Kimlik Kartı Şifre Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Değiştirilir?

yeni kimlik şifre

Nüfus Müdürlüklerinde kimlik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra T.C. Kimlik Kartınızın şifresi kapalı zarf içinde imza karşılığı sizlere teslim edilecektir. Kimlik kartı şifre değiştirme işlemleri hakkında yapmanız gereken adımları anlattığımız bu yazımızda aynı zamanda yeni kimlik karı şifre ne işe yarar sorusunun cevabı aktarılmıştır. 

Kimlik Kartı Şifresi Nedir?

Kullanmış olduğunuz T.C. Kimlik Kartlarının sadece kimliği tanımlayan özelliğinin dışında şifresini kullanarak bir çok işlemi yapmanıza imkan tanıyan özelliği bulunmaktadır. Şuan ki uygulamada şifreli işlemler henüz yüzde yüz başlamamıştır. 

Ancak çok yakın bir zamanda bankacılık işlemlerinden, sağlık kuruluşlarına başvurmaya kadar bir çok işleminizde T.C. Kimlik Kartınızın şifresi ile işlem yapmak zorunda kalacaksınız.    

Yeni Kimlik Şifresi Ne İşe Yarar?

Kimlik Pin kodu nerede kullanılır  sorusunun cevabını aşağıda maddeler halinde sıraladık: 

  • Yeni kimlik şifresi ne işe yarar sorusunun en iyi cevabı kişisel bilgilerinizin kontrol edilmesi adımıdır. 
  • Çok yakın bir zamanda banka kartlarınızın hepsinin yerine sadece kimlik kartınızı kullanabileceksiniz. 
  • Örneğin: Ziraat Bankası, Halk Bankası gibi bankalardaki hesaplarınıza Kimlik Kartınız ile ulaşabileceksiniz. 
  • Kredi Kartlarınızın yerine geçerli olacaktır. Alışverişlerinizde bütün banka kartlarınız yerine sadece bir kartınızı yanınızda taşımanız yeterli olacaktır. 
  • Kamusal işlemlerin tamamında bu kartınız geçerli olacak. Ve bu işlemleri yapmak için şifrenizi kullanmanız gerekecektir. 
  • Elektronik imza süreçlerinde ve noter işlemlerinde şifrenizi kullanmanız gerekecek. 
  • En önemlisi yakın bir gelecekte sağlık kuruluşlarına müracaatınızda talep edilmesi halinde şifrenizi girmeniz gerekecek. 

Yeni Kimlik Şifre Nasıl Değiştirilir?

Bu işlem için Nüfus Müdürlüklerindeki KİOSK cihazlarını kullanmak zorundasınız. Yani online olarak e Devlet üzerinden değiştirme gibi bir imkanınız bulunmamaktadır. İstediğiniz Nüfus Müdürlüğünde bu işlemi yapabilirsiniz. 

Yeni Kimlik Şifre Değiştirme Zorunlumu?

Şifre süreçleri hakkında Nüfus Genel Müdürlüğünden yapılan bir açıklama söz konusu değildir. Ancak kapalı zarf içinde size teslim edilen kimlik kartı şifrenizi değiştirmeniz sizin için daha doğru bir adım olacaktır. 

Ancak unutmamanız gereken en önemli husus şudur: şifrenizi değiştirmek için Kimlik Kartınızın size teslim edilmesi gereklidir. Yani başvurunuzu yaptıktan sonra kapalı zarf içinde size teslim edilen şifre ile direk değişim yapamazsınız. Değiştirmek için kimliğinizin size teslim edilmesi şarttır. 

Yeni Kimlik Şifresini Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Bu durumda KİOSK cihazları üzerinden biyometrik bilgilerinizi kullanarak kimliğinizin şifresini yeniden üretebilirsiniz. Bu doğrulama adımı biyometrik doğrulama adımıdır. Şifrenizi yenilemek için iki yöntem kullanabilirsiniz. Birincisi PUK şifresini kullanmak, diğeri ise biyometrik verinizi kullanmaktır. 

Bu güvenlik adımı sayesinde şifrenizi sizin dışınızda hiç kimse öğrenemez.  

Kimlik PİN Kodunu İstediğim Nüfus Müdürlüğünde Değiştirebilir miyim?

Evet. İstediğiniz Nüfus Müdürlüğüne giderek şifrenizi yenileyebilirsiniz. 

Yeni Kimlik Ne Zaman Aktif Olur?

Başvuru esnasında verilen PIN kodu yeni kimlik kartları sahibi tarafından teslim alındığında aktif hale gelecek. Bu noktada PIN kodları yeni kimliklerin teslim alındığının teyidine kadar pasif konumdadır. Bu sebepten yeni kimlikleriniz teslim alınana kadar verilen şifreyi kesinlikle kaybetmeyiniz. Kimliğinizin takibi için bu yazıyı ziyaret edebilirsiniz.    

İnternetten ve E Devletten Kimlik Şifremi Nasıl Yenilerim?

İnternetten yada E Devletten şifrenizi yenileme imkanınız yoktur.  

Nüfus İşlemleri Hakkında İlginizi Çekecek Diğer Yazılarımız

https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlikler-icin-gerekli-belgeler.html 

https://yeni-kimlik.com/ehliyet-yenileme.html

https://yeni-kimlik.com/pasaport-harclari.html

https://yeni-kimlik.com/yeni-dogan-ve-cocuklar-icin-yeni-kimlik-islemleri.html