanan bütün mağduriyetler sona erdi. Çünkü bu kartların taklit edilme özelliği yok. İç İşleri Bakanlığı en son teknolojik imkanları kullanmak sureti ile gelecekte e Devlet sisteminin merkezine oturacak bir kart üretmiştir.

KİMLİK KARTLARI DAYANIKLI MALZEMEDEN ÜRETİLMİŞTİR 

Nüfus cüzdanlarının boyutları bir cüzdanı tamamen kaplayacak şekilde büyüktü. Ayrıca nüfus cüzdanları kolay tahrip olacak şekilde üretilirdi. Üzerinde yer alan kaplama kabı kolayca tahrip olabiliyordu. Yeni Belgemiz en az 10 yıl dayanacak malzemeden üretilmiştir. Ayrıca bu kartları her durumda 10 yıl sonra yenilemek zorundasınız. Bunun için bu kartlar kolay tahrip olmaz. Kolayca yıpranmaz ve kırılmaz.  

T.C.KİMLİK KARTLARI ULUSLAR ARASI STANDARTLARA UYGUN KARTLAR

KREDİ KARTI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Nüfus cüzdanları ülkemize özgü kimlik belgeleri olarak uzun yıllar hizmet verdi. Yeni T.C. Kimlik Kartları uluslar arası standartlarda, kredi kartı büyüklüğünde cüzdanınızda kolayca taşıyacağınız şekilde üretilmiştir.

YENİ KİMLİKLER KİŞİSEL BİLGİLERİN GİZLİ OLMASINA İMKAN TANIYACAK

Nüfus cüzdanlarında kişisel bilgilerin tamamı açık bir şekilde okunabiliyordu.

Yanlış bir kişinin eline geçmesi halinde bu bilgilerin başkasının eline geçmesi mümkün olacağından çok ciddi mağduriyetlere sebebiyet verebilirdi. Yeni Kimlik Kartlarında özel kimlik bilgileri, kimlik üzerinde yer alan özel çiplerde saklı tutulmaktadır.

Ayrıca bu bilgilerin yanında e devlet sistemi gereği, sağlık, güvenlik vs. daha bir çok bilgi bu çipler üzerinde yer almaktadır.

KİMLİKLERDE KİŞİSEL BİLGİLER TEK BİR YÜZDE YER ALACAK

Eski nüfus cüzdanlarında ön ve arka yüzünde nüfus bilgileri yer almaktaydı. Yeni uygulamada, Fotoğraf ve diğer kimlik bilgilerinin tamamı tek bir yüzde olacak.

Bunun için gerekli bir yere kimlik ibrazı ile fotokopisinin verilmesinin gerekli olduğu durumda, tek yüzünün gösterilmesi ve fotokopisinin verilmesi yeterlidir.

KİMLİK KARTLARI KİMLİK DOĞRULAMAYA İMKAN TANIYAN

Eski kimlikler sadece bir kağıt üzerinde kimlik bilgilerini gösteren bir sisteme sahiptir. Yeni kimliklerde ise, bütün kamu kurum ve kuruluşları ile uzaktan sağlanan hizmetlere ulaşma imkanı sağlanmaktadır. Bir kamu kurumuna başvurduğunuzda bu kimlikler ile çok kolay bir şekilde kimlik doğrulama işlemeniz yapılacaktır.

T.C. KİMLİK KARTLARINDA AKILLI KART VE GÜVENLİK

Bu kimlikler tamamen bir akıllı kart olarak tasarlanmıştır. Sistem üzerinde yüksek güvenlik özellikleri mevcuttur. Bu kartlar üzerinde PİN ve PUK koruma sistemi mevcuttur. Bir çok işlem şifreli yapılacaktır. Bu doğrulama sistemleri için bütün güvenlik önlemleri alınmıştır.

KİMLİKLERDE KİŞİSEL DOĞRULAMA İMKANI

Yeni kimliklerde kişisel doğrulama imkanı için biometrik veriler kullanılmaktadır.

Parmak vektörü, avuç içi okuma ve PİN kod sistemi ile kimlik doğrulama yapılacaktır.

AB STANDARTLARINDA KİMLİK KARTI

Bu kartlar ön ve arka yüzü ile, ayrıca diğer güvenlik özellikleri açısından AB ve diğer Uluslar arası standartlarda üretilmiştir. Ayrıca fiziksel özellikleri açısındn  ISO/IEC 7810 ve ISO/IEC 7816'yı desteklemektedir.

KİMLİKLERİN İLK KULLANIM SAHALARI SAĞLIK VE SGK

Bu kartlar e devlet sistemi açısından ilk olarak sağlık sistemi ile SGK sisteminde kullanılacaktır. Bundan böyle kişilerin Hastanelere ve diğer sağlık kuruluşlarına başvurularında bu kimlik üzerinden bütün bilgileri sorgulanacaktır. İkinci adımda, kişisel bilgilerin tamamı sağlık açısından kart üzerine yükleneceği için bir sağlık kuruluşuna başvurduğunuzda ilgili hekim size ait sağlık bilgilerine bir tıkla ulaşacak ve daha kolay muayene işlemi yapacaktır.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.