2018 Yeni kimlik fotoğrafını özellikleri nedir? Biyometrik fotoğraf nedir?

biyometrik fotoğraf

Nüfus cüzdanları yerine dağıtılan yeni kimlik kartlarını çıkarma işleminde dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biriside, yeni kimlik başvurusunda kullanacağınız fotoğrafın özellikleridir. Eski uygulamalardan farklı olarak kimlik için vereceğiniz fotoğrafların özellikleri normal fotoğraflardan farklı olmalıdır.

Bu yazımızda yeni kimlik fotoğraf özellikleri değinerek, dikkat etmeniz gereken diğer konularda da uyarılarda bulunacağız.

 

Yeni  Kimlik Kartı için Vesikalık Fotoğraflar Nasıl Olmalıdır?

Yeni kimlik başvurusunda kullanacağınız fotoğraf vesikalık biyometrik fotoğraf olmalıdır. Öncelikle bilmeniz gereken nokta bu fotoğrafların tarayıcıdan geçirildikten sonra elektronik ortamda saklanacak olmasıdır.

Yeni kimlikler için istenen fotoğraflar için istenen özellik biyometrik fotoğraf olmasıdır. Bu konuyu dilerseniz Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerine göre anlatalım. Öncelikle biyometri’nin ne olduğunu, daha sonra ise, biyometrik fotoğrafı tanımlayalım.

 

Biyometri nedir?

Kişinin ölçülebilir fiziki ve davranış özelliklerini tanımak için geliştiren otomatik sistemlere biyometri denilmektedir. Gelişen teknoloji ile bir çok ülkede güvenlik amacıyla kullanılan bu sistem yeni kimlik kartlarında da fotoğraflar için kullanılacaktır.

 

Biyometrik fotoğraf nedir? Nerede çektirebilirim?

Biyometrik vesikalık fotoğraf ise, makinelerde okunma özelliği taşıyan yüksek kaliteli olan ve ölçüleri belirlenmiş yüz biyometrisinin anlaşılabilidiği fotoğraflardır.

Bu şekilde ki fotoğraflar daha önceden pasaportlarda zaten kullanılıyordu. Bundan böyle  artık yeni kimliklerde de kullanılacaktır.

Biyometrik Fotoğrafın Özellikleri:

  • Standartları 60mm X 50mm.  olarak belirlenen vesikalık fotoğraftır,
  • standartları ICAO tarafından tespit edilmiştir.
  • Bu fotoğraflar buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınabilir.
  • Yüksek kaliteli ( en az 600 dpi) çekim gereklidir.
  • Arka fonu beyaz olmalıdır ve arkada kesinlikle başka objeler olmamalıdır.

 

Biyometrik Fotoğrafı Nerede Çektirebilirim?

Hemen hemen bütün fotoğrafçılar bu konuda deneyimlidir. Ancak sizler yinede bir fotoğrafçıya gittiğinizde bu özellikte fotoğraf çekip çekemediğini sorun. Aksi halde randevunuz yanacağı gibi, yeniden fotoğraf çektirmek zorunda kalacaksınız.

Sponsorlu bağlantılar

 

Yeni Kimlik Fotoğraflarının Elektronik Ortamda Saklanacak Olmasının Yararları

E devlet sisteminin iyiden iyiye yaygınlaştığı günümüzde, kimlik bilgilerinin e devlet sistemi ile entegre olması yapılacak bir çok iş ve işlemi kolaylaştıracak, pratik hale getirecek ve güvenlik açısından avantaj sağlayacaktır.

Uygulamanın ilerleyen aşamalarını şu şekilde örneklendirebiliriz. Örneğin, bir polis kontrolünde, kimlik ibrazı yaptığınızda polis memuru kimliğinizi sistem üzerinden görebilecektir. Bu neyi mi sağlayacak? Tabi ki güvenliğimizi. Sahte kimlik belgelerine sahip insanlar rahat bir şekilde dolaşamayacaktır artık.

Yine hastaneye başvurduğunuzda kimliğinizi kayıt için verdiğinizde görevli memur, sisteminde kayıtlı bilgiler ile sizi karşılaştıracak ve daha güvenli bir işlem yapacaktır.

Bu durum tabi işin art niyetli olanlarını tabi ki üzecektir. Ama mühim olan güvenli devlet ve toplumdur. Ben bu duruma çok fazla sevinenlerdenim.

 

3.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.40 (40 Oylar)

Yorumlar  

Kulakta piercing olsa sorun olur mu
Cevap
Merhaba
Fotoğrafta kesinlikle gülünmemelidir diye birşey söz konusu mu ve kulakların görünmesi şart mı?
Cevap
Merhaba
Basortulu fotoraglari kabul ediliyomu acaba yeni kimlikler icin ?
Cevap
Tabiki ediliyor.
Cevap
Biyometrik fotoğrafı sakallı olarak çektirmek mümkün müdür?
Cevap
Sakalli kimlik ve ehliyet icin oluyormu
Cevap
Zaman ayırdığınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
Cevap
Teşekkür ederiz. Sağlam bir ekip ile sürekli sizlere en doğru ve güvenilir bilgiyi vermek için çalışıyoruz.
Cevap

Yorum ekle