2019 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları ve Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli öğretmenlik nedir? Ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl ve nereye yapılır? Ücretli öğretmenlik başvuru formu nedir? 2018 Ücretli öğretmenlik ücretleri ne kadar? Ücretli öğretmenlik başvuruları 2018 ne zaman yapılacak? Ücretli öğretmenlik sonuçları ne zaman? Ücretli öğretmenlik şartları nelerdir? Ücretli öğretmenlik başvurusunda kimlere öncelik tanınır? Bir kaç farklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden başvuru yapılır mı?

Yazar : Uzm. Mahmut SUBAŞI (İK Uzmanı)

Ücretli öğretmenlik gerek Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okullar için ve gerekse yeni mezun öğretmen adaylarımız için oldukça iyi ve gerekli bir müessese. Gerçi bu uygulama ile ilgili olarak bazı hususları en çok ben kendim eleştirsem de Ülkemizin önemli bir alanında ihtiyacı giderdiğinden yinede takdirlerimi ifade etmek isterim. 

Bu makalemizde aşağıda yer alan başlıklar açıklanmıştır. 

 • Ücretli Öğretmenlik nedir?
 • Ücretli öğretmenlik başvurusu nereye ve ne zaman yapılır?
 • Özel Eğitim Kurumlarında Öğretmenlik yapmak mı daha avantajlı ücretli öğretmenlik yapmak mı?

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardan bazılarında bir çok branşta öğretmen açığı bulunmaktadır. Maliye Bakanlığının vizelediği sayıda öğretmen ataması yapılabilmektedir. Daha doğrusu Milli Eğitim Bakanlığı ancak Maliye Bakanlığının ayırmış olduğu sayı oranında öğretmen ataması yapabilmektedir.

Ücretli öğretmenlik, kadrolu olarak atanmadan İlçe Milli Müdürlüğünün o yılı kapsayan eğitim ve öğretim yılı için öğretmen ihtiyacını kapsayan atama türüdür.

 • Ücretli öğretmenler kadrolu değildir.
 • Sadece o yılı kapsayan eğitim ve öğretim yılı için işe alınır. 
 • İşe alımları (başvurular) İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılır. 
 • Ücretleri kadrolu öğretmenlerden oldukça düşüktür.
 • Bir sonraki eğitim ve öğretim yılında yeniden sözleşme imza edilmesi gereklidir. Bu durumda yeniden başvuru yapmanız gerektiğini unutmayın.  

Dolayısı ile aradaki açıklık ancak ücretli öğretmenlik diye ifade edilen yöntemle karşılanmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı’nın bazı sebeplerden dolayı öğretmen açığının bulunduğu okullarına ve çeşitli kurumlarına öğretmen açığını kapatmak için uyguladığı yönteme ücretli öğretmenlik denmektedir. Öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı veya çeşitli nedenlerden dolayı örneğin öğretmenin izin, rapor, geçici görevlendirme gibi durumlar da ders verme görevini yerine getirememesi halin de eğitim ve öğretim devam etmesi için açıktan atanarak ücret ile ders verilmesi hizmeti olarak da ücretli öğretmenlik tanımı yapılmaktadır.


Öncelikle ücretli öğretmenlik kadrosunun belirlenmesi için okullar bünyesinde ki eksikliği İl ve İlçe Eğitim Müdürlüklerine bildirirler. Burada toplanan kadroda ki açık kontenjanlara göre ders saatine göre ücret karşılığı sözleşme imzalanmak şartıyla ücretli ücretli öğretmenlik görevi verilmektedir.

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM?

Ücretli Öğretmenlik için ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir. Okullara yapacağınız başvurular geçersiz olduğu gibi, yasal anlamda kabul edilmesi de mümkün değildir. Ancak okul müdürünün ismini bildirdiği kişilerin ücretli öğretmen olarak atanması mümkündür. Ücretli öğretmenlik başvurusunu hangi ilçede öğretmenlik yapmak istiyorsanız o ilçenin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurmanız gereklidir. 

Her İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü başvuruları ayrı ayrı kabul etmektedir. Yani İstanbul'da Bağcılar İlçesi için ayrı, Avcılar İlçesi için ayrı başvuru yapmanız gereklidir. 

