Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri (2018)

 bebeklere yeni kimlik

Bebekler için "Yeni Kimlik" çıkarma işlemleri

02 Ocak 2017 tarihi itibariyle Tüm Türkiye'de "Nüfus cüzdanı" yerine "Yeni kimlik" belgesi verilmeye başlanmıştır. Dolayısı ile yeni doğan bebeğiniz için kimlik çıkarmak istediğiniz zaman bebeğinize "Çipli olan yeni kimlik" düzenlenecektir. Yani bebeğiniz için kimlik çıkarmak istediğiniz zaman nüfus cüzdanı verilmeyecektir. Bunun için eski uygulamalardan farklı olan değişik uygulamalar olduğu için aşağıda belirttiğimiz uyarılarımızı dikkate alınız. 

YENİ DOĞAN BEBEKLER İÇİN KİMLİK NEREDE ÇIKARILIR?

Bebeğiniz için kimlik çıkarma işlemi için Nüfus Müdürlüklerinden herhangi birisine başvuru yapmanız gereklidir. Bu konuda herhangi bir sınırlama kesinlikle yoktur. Dilerseniz bebeğin doğduğu ilçede, dilerseniz ikametinizin olduğu ilçede isterseniz de başka bir yerde. 

YENİ DOĞAN BEBEKLER İÇİN KİMLER KİMLİK ÇIKARABİLİR?

On beş yaşını tamamlamamış olan bütün çocuklar için kimlik kartı müracaatları anne yada babaları ile vasileri tarafından yapılır. Eğer herhangi bir sebeple çocuğun anne yada babasının olmaması durumunda ise:

 • Büyük anne yada büyük babaları müracaat edebilir.
 • Çocukların erişkin olan kardeşleri yapabilir.
 • Kimlik kartlarını çıkarmakta olan çocukların yanında olan kişiler,
 • Vekaletname ibraz eden kişiler müracaat edebilir.

Bu durumda bebeğiniz için anne yada baba olarak ilk siz gidebilirsiniz. Sizlerin müsait olmaması halinde ise yukarıda sayılı olanlar gidebilir. 

YENİ DOĞAN BEBEK KİMLİĞİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Doğumu gerçekleştiren hastane tarafından 3-4 nüsha şeklinde doğum belgesi verilmektedir. Bu belgeyi iş yerine izin için, SGK'ya doğum yardımı için ve "1 tanesini yeni doğan bebeğe nüfus cüzdanı çıkarmak" için kullanabilirsiniz.  

 • Nüfus müdürlüğüne doğum belgesiyle birlikte, bebeğin annesi veya babası başvuru yapabilir. İsim sorulurken dikkat etmenizi öneririz. Bebeğinize vermek istediğiniz isim fazla kullanılmayan ve telaffuz edilmesi zor bir isim ise  vereceğiniz beyan sonucunda size verilecek onay formuna imza atmadan evvel bilgilerin doğru olduğundan emin olunuz. 
 • Yeni doğan bebekler için devlet kimlik ücreti talep etmemektedir. Herhangi bir değerli kağıt ücreti ödemiyorsunuz.
 • Başvuruda bulunurken yanınızda nüfus cüzdanı olmalıdır. 
 • Yeni doğan bebeklerin en geç 30 gün içinde doğumlarının bildirilmesi gerekmektedir. Yurtdışında bu süre 60 gündür. Eğer zamanında ödemezseniz değerli kağıt ücretini ödemeniz gerekir.
 • Bebekler için kimlikler aynı gün içinde veriliyor(TC KİMLİK NO ÜZERİNDE OLACAK ŞEKİLDE). Ehliyet veya pasaport gibi adrese gönderilmemektedir.
 • Bebeğin annesi, babası, vasi veya kayyım yoksa; büyük ana, büyük baba, ergin abi veya ablası başvuruda bulunabilir.
 • Eğer çocuk evde doğduysa ve doğum raporu yoksa sözlü olarak bildirimde bulunabilirsiniz.
 • Başvurular nereye yapılır? Yurt içinde nüfus ilçe nüfus müdürlüklerine, yurtdışında konsolosluklara yapılmaktadır.
 • Bebeğim yurtdışında doğdu doğum yerine ne yazılacak? Doğdu yer ve ülke ismi yazacaktır.
 • Çocuğuma verdiğim isimden pişman oldum ne yapmalım? İsim verirken iyice düşünüp emin olduktan sonra veriniz. Aksi halde isim değişiklikleri mahkeme yoluyla yapılmaktadır.

