Ticket Kart Nakite Çevirme Nasıl Yapılır?

İşletmelerin çalışanlarına her ay düzenli olarak verdiği yemek kartlarından biri de Ticket kartlardır. Bu yemek kartları acil nakit ihtiyaçlarında paraya çevrilebilir. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa gibi büyük şehirlerde Ticket kartı bozdurmak daha kolaydır. 

Ticket Kartı Nakite Çevirme 2022

Kartınızı bozdururken son derece dikkatli olmalısınız. Kartı nakde çevirteceğiniz yer güvenilir bir yer olmalıdır. İnternette Ticket bozdurma ilanlarını görebilirsiniz. Bu ilanlara itibar etmemeli ve güven vermeyen kişilere işlem yaptırmamalısınız. Ön ödeme almadan işlem yapmayacağını söyleyen dolandırıcılar kartınızdaki tüm parayı alıp kayıplara karışabilirler.

Ticket kart nakde çevirme yollarından bazıları şunlardır;

 • Tanıdık esnaflarla konuşun: Ticket karttaki bakiyeyi paraya çevirmek için öncelikle tanıdığınız esnaflarla iletişime geçin. Böylece nakit sıkıntınızı sorunsuz ve güvenli bir şekilde halledebilirsiniz.
 • Marketten alışveriş yapın: Kartı bozdurmanın bir diğer yolu da market alışverişi yapmaktır. Pek çok markette Ticket kart geçmektedir ve bu kartla evinizin ihtiyaçlarını karşılamanız mümkündür.
 • Anlaşmalı restoranlara gidin: İşletmenin anlaşmalı olduğu restoranlara giderek belli bir komisyon karşılığında karttaki paranın nakit olarak ödenmesini talep edebilirsiniz.
 • Altın alıp satın: Bazı kuyumcularda Ticket kart geçmektedir. Bu sayede bu kuyumculardan altın alıp satabilirsiniz. Kurları iyi takip edip sizin için uygun olan seçeneğe göre altın alışverişi yaparak karttaki parayı nakit olarak alabilirsiniz.
 • Arkadaşlarınızın yemek paralarını ya da market harcamalarını ödeyin: Belki de Ticket bozdurmada en sık kullanılan yöntemlerden biri de başkası adına harcama yapmaktır. Örneğin yemek yemek için bir lokantaya gittiniz. O sırada tüm hesabı Ticket kartınızla siz ödeyin ve arkadaşınızın kendi adına ödemesi gereken tutarı ondan nakit olarak isteyin. Benzer şekilde arkadaşınızın market alışverişini Ticket kartınızla yapın. Daha sonra harcadığı tutarı ondan nakit olarak alın.

Ticket kartınızdaki bakiyeyi banka gibi kurumsal yerlerde bozduramazsınız. Garantili işlem yapmak isteyen kişiler bankaların kartı bozduracağını düşünmektedir ancak bankalar bu işlemi yapmamaktadır.

Ticket Geçen Kuyumcular

 • Ticket kartları yemek kartları olarak çalışanlara ödenen yemek bedelidir. Dolayısı ile resmi olarak bu kartları kuyumcularda kullanamazsınız. 
 • Ancak bazı kuyumcular aradaki farkı kar olarak elde etmek için bu kartları kabul etmektedir. Bunun için bu kartların geçtiği kuyumcuları bulmak için tek tek sormak zorundasınız. 

Ticket Kartı Nakite Çeviren Yerler İstanbul

Ticket kart kullanan 50 binden fazla işletme bulunmaktadır. Bu işletmelere giderek Ticket karttaki parayı nakde çevirip çevirmediklerini, çeviriyorlarsa ne kadar komisyon aldıklarını sorabilirsiniz. Ticket kartınızla alışveriş yapabileceğiniz ya da nakde çevirebileceğiniz pek çok alan vardır. Bunların bazıları şu şekildedir;

 • Akaryakıt
 • Büfe
 • Gıda
 • Giyim
 • Konaklama
 • Market
 • Restoran
 • Ulaşım

Nüfus yoğunluğu çok fazla olan İstanbul’da LC Waikiki, Defacto, Bim, Migros, A101, Şok, Hummel, Adidas ve Beymen gibi pek çok mağazada Ticket kartınızla alışveriş yaparak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Avcılar, Ataşehir, Arnavutköy, Bağcılar, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Çatalca, Fatih, Güngören, Kartal, Pendik, Silivri, Ümraniye, Üsküdar, Tuzla ve Zeytinburnu gibi pek çok ilçede Ticket kart bozduran işletmeler bulunmaktadır. Bakkallar, kuyumcular, marketler ya da aksesuar dükkanları gibi çok sayıda yerde kartınızı bozdurmanız mümkündür.

Ticket Bozdurma Komisyonları Ne Kadar?

Komisyon oranları belli standartlarda değildir. Yapacağınız pazarlık neticesinde uygun komisyonlara kartınızı bozdurabilirsiniz. Bazı yerlerde komisyon oranları yüzde 30’lara kadar çıkabilmektedir. Bazı yerler ise yüzde 15 gibi düşük komisyonlara bu işi yaparlar. Kesilecek komisyon oranı ne kadar düşük olursa alacağınız nakit para da aynı oranda artacaktır. Örnek verecek olursak;

Ticket kartınızda 400 TL’lik bakiye olsun. Bu bakiyeyi yüzde 15 komisyonla almak istiyorsunuz. Bu durumda 60 TL masraf bedeli alınır ve elinize 340 TL para geçer. Eğer yüzde 30 komisyona anlaştıysanız bu durumda 120 TL masraf bedeli alınacak ve elinize 280 TL geçecektir.

Sonuç olarak Ticket kartınızdaki parayı nakde çevirmek için aciliyet durumunuza göre en uygun yöntemi seçebilirsiniz. Nakit sıkıntınız varsa arkadaşlarınızla anlaşıp harcamalarını kartınızla yapabilir ve bedelini nakit olarak alabilirsiniz. Eğer kimseyi bulamazsanız belli komisyonları göze alarak paranızın bir kısmını nakde çevirebilirsiniz.