Sponsorlu bağlantılar

SORU : Ücretli öğretmen olmak isteyenler bir kaç farklı ilçeye aynı anda başvuru yapabilir mi? Hatta bir kaç farklı ilde de başvuru yapmasında sakınca var mıdır? Örneğin, İstanbul'da ikamet eden bir kişi hem İstanbul'da Bakırköy ilçesinde, hem Avcılar İlçesinde, hatta Ankara ilinde aynı anda başvuru yapabilir mi?

Aynı anda istediğiniz kadar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Bu konuda mevzuat anlamında hiçbir sınırlama yoktur. Başvurular merkezi sistemde değil, her İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün kendi bünyesinde alınmaktadır. Ayrıca sabit tarihleri yoktur. Her İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün başvuru tarihleri birbirinden farklıdır. 

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Ücretli öğretmenlik başvurularının İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yapıldığını yukarıda belirttik. Burada bilmeniz gereken en önemli husus ücretli öğretmenlik için sabit başvuru tarihleri söz konusu değildir. Her ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün başvuru tarihleri birbirinden farklıdır. Bunun başvuru yapmak istediğiniz için ilçe için web sitesini sürekli takip etmeniz gereklidir. Ayrıca adresiniz yakınsa eğer bazen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek başvuruların ne zaman başlayacağını sormanızda yarar vardır.

Başvuruları her ilçe için web sitesinden online olarak takip etmeniz gereklidir. Bunun sebebi sabit bir başvuru tarihi söz konusu değildir. 

İl ve İlçe Eğitim Müdürlükleri yaptıkları duyurular da 2017-2018 Eğitim öğretim yılı içerisinde ücretli öğretmenlik için başvuru yapılacağını duyurmaktadır. Başvuru süresi ise boş olacak kontenjana ve isteğe göre şekillenerek oluşturulmaktadır. Genellikle temmuz ve eylül ayları arasında gerçekleşmektedir. Tam olarak belirlenen bir süre şu an için bulunmamaktadır. Her ihtiyaç duyan İl ve İlçe Eğitim Müdürlükleri kendi işleyişine göre başvuru tarihini yayınlamaktadır. Müdürlükler öğretmen ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra başvuru alımı sonlanmaktadır. İhtiyaç tamamlandıktan bir süre sonra daha başvuru alarak ilerde oluşabilecek eksikliği gidermek için yedek kontenjan ayırmaktadırlar.

 

BİR KAÇ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE AYNI ANDA BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM?

Bir kaç farklı yere aynı anda başvuru yapabilirsiniz. Bu konuda kesinlikle bir sıkıntı ve kısıtlama yoktur.  

Sponsorlu bağlantılar

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

4 yıllık Üniversite mezunu (lisans), 2 yıllık Üniversite mezunu (ön lisans) ve emekli olmuş olan öğretmenler ücretli öğretmenlik yapabilmektedir. Lise düzeyinde veya daha aşağısında eğitim alan kişiler ücretli öğretmenlik yapamaz.
Başlıca aranan şartlar ise şunlardır:

 • T.C vatandaşı veya KKTC vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 • 18 yaşından küçük olmamak
 • Anayasa ile belirtilen belli suçlar hakkın da yükümlü bulunmamak, Türk Ceza Kanunu 53.üncü maddesinde ki kapsam dahilinde olmamak
 • Öğretmenlik görevine engel olacak sağlık sorunu taşımamak
 • Başvuru yapacak erkek bireyler için askerliğini yapmış, tecil ettirmiş veya muaf olmak
 • Yurtdışında mezun olan kişiler için denkliğini yurt içinde ki kurumlarca yapmış olmak
 • Sosyal güvenlik kuruluna bağlı kurumda çalışmamak şartları aranmaktadır.

Başvuracak kişiler de özel olarak da şu şartların sağlanması gerekmektedir:

 • Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Dil ve Tarih ve Coğrafya Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun aşağıda alfabetik sıraya göre adları sayılan alanlarından mezun olanların başvuruları alınmaktadır.
 • Eğitim Fakültelerinin Okul Öncesi Öğretmenliği alanı mezunlarının ihtiyacı karşılayamaması durumunda görevlendirilmek üzere, Ev Ekonomisi Yüksek Okulu, Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun sadece Çocuk Gelişimi bölümü mezunlarının başvuruları da alınmaktadır.

