Tüm Detaylarıyla Tuvtürk Araç Muayene Ücretleri 2019

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak uygulamaya göre, araç muayene ücreti aracın cinsine göre yeni yılda yeniden değerlendirme (% 23,73) oranında zam yapılmıştır . TÜVTÜRK araç muayenesinde aracınızda ağır kusur tespit edilirse muayeneden kalmış sayılırsınız ve aracınızdaki kusurları giderdikten sonra tekrar muayene için randevu almalısınız. 

tüvtürk araç muayene

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç muayene ücretleri her yılın Aralık ayında Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgeye göre düzenlenir. 2019 araç muayene ücretleri şu şekildedir;

2019 Tüvtürk Muayene Ücretleri Açıklandı!

  • Römorklu ya da römorksuz traktör, motosiklet, motorlu bisiklet: 142,78 TL
  • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı araç, arazi aracı, römork, yarı römork: 279,66 TL
  • Otobüs, kamyon, çekici, tanker: 377,60 TL

2018 Tüvtürk Muayene Ücretleri 

  • Römorklu ya da römorksuz traktör, motosiklet, motorlu bisiklet: 115,64 TL
  • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı araç, arazi aracı, römork, yarı römork: 226,56 TL
  • Otobüs, kamyon, çekici, tanker: 305,62 TL

Araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu sorusu, randevularda sıkça sorulmaktadır. Araç muayene ücretleri nakit ödenmektedir ve kredi kartı ödemelerde kabul edilmemektedir. Yukarıda sayılan araç sınıfları haricindeki taşıtlar için ödenecek muayene ücreti miktarları, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

2019 Araç Muayene Ücreti Gecikme Cezası Ne Kadar?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesine göre, araç muayene süresini geçiren araçlara, geciken her ay için muayene ücretinin yüzde 5’i oranında gecikme cezası uygulanır. Araç muayene gecikme ücreti 2019 yılı için, muayene bedelinin yüzde 5’i kadardır.

Muayene sonucunda “ağır kusurlu” ya da “emniyetsiz” olduğu tespit edilen araçların muayeneleri kabul edilmez. Bu araçlar kusurlarını düzelttikten sonra tekrar muayene için randevu almalıdırlar.

Araç Muayene Tekrarında Ücret Ödeniyor Mu?

Muayenesi onaylanmayan araçlar bir ay içinde aşağıdaki koşulları sağlarlarsa ücret ödemezler;

  • Aracın muayenesi sabit bir istasyonda yapılmışsa, aynı istasyonda ya da aynı ildeki diğer sabit istasyonlarda,
  • Aracın muayenesi gezici bir istasyonda yapılmışsa, aynı gezici istasyonda ya da aynı ildeki diğer sabit istasyonlarda,
  • Traktör araç muayeneleri için gezici ya da sabit istasyonlarda muayeneleri onaylanmayan traktörler, aynı ilde bulunan sabit muayene istasyonlarında, gezici istasyonlarda ya da gezici traktör istasyonlarında ücretsiz olarak yaptırabilirler.

Eğer muayene tekrarı bir ay içinde yapılmazsa, muayene tekrarı için araç muayene cezası ile birlikte muayene ücreti tahsil edilir.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Tüvtürk araç muayene randevusu almak için öncelikle Tüvtürk’ün internet sitesi olan http://www.tuvturk.com.tr/ adresine girilir. Ardından sırayla “Hizmetlerimiz”, “Periyodik Araç Muayenesi”, “Adım Adım Muayene” ve “Muayene Sırası” sekmelerine tıklanır. Gelen ekranda randevu almak için araç plakanızın numarasını, ruhsat seri ve numaranızı yazdıktan sonra hangi şehirde olduğunuzu seçmeniz gerekir.Bu bilgileri girdikten sonra istediğiniz gün ve saatte randevu alabilirsiniz. Eğer istediğiniz günlerde randevular dolmuşsa, ileriki tarihlerde bir gün seçmeniz gerekebilir. Herhangi bir işiniz çıktığında ya da araç muayene randevusuna gelemeyecek durumda olduğunuzda bu durumu 1 gün önceden bildirmeniz ve Tüvtürk’ün sitesinden güncelleme yapmanız gerekmektedir.

