Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları ve Ücretli Öğretmen Maaşı 2020

Değerli okurumuz, ücretli öğretmenlik hakkında hazırlanan en detaylı yazıya hoş geldiniz. Ücretli öğretmenlik başvuru aşamaları, ücretli öğretmen maaşları, özlük hakları, ücretli öğretmenlik başvuru için gerekli belgeler, atanmak isteyen ama atanamayan öğretmenlere ücretli öğretmenlik yapmak gelecekte avantaj sağlar mı ve daha merak edebileceğiniz tüm detaylar için okumaya devam ediniz.

Not: 2020-2021 Eğitim öğretim yılı ücretli öğretmenlik başvuruları 11/08/2020 tarihi itibariyle başladı! Başvurular e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Fakat bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'nin de kendilerine ait başvuru ekranları bulunmaktadır. Bu nedenle bazı müdürlükler hem e-devlet üzerinden hem de kendi ekranları üzerinden başvuru talep edebilirler. Hangi ilçe için başvuru yapacaksanız o ilçenin duyurularını takip ediniz. 

Yazar : Uzm. Mahmut SUBAŞI (İK Uzmanı)

Değerli okurumuz, yazının en başında yorum alanında en çok sorulan 10(on) soruyu cevaplamak istiyoruz. Bu vesileyle doğru yerde olduğunuzu hissedeceğinizi umuyoruz.

Soru-1: Kpss puanı almak şart mı?

Cevap: Ücretli öğretmenlik için kpss puanı şartı yoktur. 

Soru-2: Ücretli öğretmenlik için formasyon şartı var mı?

Cevap: Böyle bir şart yok fakat formasyonu olan kişi olmayan kişiye göre daha avantajlı olabilir.

Soru-3: Ön lisans mezunları ücretli öğretmenlik için başvurabilir mi?

Cevap: Evet başvuru yapabilir. İlgili birimlerce alanına en yakın branşlara yönlendirilmeye çalışılır.

Soru-4: Ücretli öğretmen olabilmek için illa ki öğretmenlik ihtisasına sahip olmak mı gerekir?

Cevap: Aslında bir üsteki soruya paralel bir soruydu bu. Öğretmenlik okuma zorunluluğu yoktur.

Soru-5: Başvurular nereye yapılır?

Cevap: Başvurular e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Baz ilçe müdürlükleri kendi başvuru ekranında da başvuru yapılmasını isteyebiliyor.

Soru-6: İki farklı alanda diplomam var. Bu iki diplomamın alanları için iki ayrı başvuru yapabilir miyim?

Cevap: Evet e-devlet sistemi buna müsaade etmektedir. İki farklı alan için başvuru yapabilirsiniz.

Soru-7: İzmir'de ikamet ediyorum İstanbul'da veya başka bir ilde ücretli öğretmenlik için başvuru yapabilir miyim?

Cevap: Başvuru esnasında böyle bir engel bulunmuyor. Başvuru yapabilirsiniz.

Soru-8: Birden fazla başvuru kabul ediliyor mu?

Cevap: Evet birden fazla başvuru kabul edilebiliyor. Mesela matematik öğretmenliği için başvuru yapacak kişi 3 farklı ilçeye başvuru yapabilir. Tam olarak başvuru sayısı sınırını bilmiyoruz. Aynı zamanda farklı branşlar için, farklı iller için ve farklı ilçeler için de başvuru yapmanız mümkün.

Soru-9: Başvuru yaptım ama pişman oldum başvurumu iptal edebilir miyim?

Cevap: Evet sistem buna müsaade ediyor. Tercih işlemi bittikten sonra sayfanın altında yer alan tercihler alanında kırmızı renkli "Sil" butonunu kullanabilirsiniz.

Soru-10: Mezun olduğum üniversite veya önlisans programına göre hangi alanı tercih edeceğimi bilmiyorum ne yapmalıyım?

Cevap: Fikir vermesi amacıyla Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları Ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Çizelgeyi incelemenizi öneririz. Bu çizelgeyi sayfanın en altında paylaştık. Alanınızı yakın bölümleri görebilirsiniz. Ama illa bu alanlara başvuru yapacaksınız diye bir şart bulunmuyor önemli bir husus olduğu için altını çizdik. Genelde en çok alım sınıf öğretmenliği alanında yapılmaktadır. Diğer bütün detaylar için yazıyı okumaya lütfen devam ediniz. 

Bu makalemizde aşağıda yer alan başlıklar açıklanmıştır. 

 • Ücretli Öğretmenlik nedir?
 • Ücretli öğretmenlik başvurusu nereye ve ne zaman yapılır?
 • Maaşlar ne kadar?
 • Özlük hakları nelerdir?

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK NEDİR?

