2019 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları ve Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli öğretmenlik nedir? Ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl ve nereye yapılır? 2019 - 2020 Ücretli öğretmenlik ücretleri ne kadar? Ücretli öğretmenlik başvuruları 2019 - 2020 ne zaman yapılacak? Ücretli öğretmenlik sonuçları ne zaman? Ücretli öğretmenlik şartları nelerdir? Ücretli öğretmenlik başvurusunda kimlere öncelik tanınır? Bir kaç farklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden başvuru yapılır mı?

Yazar : Uzm. Mahmut SUBAŞI (İK Uzmanı)

 

Değerli okurumuz, yazının en başında yorum alanında en çok sorulan dört soruyu cevaplamak istiyoruz. Bu vesileyle doğru yerde olduğunuzu hissedeceğinizi umuyoruz.

Soru-1: Kpss puanı almak şart mı?

Cevap: Ücretli öğretmenlik için kpss puanı şartı yoktur. 

Soru-2: Ücretli öğretmenlik için formasyon şartı var mı?

Cevap: Böyle bir şart yok fakat formasyonu olan kişi olmayan kişiye göre daha avantajlı olabilir.

Soru-3: Ön lisans mezunları ücretli öğretmenlik için başvurabilir mi?

Cevap: Evet başvuru yapabilir. İlgili birimlerce alanına en yakın branşlara yönlendirilmeye çalışılır.

Soru-4: Ücretli öğretmen olabilmek için illa ki öğretmenlik ihtisasına sahip olmak mı gerekir?

Cevap: Aslında bir üsteki soruya paralel bir soruydu bu. Öğretmenlik okuma zorunluluğu yoktur.

Diğer önemli hususlar için okumaya devam ediniz.

 

Bu makalemizde aşağıda yer alan başlıklar açıklanmıştır. 

 • Ücretli Öğretmenlik nedir?
 • Ücretli öğretmenlik başvurusu nereye ve ne zaman yapılır?
 • Maaşlar ne kadar?
 • Özlük hakları nelerdir?

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK NEDİR?

Ücretli öğretmenlik ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında geçici bir süre için öğretmen ihtiyaçları karşılanmaktadır. Okullarda eğitim-öğretim yılına göre branşlar bazında öğretmen ihtiyaçları değişmektedir. Norm, branşlar bazında okullardaki öğretmen ihtiyacını nitelendiren bir kavramdır. Bir okulun Fen bilgisi normu 3 ise ve o okulda 2 kadrolu veya sözleşmeli öğretmen varsa okul 3.cü kişiyi ücretli öğretmen olarak talep edebilir.

Ücretli öğretmenlik, kadrolu olarak atanmadan İlçe Milli Müdürlüğünün o yılı kapsayan eğitim ve öğretim yılı için öğretmen ihtiyacını kapsayan atama türüdür.

 • Ücretli öğretmenler kadrolu değildir.
 • Sadece o yılı kapsayan eğitim ve öğretim yılı için işe alınır. 
 • İşe alımları (başvurular) önce e-devletten yapılır. Ücretli öğretmenliğe uygun görünenler alanına uygun branşlara yönlendirilir.
 • Ücretleri kadrolu öğretmenlerden düşüktür, özlük hakları geniş değildir.
 • Bir sonraki eğitim ve öğretim yılında yeniden başvuru yapılması gereklidir.

Öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı veya çeşitli nedenlerden dolayı örneğin öğretmenin izin, rapor, geçici görevlendirme gibi durumlar da ders verme görevini yerine getirememesi halinde eğitim ve öğretim devam etmesi için açıktan atanarak ücret ile ders verilmesi hizmeti olarak da ücretli öğretmenlik tanımı yapılmaktadır.


Öncelikle ücretli öğretmenlik kadrosunun belirlenmesi için okullar kendi bünyesinde ki eksikliği İl ve İlçe Eğitim Müdürlüklerine bildirirler. Burada toplanan kadroda ki açık kontenjanlara göre ders saatine göre ücret karşılığı sözleşme imzalanmak şartıyla ücretli ücretli öğretmenlik görevi verilmektedir.

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM?

Ücretli Öğretmenlik için e-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurular artık bu şekilde alınıyor. Ama bazı ilçe milli eğitim müdürlükleri hem devlet üzerinden hem de kendi sistemlerinden de ekstra başvuru talep edebiliyor. Bu nedenle başvuru yapmak istediğiniz ilçenin duyurularını mutlaka takip ediniz. Direk okullara yapacağınız başvurular geçersiz olduğu gibi, yasal anlamda kabul edilmesi de mümkün değildir. Ancak okul müdürünün ismini bildirdiği kişilerin ücretli öğretmen olarak atanması mümkündür.

