Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri (2019)

 

BEBEKLER İÇİN "YENİ KİMLİK" ÇIKARMA İŞLEMLERİ

Kıymetli anneler ve babalar;

Yeni doğan bebekleriniz için yapmanız gereken adımları tek tek anlatmaya devam ediyoruz. Önceki yazılarımızda yeni bebeği olan bir aileye yapılan para yardımlarından bahsetmiştik. Aşağıda o yazılardan da bahsederek ilgili yazılara yönlendireceğiz. Bu REHBER yazımızda ise, yeni doğan bebeklerinize nasıl kimlik çıkaracağınızı adım adım anlatacağız. 

YENİ DOĞAN BEBEKLER İÇİN KİMLİK NEREDE ÇIKARILIR?

Bebeğiniz için kimlik çıkarma işlemi için Nüfus Müdürlüklerinden herhangi birisine başvuru yapmanız gereklidir. Bu konuda herhangi bir sınırlama kesinlikle yoktur. Dilerseniz bebeğin doğduğu ilçede, dilerseniz ikametinizin olduğu ilçede isterseniz de başka bir yerdeki Nüfus Müdürlüğünde başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Yurtdışında yaşayanlar yada yurtdışında bulunan kişiler ise Konsolosluğa başvurmak zorundadır. 

Haberlerde Yeni Doğan Bebeklerin Kimlik Başvurusu Hastanede Alınacak Deniliyor!

Mevcut haberlerden bizlerin de bilgisi var. Ancak söz konusu durum henüz pilot uygulama. Yani sizler hala yeni doğan bebeklerinize kimlik çıkarmak için Nüfus Müdürlüklerine başvurmak zorundasınız.

Ayrıca bir bebeğin kimlik başvurusunun Hastanede alınması bazı aksaklıklara sebep olacaktır. Örneğin henüz bebeğinin ismini koymamış ailelerin başvurusunun Hastanede alınması mümkün değildir. Bu sebepten burada bizlerin ifade ettiği durum kesin olup, yeni doğan bebekleriniz için aşağıda adımlarını tek tek ifade edeceğimiz şekilde Nüfus Müdürlüklerine başvurunuz.

YENİ DOĞAN BEBEĞİME KİMLİK ALMAK İÇİN RANDEVU ALMAK ZORUNDA MIYIM?

Hayır, randevu almak zorunda değilsiniz. Ancak bu konuda bazı önemli açıklamalarımız olacaktır: 

 • 1- Bebeğinizin henüz T.C. Numarası olmadığı için istense dahi randevu verilememektedir. Çünkü randevu sistemi T.C. Numarası üzerine verilmektedir. 
 • 2- Nüfus Müdürlükleri randevusüz olarak yaptığınız başvuruları kabul etmektedir. Ancak başvurduğunuzda sıra bekleme durumunuz olabilir. Çünkü sistem önceliği randevu alan kişilere vermektedir. 
 • 3- Bu konuda zamanı kısıtlı olan anne yada babalar ALO 199 hattını arayarak bebekleri için özel randevu talebi oluşturabilir.  

YENİ DOĞAN BEBEĞİMİN KİMLİK BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?

Yeni doğan bebeğin kimlik başvurusunu anne yada babanın dışında kimler yapabilir? Dedeler yada anne anne veya baba annelerde başvuru yapabilir mi? 

Kıymetli anneler ve babalar bebeğinizin kimlik başvurusunu sizler şahsen yapmak zorundasınız. Başvuru yapmak için sadece annenin yada sadece babanın gitmesi yeterlidir. 

Ancak anne yada babanın ikisinin de müsait olmaması durumunda vekalet vererek bir yakınınızında gitmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin bebeğin amcası yada dayısının, yada bebeğin dedesi veya anne anne ve baba annesinin gitmesini sadece vekaletle sağlayabilirsiniz. 

Vekaletsiz başvurunuzu normalde kabul etmemeleri gereklidir. 

Mevzuatta Çocuklar İçin Kimlik Başvurusu Açıklaması:  

On beş yaşını tamamlamamış olan bütün çocuklar için kimlik kartı müracaatları anne yada babaları ile vasileri tarafından yapılır. Eğer herhangi bir sebeple çocuğun anne yada babasının olmaması durumunda ise:

 • Büyük anne yada büyük babaları müracaat edebilir.
 • Çocukların erişkin olan kardeşleri yapabilir.
 • Kimlik kartlarını çıkarmakta olan çocukların yanında olan kişiler,
 • Vekaletname ibraz eden kişiler müracaat edebilir.

