Tescil Tarihi Nedir?

Tescil Tarihi

 

Tescil tarihi, aracın trafiğe çıktığı tarihi ifade eder. Aracın üretildiği tarih ile sık sık karıştırılan tescil tarihi, aracın işlemleri tamamlandıktan sonra trafiğe çıkmaya hazır olduğu tarihtir.

Araç Trafiğe Çıkış Tarihi Nerede Yazar?

İkinci el araçların ruhsatlarının üzerinde, aracın trafiğe çıkış tarihi yazmaktadır. Bu tarih tescil tarihidir. Yeni araçlarda ise aracın trafiğe çıktığı ilk tarih, tescil tarihi olarak kabul edilir.

Tescil tarihine pek çok yerde ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin ikinci el araç alırken aracın trafik cezası ya da herhangi bir borcunun olup olmadığını sorgularken araç tescil tarihi istenmektedir. Aynı şekilde motorlu taşıtlar vergisi sorgulamalarında da tescil tarihinin bilinmesi gerekir. Tescil tarihi aracın ruhsatında yazdığından, ayrıca internetten bu tarihi aramak için sorgulama yapmaya gerek yoktur.

Eğer aracın ruhsatı yanınızdaysa tescil tarihini de öğrenebilirsiniz. Ruhsatta ilk tescil tarihi yazmıyor diye bir durum söz konusu değildir. Ruhsatın sayfalarına dikkatli bir şekilde bakın. Sol kısımda ruhsatın verildiği il ve ilçe bilgisinin altında “aracın ilk tescil tarihi” ve hemen altında “tescil tarihi” bölümleri bulunmaktadır.

İlk Tescil Tarihi Muayene

Sıfır araçların ruhsatlarında yazan ilk tescil tarihine bakılarak araç muayeneye götürülür.

  • Sıfır araçlarda ilk muayene, tescil tarihinden üç sene sonradır.
  • Bazı sıfır araçların ruhsatında trafiğe çıkış tarihi olarak aracın üretildiği tarih, ilk tescil tarihi şeklinde yazmaktadır.
  • Bu tarihi takip eden üçüncü yılda aracın muayenesinin yaptırılması gerekir.
  • Ancak tescil tarihi aracın üretildiği tarihi değil, aracın trafiğe çıkmaya uygun olacak şekilde tüm işlemlerinin tamamlandığı tarihi ifade eder.

Araç İlk Tescil Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tescil tarihi, yukarıda da dediğimiz gibi ruhsatta yazmaktadır. Ancak ikinci el araç almak isteyenler, özellikle internet üzerinden alım yapacak kişiler aracın ruhsatına direk erişim sağlayamadıkları için bu bilgiyi internet üzerinden öğrenebilirler.

Aracın tescil tarihini öğrenmek için e-Devlet kapısını kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

  • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin.
  • Ardından sırayla “Kurumlar – T harfi – Türkiye Noterler Birliği” yolunu izleyin.
  • Noterler Birliği’nin sayfası T harfine geldiğinizde sayfanın en altlarındadır.
  • Noterin sayfasına geldiğinizde gerçek ve tüzel kişiler için ayrı bağlantılar vardır. Bunlardan birini seçin.
  • Sisteme giriş yaparak kimlik doğrulama adımını tamamlayın.

Açılan sayfada adınıza kayıtlı tüm araçların ilk tescil tarihlerini görebilirsiniz. E-Devlet ile yapacağınız tüm sorgularda yalnızca size ait araçların tescil tarihlerini öğrenebilirsiniz. Başkasının adına kayıtlı araçlara ait bilgilere bu sistemle ulaşamazsınız.

Plaka ile Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden ya da SMS ile bilgi almaya çalıştığınızda tescil tarihini değil, aracın tescilinin hangi ilde yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak araç tescil tarihi, aracın trafiğe çıktığı tarihi gösteren bir ifadedir. Bu tarihe bakılarak aracın hangi tarihlerde muayeneye gireceğini öğrenebilirsiniz. Tescil tarihini bildiğiniz araçların borç ve ceza sorgulamalarını yapabilir, araç hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.