Tüvtürk araç muayene randevusu için direk link; http://www.tuvturk.com.tr/adim-adim-muayene/muayene-sirasi.aspx

Tüvtürk araç muayene randevu telefonu 0 850 222 88 88’dir. Bu numarayı arayarak da ücretsiz bir şekilde araç muayene randevusu alınabilir.

Araç Muayene Randevusu Ücretli Mi?

Tüvtürk araç muayene randevuları için hiçbir ücret istenmemektedir. Tüvtürk araç muayeneleri randevuları Tüvtürk’ün internet sitesinden online olarak yapılabilmektedir. Araç muayene randevusu almak isteyen araç sahipleri, Tüvtürk dışındaki sitelerde ücret talep edildiğini fark ederlerse bunun için itiraz edebilirler. 

İnternette yer alan reklamlar ya da tanıtıcı metinlerle Tüvtürk dışındaki sitelere yönlendirme yapılabilir. Bu yönlendirmeler neticesinde muayene randevusu için ücret istenebilir. Fakat araç sahiplerinin bu sitelere güvenmemesi ve hiçbir ödemede bulunmamaları gerekir. Tüvtürk’ün işbirliği yaptığı ya da bağı olan hiçbir internet sitesi yoktur.

Araç Muayenesinde İstenen Evraklar 2019

Tüvtürk araç muayenesinde istenen belgeler şunlardır;

- Ruhsat: Trafik tescil belgesi ve motorlu araç trafik belgesi, muayenede mutlaka görevliye gösterilmelidir.

- Satış ya da devir gibi durumlarda tescil belgesi noterden alınır. Bu yüzden tescil belgesi yenilenene kadar, noterin verdiği “EK – 44 Araç Tesciline Dair Geçici Belge” muayene esnasında görevliye gösterilmelidir.

- Trafik sigortası: Muayene istasyonuna gitmeden önce trafik sigortanızı mutlaka kontrol edin. İnsan taşımak için kullanılmayan römorklar dışında tüm araçların trafik sigortası yaptırması zorunludur. Trafik sigortası olmayan araçların muayeneleri onaylanmaz.

- Vekalet: Muayene istasyonuna getirdiğiniz araç sizin değilse, aracı muayeneye sokabilmek için araç sahibinden vekalet almanız ve bunu belgelemeniz gerekir. Vekalet belgesinin yanı sıra kimlik numaranız, ehliyetiniz ya da pasaportunuzu da görevliye göstermeniz gerekir.

- LPG’li ya da CNG’li araçlar muayene istasyonlarına götürülürken, LPG ya da CNG etiketlerinin okunaklı olması gerekir. Okunamayan ya da silinmiş etiketler nedeniyle muayene geçersiz sayılabilir. Bu tip araçların tadilat sonrasında yapılan muayenelerde “Montaj Tespit Raporu” ve “Gaz Sızdırmazlık Raporu” alınması zorunludur.

Araç Muayene Kusurları 2019

Araç muayene ağır kusurlar 2019 yılı için yapılan düzenlemelerle birlikte, sonradan boyanan ya da cam filmi olan taşıtlar da ağır kusurlu sayılmaya başlandı. Eskiden bu tip araçlar muayenelerde hafif kusurlu sayılıyordu. Cam filmi olan ya da camları sonradan boyanan araçlar artık muayenelerden onay alamayacak. Bu araç sahiplerinin muayeneden geçebilmeleri için araçlarını orijinal hale getirmeleri gerekir.

3.6111111111111 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.61 (9 Oylar)