Xiaomi Global Versiyon Ne Demek?

Xiaomi akıllı telefonlarda China versiyon, Global ROM ve Global versiyon gibi farklı MIUI varyasyonları vardır. Global versiyon, Çince ve İngilizce dahil diğer dillerin de yer aldığı, Play Store gibi Google uygulamalarının bulunduğu MIUI versiyonlarından biridir.

China versiyon yalnızca Çin’de kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Yurtdışından getirilen telefonlara kesinlikle global versiyon yüklenmelidir. China versiyon olarak satın alınan telefonlarda uluslararası LTE versiyonları desteklenmez. Bu yüzden fiyatları daha ekonomiktir. Ayrıca global versiyona sahip telefonlar 198 mbps hızlara ulaşırken China versiyon telefonlar ancak 99 mbps hızlara ulaşabilir. Bu hızlar GSM şebekesinin çekim durumuna göre değişmekle birlikte ortalama değerlerdir.

Telefonun Global Versiyon Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bunu anlamanın yolu çok basittir. Kutunun arkasına bakın. Eğer TDD – LTE yazısı varsa China versiyon olduğu anlaşılabilir. Ancak FDD – LTE TDD – LTE ibaresi varsa telefon global versiyona sahiptir. Global versiyona sahip telefonlarda band 20 ve global versiyon etiketi vardır. Bazı telefonların arkasında ise “MEG7 = Global Version” yazmaktadır. China versiyon telefonlarda ise “MET7 and MEE7 = China Versions” ibaresi yazılıdır.

Xiaomi telefonun global versiyon olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da telefon özelliklerine bakmaktır. Telefonun ayarlarına girdiğinizde “Telefon Hakkında” kısmına geldiğinizde sırayla “Cihaz adı, model numarası, android sürümü, android güvenlik yaması düzeyi, MIUI sürümü, model adı, işlemci ve RAM gibi pek çok özellik yazmaktadır. Bu özellikler arasında MIUI sürümü yazan yerde “MIUI Global” ibaresi yer alıyorsa telefonun global versiyona sahip olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir-> https://yeni-kimlik.com/xiaomi-nasil-okunur.html

xioami redmi
xioami redmi

Xiaomi Global ve Çin Farkı

Global versiyon ile Çin versiyon arasındaki farkları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Çin ROM kullanıcılarının Google uygulamaların erişimi yoktur. Google uygulamalarını kullanabilmek için Google yükleyicisi indirilmelidir. Global versiyonda ise Google apps desteği bulunur, bu nedenle herhangi bir yükleyici indirilmesine gerek yoktur.
  • Çin ROM kullanan telefonlarda Play Store benzeri farklı app store seçenekleri vardır. Ancak global versiyonda ise Play Store bulunur.
  • Çin ROM cihazlardaki pil daha performanslı çalışmaktadır.
  • Xiaomi Çin üretimi bir telefondur. Bu nedenle ilk güncellemeleri her zaman China versiyon kullanıcıları almaktadır.
  • China versiyonlu telefonlarda yazı stili ayarı vardır fakat Global versiyonlu telefonlarda bu özellik bulunmaz.
  • Çin ROM’u bulunan telefonlardaki dil seçenekleri nedeniyle klavye sorunları olabilir. Bu sorunlar klavye uygulamalarının indirilmesiyle giderilebilir.
  • Global versiyon kullanıcıları 4.5G frekansından daha fazla verim alırlar.

İlginizi Çekebilir-> https://yeni-kimlik.com/xiaomi-hangi-ulkenin-markasidir.html

Sonuç olarak Xiaomi global versiyon, Xiaomi marka telefonun her ülkede kullanılan arayüz geliştirmelerine sahip olması demektir. Global versiyonlu telefonlarda farklı dil seçenekleri yer alır, ayrıca Google uygulamalarının tamamını desteklemektedir. Bu nedenle telefonu sorunsuz kullanabilmek için ek yazılımlara ya da uygulamalara ihtiyaç duyulmaz.