YENİ DOĞAN BEBEK KİMLİĞİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Doğumu gerçekleştiren hastane tarafından 3-4 nüsha şeklinde doğum belgesi verilmektedir. Bu belgeyi iş yerine izin için, SGK'ya doğum yardımı için ve "1 tanesini yeni doğan bebeğe nüfus cüzdanı çıkarmak" için kullanabilirsiniz. Bu durumda: 

 • Bebeğiniz için hastaneden alacağınız imzalı, mühürlü doğum belgesi,
 • Başvuru yapan annenin yada babanın nüfus cüzdanı. 

Örneğin başvuruya sadece baba gittiyse sadece babanın kimliği yeterlidir.  Yada sadece anne başvurduysa sadece annenin kendi kimliğini yanında götürmesi yeterlidir. 

 • Eğer çocuk evde doğduysa ve doğum raporu yoksa sözlü olarak bildirimde bulunabilirsiniz.

BEBEĞİMİN KİMLİĞİNİ NE ZAMAN TESLİM ALACAĞIM?

Başvurunuzu yaptıktan sonra en fazla 10 gün içinde ibraz etmiş olduğunuz adresinize gelecektir. Evde olmamanıza karşın kimliği kimin teslim alacağınızı başvuru sürecinde muhakkak belirtiniz. 

YENİ DOĞAN ÇOCUĞUNUZA KİMLİK ÇIKARIRKEN VE İSİM KOYARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR:

 • Nüfus müdürlüğüne doğum belgesiyle birlikte, bebeğin annesi veya babası başvuru yapabilir. İsim sorulurken dikkat etmenizi öneririz. Bebeğinize vermek istediğiniz isim fazla kullanılmayan ve telaffuz edilmesi zor bir isim ise  vereceğiniz beyan sonucunda size verilecek onay formuna imza atmadan evvel bilgilerin doğru olduğundan emin olunuz. 
 • Yeni doğan bebekler için devlet kimlik ücreti talep etmemektedir. Herhangi bir değerli kağıt ücreti ödemiyorsunuz.
 • Başvuruda bulunurken yanınızda nüfus cüzdanınız (yada Kimlik Belgeniz) olmalıdır. 

BEBEĞİMİN KİMLİĞİNİ NE KADAR SÜREDE ÇIKARMAK GEREKİR?

 • Yeni doğan bebeklerin en geç 30 gün içinde doğumlarının bildirilmesi gerekmektedir. Yurtdışında bu süre 60 gündür. Eğer zamanında ödemezseniz değerli kağıt ücretini ödemeniz gerekir.

Bu durumda bebeğinizin doğumunun üzerinden 30 gün geçtikten sonra başvurmanız halinde kimlik çıkarma işlemi için para ödemek zorundasınız.  

Bebeğinizin Kimliğini Çıkarmak İçin Fazla Zaman Kaybetmeyiniz!

Yeni doğan bebeğinizin kimliğini hemen çıkarmanız gereklidir. Bunun sebebi bir çok sağlık kurumlarında ve doğum yardımı gibi yapacağınız başvurularda bebeğinizin kimliğinin gerekli olmasıdır. Ayrıca kimlik için başvuru yaptıktan sonra bebeğinizin kimliği hemen teslim edilmemektedir. Daha sonra adresinize gönderilecektir. 

Dolayısı ile bu aradaki süre için muhakkak geçici kimlik belgesi almanız gereklidir. 

  

Sponsorlu bağlantılar

 

Yurtışında Doğan Bebeklerde Doğum Yeri Ne Olarak Yazar?

Doğdu yer ve ülke ismi yazacaktır.

Çocuğuma verdiğim isimden pişman oldum ne yapmalım?

İsim verirken iyice düşünüp emin olduktan sonra veriniz. Aksi halde isim değişiklikleri mahkeme yoluyla yapılmaktadır.

YENİ DOĞAN BEBEĞİNİZ İÇİN YAPMANIZ GEREKEN DİĞER İŞLEMLER NELERDİR?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından her anneye doğum yardımı yapılmaktadır. Bu yardım parası bütün annelere yapılmaktadır. Katiyetle bir sınırlama yoktur. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi "Doğum Yardımı REHBER YAZISI" konulu yazımızdan incelemenizi tavsiye ederiz. 

