2018 YENİ KİMLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?(TÜM AYRINTILARIYLA)

Yeni kimlik çıkarmak için gerekli belgeler nelerdir?

- Eski nüfus cüzdanınızı yanınıza almanız gerekiyor. Eğer eski kimliğinizi kaybettiyseniz. Kayıp kimlik çıkarma işlemlerini takip etmeniz gerekiyor. Nüfus cüzdanı kayıp ve çalıntı işlemleri

- 1 Adet Biyometrik fotoğrafınızın olması gerekiyor. 

Biyometrik fotoğraf konusu üzerinde durmak istiyoruz. Bir çok kişi biyometrik fotoğrafın ne olduğunu tam anlamıyla bilmiyor. Eski tip vesikalık fotoğrafla karıştırılıyor. Biyometrik fotoğraf yüz hatlarının çok daha ayrıntılı, kişinin biyolojik anatomisini daha çok ortaya koyan ve teknolojik aletlerle taranıp bilgisayar ortamına atıldığında, yazılımlarla kimlik tespitinde daha net sonuçlar veren bir fotoğraf türüdür. Oysaki eski tip vesikalık fotoğraflar bu kadar ayrıntıya sahip olmadığı gibi fotoğrafçılar üzerinde oynama yaparak fotoğrafı güzelleştirmektedir. Biyometrik fotoğrafta hiç bir oynama yapılmamaktadır. Kişinin gerçeğe en yakın görüntüsünün temsilidir. 

Sponsorlu bağlantılar

Yeni kimlik fotoğrafını özellikleri nedir? Biyometrik fotoğraf nedir?

 

Kimlik için biyometrik fotoğraf ücreti ne kadar?

Biyometrik fotoğraf ücreti aşağı yukarı vesikalık fotoğrafla aynı. 6 Tanesi 20 TL, 12 Tanesi 25 TL olarak piyasada çekilmektedir. Tabi muhite göre bu fiyat artabilir veya daha düşükte olabilir. Yeri gelmişken belirtelim. Eğer yakın zamanda pasaport alacaksanız veya ehliyetinizi yeni çipli ehliyetle değiştirecekseniz yine biyometrik fotoğraf istenecektir. Bu nedenle ihtiyacınız nazarında biyometrik fotoğraf almanızı öneririz. Ehliyet yenileme nasıl yapılır?

 

Yeni kimliği hangi nüfus müdürlüğünden çıkarabiliriz?

Tereddüt edilen konulardan biri ise yeni kimliğin hangi nüfus müdürlüğünde çıkarılabileceğidir. Nüfusa kayıtlı olduğunuz veya ikametinizin bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne gitmenize gerek yok.  Türkiye'nin her yerinden başvuru yapabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

 

Yeni kimlik hemen veriliyor mu? 

Hayır yeni kimlik hemen verilmeyecek. Kimlik için başvuru yapanlara "Geçici kimlik" verilmektedir. Kimliğiniz beyan ettiğiniz adrese "PTT" yoluyla gönderilecek. Yeni kimlik başvuru takibi nasıl yapılır?

 

Yeni kimlik elime ne kadar zamanda ulaşır?

Şu an bununla ilgili herhangi bir geri bildirim yok. Şahsi görüşümüz ilk etapta sistem oturana kadar bu süre 2-3 hafta süreceği yönündedir. Yeni ehliyetlerde Ankara'dan posta yoluyla gönderiliyor 1 hafta içerisinde sürücülerin elinde oluyor. 

 

Yeni kimlik ücretleri ne kadar?

2018 yılı için yayınlanan değerli kağıtlar tebliğine göre değerli kağıt(kimlik kartı) ücretleri aşağıdaki gibidir. 

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ: 18,5 TL
KAYIP KİMLİK: 37 TL
EVLİLİK NEDENİYLE KİMLİK DEĞİŞİMİ:18,5 TL
ESKİYEN KİMLİĞİ DEĞİŞTİRME: 18,5 TL
YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: ÜCRETSİZ
YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: 18,5 TL

(VAKTİNDE YAPILMAYAN BİLDİRİM İÇİN)

Yeni kimlik ücretleri ne kadar?

 

Yeni kimlik için randevu almak gerekiyor mu?

Eğer yeni kimlik almak istiyorsanız illa randevu almak zorunda değilsiniz. Nüfus müdürlükleri belli bir kontenjanı randevuya belli bir kontenjanı da randevusuz gelenlere ayırmaktadır. Önerimiz yeni kimlik başvurusu için "randevu alarak" gitmenizi yönündedir. Şu dönem nüfus müdürlükleri çok kalabalık boşuna zamanınızı harcamayınız.  

 

Yeni kimlik için randevu nasıl alınır?

Yeni kimlik için iki tür randevu yöntemi var. Birinci yöntem "Alo 199 Kimlik hattı"nı arayarak yapılabiliyor. İkinci yöntem ise "ekimlikrandevu nvi gov tr" üzerinden alabiliyorsunuz.  Yeri gelmişken belirtelim Alo 199 Hattı ücretsiz değil. Sabit bir ücreti de yok. Operatör şirketinizi arayarak bu tür numaraları aramanın dakika fiyatının ne kadar olduğunu sormanızdır. 

 

Yeni kimlik online randevu alma

Yeni kimlik Alo 199 Hattı

 

Yeni kimliklerin rengi ne olacak?

Eski nüfus cüzdanlarında nüfus cüzdanı renkleri erkekler için mavi, kadın pembe renkti. Bu ayrım artık yok. Yeni kimliklerin rengine baktığımız zaman "Turkuaz" ağırlıklı bir rengin hakim olduğunu görüyoruz.

Yeni kimliklerin ön ve arka yüzü

 

Başvuru aşamasında yapılacak diğer işlemler nelerdir?

Başvuru aşamasında biyometrik veri vermeniz gerekiyor. Bu biyometrik veri kişiye özgüdür. 

- Sağ ve sol parmak izi

- Parmak damar izi

- El ayası damar izi

Bu bilgiler kimliğiniz içinde özel şifrelenmiş çiplerde muhafaza edilmektedir.

 

Başvuru aşamasında başka neye dikkat edilmeli?

Başvurun bittikten sonra içinde kartınızın "pin kodu"nun olduğu bir zarf verilecek. Bu kodu kimseyle paylaşmayınız. İlerleyen süreçte pin kodunu kullanarak resmi işlemler yapabileceksiniz.

Yeni çipli kimlik kartı şifre(pin) işlemleri

 

Yeni kimlik almak için son başvuru tarihi ne zaman?

Resmi açıklamada yeni kimliklerin 3 yıl içerisinde dağıtımının tamamlanacağı belirtilmiştir. Ancak söz konusu süre içerisinde dağıtımının tamamlanamaması halinde süre uzatımının yapılabileceği de belirtilmiştir. 

YENİ KİMLİKLERİNİZ HAYIRLI OLSUN.

3.6388888888889 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.64 (18 Oylar)