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAAŞLARI NE KADAR?

Ücretli öğretmenlerin maaşı girdikleri ders saatine göre hesaplanır. Bir ücretli öğretmen bir haftada 30 ders saatine girebilmektedir. Kimi aylar 4 hafta sürmekteyken kimi aylar 5. haftaya uzayabilmektedir. Öğretmenler bu noktada ortalama ayda 120 ders saati derse girmektedir. Kimi aylarda ise 130 saate girebilmektedir. Diğer bir husus ise öğretmenler tatillerde ek ders ücreti alamamaktadır. Örneğin yarıyıl tatilinde daha az derse girmekte ve daha az maaş almaktadır. Normal bir ayda ücretli öğretmenin toplam girdiği ders saati sayısını aylık olarak kabul edersek alacağı maaş: 

1850 TL maaş alacaktır. (15,40 Ders saati ücretidir fakat belli bir ders saati sonrası AGİ(Asgari Geçim İndirimi Hesaba katıldığı için ders saati ücreti artmaktadır.)

Yatırılacak sigorta pirim gün sayısı: 16 Gündür. Ücretli öğretmenlikte sigorta 30 gün olarak yatırılmamaktadır. 120 saat/ 8'e bölünmektedir(Toplam ders saati günlük çalışma saatine bölünmektedir).

Sponsorlu bağlantılar

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAAŞ HESAPLAMA

Maaş dönemini seçiniz:
Gündüz girdiğiniz ders sayısı:
Gece girdiğiniz ders sayısı:
Vergi dilimi:
Medeni durumuz:
Ücretli öğretmen maaş hesaplama

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİĞE BAŞVURU YOLLARI

Ücretli öğretmenlik başvurusu yapmak isteyen kişilerden öncelikle şu belgelerin hazır bulundurulması talep edilmektedir:

 • Elektronik Başvuru Formu. (Başvuru işleminden sonra sistemden alınacaktır.)
 • Diploma veya Mezuniyet Belgesinin Aslı veya Onaylı Örneği.
 • Üzerinde KPSSP 10 Puanı bulunan (puanı geçerli sınavlara ait) KPSS Sonuç Belgesi
 • Pedagojik Formasyon Belgesi (Eğitim Fakültesi mezunlarından istenmez.)
 • Pedagojik formasyon; Bakanlığımız ile Yükseköğretim Kurulu iş birliğiyle yurt içi üniversitelerce öğretmenlik meslek bilgisi alanında düzenlenen belgelerdir.


Ücretli öğretmenlik görevi verildikten sonra kişilerden daha sonra şu belgelerin tamamlanması istenmektedir:

 • Diploma veya Mezuniyet Belgesi aslı ve fotokopisi.
 • Üzerinde KPSSP 10 Puanı bulunan (puanı geçerli sınavlara ait) KPSS Sonuç Belgesi
 • Pedagojik Formasyon Belgesi (Eğitim Fakültesi mezunlarından istenmez.)
 • Yabancı Dil alanında başvuranların varsa KPDS, ÜDS Sonuç Belgeleri
 • Ön Lisans’dan Mezun Olanların Başarı Notunu Gösteren Belgenin aslı ve fotokopisi.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
 • Sabıka Kaydı Olmadığına İlişkin Belge. (Son 6 ay içinde alınmış olacak)
 • Erkek Adaylar İçin Askerlik Durum Belgesi
 • Aile Hekiminden Alınacak Sağlık Raporu belgeleri ve dökümlerinin bulundurulması gerekmektedir.

Öncelikle başvuru işlemlerinde duyuruları takip etmek gerekiyor. Ardından duyuru yapan İl ve İlçe Eğitim Müdürlüklerin de verilen başvuru formuyla ya da bağlı Müdürlük İnternet başvurusu açmış ise internet üzerinde başvuru yapılmaktadır. Daha sonra istenen belgelerin hazırlanması ve kabul edilme süreci ile işlem tamamlanmaktadır.