İkinci olarak SSK'ya tabi çalışan anneler doğum öncesi ve sonrası izin kullanmaktadır. Bu izin dönemleri için iş göremezlik ödeneği almaktadır. Yine bu konuyu "SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödeneği REHBERİ" konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. 

Son olarak SSK'lı anneler yada SSK'lı babalara Emzirme Ödeneği - Süt Parası yardımı yapılmaktadır. Bu ödeme de sadece SSK'ya tabi çalışanlar için geçerlidir. Bu yardım parası hakkında ayrıntılı bilgi almak için "Emzirme Ödeneği- Süt Parası REHBER YAZISI" konulu çalışmamıza göz atınız. 

Sponsorlu bağlantılar

 

Bebekleri İçin Nüfus Müdürlüklerine Başvuracak Anne-Babalar Kendi Kimliklerini ve Ailelerinin Kimliklerini de Değiştirmeyi İhmal Etmemelidir!

 Sevgili anneler ve babalar,

Malumunuz olduğu üzere 2017 yılının başından itibaren bütün Türkiye'de Nüfus Cüzdanları yeni kimlik kartları ile değiştirilmeye başlanmıştır. Bu süreç 2020 yılına kadar da devam edecektir. Ancak bir çoklarımız için bu değişimi yapmak biraz zahmetli geldiği için hala mdeğişimi yapmamıştır. 

Dolayısı ile hazır yeni çocuğunuz için Nüfus Müdürlüğüne gitmek zorundasınız: bu başvuruda kendi kimliğinizi ve diğer ailenizin kimliğini de değişiebilirsiniz Süreç hakkında ayrıntılı bilgiyi 2019 Yeni Kimlik Başvuru İşlemleri konulu yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

İSTANBUL NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ ADRESLERİ

YENİ KİMLİK İÇİN ONLİNE RANDEVU ALMANIZ GEREKİYOR.

ALO 199 HATTIYLA RANDEVU ALIN

ÇOCUKLARINIZIN KİMLİKLERİNİ NASIL DEĞİŞTİRECEKSİNİZ?

Çocuklar İçin Kimlik Kartı Müracaatı Nasıl Yapılacak?

On beş yaşını tamamlamamış olan bütün çocuklar için kimlik kartı müracaatları anne yada babaları ile vasileri tarafından yapılır. Anne yada babasının olmaması halinde ise yukarıda da ifade ettiğimiz gibi mevzuatta belirtilen kişiler gidip alabilir. 

 

Hangi Yaş Gurubunda Yer Alan Çocuklar Kimlik Kartı Sahibi olacak?

Yaş ayrımı olmaksızın bütün çocuklar için kimlik kartı çıkarılacaktır. Yeni doğmak sureti ile bir birey olma sıfatını kazanan bebeklerden 15 yaşına kadar bütün çocuklar için kimlik kartı alınması mecburidir.

 

18 yaşından Küçük Çocukların Kimlik Kartı Müracaatları Nasıl Yapılır?

Kimlik kartı müracaatları için yaş sınırı on beştir. On beş yaşını tamamlayan bütün bireyler kimlik kartı müracaatını bizzat kendisi yapacaktır. Yani 18 yaşından küçük olanlar eğer 15 yaşını tamamlamış kişilerse eğer, kimlik müracaatlarını bizzat yapmak zorundadır. 

 

Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Yeni doğan bebekler için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak bu durumun şartı yasal süresinde nüfus müdürlüklerine müracaat edilmesidir. Yasal süre Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için 30 gün süre iken, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için ise 60 gün süredir.

Bununla birlikte 2828 Sayılı Kanunun yetkili kıldığı görevli kurumların yapacağı yeni doğan bildirimlerinde herhangi bir bedel alınmayacağı yetkililer tarafından ifade edilmiştir.

 

Çocuklar İçin Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Yetişkinler için kimlik kartı ücretleri belirlenmişti. Aynı şekilde bütün o ücretler çocuklar içinde geçerlidir. Yani çocuklardan kimlik kartı ücreti alınmaması yada düşük bir ücret alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

 • Bu durumda 2019 yılı için belirlenen kimlik kartı ücretleri aşağıdaki gibidir.
 • Dağıtılmaya başlanan yeni kimlik kartları için 22,5 TL tahsil edilmektedir.
 • Yasal süresinde bildirilmeyen yeni doğan bebekler içinde kimlik ücreti alınacaktır. Bu ücret de aynı şekilde 22,5 TL’dir. Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kanuni süresi olan Türkiye için 30 gün, Yurdışı için 60 gün içinde bildirilen bebeklerde bir ücret ödemesi alınmayacaktır.
 • Kayıp nedeniyle kimlik çıkarmak isteyenler ise 45 TL ödeme yapacaktır.
3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.50 (36 Oylar)