  Sponsorlu bağlantılar

KİMLİK BAŞVURUSU YAPTIKTAN SONRA

Yeni doğan bebeğinizin kimliğini hemen çıkarmanız gereklidir. Bunun sebebi bir çok sağlık kurumlarında bebeğinizin kimliğinin gerekli olmasıdır. Ancak şuan ki uygulamada bebeğinizin kimliği hemen çıkarılmayacak, daha sonra adresinize gönderilecektir. 

Dolayısı ile bu aradaki süre için muhakkak geçici kimlik belgesi almanız gereklidir. 

 

 

Sponsorlu bağlantılar

 

Bizden tavsiye kimlik işlemlerini çok geçe bırakmayınız. Yapacağınız diğer resmi işlemlerde ve doğum ödemelerinde bebeğin TC kimlik numarasına ihtiyaç duyulabiliyor. Bebeğiniz doğar doğmaz ilk işiniz nüfus cüzdanı çıkarmak olsun.

Allah analı babalı büyütsün.

NOT: NÜFUS: ÜST KISIMDA NÜFUS CÜZDANI İŞLEMLERİNİ ANLATTIK. ALT KISIMDA YENİ TC KİMLİK KARTI İŞLEMLERİ ANLATILMAKTADIR. 

İSTANBUL NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ ADRESLERİ

2018 Yeni kimlik başvuru İşlemleri İçin Tıklayınız.

2018 DOĞUM YARDIMI NASIL ALINIR?

YENİ KİMLİK İÇİN ONLİNE RANDEVU ALMANIZ GEREKİYOR.

ALO 199 HATTIYLA RANDEVU ALIN

 

Çocuklar İçin Kimlik Kartı Müracaatı Nasıl Yapılacak?

On beş yaşını tamamlamamış olan bütün çocuklar için kimlik kartı müracaatları anne yada babaları ile vasileri tarafından yapılır. Anne yada babasının olmaması halinde ise yukarıda da ifade ettiğimiz gibi mevzuatta belirtilen kişiler gidip alabilir. 

 

Hangi Yaş Gurubunda Yer Alan Çocuklar Kimlik Kartı Sahibi olacak?

Yaş ayrımı olmaksızın bütün çocuklar için kimlik kartı çıkarılacaktır. Yeni doğmak sureti ile bir birey olma sıfatını kazanan bebeklerden 15 yaşına kadar bütün çocuklar için kimlik kartı alınması mecburidir.

 

18 yaşından Küçük Çocukların Kimlik Kartı Müracaatları Nasıl Yapılır?

Kimlik kartı müracaatları için yaş sınırı on beştir. On beş yaşını tamamlayan bütün bireyler kimlik kartı müracaatını bizzat kendisi yapacaktır. Yani 18 yaşından küçük olanlar eğer 15 yaşını tamamlamış kişilerse eğer, kimlik müracaatlarını bizzat yapmak zorundadır. 

 

Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Yeni doğan bebekler için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak bu durumun şartı yasal süresinde nüfus müdürlüklerine müracaat edilmesidir. Yasal süre Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için 30 gün süre iken, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için ise 60 gün süredir.

Bununla birlikte 2828 Sayılı Kanunun yetkili kıldığı görevli kurumların yapacağı yeni doğan bildirimlerinde herhangi bir bedel alınmayacağı yetkililer tarafından ifade edilmiştir.

 

Çocuklar İçin Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Yetişkinler için kimlik kartı ücretleri belirlenmişti. Aynı şekilde bütün o ücretler çocuklar içinde geçerlidir. Yani çocuklardan kimlik kartı ücreti alınmaması yada düşük bir ücret alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

 • Bu durumda 2018 yılı için belirlenen kimlik kartı ücretleri aşağıdaki gibidir.
 • Dağıtılmaya başlanan yeni kimlik kartları için 18,5 TL tahsil edilmektedir.
 • Yasal süresinde bildirilmeyen yeni doğan bebekler içinde kimlik ücreti alınacaktır. Bu ücret de aynı şekilde 18,5 TL’dir. Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kanuni süresi olan Türkiye için 30 gün, Yurdışı için 60 gün içinde bildirilen bebeklerde bir ücret ödemesi alınmayacaktır.
 • Kayıp nedeniyle kimlik çıkarmak isteyenler ise 37 TL ödeme yapacaktır.

Bu ücretler 2018 yılı için belirlenmiş olup, 2019 sonrası her yıl için ayrı ücret uygulaması yapılacaktır.

3.4852941176471 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.49 (34 Oylar)