Yeni kimlik fotoğrafını özellikleri nedir? Biyometrik fotoğraf nedir?

biyometrik fotoğraf

15 yaşını tamamlayan ve  T.C. Kimlik Kartı çıkartmak isteyen her Vatandaş başvuru işlemi için biyometrik fotoğraf götürmek zorundadır. Biyometrik Fotoğraf nedir, ölçüleri  ve diğer özellikleri nelerdir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir? Sakallı, başörtülü, şapkalı, makyajlı fotoğraflar kabul olur mu?  

Yeni  Kimlik Kartı için Vesikalık Biyometrik Fotoğraflar Nasıl Olmalıdır?

Yeni kimlik başvurusunda kullanacağınız fotoğraf biyometrik fotoğraf olmalıdır.  Vesikalı fotoğraflar kesinlikle kabul olmayacaktır. Fotoğrafçıların tamamı bu konuda bilgilendirilmiştir. Herhangi bir fotoğraf çektirmeye gittiğinizde özellikle biyometrik fotoğraf çektirmek istediğinizi vurgulayınız.

Ayrıca çekileceğiniz fotoğrafı sürücü belgesi ve pasaport çıkarırken de kullanacağınız için en az 8 adet çektirmenizi tavsiye ederim.  

Biyometri nedir?

Kişinin ölçülebilir fiziki ve davranış özelliklerini tanımak için geliştiren otomatik sistemlere biyometri denilmektedir. Gelişen teknoloji ile bir çok ülkede güvenlik amacıyla kullanılan bu sistem yeni kimlik kartlarında da fotoğraflar için kullanılacaktır. 

Biyometrik fotoğraf nedir? Nerede çektirebilirim?

Biyometrik fotoğraf makinelerde okunma özelliği taşıyan yüksek kaliteli olan ve ölçüleri belirlenmiş yüz biyometrisinin anlaşılabildiği fotoğraflardır.  

Biyometrik Fotoğrafın Özellikleri:

  • Standartları 60mm X 50mm.  olarak belirlenen fotoğraftır,
  • Standartları ICAO tarafından tespit edilmiştir.
  • Bu fotoğraflar buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınabilir.
  • Yüksek kaliteli ( en az 600 dpi) çekim gereklidir.
  • Arka fonu beyaz olmalıdır ve arkada kesinlikle başka objeler olmamalıdır. 

Biyometrik Fotoğrafı Nerede Çektirebilirim?

Hemen hemen bütün fotoğrafçılar bu konuda deneyimlidir. Ancak sizler yinede bir fotoğrafçıya gittiğinizde bu özellikte fotoğraf çekip çekemediğini sorun. Aksi halde randevunuz yanacağı gibi, yeniden fotoğraf çektirmek zorunda kalacaksınız. 

Kimlik ve Ehliyet Fotoğrafları Şapkalı ve Makyajlı Olabilir mi?

Şapka türü objeler kabul olmamaktadır. 

Makyajlı fotolar kabul edilmektedir. Ancak aşırı derece yapılan daha doğrusu yüzün genel hatlarını değiştiren, cilt lekelerini tamamen kapatan makyajlı fotolar kabul olmamaktadır. 

Başörrülü Fotoğraf Kabul Oluyor mu?

Evet. Bu konuda bir soru yok. Başörtülü olabilirsiniz. Ancak yüz ve çene hatları görünür olmalıdır. 

Sakallı Fotoğraflar Kimlikte Geçerli midir?

Evet. Sakallı fotolarda da sorun yok.  

Yeni Kimlik Fotoğraflarının Elektronik Ortamda Saklanacak Olmasının Yararları

E devlet sisteminin iyiden iyiye yaygınlaştığı günümüzde, kimlik bilgilerinin e devlet sistemi ile entegre olması yapılacak bir çok iş ve işlemi kolaylaştıracak, pratik hale getirecek ve güvenlik açısından avantaj sağlayacaktır.

Uygulamanın ilerleyen aşamalarını şu şekilde örneklendirebiliriz. Örneğin, bir polis kontrolünde, kimlik ibrazı yaptığınızda polis memuru kimliğinizi sistem üzerinden görebilecektir. Bu neyi mi sağlayacak? Tabi ki güvenliğimizi. Sahte kimlik belgelerine sahip insanlar rahat bir şekilde dolaşamayacaktır artık.

Yine hastaneye başvurduğunuzda kimliğinizi kayıt için verdiğinizde görevli memur, sisteminde kayıtlı bilgiler ile sizi karşılaştıracak ve daha güvenli bir işlem yapacaktır.

Bu durum tabi işin art niyetli olanlarını tabi ki üzecektir. Ama mühim olan güvenli devlet ve toplumdur. Ben bu duruma çok fazla sevinenlerdenim.

© Yeni-kimlik.com Tüm hakları saklıdır.