Ücretli öğretmenlik hakkında bazı durumlar da bulunmaktadır. Ücretli öğretmenler haftada en az 30 saat derse girebilmektedirler. SGK primleri 15 gün üzerinden değerlendirilerek yatırılır eğer kalan günler ödenmek istenirse bunun şahsi olarak ödenmesi gerekmektedir. Eğitim öğretime ara verilen dönemler de ek ders ücreti alamazlar ne kadar ders saati işlemişlerse o kadar da ücret almaktadırlar. Sözleşmeleri ise yaz tatili başladığında sona ermektedir. Yeniden ücretli öğretmenlik yapmak isteyen kişiler ise başvuru için en baştan gereken işlemleri yapmak zorundadırlar.


Ücretli öğretmenlik de ücretlendirme ise evli, bekar, çocuklu, çocuksuz eşi çalışan veya çalışmayan gibi durumlar dahilinde değişiklik göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı ek ders veren kişiler arasında ücret konusunda farklılık göstermektedir. Eğitim ve öğretim kurumlarında yaklaşık olarak bir yıl içersin de 100 binin üzerinde ücretli öğretmenlik görevinde çalışan bulunmaktadır.

 

TÜRKİYE GENELİNDE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU YAPILAN İLLER

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum,Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep,Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce

3.2179487179487 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.22 (39 Oylar)

Yorumlar

İstifa edince ilerde bize bir zararı oluyor mu karşımıza gelir mi tekrar ve istifayı nereye yapıyoruz acaba 
Cevap
Mrb önlisan sosyal hizmetler mezunuyum ücretli öğretmenlik yapabiliyormym?
Cevap
Formasyon varsa evet yapabiliyorsun ama iki yıllıklara formasyon verilmiyor artık 
Cevap
Sosyal hizmet ön lisans mezunu olanlar ücretli öğretmenlik yapabiliyor mu?
Cevap
Merhaba, ben 4.sınıf arap dili ve edebiyatı öğrencisiyim. Büyük ihtimal okulum uzucak 1-2 dersten, 
Önlisans belgesi alırsam okuldan, ben de ücretli öğretmenlik yapabılır miyim, kpss ve formasyon yok ?
Cevap
Mezun olma şartı var
Cevap
Benim kpss puanım da formasyon puanım da yok. Bunlar kesin şart mı başvuru için yoksa öncelikli alım için mi bunlar gerekli. Yani kpss puanı olmadan ve formasyon olmadan ücretli öğretmenlik için başvurabiliyoz mu ?
Cevap
bölgede ihtiyaç veya torpilin varsa yapabilirsin. ( ön lisans mezunları bile yapıyor)
Cevap
4 .sınıf Türk dili ve edebiyatı okuyorum. Formasyon eğitimi aliyorum. Başvuru yapabiliyor muyum bilginiz var mı ?
Cevap
Mezun olma şartı aranıyor ben dün gittim görüştüm. Fakat formasyonum yok benim almak istiyorum siz nerede alıyorsunuz
Cevap
Iktisadi ve idari bilimler fakültesi kamu yönetimi mezunu ücretli öğretmenlik yapabilir mi ?
Cevap
senin yapabileceğin tek öğretmenlik meslek liseleri kaldıki öğretmen olanlar ücretli öğretmenlik yapamıyorken sizin gibiler ön plana çıkmasın bide.
Cevap
Ben 2 yıllık sivil havacılık mezunuyum. Ücretli öğretmenlik başvurusu yapabiliyor muyum
Cevap
Merhabalar ben almanca ögretmenlik yeni mezunum ücretli icin kpss10 şart mi
Cevap
Kpss şartı aranmıyor.
Cevap
E-Devletten yaptığımız başvuru yeterli oluyor mu acaba?
Cevap
Evet sadece edevlete başvuru yapılıyor
Cevap
Öyle bir şey yok yanlış yönlendirme insanları .milli eğitime gidip yapmak daha iyi.sadece e devletten olmuyor kardess
Cevap
oluyor ben geçen hafta başvurdum.. pazartesi derse başlıyorum bugün aradılar
Cevap
E devlette belli zaman aralıkları var mi acaba basvuru icin istedigimiz zaman yapabiliyor muyuz
Cevap
Öncelikle Hayırlı olsun bir kaç sorum olacak Ne mezunusunuz kaç yıllık formasyon var mı bide nerede başlıyorsunuz
Cevap

Yorum ekle