Ücretli öğretmenlik başvurularında başvuru yapan kişinin formasyonun olması, Köy okullarında çalışmayı istemesi bir avantaj olarak ele alınır. 

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Başvuru Ekranı

1- Öncelikle altta verilen linke tıklayarak başvuru sayfasına geçiş yapınız.

https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ucretli-ogretmenlik-basvurusu

İşlem Basamakları:

 • Formasyon varsa işaretleyiniz.
 • Köy okulunda çalışmak istiyorsanız işaretleyiniz.
 • Kpss sınavına girdiyseniz, puanınız otomatik olarak ekranda görünür, ilerleyiniz,
 • Mezuniyet bilgilerinizi giriniz,
 • Branş seçiniz,
 • Bilgilerin tamamını onaylayıp, başvurunuzu tamamlayınız.

Sponsorlu bağlantılar

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Ücretli öğretmenlik başvurularının artık e-devlet üzerinden yapıldığını yukarıda belirttik. Burada bilmeniz gereken en önemli husus ücretli öğretmenlik için başvuru ekranı henüz 2019-2020 eğitim öğretim yılı için aktif değildir.  Hem başvuru tarihlerini hem de başvuru sonuçlarını edevlet sisteminden takip etmeniz gereklidir. 

Başvuruları e-devlet web sitesinden online olarak takip etmeniz gereklidir. 

Başvuru süresi boş olacak kontenjana ve başvuru yapanın alanına göre şekillenerek oluşturulmaktadır. Müdürlükler öğretmen ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra başvuru alımı sonlanmaktadır. İhtiyaç tamamlandıktan bir süre sonra daha başvuru alarak ilerde oluşabilecek eksikliği gidermek için yedek kontenjan ayırmaktadırlar.

Sponsorlu bağlantılar

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

4 yıllık Üniversite mezunu (lisans), 2 yıllık Üniversite mezunu (ön lisans) ve emekli olmuş olan öğretmenler ücretli öğretmenlik yapabilmektedir. Lise düzeyinde veya daha aşağısında eğitim alan kişiler ücretli öğretmenlik yapamaz.
Başlıca aranan şartlar ise şunlardır:

 • T.C vatandaşı veya KKTC vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 • 18 yaşından küçük olmamak
 • Anayasa ile belirtilen belli suçlar hakkın da yükümlü bulunmamak, Türk Ceza Kanunu 53.üncü maddesinde ki kapsam dahilinde olmamak
 • Öğretmenlik görevine engel olacak sağlık sorunu taşımamak
 • Başvuru yapacak erkek bireyler için askerliğini yapmış, tecil ettirmiş veya muaf olmak
 • Yurtdışında mezun olan kişiler için denkliğini yurt içinde ki kurumlarca yapmış olmak
 • Sosyal güvenlik kuruluna bağlı kurumda çalışmamak şartları aranmaktadır.

Başvuracak kişiler de özel olarak da şu şartların sağlanması gerekmektedir:

 • Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Dil ve Tarih ve Coğrafya Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun aşağıda alfabetik sıraya göre adları sayılan alanlarından mezun olanların başvuruları alınmaktadır.
 • Eğitim Fakültelerinin Okul Öncesi Öğretmenliği alanı mezunlarının ihtiyacı karşılayamaması durumunda görevlendirilmek üzere, Ev Ekonomisi Yüksek Okulu, Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun sadece Çocuk Gelişimi bölümü mezunlarının başvuruları da alınmaktadır.

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAAŞLARI NE KADAR?

Ücretli öğretmenlerin maaşı girdikleri ders saatine göre hesaplanır. Sabit maaş yoktur. Bir ücretli öğretmen bir haftada 30 ders saatine girebilmektedir. Kimi aylar 4 hafta sürmekteyken kimi aylar 5. haftaya uzayabilmektedir. Öğretmenler bu noktada ortalama ayda 120 ders saati derse girmektedir. Kimi aylarda ise 130 saate girebilmektedir. Diğer bir husus ise ücretli öğretmenler tatillerde ek ders ücreti alamamaktadır. Ayrıca yarıyıl tatilinde maaş alamazlar. Normal bir ayda ücretli öğretmenin toplam girdiği ders saati sayısını aylık olarak kabul edersek alacağı maaş: 

1880 TL maaş alacaktır. (16 TL Ders saati ücretidir fakat belli bir ders saati sonrası AGİ(Asgari Geçim İndirimi Hesaba katıldığı için ders saati ücreti artmaktadır.)

