Telefon Numarası Sorgularken Dolandırılmayın

Bir çok insan İnternetten yada başka kanallardan değişik yöntemlerle bilmediği bir telefon numarasını  yada kendisini arayan telefon numarasının kime ait olduğunu öğrenmeye çalışır. Ancak internet dünyasında bu durumu kullanmak sureti ile bir çok dolandırıcılıkların da yaşandığını ifade etmek zorundayız.

İnternetten yada başka kanallardan ücretsiz telefon sorgulaması yaparken dolandırılmayın 

Bilmediğiniz bir telefon numarasının kime ait olduğunu öğrenmek için resmi yöntemleri kullanmalısınız. Çünkü telefon numaraları kişisel bilgiler olduğundan resmi olmayan kurumların kişilere yada kurumlara ait numaraları bilme imkanı yoktur. Bunun dışında hizmet sunduğunu iddia eden bir çok sistemi sizler için araştırdık. Aşağıda bu araştırma neticesinde sizlere bir rapor sunmak istedik. 

Peki bu durumda internet sayfalarında ücretsiz numara sorgulama yaptığını iddia eden web sitelerinin yaptığı bu sorgulama nedir? Bu siteler gerçekten numara sorgulama yapıyor mu? Sorgulama yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir? 

Yazımızda yukarıda ifade ettiğimiz soruların açıklamasına geçmeden evvel doğru kanallardan ve resmi yöntemlerle nasıl telefon numarası sorgulaması yapılacağını "Telefon Numarası Kime Ait Beni Kim Aramış" konulu yazımızı muhakkak incelemenizi tavsiye ederim. Bu yazımızda resmi ve doğru yöntemlerle telefon numarası nasıl öğrenilir bahsettiğimiz gibi, ücret ödemeden telefon numarası öğrenme yöntemleri nelerdir bunlardan da bahsettik. 

 

İnternetten Ücretsiz Numara Sorgulama Servislerinde ki Dolandırılık Yöntemleri

Telefon numarası sorgulama üzerine internette bir çok web sitesi ücretsiz numara sorgulaması yaptığını idddia etmektedir. Açıkçası ben resmi kanallardan nasıl telefon numarası öğrenilir bildiğim için bu sitelerde numara sorgulama yöntemlerini usanmadan tek tek analiz ettim.

Bu sitelerde yer alan bir sorgu ekranında telefon numarasını girmenizi isteyerek sorgulama yapmaktadır. Ardından bir kaç dakika süren sorgulama süresinin ardından aradığınız telefon numarası bulunamadı denilmektedir. Bu tarz sitelerin amacı ziyaretçileri sitede gereksiz yere daha uzun tutarak sitelerinin değerini artırmaya çalışmaktır.

Örneğin bu tarz bir sitenin yapmış olduğu bu sorgulama türü denemiş ancak hiç bir netice elde edilememiştir. Ardından site sahibine mesaj atılmış, ancak hiçbir cevapta alınamamıştır. 

Ücretsiz numara sorguladığını iddia eden başka bir site ise önce sorgulanacak numaranın girilmesini istemekte, ardından kullanım koşullarını okuyup kabul ettim seçeneğini işaretlemeye zorlamaktadır kişileri. Sorgulamanın ardından ise sorgulama yapan kişileri dakikası 5 ile 6 TL arasında değişen ücretler ile çeşitli numaraları aramaya teşvik etmektedir. 

Sponsorlu bağlantılar

 

İnternette Sorgulama Yaptığını İddia Eden Telefon Servislerini Asla Aramayın

Yukarıda ki başlıkta da ifade ettiğimiz gibi sahte sorgulama sitelerin gayri resmi telefon numaralarını aramaya teşvik etmektedir. Bu numaraları aramanın dakikası çok fahiş fiyatlar olduğu gibi sizlerin bilgisi haricinde abonelik başlatmaktadırlar. Bu aboneliklerden her ay para kesildiği gibi iptal etmesi de son derece zordur. Bu konu ile alakalı şikayet sitelerinde bir çok mağduriyet dile getirilmiştir. 

 

Telefon Numaranızı Bilmedik Yerlere Girmeyin

Özellikle mobil telefonlardan sitelerde dolaşırken siz farkında olmadan üyelik işlemleri başlatılabilir. Bu durum için tıkladığınız bağlantılara dikkat edin. Sizden onay almadan tıklamış olduğunuz gizli bir bağlantı sayesinde üyelik işlemi otomatik başlatılabilir. Bu abonelik ücretleri 2 yada 3 TL gibi küçük meblağlar da olabileceği için siz farkında olmadan aylarca binlerce insandan haksız kazanlar elde edilmektedir. 

 

Telefon Numaralarınızı ve Özel Bilgilerinizi Bilmediğiniz Sitelere İbraz Etmeyin

Bazı web siteleri elde etmiş olduğunu telefon numarası ve e posta gibi özel bilgileri para karşılığında başka kişilere satmaktadır. Bunun için güvenmediğiniz ve bilmediğiniz sitelere telefon numaranızı ibraz etmeyin. E posta olarak da açmış olduğunuz ikinci bir e posta ile kayıt yapın. 

Bu açıklamalarımın sebebi internet dünyasını sahtekarlıklar üzerine kuran kişilere karşı önlem almanız içindir. 

Sponsorlu bağlantılar

 

Telefon Faturalarınızı Kontrol Edin

Yukarıda da belirtmiştik. Küçük abonelik ücretleri ile sizlerin onayı alınmadan abonelikler yapılmaktadır. Bu durumu farkettiğinizde iptal ettirmeniz çok güçtür. Elde etmiş oldukları haksız kazançlarında peşine düşülmediği için haksız kazançları aylarca devam etmektedir. 

 

Tüketici Mahkemesine Gitmekten Kaçınmayın

Buna benzer mağduriyetler karşısında hakkınızı kesinlikle aramalısınız. Tüketici mahkemesine dilekçe ve durumunuzu ifade eden belgelerle başvurmanız yeterlidir. Tüketici mahkemelere başvurmak için avukat tutmanıza yada harç ücreti ödemenize gerek yoktur. Tüketici mahkemesinde hak aramak çok kolaydır. Ancak hiç kimse bu işlemleri nasıl yapacağını bilmediğinden  doğru şekilde yol gösteren de olmadığından konunun pek fazla üstüne gitmemektedir. Başka bir yazımda Tüketici Mahkemesinden bahsedeceğimi de belirtmek isterim. 

 

 

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 2.75 (2 Oylar)