TC Kimlik kartlarının özellikleri nelerdir? Güvenliği nasıl?

yeni kimlik özellikleri

Nüfus Cüzdanlarının yerini alan Yeni kimlik   kartlarının özellikleri nedir? Yeni kimliklerde bilmeniz gereken çok önemli özellikleri bu yazımızda anlattık. Çipli kimliklerin nüfus cüzdanından farkı nedir? Yeni kimliklerde hangi özellikler hayatı kolaylaştıracak?

Sponsorlu bağlantılar

YENİ KİMLİKLER ŞİFRELİ OLACAK

Yeni Kimlik kartları ile hayatımıza getirilen en büyük yenilik bu kartların şifreli olmasıdır. Kimlik kartlarında artık PİN şifresi kullanılacaktır. Bir çok işlemi PİN şifresi ile yapacaksınız. Örneğin, bir hastaneye başvurunuzda PİN şifrenizi kullanabileceksiniz.

PİN işlemlerinin ilerleyen yıllarda devlet ile olan bir çok işlemde kullanılacağı belirtilmiştir. Bu konuda sizin dikkat etmeniz gereken en önemli husus yeni kimlik kartı için başvurduğunuzda PİN şifresinin yer aldığı kapalı zarfı teslim alırken dikkatli olmanız ve  şifrenizi güvenli bir şekilde değiştirmenizdir. 

YENİ KİMLİK PİN İŞLEMLERİNİ NASIL YAPACAKSINIZ? Tıklayınız...

YENİ KİMLİKLER TAKLİT EDİLEMEZ

Nüfus cüzdanlarının en zayıf yönlerinden birisi kolay sahtelerinin çıkarılabilmesidir. Nüfus Cüzdanlarının basit bir matbaada kolayca taklit edilebilir özelliği vardır. Herhangi bir vatandaşın hiç bilmediği banka borçları, krediler, işyeri kurulup kapatılması vs.

Buna benzer mağduriyetler artık son bulacak. Yeni kimlik kartlarının taklit edilmesi kesinlikle taklit edilmesi mümkün değildir. Kimlik sorgulama bundan böyle kimlik üzerinde yer alan bilgilerden değil, kimlik kartı üzerinde yer alan çip üzerinden sağlanacaktır.

YENİ KİMLİK ÇIKARMAK İÇİN BİYOMETRİK FOTOĞRAF NASIL OLMALI? Tıklayınız... 

KİMLİK KARTLARI DAYANIKLI MALZEMEDEN ÜRETİLMİŞTİR 

Nüfus cüzdanlarının boyutları bir cüzdanı tamamen kaplayacak şekilde büyüktü. Ayrıca nüfus cüzdanları kolay tahrip olacak şekilde üretilirdi. Üzerinde yer alan kaplama kabı kolayca tahrip olabiliyordu.

Yeni kimlik kartları 10 yıl dayanacak malzemeden üretilmiştir. Ayrıca bu kartları her durumda 10 yıl sonra yenilemek zorundasınız. Bunun için bu kartlar kolay tahrip olmaz. Kolayca yıpranmaz ve kırılmaz.  

 

T.C.KİMLİK KARTLARI ULUSLAR ARASI STANDARTLARA UYGUN KARTLAR

KREDİ KARTI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Nüfus cüzdanları ülkemize özgü kimlik belgeleri olarak uzun yıllar hizmet verdi. Yeni T.C. Kimlik Kartları uluslar arası standartlarda, kredi kartı büyüklüğünde cüzdanınızda kolayca taşıyacağınız şekilde üretilmiştir.

Sponsorlu bağlantılar

 

YENİ KİMLİKLER KİŞİSEL BİLGİLERİN GİZLİ OLMASINA İMKAN TANIYACAK

Nüfus cüzdanlarında kişisel bilgilerin tamamı açık bir şekilde okunabiliyordu. Yanlış bir kişinin eline geçmesi halinde bu bilgilerin başkasının eline geçmesi mümkün olacağından çok ciddi mağduriyetlere sebebiyet verebilirdi.

Yeni Kimlik Kartlarında özel kimlik bilgileri, kimlik üzerinde yer alan özel çiplerde saklı tutulmaktadır. Ayrıca bu bilgilerin yanında e devlet sistemi gereği, sağlık, güvenlik vs. daha bir çok bilgi bu çipler üzerinde yer almaktadır.

 

KİMLİKLERDE KİŞİSEL BİLGİLER TEK BİR YÜZDE YER ALACAK

Eski nüfus cüzdanlarında ön ve arka yüzünde nüfus bilgileri yer almaktaydı. Yeni uygulamada, Fotoğraf ve diğer kimlik bilgilerinin tamamı tek bir yüzde olacak. Bunun için gerekli bir yere kimlik ibrazı ile fotokopisinin verilmesinin gerekli olduğu durumda, tek yüzünün gösterilmesi ve fotokopisinin verilmesi yeterlidir.

 

KİMLİK KARTLARI KİMLİK DOĞRULAMAYA İMKAN TANIYAN

Eski kimlikler sadece bir kağıt üzerinde kimlik bilgilerini gösteren bir sisteme sahiptir. Yeni kimliklerde ise, bütün kamu kurum ve kuruluşları ile uzaktan sağlanan hizmetlere ulaşma imkanı sağlanmaktadır.

Bir kamu kurumuna başvurduğunuzda bu kimlikler ile çok kolay bir şekilde kimlik doğrulama işlemeniz yapılacaktır.

 

T.C. KİMLİK KARTLARINDA AKILLI KART VE GÜVENLİK

Bu kimlikler tamamen bir akıllı kart olarak tasarlanmıştır. Sistem üzerinde yüksek güvenlik özellikleri mevcuttur. Bu kartlar üzerinde PİN ve PUK koruma sistemi mevcuttur. Bir çok işlem şifreli yapılacaktır. Bu doğrulama sistemleri için bütün güvenlik önlemleri alınmıştır.

Sponsorlu bağlantılar

 

KİMLİKLERDE KİŞİSEL DOĞRULAMA İMKANI

Yeni kimliklerde   kişisel doğrulama imkanı için biometrik veriler kullanılmaktadır. Parmak vektörü, avuç içi okuma ve PİN kod sistemi ile kimlik doğrulama yapılacaktır.

 

AB STANDARTLARINDA KİMLİK KARTI

Bu kartlar ön ve arka yüzü ile, ayrıca diğer güvenlik özellikleri açısından AB ve diğer Uluslar arası standartlarda üretilmiştir. Ayrıca fiziksel özellikleri açısındn  ISO/IEC 7810 ve ISO/IEC 7816'yı desteklemektedir.

 

KİMLİKLERİN İLK KULLANIM SAHALARI SAĞLIK VE SGK

Bu kartlar e devlet sistemi açısından ilk olarak sağlık sistemi ile SGK sisteminde kullanılacaktır. Bundan böyle kişilerin Hastanelere ve diğer sağlık kuruluşlarına başvurularında bu kimlik üzerinden bütün bilgileri sorgulanacaktır.

İkinci adımda, kişisel bilgilerin tamamı sağlık açısından kart üzerine yükleneceği için bir sağlık kuruluşuna başvurduğunuzda ilgili hekim size ait sağlık bilgilerine bir tıkla ulaşacak ve daha kolay muayene işlemi yapacaktır.

3.1875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.19 (32 Oylar)

Yorum ekle