Ücretli öğretmenlik ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında geçici bir süre için öğretmen ihtiyaçları karşılanmaktadır. Okullarda eğitim-öğretim yılına göre branşlar bazında öğretmen ihtiyaçları değişmektedir. Norm, branşlar bazında okullardaki öğretmen ihtiyacını nitelendiren bir kavramdır. Bir okulun Fen bilgisi normu 3 ise ve o okulda 2 kadrolu veya sözleşmeli öğretmen varsa okul 3.cü kişiyi ücretli öğretmen olarak talep edebilir.

Ücretli öğretmenlik, kadrolu olarak atanmadan İlçe Milli Müdürlüğünün o yılı kapsayan eğitim ve öğretim yılı için öğretmen ihtiyacını kapsayan atama türüdür.

 • Ücretli öğretmenler kadrolu değildir.
 • İşe alımlar eskiden senelik iken artık dönemlik olarak yapılabiliyor. (Mesela 2020-2021 1.Dönem, 2020-2021 II. Dönem gibi) Ama çok önemli bir hususu paylaşmamız gerekiyor. Turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet başvurusu esnasında "İlgili tercihimin ikinci dönemde de geçerli sayılmasını istiyorum." seçerseniz her iki dönem için de başvuru yapmış olursunuz.
 • İşe alımları (başvurular) önce e-devletten yapılır. Ücretli öğretmenliğe uygun görünenler alanına uygun branşlara yönlendirilir.
 • Ücretleri kadrolu öğretmenlerden düşüktür, özlük hakları geniş değildir.

Öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı veya çeşitli nedenlerden dolayı örneğin öğretmenin izin, rapor, geçici görevlendirme gibi durumlar da ders verme görevini yerine getirememesi halinde eğitim ve öğretim devam etmesi için açıktan atanarak ücret ile ders verilmesi hizmeti olarak da ücretli öğretmenlik tanımı yapılmaktadır.

Öncelikle ücretli öğretmenlik kadrosunun belirlenmesi için okullar kendi bünyesinde ki eksikliği İl ve İlçe Eğitim Müdürlüklerine bildirirler. Burada toplanan kadroda ki açık kontenjanlara göre ders saatine göre ücret karşılığı sözleşme imzalanmak şartıyla ücretli ücretli öğretmenlik görevi verilmektedir.

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM?

Ücretli Öğretmenlik için e-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurular artık bu şekilde alınıyor. Ama bazı ilçe milli eğitim müdürlükleri hem devlet üzerinden hem de kendi sistemlerinden de ekstra başvuru talep edebiliyor. Bu nedenle başvuru yapmak istediğiniz ilçenin duyurularını mutlaka takip ediniz. Direk okullara yapacağınız başvurular geçersiz olduğu gibi, yasal anlamda kabul edilmesi de mümkün değildir. Ancak okul müdürünün ismini bildirdiği kişilerin ücretli öğretmen olarak atanması mümkündür.

Ücretli öğretmenlik başvurularında başvuru yapan kişinin formasyonun olması, Köy okullarında çalışmayı istemesi bir avantaj olarak ele alınır. 

 

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Başvuru Ekranı

1- Öncelikle altta verilen linke tıklayarak başvuru sayfasına geçiş yapınız.

https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ucretli-ogretmenlik-basvurusu

İşlem Basamakları:

 • Formasyon varsa işaretleyiniz.
 • Köy okulunda çalışmak istiyorsanız işaretleyiniz.
 • Kpss sınavına girdiyseniz, puanınız otomatik olarak ekranda görünür, ilerleyiniz,
 • Mezuniyet bilgilerinizi giriniz,
 • Branş seçiniz,
 • Bilgilerin tamamını onaylayıp, başvurunuzu tamamlayınız.

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Ücretli öğretmenlik başvurularının artık e-devlet üzerinden yapıldığını yukarıda belirttik. Burada bilmeniz gereken en önemli husus ücretli öğretmenlik için başvuru ekranı henüz 2020-2021 eğitim öğretim yılı için 11.08.2020 tarihinden itibaren açıktır.  Hem başvuru tarihlerini hem de başvuru sonuçlarını edevlet sisteminden takip etmeniz gereklidir. 

Başvuruları e-devlet web sitesinden online olarak takip etmeniz gereklidir. 

Başvuru süresi boş olacak kontenjana ve başvuru yapanın alanına göre şekillenerek oluşturulmaktadır. Müdürlükler öğretmen ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra başvuru alımı sonlanmaktadır. İhtiyaç tamamlandıktan bir süre sonra daha başvuru alarak ilerde oluşabilecek eksikliği gidermek için yedek kontenjan ayırmaktadırlar.

