VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ NASIL ALINIR?

Nüfus Kayıt Örneği ya da Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği nasıl alınır? Hangi işlemlerde kullanılır? Nüfus Kayıt Örneği ücreti ne kadar? İnternetten Nüfus Cüzdan Sureti alabilir miyiz? Vukuatlı nüfus cüzdan sureti almak için nereye başvurmalıyız? Yazımız"Nüfus Hizmetleri Kanununa" ve "Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğe" uygun anlatılmıştır.  


Yazar : Uzm. Mahmut SUBAŞI (İK Uzmanı)

Bu yazımızda aşağıda yer alan konu başlıklarından bahsedilmiştir.

  • Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği ile Nüfus Cüzdan Sureti, Nüfus Kayıt Örneği vs. aynı şeyler midir, farklı mıdır?
  • Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden alınır?

    Sponsorlu bağlantılar

Nüfus Cüzdan Sureti ve Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Vukuatlı nüfus kayıt örneği veya Nüfus Kayıt Örneği yada benzerleri aynı belgeyi ifade etmektedir. Dolayısı ile sizden bu iki isimden biri adı altında belge istendi ise diğerini de kapsamaktadır. 

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği yada Nüfus Cüzdan Sureti Nereden Alınır?

Bu belgeyi almak için size en yakın İl yada İlçe Nüfus Müdürlüğüne, T.C.Kimlik Numaranızın yazdığı kimliğiniz ile birlikte müracaat ediniz. Ayrıca E - Devlet şifreniz ile nüfus kayıt örneği alabilirsiniz. 

İstanbul ilinde oturanlar için İstanbul'da bulunan Nüfus Müdürlükleri adresleri aşağıda bulunan linkte belirtilmiştir. Bu sayfalarda Müdürlüklere ait adreslerin en altında o nüfus müdürlüğüne ait yorumlarda bulunmaktadır. Yoğunluğu, ulaşımı, otopark sorunu vs. Dolayısı ile gitmeden evvel muhakkak bu sayfamızı da incelemenizi tavsiye ederim. 

Müracaatınız ardından bu işlem sıra size geldikten sonra sadece bir kaç dakika sürmektedir. Dolayısı ile müracaat edeceğiniz Nüfus Müdürlüğünün yoğunluğunu önceden araştırmanızı öneririz.   

Nüfus Kayıt Örneği E Devlet

2017 Şubat ayından itibaren e-Devlet şifresi ile E-Devlet üzerinden aldığınız belgelerde resmi olarak geçerlidir. Bu belgeleri hiçbir kurumun kabul etmemesi gibi bir durumu olamaz. E Devlet üzerinden nüfus cüzdanı örneği nasıl alınır konusunu hemen aşağıda yer alan makalemizden okuyabilirsiniz. 

E-Devlet Üzerinden Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Tıklayınız...

DİKKAT: Bir çok kurumun E-Devletten alınan Nüfus Cüzdan Suretinin geçerli olduğunu bilmemektedir. Hemen üstte yer alan yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi almanızda yarar vardır. 

Nüfus Cüzdan Sureti Hangi İşlemlerde Kullanılmak Üzere İstenmektedir?

Nüfus Kayıt Örneği İsteme ve Alma Yetkisi bulunan kurum ve kuruluşlar aşağıda belirtilmiştir:
· Nüfus kayıt örneğini;
· Bakanlık,
· Dış temsilcilikler,
· Asker alma işlemleri için Milli Savunma Bakanlığı,
· Adli makamlar,
· Adli işlemlerle sınırlı olmak üzere kolluk kuruluşları,
· Evlenme işlemleri için evlendirme işlemini yapmaya yetkili olanlar,
· Ölüm işlemleri için resmi sağlık kuruluşları,
· Kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile ana, baba, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, 

Nüfus Kayıt Örneği ücreti ne kadar?

Nüfus Kayıt Örneği için sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

Sponsorlu bağlantılar

Bir kişinin nüfus kayıt örneğini başkası alabilir mi?

Bu konu 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 43'üncü ve 44'üncü maddelerinde açıklığa kavuşmuştur. Bu hükümler gereği:
nüfus kayıt örneği almak için kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler alabilir.
Dolayısı ile bir kişinin yakını yukarıda sayılan yakınlarından birisi değil ise vekillik ibraz etmesi halinde verilir. 

Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Şahsın, anne, baba, kardeş, eş ve çocuklarının diğer bir ifade ile aile ferlerinin kimlik bilgilerini gösteren resmi bir belgedir. Bu bilgiler, doğum yeri, doğum tarihi, T.C.Kimlik Numarasını vs liste halinde gösterir.

Nüfus Kayıt Örneğinde Kızlık Soyadı da Bulunur mu?

Evet. Evlenen bir bayanın nüfus kayıt örneği alındığında kızlık soyadı da bu belgede gösterilir.

© 2019 Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.