Yeni Kimlik Kartları İçin Şifre(Pin) İşlemleri

yeni kimlik şifre

Yeni kimlik kartınızın şifresini nasıl ve nereden alacaksınız? Şifresini unutanlar nasıl ve nereden yenileyecek? Telefon açarak yada internetten kimlik şifremi nasıl yenilerim? Bu şifre tam olarak ne işinize yarayacak?

YENİ KİMLİĞİM İÇİN ŞİFRE NE ZAMAN VERİLECEK?

Nüfus Müdürlüğünde başvurunuzu yaptığınız esnada kapalı zarf içinde teslim edilecektir.  Başvuru aşamasında kişiye 6 haneli olan PIN kodunun olduğu bir şifre verilecektir. Banka kartlarında işlem yaparken şifre kullanıyorsak, aynı şekilde yeni kimlik kartlarında da işlem yaparken PIN kodunu kullanacağız.  

YENİ KİMLİK PİN KODUNU ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER NELERDİR?

  • 1- Başvuru aşamasında PİN şifresini istemeyi unutmayın.
  • 2- Bu şifre kapalı zarf içinde size teslim edilecektir. 
  • 3- Bu zarfın kapalı olup olmadığını ve açılıp açılmadığını muhakkak kontrol edin. Bu zarf tıpkı banka kartları için verilen şifre zarflarına benzemektedir. 

YENİ KİMLİK PİN ŞİFRESİ NE ZAMAN AKTİF OLACAK?

Başvuru esnasında verilen PIN kodu yeni kimlik kartları sahibi tarafından teslim alındığında aktif hale gelecek. Bu noktada PIN kodları yeni kimliklerin teslim alındığının teyidine kadar pasif konumdadır. Bu sebepten yeni kimlikleriniz teslim alınana kadar verilen şifreyi kesinlikle kaybetmeyiniz. Ayrıca gizli tutunuz ve güvenmediğiniz hiç kimse ile paylaşmayınız. Hatta kimse ile paylaşmayınız.

Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir diğeri de PIN  kodunun kapalı zarf içinde verilip verilmediğidir. Eğer zarf açılmış halde ise bunu muhakkak yetkililer ile paylaşarak tutanağa dökülmesini sağlayınız.

YENİ KİMLİK BAŞVURU TAKİBİ NASIL YAPILIR

YENİ KİMLİK PİN ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİRİM?

PIN şifresi KİOSKLAR üzerinden değiştirilecektir. 

KİMLİK PİN KODUMU İSTEDİĞİM NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

Evet. İstediğiniz Nüfus Müdürlüğüne giderek şifrenizi yenileyebilirsiniz. 

YENİ KİMLİK ŞİFRESİ NEREDE KULLANILIR VE NE İŞE YARAR?

  • Bu şifrenin en önemli kullanım alanı  kişisel bilgilerin kontrol edilmesi ve özel güvenlik mesajının değiştirilmesidir.  Her kimlik sahibinin şifresini yenilemek için özel güvenlik mesajı vardır. 
  • Bankacılık işlemlerinde kullanılabilir. 
  • Elektronik imza süreçlerinde kullanılabilir.
  • Noter gibi onaylama süreçlerinde kullanılabilir. 

YENİ KİMLİK ŞİFREMİ UNUTTUM, NASIL YENİLERİM?

İlçe Nüfus Müdürlüklerinde yer alan KİOSK cihazlarından yenilemek zorundasınız. Bu işlemi sadece kendiniz yapabilirsiniz. Şifrenizi yenilemek için Biyometrik verilerinizi kullanmanız gereklidir.  

Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Hiçbir ücreti yoktur. Zaten bu işlemi bizzat kendiniz yapmak zorundasınız. KİOSK cihazlarından bizzat kendiniz yapmak zorundasınız. 

İnternetten ve E Devletten Kimlik Şifremi Nasıl Yenilerim?

İnternetten yada E Devletten şifrenizi yenileme imkanınız yoktur.  

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.