Yorumlar

Aynısını gün gelipde eşin de sana yapacaktır emin ol
Ne ekersen onu biçersin birader.
Cevap
Postacı evde bulamadığından dolayı kimlik nüfusa müdürlüğüne gitmiş ve süresinde alamadım kimlik imha edilmiş yeni kimlik için harç ücreti nüfus memuru 45 tl nüfus randevu hattı 22,5 tl diyor hangisi doğru?
Cevap
Merhaba 38 haftalık gebeyim eşim yabancı ben Türk’üm resmî nikahımız Yok eşim yabancı olduğu için çocuğum doğduktan sonra onun üstüne albılırmıyım alamazmıyım??
Cevap
Merhaba, Ben su an 4 aylık gebeyim, eşim yabancı, nikahı Türkiye de yaptık, boşanmayi düşünüyorum, çocuk doğduğunda babasının soyadını yazdırmak istiyorum nüfusuna, başka Bi talebim de olmayacak kendisinden, Bu mümkün müdür acaba??
Cevap
Ben 1 yıllık evliyim ama yeni evliligimin ilk aylarında başka bir bayanla bir ilişkim vardı hamile kalmis olduğunu söylemişti inanmamistim şimdi doğum yaptı ve eşim bu durumu öğrendi. Kimliğe benim benim adımı verse baba adı olarak benden DNA vs. İstenecekmi yada basım belaya girermi polislerle falan tanıma dediğiniz şey nedir
Cevap
Her adiminda empati yap.oyle yap ve yaşa. ..
Cevap
Yorumunuz yayın politikamıza aykırı ifadeler barındırdığı için onaylanmamıştır.
Cevap
Keşke böyle bir pislik işlemeseydin de bunları düşünecek zamanın olmasaydı.
Cevap
Doğum yapan kişi herhangi bir şikayette bulunmadıysa dava açılmadıysa sorun yok. Siz bebeği kabul ederseniz dna örneğine ihtiyaç kalmaz. Eğer bebeğin sizden olduğuna eminseniz üstünüze alınız zira hiç bir bebek babasız büyümemeli. Yinede sen bilirsin şerefsizlik yapmaya gerek yok. Bebeğin sizden olmadığını düşünüyorsanız siz babalık testi isteyin.
Cevap
ağzına sağlık herşeye rağmen babalık görevini yerine getirmen gerekiyor. sonuçta sabi var ortada olup ya da olmaması neyi değiştirir. o ilişkiyi yaşamışsın.
Cevap
Merhaba eşim doğum yapacak .fakat biz çocuğumuzun doğduğu ili değilde memleketimizi doğum yeri olarak yazdırabiliyor muyuz?
Cevap
Yeni doğan kimliği geç çıkartma ücreti nedir acaba ne kadardır
Cevap
2aylık kızımın kimliği kayboldu nerden çıkaracam ve ücreti nekadar teşekkürler
Cevap
Eşim evde doğum yapmış gayet sağlıklı bir erkek çocuk oldu..rapor falan yok.nufusa sözlü olarak anlatik .kimlik çıkacak mi acaba.biraz zor çıkar dediler ama..nasıl olacak bizde bilmiyoruz
Cevap
Ben türkum eşim yabancı yakında eşim dogum yapıcak ve resmi nikah yapamadık maddi durumdan dolayı .cocuk dunyaya gelince kimlik cıkarabilirmiyiz .
Cevap
Esinin yurt disindan evli olup olmadigina dair yazisi istenir.apostilli bir sekilde.daha sonra turkiyede noter tercumesi yaparsin ve pasaportla beraber tanima senedi ile cocuk senin nufusuna kaydolur.eger esin daha once evliyse ve halen bosanmamissa veya bosandiktan sonra 10 ay gecmeden hamile kalmissa cocuk eski ese yazilir.eger boyle durum varsa.esinle evlen ve cocugu kaydetmek icin 1 sene bekle.sonra yeni dogmus gibi kaydet.aksi halde eski esin red davasi acmasi gerekir ve sonra senin babalik davasi acma hakkin olur.
Cevap

Yorum ekle