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

4 yıllık Üniversite mezunu (lisans), 2 yıllık Üniversite mezunu (ön lisans) ve emekli olmuş olan öğretmenler ücretli öğretmenlik yapabilmektedir. Lise düzeyinde veya daha aşağısında eğitim alan kişiler ücretli öğretmenlik yapamaz.
Başlıca aranan şartlar ise şunlardır:

 • T.C vatandaşı veya KKTC vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 • 18 yaşından küçük olmamak
 • Anayasa ile belirtilen belli suçlar hakkın da yükümlü bulunmamak, Türk Ceza Kanunu 53.üncü maddesinde ki kapsam dahilinde olmamak
 • Öğretmenlik görevine engel olacak sağlık sorunu taşımamak
 • Başvuru yapacak erkek bireyler için askerliğini yapmış, tecil ettirmiş veya muaf olmak
 • Yurtdışında mezun olan kişiler için denkliğini yurt içinde ki kurumlarca yapmış olmak
 • Sosyal güvenlik kuruluna bağlı kurumda çalışmamak şartları aranmaktadır.

 

Ücretli Öğretmenlik İçin Gerekli Belgeler

 • Diploma/Mezuniyet Belgesi/Çıkış Belgesinin aslı ve fotokopisi  
 • Son bir ay içerisinde alınmış işe girişe engel olmadığına dair sağlık raporu
 • Sabıka Kaydı    
 • İkametgah İl Muhabiri                  
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi.
 • 2 adet Vesikalık Fotoğraf
 • Formasyon Belgesi fotokopisi  (Varsa)
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Belgesi.(Varsa)
 • Emeklilik kimlik kartı fotokopisi (Emekli ise)

 

Başvuracak kişiler de özel olarak da şu şartların sağlanması gerekmektedir:

 • Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Dil ve Tarih ve Coğrafya Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun aşağıda alfabetik sıraya göre adları sayılan alanlarından mezun olanların başvuruları alınmaktadır.
 • Eğitim Fakültelerinin Okul Öncesi Öğretmenliği alanı mezunlarının ihtiyacı karşılayamaması durumunda görevlendirilmek üzere, Ev Ekonomisi Yüksek Okulu, Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun sadece Çocuk Gelişimi bölümü mezunlarının başvuruları da alınmaktadır.

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAAŞLARI NE KADAR?

Ücretli öğretmenlerin maaşı girdikleri ders saatine göre hesaplanır. Sabit maaş yoktur. Bir ücretli öğretmen bir haftada 30 ders saatine girebilmektedir. Kimi aylar 4 hafta sürmekteyken kimi aylar 5. haftaya uzayabilmektedir. Öğretmenler bu noktada ortalama ayda 120 ders saati derse girmektedir. Kimi aylarda ise 130 saate girebilmektedir. Diğer bir husus ise ücretli öğretmenler tatillerde ek ders ücreti alamamaktadır. Ayrıca yarıyıl tatilinde maaş alamazlar. Normal bir ayda ücretli öğretmenin toplam girdiği ders saati sayısını aylık olarak 120 saat kabul edersek alacağı maaş: 

2097 TL maaş alacaktır. (18,5 TL Ders saati ücretidir fakat belli bir ders saati sonrası AGİ(Asgari Geçim İndirimi Hesaba katıldığı için ders saati ücreti artmaktadır.)

Yatırılacak sigorta pirim gün sayısı: 16 Gündür. Ücretli öğretmenlikte sigorta 30 gün olarak yatırılmamaktadır. 120 saat/ 8'e bölünmektedir(Toplam ders saati günlük çalışma saatine bölünmektedir).

Ücretli öğretmenlik yapacak kişi eğer gelecekte atanırsa çalıştığı süreleri hizmet puanı hesaplamasında işletebilir. Puan hesaplamasında sigortalı olarak çalışılan gün sayısı kadar puan verilir. Gelecekte ilk atama yoluyla doğu hizmeti yapan öğretmen adayları için bu puanlar az da olsa avantaj sağlayabilir. 

Maaş hesaplaması için şu siteyi kullanabilirsiniz: http://www.ozkansoft.com/eduhep.php

Ücretli öğretmenlik de ücretlendirme ise evli, bekar, çocuklu, çocuksuz eşi çalışan veya çalışmayan gibi durumlar dahilinde değişiklik göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı ek ders veren kişiler arasında ücret konusunda farklılık göstermektedir. Eğitim ve öğretim kurumlarında yaklaşık olarak bir yıl içersin de 100 binin üzerinde ücretli öğretmenlik görevinde çalışan bulunmaktadır.

 

TÜRKİYE GENELİNDE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU YAPILAN İLLER

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum,Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep,Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce

Bunları da inceleyiniz:

Kadrolu öğretmen maaşları ne kadar?

Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları Ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Çizelge

Gizlilik Politikası / Site Kullanım Koşulları / İletişim

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.