Yatırılacak sigorta pirim gün sayısı: 16 Gündür. Ücretli öğretmenlikte sigorta 30 gün olarak yatırılmamaktadır. 120 saat/ 8'e bölünmektedir(Toplam ders saati günlük çalışma saatine bölünmektedir).

Ücretli öğretmenlik yapacak kişi eğer gelecekte atanırsa çalıştığı süreleri hizmet puanı hesaplamasında işletebilir. Puan hesaplamasında sigortalı olarak çalışılan gün sayısı kadar puan verilir. Gelecekte ilk atama yoluyla doğu hizmeti yapan öğretmen adayları için bu puanlar az da olsa avantaj sağlayabilir. 

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİĞE BAŞVURU YOLLARI


Ücretli öğretmenlik görevi verildikten sonra kişilerden daha sonra şu belgelerin tamamlanması istenmektedir:

 • Diploma veya Mezuniyet Belgesi aslı ve fotokopisi.
 • Üzerinde KPSSP 10 Puanı bulunan (puanı geçerli sınavlara ait) KPSS Sonuç Belgesi
 • Pedagojik Formasyon Belgesi (Eğitim Fakültesi mezunlarından istenmez.)
 • Yabancı Dil alanında başvuranların varsa KPDS, ÜDS Sonuç Belgeleri
 • Ön Lisans’dan Mezun Olanların Başarı Notunu Gösteren Belgenin aslı ve fotokopisi.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
 • Sabıka Kaydı Olmadığına İlişkin Belge. (Son 6 ay içinde alınmış olacak)
 • Erkek Adaylar İçin Askerlik Durum Belgesi
 • Aile Hekiminden Alınacak Sağlık Raporu belgeleri ve dökümlerinin bulundurulması gerekmektedir.


Ücretli öğretmenlik hakkında bazı durumlar da bulunmaktadır. Ücretli öğretmenler haftada en az 30 saat derse girebilmektedirler. SGK primleri 15 gün üzerinden değerlendirilerek yatırılır eğer kalan günler ödenmek istenirse bunun şahsi olarak ödenmesi gerekmektedir. Eğitim öğretime ara verilen dönemler de ek ders ücreti alamazlar ne kadar ders saati işlemişlerse o kadar da ücret almaktadırlar. Sözleşmeleri ise yaz tatili başladığında sona ermektedir. Yeniden ücretli öğretmenlik yapmak isteyen kişiler ise başvuru için en baştan gereken işlemleri yapmak zorundadırlar.


Ücretli öğretmenlik de ücretlendirme ise evli, bekar, çocuklu, çocuksuz eşi çalışan veya çalışmayan gibi durumlar dahilinde değişiklik göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı ek ders veren kişiler arasında ücret konusunda farklılık göstermektedir. Eğitim ve öğretim kurumlarında yaklaşık olarak bir yıl içersin de 100 binin üzerinde ücretli öğretmenlik görevinde çalışan bulunmaktadır.

 

TÜRKİYE GENELİNDE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU YAPILAN İLLER

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum,Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep,Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce

Yorumlar

Başvurular kpss puanının açıklanmasından sonra mı başlar tahmininizce.... 29 ağustosta sınav sonuçları açıklanıyor ona göre hareket edecekler mi acaba
Cevap
bu imamlar ne kadar ac gözlü arkadaş
Cevap
bazı yerler formasyon istemiyo diye biliyorum
Cevap
Mavi kartlıyım ücretli öğretmenlik yapabilir miyim? E devletten başvuru bölümüm açık görünüyor. Şimdiden teşekkürler.
Cevap
Çalışacağımız Okula gerekli evrakları hangi ayda teslim etmemiz gerekiyor bilgisi olan var mı
Cevap
Başvuruda bir yerde boş yer olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz
Cevap
Sözleşmeli imam olarak çalışıyorum. Aynı zamanda ücretli öğretmenlik yapabilir miyim ? (Sgk’lıyım)
Cevap
Gozunu toprak doyursun imam efendi
Cevap
Yapanlar var diye biliyorum, özellikle din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak
Cevap
Bırak biraz boştakilerde kazansın bra
Cevap
2019 KPSS görmedim yine de başvuru yapabilir miyim?
Cevap
E devletten basvuru sayfasi acilmiyir aktif olmadigindan mi acaba basvuru günü tahmini ne zamn baslar
Cevap
Sigorta başladığı için yetim maaşında kesinti ile olur mu?
Cevap
Zaten iptal ettirmek zorundasınız yoksa faizi ile ödersiniz.
Cevap

Yorum ekle

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.